Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

ja narazie jest ładna, przedsiewnie dałem 300kg moczniku, 250kg polifoski 6 i 150kg soli potasowej, ostatnio dużo deszczu padało to i N trochę wypłukało więc jutro przed wieczorem sypnę jeszcze z 200kg moczniku

230 czystego N to mega dawka Lepiej było dać więcej potasu i fosforu

daremw    128

230?

300kg moczniku - 138 kg N

250kg "6" - 15 kg N

200kg moczniku - 92 kg N

wszystko daje 245 kg N

kukurydzę w sumie ciężko przenawozić i ona przetrwa i przyjmie wiele- główna kwestia w ekonomii

dawka niby duża ale nie powiem że sam czasami taką stosuję bo i mam dość kiepskiej jakości ziemie (bardziej na łąki) i muszę podegnać nawozami, zwłaszcza przy trochę ograniczonym nawożeniu organicznym.co do fosforu to fakt trochę go mało ale i ziemia może być w niego zasobna.

Wiadomość z agroFakt.pl

marcin2057    20

jak narazie dałem 153kg N więc nie jest dużo, a teraz cały czas pada i mokro więc nie dałem mocznik a do jakiej fazy można sypać mocznik, a fosforu może i mało bo tylko 50kg czystego składnika, a jakie będzie lepsze wapno weglanowe pod kukurydzę na przyszły rok bo zastanawiałem się nad kredą granulowaną lub sypkim z firmy nordkalk, po zbiorze zrobię badania gleby to zobaczymy bo jak narazie mam 6,2-6,5 pH

a8185    25

Czym polecicie dokarmić kukurydze dolistnie ?? Co sądzicie o Kristalon niebieski 3kg na ha + 5% roztwór siarczanu magnezu, a może zwyczajnie mocznik + siarczan magnezu + jakies mikroelementy. :huh:

daremw    128

jak narazie dałem 153kg N więc nie jest dużo, a teraz cały czas pada i mokro więc nie dałem mocznik a do jakiej fazy można sypać mocznik, a fosforu może i mało bo tylko 50kg czystego składnika, a jakie będzie lepsze wapno weglanowe pod kukurydzę na przyszły rok bo zastanawiałem się nad kredą granulowaną lub sypkim z firmy nordkalk, po zbiorze zrobię badania gleby to zobaczymy bo jak narazie mam 6,2-6,5 pH

a ja bym polecił magnezowe wapno- oczywiście w zależności od zasobności gleby, chociaż zauważyłem że ostatnimi laty rośliny wykazują wyjątkowo braki magnezu...

mocznik to możesz nawet sypać jak się kukurydza zacznie łamać pod ciągnikiem xD

Alfaholik    0

Co polecacie na nawożenie dolistne?

Myślałem o programie z intermagu.A może macie inne ciekawsze pomysły na nawozenie doliste kukurydzy dla poczatkujecego

Leonardo1    1

ostatnio badałem odczyn gleby na której mi już wschodzi kukurydza i wykazało coś powyżej 4 pH czyli bardzo bardzo kwaśna ;/ co mogę teraz zrobić by podwyższyć zasadowość gleby ? dodam że kukurydza jest już w fazie 3-4 liścia.

Edytowano przez Leonardo1

Leonardo1    1

wapnować będę na jesień, a teraz mi chodzi o nawóz który ma najwięcej wapnia, może polifoska ?

tomi1349    5

Co polecacie na nawożenie dolistne?

Myślałem o programie z intermagu.A może macie inne ciekawsze pomysły na nawozenie doliste kukurydzy dla poczatkujecego

Ja jestem zadowolony, w sobotę stosowałem odżywkę fosforo - cynkową i widać już różnicę.

daremw    128

wapnować będę na jesień, a teraz mi chodzi o nawóz który ma najwięcej wapnia, może polifoska ?

wapmag

tomek0808    2

ostatnio badałem odczyn gleby na której mi już wschodzi kukurydza i wykazało coś powyżej 4 pH czyli bardzo bardzo kwaśna ;/ co mogę teraz zrobić by podwyższyć zasadowość gleby ? dodam że kukurydza jest już w fazie 3-4 liścia.

Teraz to tylko duża dawka nawozu wapniowego dolistnie i osobno fosforowego dolistnie-może coś pomoże.

tomek0808    2

apropos Wapmagu to darujcie sobie.Z granulowanych to najlepsza i najskuteczniejsza jest już wcześniej wspomniana kreda ok 80% wapnia do 1t/ha

z tym wapniem dolistnie to bym nie przesadzał...

a dlaczego?Nie mam na myśli jakiegoś wapna granulowanego przecież tylko specjalne dolistne nawozy wapniowe w max dawce to wydaje mi sie jedynyne w miare bezpieczne rozwiązanie-lepszy rydz niz nic.

Pawell18    13

@piotrek912 Cp - do 6% czyli na 100l wody 6kg mocznika

Edytowano przez Pawell18

damianzetor9540    1268

Koledzy, mam problem z moją kukurydzą. Otóż, zauważyłem że niektóre rośliny około 20-30% przechylają się ku ziemi. Wygląda to mniej więcej tak http://www.agrofoto....a-blask/ tylko że moja qq ma 5-6 liści i jest wysokości 15-20 cm. Wszelkie nawałnice itp wykluczam gdyż takich ostatnio nie było. Dodam że w sobote (30.05) była pryskana na chwasty. Środki użyte to : Titus 25 WG, Mustang 306 SE, Hector Max 66,5 WG. Rośliny nie były uszkodzone podczas oprysku, miały także odpowiednia ilość liści, nie było przymrozków, jednym słowem idealne warunki do pryskania. Od tych 4 dni temperatura wynosi w dzień około 12-13 stopni a w nocy około 8 stopni. W niedziele (1.06) będąc na polu miały to tylko nieliczne rośliny może 1-2 % więc zbytnio się tym nie przejąłem no ale teraz jestem troszkę zaniepokojony tym zajściem i ździwiony ze przytrafiło się to tylko pewnej części roślin. Pierwsz raz widzę takie "cyrki"

Edytowano przez damianzetor9540

daremw    128

jak sieję kukurydzę (około 10 lat) to tylko raz miałem coś podobnego... i było to spowodowane właśnie ulewnym deszczem na pochyłym polu - 80% kukurydzy się tak poprzechylała, wtedy chodziłem i prostowałem :) ziemia była w miarę lekka (nie piasek) i nasiąkała wodą porządnie i robiło się błoto a przy wietrze się przechylała.

może poszła jakaś punktowa burza o której nawet nie wiesz.

daremw    128

wszystkie opryski raczej by liście przypalały ale by nie przewracały kukurydzy w mojej opinii

johnsoon    5

Teraz to juz nic nie zrobisz. Jesli jest duza zasobnosc gleby w makroelementy to moze cos z tego bedzie, jesli nie to nie liczylbym na plon w tym roku. Mozesz kombinowac z odzywkami fosforowymi ale przy duzym niedoborze koszt bedzie duzy a efekt mizerny... saletre wapniowa sobie daroj bo to sciema

PawelWlkp    333

Koledzy, mam problem z moją kukurydzą. Otóż, zauważyłem że niektóre rośliny około 20-30% przechylają się ku ziemi. Wygląda to mniej więcej tak http://www.agrofoto....a-blask/ tylko że moja qq ma 5-6 liści i jest wysokości 15-20 cm. Wszelkie nawałnice itp wykluczam gdyż takich ostatnio nie było. Dodam że w sobote (30.05) była pryskana na chwasty. Środki użyte to : Titus 25 WG, Mustang 306 SE, Hector Max 66,5 WG. Rośliny nie były uszkodzone podczas oprysku, miały także odpowiednia ilość liści, nie było przymrozków, jednym słowem idealne warunki do pryskania. Od tych 4 dni temperatura wynosi w dzień około 12-13 stopni a w nocy około 8 stopni. W niedziele (1.06) będąc na polu miały to tylko nieliczne rośliny może 1-2 % więc zbytnio się tym nie przejąłem no ale teraz jestem troszkę zaniepokojony tym zajściem i ździwiony ze przytrafiło się to tylko pewnej części roślin. Pierwsz raz widzę takie "cyrki"

Kolego to oprysk ją tak zmasakrował.Prawdopodobnie mustang. Przeczytaj sobie etykiete a w niej uwagi. Prawdopodobnie masz którąś z odmian wrażliwych na niego. Jednego roku robiłem poprawke na komose w takiej 40 centymetrowej i całe 2 ha tak położyłem. Tylko już nie pamiętam czy robiłem ją mustangiem czy chwastoxem. Pociesze Cię że się za kilka dni podniesie. Będzie miała takie kolanko przy ziemi. Jakiś wpływ na plon pewnie to ma ale teraz już nic nie zrobisz, pozostaje jedynie czekać. Daj znać co z nią dalej się będzie działo.

Tak jak napisał Paweł . Na 99% przyczyną jest oprysk. Na zachodzie Mustang nie jest w ogóle zarejestrowany w kukurydzy. Sam dzwoniłem do RAGT bo mam ich odmiany i całkowicie odradzili mi Mustang , bo przeprowadzali doświadczenia i różne ciekawostki powychodziły Np.to że po Mustangu jedna z odmian rosła pięknie ale nie miała ani jednej kolby Z innych środków to np. Chwastox uszkadzał system korzeniowy

pawel885    380

Larwy stonki kukurydzianej też powodują wyleganie roślin, wczesna, ciepła wiosna sprzyjała rozwojowi tego szkodnika. U mnie kiedyś kładła się przez drutowca - wyrwij chorą roślinę i zobacz czy nie ma kanalików po larwach

Edytowano przez pawel885

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji