Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karol19920    12

Na obszar 1.7 ha wysiane: 450 kg polifoski 6 oraz 350 kg saletrzaku. Oprócz tego obornik w dawce ok 35 t/ha wywieziony wiosną oraz ok 14 tys litrów gnojówki z tym że nie na cały areał. Co myślicie o takim nawożeniu?

Brounter    18

35 ton obornika pokryje potrzeby pokarmowe na poziomie 40%. Nie wiem jaka jest u Ciebie klasa oraz ogólna zasobność gleby w potas i fosfor jednak jak na obornik + gnojowicę to startowa dawka azotu została rozsiana z nadmiarem. Lepsze wykorzystanie byś miał jakbyś większą ilość azotu przeznaczył na kolejny termin siewu (8-10 liści)

atomik    145

na tone ziarna + słome musisz liczyc 30 kg azotu + 13 fosforu + 30 kg potasu, parametrów obornika ignojowicy nei znamy możemy tylko wstępnie oszacować. a plon jaki chesz to sam musisz sobie odpowiedzieć

Wiadomość z agroFakt.pl

zdzichu124    0

Mam pytanie. Wysialem mocznik pod kukurydze i zamiast 250kg wysialo mi okolo 220kg/ha. W takim wypadku chce dokupic mocznika i wysiac jeszcze 100kg poglownie. W jakiej fazie najlepiej to zrobic i w jakich warunkach?

Kolejne pytanie, wysialem ten mocznik i spadl deszcz 30l/m2 po czm na nastepny dzien uprawilem i znow popadalo. Czy ten deszcz mi zaszkodzil? Wyplukal nawoz czy cos?

marcin2057    20

nie rozsiałem jeszcze nawozów pod kukurydzę na kiszonkę a mam siać w sobotę lub w poniedziałek, przedplon jęczmień jary, klasa ziemi od III do VI, na jesień dałem 30t obornika/ha i przedsiewnie pod agregat miałem dać 150 kg soli potasowej, 200kg polifoski 6 i 250kg mocznika 46%N czy tak będzie dobrze i czy nie za późno będzie za późno na sól potasową bo podobno musi się chlor wypłukać ? Pilne !

milanreal1    290

Spokojnie możesz wysiać. Na chlor bardzo wrażliwe są ziemniaki, burak cukrowy czy warzywa. Kukurydza to wytrzyma.

Mam pytanie. Wysialem mocznik pod kukurydze i zamiast 250kg wysialo mi okolo 220kg/ha. W takim wypadku chce dokupic mocznika i wysiac jeszcze 100kg poglownie. W jakiej fazie najlepiej to zrobic i w jakich warunkach?

Kolejne pytanie, wysialem ten mocznik i spadl deszcz 30l/m2 po czm na nastepny dzien uprawilem i znow popadalo. Czy ten deszcz mi zaszkodzil? Wyplukal nawoz czy cos?

Nic się nie stało ;) Forma amidowa dość łatwo się przemieszcza w glebie, ale 30l to nie jest taka ilość żeby tą formę wypłukała poza zasięg systemu korzeniowego kukurydzy.

3 lata temu jak wysiałem mocznik i spadło 120l/m2 w ciągu tygodnia to efekt był przeciętny.

TomekRolM    1

Wczesną wiosną nawoziłem pole 25 ton na ha obornikiem zaorane zostało te pole po czym rozsiane wapno ilości 3,5 tony na ha i z agregatowane nie został rozsiany żaden nawóz na wiosnę teraz zasiałem kukurydze odmiana prosna wraz z 200kg w dozownik lubofoski i tu się rodzi pytanie gdy opryskam powschodowo na 3 liść od chwastów to czy i ile mocznika mogę rozsiać rozsiewaczem na jeden ha myślę że ok 150 kg na ha no i w dalszych fazach będę pryskał mocznikiem co wy na to?

Thomas2135    1225

Popełniłeś jeden poważny błąd. Nie stosuje się nawozów organicznych(obornik) w tym samym roku co wapno. Zdecyduj się na przyszłość.

damianzbr    992

Obornik przyorał a wapno poszło pod agregat. Więc raczej szybko się nie zetkną bo są na różnych głębokościach.

Jutro mam siać kukurydzę. A nawożenie to jesień 3 t/ha wapno kredowe, teraz pod agregat 150 kg/ha mocznik, 300 kg/ha sól potasowa i w podsiewacz mam zakupione 170 kg/ha polidapu ale zastanawiam się czy nie dokupić bo koleś który ma mi siać mówi że on daje 300 kg/ha a ostatnio miał klienta który chciał aby 400 kg/ha wysiać podsiewaczem.

Co o tym myślicie?.

tomek0808    2

Moim zdaniem za dużo soli,wystarczyło by spokojnie 200kg,za mało mocznika-zwiększyć do 200-250kg no chyba ze po wschodach reszta.

Kto sypie takie ilości fosforanu do podsiewacza?100-150kg to max.Fosfor i azot zawarty w nim ma służyc na start jak sama nazwa wskazuje(nawożenie startowe) i w dodatku w pelni jest efektywne w czasie chłodów ogólnie trudnych warunków.Jak słysze o nawożeniu 500-700kg w podsiewacz to nie wiem czy sie smiac czy plakac..Nie zawsze im więcej tym lepiej.Ani to ekonomiczne,bo nie wiele wam zostanie ani to ekologiczne,bo za jakis czas ta ziemia bedzie sie w nocy swieciła od tej chemii a wy razem z nia jak dożyjecie oczywiście.

Wysokich plonów i duzo zdrowia zycze.

• Like 1

szymolus    3

Jakie odżywki stosujecie dolistnie? Ja w tamtym roku stosowałem rosasol( nie pamiętam dokłądnie jaki) + 8kg mocznika. Kukurydza nie powiem bo ładna była aczkolwiek chciałbym mieć większą wartość energetyczną. Także myślę że w tym roku coś z większą zawastością potasu i azotu trzeba zastosować co o tym myślicie? Chętnie posłucham doświadczonych rad :) I ile razy robić taką odżywkę. Ja bodajże 3 razy robiłem w odstępach co 2 tygodnie .

TomekRolM    1

Tutaj ktoś pisał że na 300l to 18 kg mocznika można nawet stosować i to dawka na 1 ha jest plus do tego odżywka i jest wszystko ok.

daremw    128

można 18 ale osobiści mniej daję, trzeba ostrożnie jednak zależy od pogody

Thomas2135    1225

W nawożeniu dolistnym najczęściej spotkałem zalecenia dotyczące 6% roztworu mocznika co właśnie daje 18 kg na 300l. Na AF jednak grono osób pryskało 10% roztworem. Osobiście pryskałem roztworem 6% i przypaliło krawędzie liści i jakoś niechętnie to stosuję. W zeszłym roku pryskałem Basfoliarem takim http://allegro.pl/basfoliar-sp-25-kg-npk-20-20-20-mgo-s-me-nawoz-i4186095485.html. Sprzedawca jednak zawiódł i worek dotarł dopiero po 2 tyg. i nie dałem rady wszędzie wjechać, bo kukurydza była za duża. 2 lata temu zastosowałem Opty http://sklep-agrofoto.pl/pl/p/Plonvit-OPTY-202020-micro-2-kg/1124.

fireseba    101

Zależy jak jest duża, ja pryskałem jak miała już ponad 10 liści to 30kg mocznika na 400l i było dobrze, a raz jak była mniejsza to przypaliło

matava    19

W tym roku dawałem

Sól potasowa 200-350 kg/ha

Lubofos corn 100 kg/ha

polidap 150 kg/ha , mało ale tak wyszło w podsiewacz

mocznik 1 dawaka 100-150 kg

rk1    5

Ja też daję 12,5 kg mocznika na 200l/ha.

jamark    0

RSM stosuje ale po wschodach w miedzrzedzia. zrobiłem tanim kosztem węże i super sprawa.

Możesz powiedzieć jak wykonałeś te weże tanim kosztem? lub zdjęcie zamieścić?

RYZYNH    3

Polecilibyście jakąś odżywkę cynkowa,najlepiej jakąś tanio bo chciałbym żeby wyszło ok. 1kg/ha

samego cynku

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji