Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

20CBR12    56

Jak pH dalekie od ideału to wapno węglanowo-magnezowe i wspomniany kizeryt. Jesteś pewny, że to niedobór magnezu i na liściach są wzdłużne perliste odbarwienia? Nie mylisz tego z niedoborem cynku?

Kolego przyjrzalem się tej kukurydzy uważnie jeszcze raz i masz rację to niedobór cynku, nie rozumiem tylko skąd cynk poszedł na 4liść wraz z borem- zawsze tak robię i nie mam problemów- co tu mogło pójść nie tak? Są to gleby torfowe z którymi do tej pory nie miałem nigdy do czynienia czy to może być powodem,czy na taką organiczną glebe trzeba dac wiecej cynku, czy to wina tego że bylo w tym sezonie raz ciepło raz zimno- ale wtedy na innych dzialkach wydaje mi się że problem też powiem się pojawić..? Edytowano przez 20CBR12

pedro2    376

Ja dziś wyrwałem środek to wiecha jeszcze głęboko, jak już wiecha wychodzi z liścia to ile jeszcze z pół metrapowinna Ci podrosnac?

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1297

W tym roku to wszyscy mają niedobory cynku. Podejrzewam, że jego pobieranie jest uzależnione od temperatury. Dałem obornik, yara corn (zawiera cynk)część ziarna zaprawiona opti+(zawiera cynk i fosfor) a mimo to niedobory dalej widoczne. Tydzień temu 2 l cynku i zero poprawy. Te odżywki to g.. warte. Żadnej poprawy koloru, wzrostu itp zmian. Ziemie mam lekkie. Sam już nie wiem co dać, żeby zaspokoić potrzeby pokarmowe na cynk. Może 200 kg yaracorn w podsiewacz załatwi sprawę?

bobienko    147

Ja dziś wyrwałem środek to wiecha jeszcze głęboko, jak już wiecha wychodzi z liścia to ile jeszcze z pół metrapowinna Ci podrosnac?[/quote

Tak w ogóle kukurydza ile ma liści?czy to od odmiany zależne?bo ba w ubiegłym roku 12 miała to jeszcze 2 powinno wyskoczyc

Murphys    4

W tym roku to wszyscy mają niedobory cynku. Podejrzewam, że jego pobieranie jest uzależnione od temperatury. Dałem obornik, yara corn (zawiera cynk)część ziarna zaprawiona opti+(zawiera cynk i fosfor) a mimo to niedobory dalej widoczne. Tydzień temu 2 l cynku i zero poprawy. Te odżywki to g.. warte. Żadnej poprawy koloru, wzrostu itp zmian. Ziemie mam lekkie. Sam już nie wiem co dać, żeby zaspokoić potrzeby pokarmowe na cynk. Może 200 kg yaracorn w podsiewacz załatwi sprawę?

Zalezy jaka forme cynku dales. Siarczan cynku jest wolniej pobierany. Najlepszy chelat zaluje ze nie dawalem w tym roku, ale jako tako lisc czarny bez przebarwien juz, wczesniej lekkie byly. Na 1 dawke oplaca sie dac chelat

Kondzio55    24

Ja dziś wyrwałem środek to wiecha jeszcze głęboko, jak już wiecha wychodzi z liścia to ile jeszcze z pół metrapowinna Ci podrosnac?[/quote

Tak w ogóle kukurydza ile ma liści?czy to od odmiany zależne?bo ba w ubiegłym roku 12 miała to jeszcze 2 powinno wyskoczyc

Mi na 14 lisciu jeszcze wiechy nie widać także ok.16 liści powinna mieć.

Murphys    4

bobienko byc moze to magnez? U mnie poki co nie widac niedoborow a dawalem tylko mocznik i ultre 5 pod QQ. A dalem 275g w formie siarczanu cynku(intermag) + jakies tam drobnostki w basfoliarze i innych odzywkach

Edytowano przez Murphys

Eliot    17

Wszyscy a skąd masz takie info?????

Moja QQ jest dozywiona nic na liściu nie widać ,żadnych yara corn ,zadnych kali czy innych tam wynalazków.

​Dobre nawożenie ,jeden lub 2 zabiegi na liść i jest dobrze,

​Dziwne przecież w tym roku na lekkich glebach qq startowała lepiej bo miała cieplejsze stanowisko <mało zbite>Na zimnej stała ale na piachu szła jak szalona i jest taka sama lub lepsza od tej z lepszej ziemi choć na piachu nie stosowałem odżywki bo jak nie widać że potrzebuje makro i mikro to nie daje.Problemem   może być zle ph ,nawet jak dasz 300kg w podsiewacz ,a jest mało wapna to przyswajanie będzie ograniczone ,temperatura jeszcze się dokłada do tego.Jak można oceniać odzywki po poprawie koloru ????Dokarmianie odzywką też można spiepszyć i powiedzieć najlepiej NIE DZIAŁA!!!!   Widziałem jak jeden jechał zabieg nalistny o godzie coś koło 13  ,słonce w pełni,a teraz ma koncuwki pozwijane ,i on też stwierdził ze ostatni rok dokarmiał..........

Thomas2135    1297

Z tym wszyscu to może i na wyrost, ale u wiekszości na pewno. Jeśli dokarmianie nie ma nic do koloru to i obserwowanie objawów po liściach też powinno być bez znaczenia a nawożenie robić na pałe. Nawozu dałem i to nie mało w porównaniu do innych. Potem dopiszę ile a jedyne co moge sobie zarzucić to właśnie pH. Tylko nie czytałem jeszcze o tym, że pobieranir cynku jest silnie uzależnione od pH. Zawsze piszą, że trzeba podać i tyle.

damianzetor9540    1281

[galleryimg=698422]

Zdjęcie poglądowe, ale dobry temat do dyskusji. Jakieś porady jak temu przeciwdziałać? Oprócz gęstości wysiewu bo to mało ma do rzeczy. :P 

wujo_usiu    0

Koledzy , ile kukurydza pójdzie jeszcze w górę po wyrzuceniu wiechy ? jest ładna czarna , jakiś większych niedoborów nie ma . 

Patryk1222    24

Już raczej nic nie podrośnie lub niewiele.

Moja też nie jest za wysoka(250cm) a wieche zaczyna wyrzucać także sam się zastanawiam

szymon09875    147

Dalem poglownie jak miala okolo 70 cm 250 kg/ha saletry kędzierzyńskiej, udalo sie dwa dni przed deszczem i fakt ze przypalila sie i na 3-4 dni stanela w miejscu ale teraz codziennie sporo wyzsza :P a liście az czarne :) na chwile obecna okolo 2.5-3m, wiechy jeszcze nie zauwazylem.

u mnie momentami ok 3 m i wiechy nie widać .ostatni deszczowy wiatr zaczął ja nieco pochylać i się teraz obawiam że będzie za wysoka .

20CBR12    56

U mnie kukurydze mają od 1.8 m do 3.0 w zależności od działek i zaczyna się pojawiac wiecha powoli- sieje odmiany między 220-240fao ze względu na dziki- dłuższe nie maja u mnie żadnego sensu, po zejściu kiszonkowych co rok maasowo zaczynają niszczyć te na ziarno

darek16    3

Mozna na kukurydze jeszcze rozsiac mocznik jak ma ok 1-1.5m oczywiscie mowie o rozsianiu recznym nie przypale?

AF - to Jest To:)

soltys48    474

mocznikiem nie spalisz

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji
    • Przez Jankes1012
      Chcemy kupić siewnik punktowy do kukurydzy, buraków i rzepaku.
      Nigdy nie mieliśmy takiego siewnika i nie wiemy jeszcze co i jak. Siewnik ma być 6 rzędowy z podsiewaczem na usługi. Jaki siewnik wybrać,aby cenowo nie był drogi i dobrze spełniał swoje zadanie.
      P.S mowa o nowej maszynie