Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

no ja mam siewnik mechaniczny ustawiony na 110 tys a w tym roku wyszło jakieś 90 tys odmiana podlasiak a odmiana subito dużo gęścięjsza jest . 

Thomas2135    1218

U mnie wschody wzorowe na piachu. Damian a to zdjęcie to kolegi ze wsi, że wiało tak damo i ta sama odmiana?
Dzisiaj w końcu po deszczu i wichurze udało mi się wypryskać te odżywki. Niestety po 40 min spadła krótka mżawka. Po godzinie przeszła ulewa i pada nadal od 20:00. Zmyło mi pewnie tę odżywkę? Dostała siarcza magnezu, aminokwasy i cynk.

damianzetor9540    1268

Damian a to zdjęcie to kolegi ze wsi, że wiało tak damo i ta sama odmiana?

Które zdjęcie? Znalazłem pierwsze lepsze tu na AF, bo naskoczyłeś że to tylko zasługa zbyt gęstego wysiewu, a teraz sam pytasz czy wiało tak samo i ta sama odmiana, więc jak widzisz więcej czynników się na to składa. 

Chyba że ja nie zrozumiałem o co pytasz... 

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1218

Już raz posiałem za gęsto i tego błędu nie powtórzę. Gęsty siew to cienka łodyga i większa podatność na wyleganie. Mnie akurat nawałnice omijały i omijają. Cienka łodyga to cienka kolba.

Patryk1222    23

Jak myślicie odbije się to jakoś na plonie ?
Kukurydza ma jakieś 180cm teraz.

post-41119-0-36203000-1498977978_thumb.jpg

damianzbr    988

Nie, nie odbije. W 2011 lub 2012 przeszło coś nad nami i zostawiło podobny obraz. Ja wtedy nie miałem kukurydzy ale wszyscy pozostali na koniec mówili że narobiło więcej strachu niż straty.

Bartek72511    41

Nie 130 tylko 110. Odległość w rzędzie co 16 cm. :) Pomijam fakt że w tym miejscu ma już grubo ponad 2,2 m. Budynki, drzewa, zawirowało wiatrem i legła, Gdyby to była wina gęstości siewu to u sąsiada co ma też już blisko 2 m, a siał w rzędzie co 13 cm leżało by całe pole, a tak nie jest. :)

[galleryimg=374090]

A to jak Thomas wytłumaczysz? Może napiszesz że 88 tyś na ha też gęsto? :lol: :lol: :lol:

Odległość co 16 cm w rzędzie nie daje 110 tys. Chyba że masz rzędy gęściejsze niż 75.

Patryk1222 za tydzień śladu nie będzie . Mi pocieło na jednym polu jak miała 8 liści, to wyglądała strasznie, po tygodniu śladu nie było.

mk9422    110

Jak myślicie odbije się to jakoś na plonie ?

Kukurydza ma jakieś 180cm teraz.

Jeśli ma już 180 cm to powinna sobie poradzić. Ploniarka ją żre i dlatego ma tak połamane liście. U mnie wyglądała tak samo przy 30 - 40 cm ale oprysk pomógł i teraz gdy nic jej nie przeszkadza to ładnie rośnie

damianzetor9540    1268

Odległość co 16 cm w rzędzie nie daje 110 tys. Chyba że masz rzędy gęściejsze niż 75.

Patryk1222 za tydzień śladu nie będzie . Mi pocieło na jednym polu jak miała 8 liści, to wyglądała strasznie, po tygodniu śladu nie było.

Mam rzędy co 55 cm.

mk9422    110

Niech się autor zdjęcia wypowie czy padał grad. U mnie kuku wyglądała identycznie i to przez to że ją ploniarką żarła bo żadnego gradu nie było. Najlepiej to sprawdzić czy pod spodem liścia nie ma robaka

20CBR12    52

Książkowo siejesz 80tyś siła kielkowania 93% i już z tego co producent deklaruje jest za mało, a gdzie jeszcze jakieś inne przypadki ciezkie wschody np. Za dużo też niedobrze bo kolba 10cm nie wyciągnie. U mnie zawsze 90-93tys

Załóżmy że ja sieje kuku na V-VI klasie w zależności od działek i możliwości ich od 85-95tys gdyby przy tej samej sile kielkowania zwiekszyc normę wysiewy np do 110tys to z założenia będzie wyższy plon o te 20% ? Z takich działek o ile tylko słońce nie wypali bo takie działki przedewszystkim takim ryzykiem są obciążone, gdzie większa obsada to jeszcze mniej wody dla pojedynczych roslin -zbieram średnio 12-14 ton zgodnie z założeniem plus 20% daje 14,4-16,8 no to tylko pogratulować takich wyników na tej klasie, jakoś u mnie ciężko na dobrych glebach zebrać taki plon

Patryk1222    23

U mnie to efekt gradu trochę popadalo i posypało:)
Zboża trochę wylegly już po tym :)

pedro2    349

Cbr możesz po polsku bo nie wiem o co Ci chodzi. Przecież napisałem, ze za gęsto to kolby nie będzie.

20CBR12    52

No odniosłem wrażenie że część osób tu twierdzi że wyższa norma wysiewu to dobre rozwiązanie- staram się zawsze pisać prosto- myślałem że po przeczytaniu mojego postu w prosty sposób można zrozumieć że wieksza obsada kukurydzy na ha wcale nie równa się większy plon a wręcz odwrotnie można sobie strzelić samemu w kolano jeśli przyjdzie suchy rok

no własnie ja staram się siać rzadziej ok 90 tys w tym roku ale ojciec się upiera ze za rzadko ze nic z tego nie bedzie i ze bedzie mało .

pedro2    349

Ok teraz rozumiem, myślałem ze to miał być jakiś atak na mnie. Zależy na co qq ja mówię cały czas o kiszobce, chociaż tutaj też jest najważniejszy udział ziarna. Miałem przykład u kolegi w zeszłym roku 130tys nawozu też dowalił więcej wyrosła pięknie, ale kolba 10cm nie zaziarniona w pełni

mat22889    11

Potrzebowałbym porady na szybko. Czy siarczan magnezu siedmiowodny podany teraz poglownie w kukurydzy uszkodzi ją? Mam kawałek gorszy i tylko nie dobór magnezu wydaje mi sie ze jest. Lub moze kizeryt poglownie jej nie uszkodzi? Tylko ze kizeryt chyba pozniej zadziała

Thomas2135    1218

Po czym sądzisz, że są niedobory? Na lisciach są jasne pasy czy takie perliste "sznury" wzdłuż liści?

marulekk    63

na kizeryt to zdecydowanie za późno, póki on zacznie działać to już qq bedzie dojrzała , na siarczan nie jest za późno o ile da sie wjechać w kukurydze, jeśli masz na prawde brak magnezu to ja bym w 2 dawkach pryskał ten magnez w odstepie min. 10dni

JozB    23

Teraz ten mg pomoże jak umarłemu kadzidło skoro są widoczne braki. Może to być niedobór cynku, bo objawy są podobne. Od 2 lat daję korn kali pod qq, które ma w sobie i mg i siarke, i co zauważyłem? Że są właśnie objawy wskazujące na niedobór mg lub cynku. A jest i to i to podawane. Co ciekawe jak jechałem tradycyjnie sól i fosforan, to żadnych braków nie było widać. I bądz tu mądry na gospodarce

20CBR12    52

Mam podobny problem na nowych dzierzawach, kukurydza rośnie dość dobrze(na chwilę obecna 220cm) ale praktycznie na wszystkich tych działkach widać niedobór Mg- wcześniej nigdy nie miałem z tym problemu, stosowalem jak dla mnie standardowe nawożenie i było git. Prawdopodobnie na przyszły rok też tam kuku pójdzie, co Panowie dodać do nawożenia żeby ten mg uzupełnić? Dodam że ph też jest dalekie od idealnego(dzierżawa z tego roku na wiosnę wzięte) ale powyżej 5 wszędzie i wapno pójdzie nordkalk standard czyli bez magnezu

farmerss34    9

moim zdaniem  kizeryt  posiać przed siewem . ja u siebie  pod kuku siałem   100-150 kg/ha. szybko działajacy nawóz i skuteczny sprawdzony też na pszenzycie

Thomas2135    1218

Jak pH dalekie od ideału to wapno węglanowo-magnezowe i wspomniany kizeryt. Jesteś pewny, że to niedobór magnezu i na liściach są wzdłużne perliste odbarwienia? Nie mylisz tego z niedoborem cynku?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji