Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

soltys48    503

Mam taki dylemat i może   ktoś mi podpowie czy tak robił. Pole pod   kukurydze  zaorałem na jesieni. W tym roku okazało się że zostało mi    dużo  obornika i  chciałbym się go pozbyć. Próbował ktoś wersji    rozwiezienie go na  orane  (już po włókowane) i wymieszane    brona talerzowa? 

Boje się tego że    za bardzo przesuszę glebę.

Ja tak zrobiłem w ubiegłym tygodniu, jesienią poszedł obornik na poplon z łubinu, wczesną wiosną sól ok 200kg, włóka i teraz obornik bardzo dobrze przegnity- chciałem to orać ale jednak poszedł agregat talerzowy

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

janczar810    252

Mam malo mocznika i wychodzi mi ok 170kg/ha i chcialbym N uzupelnic saletrosanem tylko nie jestem pewien jak to zrobic wydaje mi sie ze najlepiej dac pod korzen ok. 200kg. I koniec. N .
Wiadomo PK takze uzupelnie moze S bedzie przy mało.

Wiadomość z agroFakt.pl

soltys48    503

Mam malo mocznika i wychodzi mi ok 170kg/ha i chcialbym N uzupelnic saletrosanem tylko nie jestem pewien jak to zrobic wydaje mi sie ze najlepiej dac pod korzen ok. 200kg. I koniec. N .

Wiadomo PK takze uzupelnie moze S bedzie przy mało.

Saletrosan zastosowałbym pogłównie

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

janczar810    252

Wlasnie zobaczylem ze N wystepuje w postaci amonowej 19% ,saletrzanej 7%.
Czy faza 6liscia bedzie Ok? Tak abym QQ nie poparzyl.

pedro2    379

Ja dopiero za 3 tyg będę kładł obornik, na jesieni się zagalopowałem i prawie wszędzie na trawę popruszone, teraz brakuje. Pod talerzowke mam mocno przerobiony, a pod pług jutro będę woził na pryzme slomiasty.
Nie wiem co robić sól siać teraz, potem obornik i orka na niecałe 20cm?

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

janczar810    252

Ja jutro wybieram gleboka sciolke, orka we wtorek, nawozy mocznik,sol pod uprawke, npk 8 20 30 w podsiewacz.
Mam plan siew przed swietami.

soltys48    503

Nie za szybko?

Wlasnie zobaczylem ze N wystepuje w postaci amonowej 19% ,saletrzanej 7%.
Czy faza 6liscia bedzie Ok? Tak abym QQ nie poparzyl.

Do 6 powinno być ok

3000 postów

janczar810    252

Co roku sieje ok. 20 kwietnia ale ten rok jest specyficzny tj. Wczesna wiosna, sliweczki zaczynaja kwitnac wiec powinno byc ok.
Martawi mnie tylko zimna Zoska.

soltys48    503

mnie też i dlatego czekam do ostatnich dni kwietnia,początku maja

3000 postów

Paramonov    4

Ja dopiero za 3 tyg będę kładł obornik, na jesieni się zagalopowałem i prawie wszędzie na trawę popruszone, teraz brakuje. Pod talerzowke mam mocno przerobiony, a pod pług jutro będę woził na pryzme slomiasty.

Nie wiem co robić sól siać teraz, potem obornik i orka na niecałe 20cm

Niby sól im wcześniej tym lepiej ale ja bym jednak po orce rozsiał sól dopiwero.

Ja chce  dac około 350-400 yary seeds tylko nie wiem czy podsiewacz mi wydoli tyle wysiac . 

Jak bym póżniej posiał to co zostanie po wierzchu to będzie mieć to sęs :)?

przemek28_28    48

Ja tak robiłem w tamtym roku ale to trzeba było wczesna wiosna w marcu a nie w kwietniu jak za niedługo będziesz sial trochę za późno

I jak efekty takiego nawożenia?

20CBR12    57

Mam taki dylemat i może ktoś mi podpowie czy tak robił. Pole pod kukurydze zaorałem na jesieni. W tym roku okazało się że zostało mi dużo obornika i chciałbym się go pozbyć. Próbował ktoś wersji rozwiezienie go na orane (już po włókowane) i wymieszane brona talerzowa?

Boje się tego że za bardzo przesuszę glebę.

Co rok u mnie idzie 30ton bydlecego + 150 soli na orke 2-3 tygodnie przed siewem nawet na VI klasie i potem talerzowka na 5-8cm i uwierz kolego kukurydza jest bardzo zadowolona a braków wody z przesuszania jakoś też nie widzę

20CBR12    57

Przy 30tonach obornika na ha? Dobra talerzowka + odpowiednia prędkość robocza i trudno jest uwierzyć że 5min wcześniej leżał tam obornik- nigdy nic się nie zatyka

Tomas1987    26

Kolego 20CBR12 te 150 kg soli to jedyny nawóz jaki dajesz pod qq oczywiście poza obornikiem? Nie stosujesz nic azotowego?

Ja jesienią nawiozlem pola pod kukurydze obornikiem bydlecym w ilosci 30-40 t/ha i mam zamiar dac 200 mocznika 200 soli pod agregat i 150 polidapu w podsiewacz.Co Wy na takie nawożenie? Czekam na opinie.

20CBR12    57

Kolego 20CBR12 te 150 kg soli to jedyny nawóz jaki dajesz pod qq oczywiście poza obornikiem? Nie stosujesz nic azotowego?

Ja jesienią nawiozlem pola pod kukurydze obornikiem bydlecym w ilosci 30-40 t/ha i mam zamiar dac 200 mocznika 200 soli pod agregat i 150 polidapu w podsiewacz.Co Wy na takie nawożenie? Czekam na opinie.

Mam nadzieję że to żart był!? Troszkę wcześniej pisałem co kiedy i ile

Mikruss    77

Kolego tomas ja daje identyczne nawozenie z ta roznica ze daje 150 kg soli i sporo wiecej obornikai robie identycznie czyli obornik jesien a nawoz przed samym siewem. Robimy tak jak tylko pamietam tylko od ok 3 lat zamiast 200kg polifoski 6 jest sol i polidap. Ququ ma zawsze ok 3 m wysokosci i wiecej. Jak czytam ile tu niektorzy walą nawozu to moja i brata by musiala urosnac nie wiecej jak metr od ziemi.

tom11410    0

Witam
Jestem młodym rolnikiem i szukam porady.
W tym roku sieje po raz 5 z rzędu kukurydzę.
Klasa ziemi III do VI areal ok 6 hektarów.
W tym roku zamierzam nawozic w ten sposób ( w poprzednich latach nawozilem podobnie i nie było jedną z najladniejszych kukurydz)

Polifoska 6 ok 270kg/h do siewnika
Mocznik ok 190 kg/h
Sól potasowa 160kg/H
Siarczan Magnezu 100kg/H

I znowu mocznik na QQ przy 6 pięciu 80kg/h

Tak de facto nie wiem czy ten mocznik nie dac pod korzeń a na 4/6liść saletre

Dolistnie 2/3 zabiegi cynk bór potas fosfor

Na chwasty master Power może drogo ale skutecznie

Nie stosuje obornika bo nie mam

W tamtym roku na pojedynczych kawałkach nawet takiemu pół amatorow potrafiło wyjść od 10 do nawet 18 ton/h
Może być?

przemek28_28    48

Wiesz jak ktoś nie liczy kosztów to sypie duzo a pozniej narzeka ze kukurydza nie opłacalna lub hodowla bo pasza wyniosła go kosmos.

tom11410    0

Jeszcze jedną rzecz soli jeszcze nie posialem bo dopiero czytając forum dowiedziałem się ze najlepiej ja siać 2/3 tygodnie wcześniej zawsze dawałem bezpośrednio przed są tzn 2/3 dni
Dzisiaj jade posłać sól pytanie
Czy sól bez różnicy czy daje na orane czy kultywatorowane? I co po zasianiu soli kultywator po kultywatorze czy mogą być fax brony?

20CBR12    57

Obojętnie na co nic to nie przeszkadza, jeśli nie dajesz obornika to brony wystarczą a jak już ruszales po zimie grunt to nawet jak zostawisz nie przykryte do siewu też będzie dobrze, chyba że Ci deszczsplucze bo będzie ulewalub pole z dużym nachyleniem- twoje pole twoje decyzje. Pozdrawiam!

tom11410    0

Więc i tak robię jak zawsze robiłem tzn sól przed kultywatorem. Capa reszta po bronowaniu.
A co myslicie o takim dawkowanie bądź co biscie zmienili.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji
    • Przez Jankes1012
      Chcemy kupić siewnik punktowy do kukurydzy, buraków i rzepaku.
      Nigdy nie mieliśmy takiego siewnika i nie wiemy jeszcze co i jak. Siewnik ma być 6 rzędowy z podsiewaczem na usługi. Jaki siewnik wybrać,aby cenowo nie był drogi i dobrze spełniał swoje zadanie.
      P.S mowa o nowej maszynie
    • Przez matiz955
      Cześć.
      Chciałbym zapytać się o poradę, jaki siewnik byście polecali do kukurydzy, który chcę zakupić na wiosnę przyszłego roku na Młodego Rolnika.
      Siewnik pneumatyczny, punktowy, 4-rzędowy, najlepiej redlice talerzowe, do 45 tyś zł.
      Siewnik będzie współpracował z Kubotą M7040- 74hp.
      Co polecacie w tych cenach, może ktoś jakiś posiada.
      Ostatnio patrzę, są jakieś nowe marki, jak  MINOS czy OZDOKEN, lub też MATERMACC.
      Liczę na pomoc, pozdrawiam