Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yahooo777    698

Rozumiem doskonale,w pierwszym roku efekty są bdb,mimo suszy w 2015 mieliśmy  piękną kukurydzę na działce,na którą daliśmy wapno działka obok,niższa,wapna nie dostała  i qq paradoksalnie mniejsza,kolba mizerna.Też nie mieliśmy  czym sypkiego rozsiać,na szczęście już kupiliśmy RCW,więc pogadamy o Twoich obserwacjach za rok;)

warchest    44

Rozumiem doskonale,w pierwszym roku efekty są bdb,mimo suszy w 2015 mieliśmy  piękną kukurydzę na działce,na którą daliśmy wapno działka obok,niższa,wapna nie dostała  i qq paradoksalnie mniejsza,kolba mizerna.Też nie mieliśmy  czym sypkiego rozsiać,na szczęście już kupiliśmy RCW,więc pogadamy o Twoich obserwacjach za rok;)

kolego a jakie wapno brales i skad ?

Wiadomość z agroFakt.pl

patrykb2736    7

Co Panowie powiecie na 300kg korn kali na pole bez obornika 300 kilo saletrzaku i 150 polidap , a na działce z dawka obornika 50ton na hektar, 150Korn kali,200 kilo saletrzaku no i 150 polidap?

Dlaczego saletrzak? Dwie formy szybka poleca i pozniej roslina bedzie glodna. Ja proponuje mocznik bo caly czas stopniowo uwalnia azot.

yahooo777    698

Fosforan 200 kg, mocznik w dwóch dawkach w sumie ok 150 kg, ok 40 ton obornika, 16 tys litrów gnojówki,80 kg soli 2 tygodnie przed siewem,nasza dawka od wielu lat

warchest    44

Dlaczego saletrzak? Dwie formy szybka poleca i pozniej roslina bedzie glodna. Ja proponuje mocznik bo caly czas stopniowo uwalnia azot.

wolniej to rozkłada sie saletrzak chyba

Mocznijk to forma amidowa wiec najpierw musi przejsc do amonowej a dopiero pozniej jest dostepn dla roslin w formie saletrzanej. A saletrzak to amonowa i saletrzana odrazu.

warchest    44

Mocznijk to forma amidowa wiec najpierw musi przejsc do amonowej a dopiero pozniej jest dostepn dla roslin w formie saletrzanej. A saletrzak to amonowa i saletrzana odrazu.

no tak moze i masz racje ale jak np posiewa sie zboza i posieje sie mocznikiem to mocznik sie szybciej rozlozy a saletrzak lezy dluzej . kiedys na jeczien saletrzak posypalismy to leżał długo

yahooo777    698

Coś nie tak z nim było albo wilgoci brakowało mu do rozkładu,mocznik najdłużej rozkłada się z azotowych

zkordalski    82

A w pierwszej fazie czym ja karmisz. Bo napewno nie mocznikiem bo jego rozkład jest mozolny i tak samo ma nie dobór azotu...kukurydza w pierwszej fazie napewno. Saletrzak jest dobry . Ja stosuj jednak saletrę a później wchodzę z odzywkami

ramzes1224    2

Ja w dzien przed siewem rozsieje sol ptasowa i 1/2 dawki saletry,polidap w podsiewacz, a nastepne 1/2 dawki saletry dam poglownie, i moze pozniej jakis mocznik podczas opryskow.

master20002    151

Wiele razy było pisane, że sól wysiewa się wczesniej niż dzień przed siewem, po co? A po to żeby wypłukało chlorki szkodzące młodym siewkom.

macio9554    19

Rzuci ktoś okiem na moje planowane nawożenie? Przedplon ziemniaki na oborniku, pod QQ znowu pełna dawka obornika, przedsiewnie 400 poli 6+ 250 saletry i później pogłównie 250 mocznika. Będzie ok ? :D

Polifoski wystarczy 200 kg jak tyle obornika, a z azotu 250 mocznika przedsiewnie i wystarczy na 14 ton jak bedzie woda i ziemia w miare.

ramzes1224    2

Wiele razy było pisane, że sól wysiewa się wczesniej niż dzień przed siewem, po co? A po to żeby wypłukało chlorki szkodzące młodym siewkom.

Ale ja bede sial kukurydze po zycie i nie ma mozliwosci wczesniej wysiac soli.

uszak21    7

Mam takie pytanie. Na jesieni działka była stalerzowana, na zimę nie było zaorane bo się nie dało. I teraz tak zastanawiam się czy na wiosne orać czy przelecieć jakś talerzówka i siać czy też orać. Mam siać kukurydzę i mieszankę zbożową...

Kukurydza w poczatkowej fazie rosniecia nie potrzebuje duzo azotu a co za tym idzie formy latwo dostepne nie nie przez nia dobrze pobierane i sa straty azotu. W pierwszej fazie z makro najwazniejszy jest fosfor zeby sie dobrze ukorzenila.

bobienko    140

a pod kukurydze z fao 180 co dać? Mocznik czy saletrę?

lukasz121515    10

Ja w dzien przed siewem rozsieje sol ptasowa i 1/2 dawki saletry,polidap w podsiewacz, a nastepne 1/2 dawki saletry dam poglownie, i moze pozniej jakis mocznik podczas opryskow.

Jak dasz saletrę pogłównie to poparzysz roślinę, bo nawóz wpadnie przez tzw. lejek do środka rośliny, najbezpieczniejszy jest mocznik albo rsm z weżami.

lukbold    399

a pod kukurydze z fao 180 co dać? Mocznik czy saletrę?

A to umiesz czytać czy nie umiesz? po kiego w ogóle dupe sobie zawracać saletrą którą drożej wychodzi i krócej działa??

krzychuuuuu    17

Ja juz dawalem saletre poglownie i nic sie nie dzialo. Nie pamietam juz jakie duze byly rosliny bo to bylo pare lat temu. Moze jak by dac saletre zanim sie tan lejek wyksztalci to bylo by dobrze.

bobienko    140

A to umiesz czytać czy nie umiesz? po kiego w ogóle dupe sobie zawracać saletrą którą drożej wychodzi i krócej działa??

no wychodzę z założenia ze skoro niskie fao to azot potrzebny wcześnie,chyba ze tak nie jest

lukbold    399
Napisano (edytowany)

a przychodzi co do czego to zbierasz 2 tyg wcześniej niż odmiany z Fao 250

Fosforan amonu przedsiewnie albo w podsiewacz, mocznik po oprysku na chwasta i ma rosnąć

Edytowano przez lukbold

yahooo777    698
Napisano (edytowany)

Poglownie saletre dawalismy do wysokości pół metra może,ale tylko jak w ziemii wilgoci nie brakowało.przypala liście delikatnie,fakt,ale zasilenie pierwsza klasa. Co do soli-dajemy 7-14 dni przed planowanym siewem,chyba nie za wcześnie? Mocznik również ponad tydzień przed siewem idzie

Edytowano przez yahooo777

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się