Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mikruss    71

Ja mam ququ tylko na kiszonke ale u mbie obornik to min 50t/ha do tego 200 kg mocznika 150 polidapu i 100 soli potasowej ale w tym roku dam wszystkiego po 200 kg...

Armag    2

mam znajome gospodarstwo pod Wrocławiem i przy areale 1000ha nie stosują więcej jak 150kg polidapu i 150 soli potasowej/ha qq. Ekonomia i próg opłacalności wygrywa z przeinwestowaniem. Lepiej jest wziąć dzierżawy z ha i zapłacić nawet 1000zł ale mieć dodatkowe qq na kiszonkę niż pchać kasę w sposób nieumiejętny w ziemię.

bobienko    144

Ja mam ququ tylko na kiszonke ale u mbie obornik to min 50t/ha do tego 200 kg mocznika 150 polidapu i 100 soli potasowej ale w tym roku dam wszystkiego po 200 kg...

dolistnie coś stosujesz do tego?

Wiadomość z agroFakt.pl

Mikruss    71

Cynk i 10 kg mocznika i ew jak sa jakies inne niedobory to dorzucam. Jak potrzeba to w najgorszym wypadku 2 zabiegi.

krzy123    0

całość N chcę podzielić na dwie dawki i co lepiej zastosować mocznik jako pierwszy czy RSM pierwszy

pedro2    349

Jak ma przewody

krzy123    0

przewodów nie mam właśnie. też m się wydaje ze lepiej mocznik najpierw dać i go wymieszać z ziemią a RSM pogłównie mniej będzie straty N wtedy. 

pomyślę może uda mi się jakieś prowizoryczne przewody dorobić jeszcze dużo czasu jest

mk9422    110

Stosował ktoś z was amofoskę corn w podsiewacz? Jakieś opinie?  

Skup14    0

Co lepiej w  podsiewacz fosforan amonu czy superfosfat? Mocznik przedsiewnie czy saletra poglownie?

Planuje dac mocznik przedsiewnie i superfosfat w podsiewacz lub fosforan amonu w podsiewacz i saletre poglownie.

Saletra 1000zł brutto

Mocznik 1400zł brutto

fosforan amonu 1850 brutto

superfosfat 1390 brutto

pedro2    349

Daj saletre poglownie to machorke będziesz miał bo popali.

mlodyhef    143

Jak pogłównie rzuca się saletrę czy jakiś inny nawóz to jak wpadnie w środek między rządki to qq pobierze ten azot? Czy chwasty? 

damianzetor9540    1268

Chwastów to raczej nie masz na plantacji od momentu siewu, o ile stosujesz herbicyd zaraz za siewnikiem. 

przemo9939    3

Najlepiej fosforan amonu w podsiewacz dużo lepszy efekt jak po superfosfacie a zamiast saletry dać mocznik przed siewem lub podzielic dawkę na pół i część przed siewem a reszte przy 4-6 liściu ale tylko wtedy jak jest wilgoć by siać drugą dawkę.

dziubek94    0
Napisano (edytowany)

Kukurydza na kiszonke  bez obornika kultura ziemi słaba i  co mówicie na 400kg macznika i 450kg polifoski 5 na 1,5 hektara  pod agregat??  Szczerze  to nie chcial bym juz niczym potem dokarmiac.

Bedzie dobrze?

Edytowano przez dziubek94

damianzetor9540    1268
Napisano (edytowany)

Nie żebym się czepiał, ale prosicie o rady to chociaż wypiszcie dawki nawozu na 1 ha a nie na całe pole, tak by potem nie siedzieć i nie przeliczać ile to jest...

Kukurydza na kiszonke  bez obornika kultura ziemi słaba i  co mówicie na 400kg macznika i 450kg polifoski 5 na 1,5 hektara  pod agregat??  Szczerze  to nie chcial bym juz niczym potem dokarmiac.

Bedzie dobrze?

Jak bez obornika i słaba kultura to te 45 kg P i 90 kg K to stanowczo za mało, azotu może by i starczyło. 

Jak masz możliwość siewu siewnikiem z podsiewaczem nawozu to mocznik i sól rozrzuć przed siewem, a do podsiewacza daj polidap, co najmniej z 150-200 kg, unikniesz wtedy braków fosforu zwłaszcza w początkowym wzroście, których wystąpienie jest bardzo prawdopodobne. 

pH znasz? Może okazać się że i z super nawożeniem będzie bida z nędzą jak kwas w ziemi. 

Edytowano przez damianzetor9540

przemo9939    3

A stosowal ktos wapno granulowane typu atrigran lub podobne wczesna wiosna albo gdzies koniec lutego nie powniwj zeby nie blokowac pobierania fosforu. Wiadomo super ekonomiczne rozwiazanie to nie jest ale za to szybszy efekt by byl.

mk9422    110

Ja będę wysiewał polcalc jak tyko ziemia rozmarznie. Wymieszam z glebą i powinno się zdążyć rozłożyć do końca kwietnia gdy trzeba będzie siać kuku, zwłaszcza że wiosną jest sporo wilgoci. 

loik92    10

Witam panowie :) mam taki mały problem. Wyszło tak że będę musiał zasiać kukurydzę po kukurydzy. Na jesieni rozlałem gnojowicę i zglęboszowałem no i tak zostało na zimę. Nie wszystko jednak poszło pod ziemię i część ścierniska została na wierzchu, no i teraz mam pytanie co z tym zrobić? Myślałem żeb przejechać to talerzówką dosyć głeboko jak puści ziemia i potem przed siewem kukurydzy rozasiać te wapno które działa od razu tego samego roku (zapomniałem nazwy) no i do tego dać mocznik a yara mila 20-30(5) daćw ilości jakieś 250 kg/ha w podsiewacz. Tylko po rozsianiu wapna i mocznika czym to uprawić? Boję się że agregatem powyciągam resztki na wierzch. Talerzówka po raz drugi będzie lepszym rozwiązaniem?

przemo9939    3
Napisano (edytowany)

Nie za pozno wtedy na wapno? Nie bedzie blokowac pobierania fosforu?

Edytowano przez przemo9939

loik92    10

W tamtym roku wuja zasiał wapno razem z mocznikiem i jakoś nie było widać po kuku braków P, ale tak czytam i czytam i już sam nie wiem co zrobić, czy nie lepiej byłoby wapno dać jak tylko będzie można wjechać w pole, czy siać razem z mocznikiem. Mam nadzieję że wypowie się ktoś kto ma o tym większe pojęcie niż ja :) 

przemek28_28    41

Daj wapno odrazu jak da sie wjechać w pole. Granulowanego nie musisz nawet mieszać z ziemia i nie wjeżdżają tam z agregatem tylko talerzówka bo nawyciagasz tego wszystkiego. Jak masz dobry wał przy talerzowe było tez uprawi

loik92    10

To wcale tego po wiośnie nie ruszać tylko dac wapno, potem nawóz i talerzowka? Właśnie ten mój wał taki na dwa razy ale najwyzej potem brona bym przejechał żeby lekko wyrównać jakby były duze nierówności

przemek28_28    41

Daj wapno i jak nie bedzie za mokro zrób talerzówka. Baronami nawyciagasz tego dziadostwa. Po zimienpowinno ładnie to skruszyć wszystko
Wapno daj jak tylko sie da wjechać a potalerzowac jak bedą warunki na polu ok bo jak za mokro to nie robota

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji