Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

hardkor113    19

Ja nie mowie ze saletrzak nie ale nie w takiej dawce.
Ale mimo to mocznik dluzej dziala co wplywa na pozniejszy plon.

Wiadomość z agroFakt.pl

szopen    28

Profesor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ostatnio na spotkaniu twierdził (a widać było po wiedzy, że wie co mówi), że saletrzak jest dobry. Mocznik działa zbyt późno bo kukurydza kształtuje plon do % liści i wtedy musi mieć azotu pod dostatkiem. Jak przemieści się głębiej 30-60 cm z saletrzaku lub saletry to kukurydza i tak go pobierze.

W tym roku zrobię doświadczenia, kukurydza będzie na 200 kh mocznika albo 300 kg saletry albo 300 kg RSM i zobaczymy jakie będą różnice.

hardkor113    19

Tak ma racje ale jesli wysiejemy go odpowiednio wczesniej to to moim zdaniem nie ma roznicy.

pedro2    350

Ja pierwszy rok na saletrzaku miałem i było ok, tyle że rok byl dobry. Mam po 890/t w bb CAN saletra wapniowo magnezowa ale identyko skład saletrzak.

warchest    46

Ja pierwszy rok na saletrzaku miałem i było ok, tyle że rok byl dobry. Mam po 890/t w bb CAN saletra wapniowo magnezowa ale identyko skład saletrzak.

to ile saletrzaku na ha dawales ?

situ14    2

U mnie w co roku jest tak na 1 ha
- obornik 40t
- Tarnogran K 250kg

- PolCalc 300 kg

- Mocznik 200kg ( w podsiewacz)

Poplon żyto na przyoranie

pedro2    350

Pomyłka 250 poszło... i 180 polidapu 2-3razy dolistnie mocznik

warchest    46

ba to w polidapiemasz tylko N i P a K czyli potas jak dales ?a mocznik to w jakiej dawce dawales dolistnie ile kg mocznika na ha i w ilu litrach wody rozpuszczane

pedro2    350

Mowa i azocie więc piszę. No raczej bez potasu by się nie obyło szczególnie u nas. Wyszło ok 140-150 soli potasowej.
40t obornika pod ziemniaki i po tym idzie qq bez obornika. Więc te dawki trochę wyższe, na oborniku myślę że do 150 polidapu i 100 soli by stykło
A dolistnie mocznik i siarczan po 15kg/300L zależy jak smali z góry i bez deszczu to 10kg. Reszta dolistnych po wyglądzie jakie braki, na jednej działce 2x mocznik siarczan w tym raz cynk. Reszta 3x mocznik 2x siarczan raz fosfor raz z mikro raz cynk

GucioJUMZ    283

Jak pisałem że chcę dać Polifoskę Tytan w podsiewacz to chcieli mnie zlinczować że na nic NPK w podsiewacz lepiej sam Fosfor a oprysk z mikro po wschodach 

krzysiu    5

Cześć, a co myślicie o stosowaniu N46 Super z firmy Agrii z inhibitorem Ureazy NBPT przedsiewnie w dawce 300kg/ha?

szopen    28

Na jaki plon liczysz? Oni twierdzą, że można obniżyć dawkę. Przy średniej zawartości N w glebie (zależy jak zima i wiosna będzie) dałbym max 250. Na razie azot w glebie jest płytko, najwięcej do 30 cm, opady od wiosny poniżej średniej i przemieszczanie słabe.

HuBeRt94    0

Co myślicie o takim nawożeniu pod kukurydzę na ha: obornik ok.50t, pod agregat 200kg soli potasowej i 150 kg mocznika a w podsiewacz 200kg fosforanu. Po w schodowo 100kg mocznika przy 6-8 liściu, oprysk maister + jakaś odżywka.

pedro2    350

Majstra z odżywka lepiej nie mieszaj

szopen    28

Co myślicie o takim nawożeniu pod kukurydzę na ha: obornik ok.50t, pod agregat 200kg soli potasowej i 150 kg mocznika a w podsiewacz 200kg fosforanu. Po w schodowo 100kg mocznika przy 6-8 liściu, oprysk maister + jakaś odżywka.

Za dużo azotu. Chyba, że obornik stary przepróchniały bez azotu. Fosforanu też za dużo, chyba, że masz minimalne zawartości w glebie albo pH4.

hardkor113    19

To i ja swoje planowane nawozenie opisze.

250kg NPK 7-20-30
200kg Polidapu w podsiewacz
Okolo 300kg mocznika

Wszystko przedsiewnie do tego pojda jeszcze jakies odżywki,bez obornika.

Jak myslicie na 15 ton ziarna wystarczy?

AleksanderX    106
Napisano (edytowany)

jak będzie woda i temperatura i słońce to na pewno wystarczy ale zamiast NPK daj sól potasową

Edytowano przez AleksanderX

tomi1349    5

Witam. Mam takie pytanie czy jest sens siać na takiej słabej ziemi kukurydzę na ziarno? W razie czego byłaby to odmiana Susann.

post-28751-0-92955700-1483599877_thumb.jpg

post-28751-0-04441500-1483599900_thumb.jpg

AleksanderX    106

jak jest  dobre Ph i będą opady to na pewno jest sens u nas to kukurydze się sieje na najgorszych polach  bo te lepsze na rzepak ,pszenicę ,buraki,warzywa

HuBeRt94    0

Za dużo azotu. Chyba, że obornik stary przepróchniały bez azotu. Fosforanu też za dużo, chyba, że masz minimalne zawartości w glebie albo pH4.

Obornik będzie z zimy więc powinien byc dobry. Nie wiem jakie jest pH, nie robiłem badań gleby.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji