Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

warchest    46

A ja w tym roku chce na jednej działce chce zastosować dość duże na wozenie przynajmniej tak mi się wydaje. działka 2,2 ha .Po zniwach rozsiane wapno weglanowo magnezowe 33%wapna 19% magnezu dawka 5t/ha wiosna planuje rozsiac 400 kg kredy granulowanej/ha 300kg/ha Soli potasowej , 400kg/ha moczniku ( zastanawiam sie czy mocznik dac caly pod agredat czy podzielic i z 150 kg rozsiac poglownie. A w Podsiewacz 220kg/ha polidapu. Później opryska cynkiem+miedź+jakaś odżywka . Klasa ziemi 3-4 . Co sądzicie o takim nałożeniu?

u nas jeden na wsi rozsial mocznik pozniej na kukurydze to ja popalil i ostro mu przychorowala po tym

master20002    157

zmniejsz dawki nawozow a plony ci wzrosną bo chyba ja przekarmiłeś i zachorowala z tego powodu więc plon miałeś nizszy jak u innych co sypią połowe co ty

O masz. Ponoć kukurydzy nie da się przekarmić...

daremw    128

Da się przekarmić, zarówno nadmiar jak i niedobór niesie za sobą jakieś konsekwencje.

Co do siania moczniku na kukurydzę odrośniętą to zwyczajowo sam tak robię i w tym roku to był strzał w dziesiątkę. Kwestia w tym ile i kiedy siać. U mnie wychodziło około 140 kg/ha i wszystko siane w trakcie deszczu lub bezpośrednio przed. Dałem dawkę delikatnie za dużą i delikatnie same brzegi liści niektórych ruszyło ale z rezultatów byłem zdecydowanie zadowolony bo jednak ładnie urosła

Wiadomość z agroFakt.pl

pedro2    349

A jaka jest różnica dac pod korzeń, a poglownie? Jak dolistnie dostaje mocznik to siać czy będzie za dużo?

szopen    28

Da się przekarmić, zarówno nadmiar jak i niedobór niesie za sobą jakieś konsekwencje.

Co do siania moczniku na kukurydzę odrośniętą to zwyczajowo sam tak robię i w tym roku to był strzał w dziesiątkę. Kwestia w tym ile i kiedy siać. U mnie wychodziło około 140 kg/ha i wszystko siane w trakcie deszczu lub bezpośrednio przed. Dałem dawkę delikatnie za dużą i delikatnie same brzegi liści niektórych ruszyło ale z rezultatów byłem zdecydowanie zadowolony bo jednak ładnie urosła

A miałeś porównanie z mocznikiem wysianym przedsiewnie?

ja robiłem takie doświadczenia i wyszło, że różnicy w plonie nie ma, a roboty więcej bo dodatkowy przejazd po polu (przedsiewnie wysiewam wszystkie nawozy razem - sól, fosforan i mocznik).

Byłem na spotkaniu ze specem od nawożenia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. On twierdził, że do uzyskania 10 T suchej wystarczy 120 kg N pod warunkiem dostępności cynku (ale nie przy 5-7 liściach) i ja się z tym zgadzam. Daję maks. 150kg N i zbieram w zależności od klasy ziemi od 10 (na V-VI) do 13 T(na III-IV) suchej.

20CBR12    52

Wielu kolegów tu twierdzi że nie trzeba wysokiego nawożenia N żeby uzyskać wysoki plon- to ja się pytam dlaczego w której książce by nie czytać o nawożeniu kuku wszędzie znajduje to samo, że azotu kukurydza sporo potrzebuje żeby oddać wysoki plon

master20002    157

Tak jak z 10 tonami pszenicy, albo 5 tonami rzepaku przy dwóch rzutach saletry po 200 kilo i 250 polifoski przed siewem... Takie rzeczy wypisują niektórzy na tym forum.

Edytowano przez master20002

szopen    28

A zapominacie o azocie w glebie? Robiliście kiedyś badania zawartości azotu na 30-60-90 cm? Pobranie azotu do ilości plonu nie jest równoznaczne z ilością azotu, który trzeba wprowadzić do gleby. Gleba to nie zwykła przechowalnia gdzie ile wrzucisz tyle możesz wyjąć. To szereg skomplikowanych procesów zależnych od pH, zawartości różnych mikroelementów, ilości wody i stanu biologicznego.

Można dać 200 kg N i nie uzyskać dobrych plonów, a azot pójdzie do morza i można dać 100 kg i uzyskać wysokie plony.

Tomek90    196

Taa, pisałem wcześniej o tym, ale ludzie skaczą przez posty jak zające i potem w koło to samo. Jest różnica między zapotrzebowaniem pokarmowym rośliny, a ilością jaką mamy podać od siebie. 

przemek28_28    41

Ja sadze jak kolega wyżej. Wszystko zależy od rodzaju gleby. Mam takie kawałki gdzie nie muszę zbytnio sie starać to znaczy raz odżywka, trochę nawozu a kuku rośnie ponad 3 metry na kiszonkę w ciemno. A mam takie kawałki gdzie 2metry to juz jest wyzwanie.

kobra89    66

ja juz zrezygnowalem ze stosowania nawozow sztucznych, po jesiennym talerzowaniu 30m3 pofermentu, na wiosne obornik okolo 100t i na to 50m3 pofermentu i orka 20cm i siew

Tomaszzzz    4

A miałeś porównanie z mocznikiem wysianym przedsiewnie?

ja robiłem takie doświadczenia i wyszło, że różnicy w plonie nie ma, a roboty więcej bo dodatkowy przejazd po polu (przedsiewnie wysiewam wszystkie nawozy razem - sól, fosforan i mocznik).

Byłem na spotkaniu ze specem od nawożenia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. On twierdził, że do uzyskania 10 T suchej wystarczy 120 kg N pod warunkiem dostępności cynku (ale nie przy 5-7 liściach) i ja się z tym zgadzam. Daję maks. 150kg N i zbieram w zależności od klasy ziemi od 10 (na V-VI) do 13 T(na III-IV) suchej.

a przy ilu lisciach i w jakiej dawce dozowac cynk? tez czytalem podobne artykuły i z praktycznego punku widzenia zgadzam sie z tym ponieważ, w tym roku gdzie dalem cynk, zielone liscie dluzej sie utrzymywaly mimo slabej cechy stay green danej odmiany ( dlatego wnioskuje ze azot byl lepiej wykorzystany)

master20002    157

ja juz zrezygnowalem ze stosowania nawozow sztucznych, po jesiennym talerzowaniu 30m3 pofermentu, na wiosne obornik okolo 100t i na to 50m3 pofermentu i orka 20cm i siew

Sporo, nie boisz się dawać tyle pofermentu? A raczej metali ciężkich w nim zawartych? Pole Ci się podniesie przy takim nawożeniu :ph34r:

master20002    157

Kolego, nie ten dział, nie ten temat. Za takie rzeczy kiedyś za dobrych czasów dawano ostrzeżenia.

Korzystając z okazji, drodzy forumowicze, składam wszystkim życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

kobra89    66

Sporo, nie boisz się dawać tyle pofermentu? A raczej metali ciężkich w nim zawartych? Pole Ci się podniesie przy takim nawożeniu :ph34r:

Nie wiem o jakich metalach ciężkich mówisz? molibden, cynk, bor, mangan, rzelazo i inne poczytaj na odżywach dolistnych jakie stosujesz z czego się składają,

Tutaj już nie ma czego się bac najwyżej rude bede miał na polu ;)

Fakt jest taki że nawozy sztuczne umywają się przy nawozach naturalnych.

matek0921    1

Witam was. Mam pytanie w tym roku zamierzam siać pod kukurydze KornKali i polidap40% i mam pytanie w jakich dawkach na ha proponujecie?

Dodam że nie badałem zawartości gleby a glebę mam ciężką gliniasta III klasy. I wszystkie nawozy bee siał rozsiewaczem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji