Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

soltys48    345

u nas to na pszenicę po 250kg N w czystym składniku sypią z tendencja do zwiększania a na kukurydzę ho ho jeszcze więcej

To jakim nawozem jest to dostarczane roślinie??I ciekawi mnie jeszcze jedno jak utrzymać w pionie zboże przy takim nawożeniu

AleksanderX    106

Modus modus jak go stosujesz ton wiesz jak może trzymać zboże i jak wpłynąć na system korzeniowy a zatem na plon

lukbold    411

a jak bedzie pszenica po 500zł to znów będa stękac i pójdą drogi blokować bo niby brak oplacalności... żeby to jeszcze wody było pod dostatkiem

Wiadomość z agroFakt.pl

PATr    238

Ludzie ale czy 500 kg mocznika to tak dużo? większość osób tyle stosuje, ja osobiście zawsze daję 100 kg polidapu w podsiewacz, 200 kg polifoski i 400 kg mocznika i kukurydza jest okey, od kilku lat tak daję a wiem że mnóstwo osób w mojej okolicy daje dużo więcej bo do maksimum do jeszcze dużo brakuje...

marcin2057    20

zawsze dawałem tak mocznik i było wszystko dobrze, a może jak opryskałem Maistrem i za 3 dni spadł gruby grad i silny deszcz 25l/m2 w ciągu 15min, to może oprysk wpłynął głęboko w korzenie i przez to tak słabo rośnie?

przemek28_28    41

Szokują mnie te ilości nawozu, szczególnie w zbożach. 250 czystego składnika to dają po 750 kg saletry? Przecież to na polu zboże jest chyba połamane od ilości nawozu. ciekaw jestem tylko jakie maja plony? 15-18 ton z hektara ze to sie opłaca? Przecież i tak przy ilościach opadów jakie są w tej chwili ( Wielkopolska) to ten nawóz nawet nie zostanie dobrze pobrany przez korzenie, a w dolistnych nie da sie dostarczyć takiej ilości, No chyba ze codZiennie ktoś siedzi na polu

PATr    238

ale czy 300 kg azotu na kukurydzę to tak dużo? Większość książek podaje 20-30 kg azotu na tonę ziarna, więc na mało zasobnej glebie to nie jest jakoś strasznie przenawożone, idź i zapytaj po dobrej wódce tych co robią poletka w kukurydzy na pokazy ile sypią azotu to dopiero się za głowę złapiesz...

soltys48    345

Tak kukurydza to wytrzyma ale pszenica i 250 kg czystego???Ciekawe ile moddusa aby to ustało??Przy 180 na jednym kawałku nie było mozliwości w ubiegłym roku utrzymać pszenicy w pionie do zbioru.....

kristofer85    1

panowie ile mozna dołożyć mocznika do odżywki bo chce prysnac qq 3 raz,w poprzednich zabiegach dawalem 10kg/ha i 300l wody,teraz qq jest po kolana i nie chce jej przypalic,bo w tym roku pierwszy raz pryskam mocznikiem,z góry dzieki 

PATr    238

Ze zbożami jest faktycznie taki problem że jak dasz zbyt dużo azotu to później ciężko utrzymać to w pionie, w kukurydzy 300 kg azotu to nie jest przesadzone, nie wiem jak w pszenicy wygląda te 250 bo jej nie uprawiam...

speeeder    32

Przy temp. powyżej 25 stopni to przy każdej ilości rozpuszczonego mocznika liście kukurydzy zostaną przypalone.

soltys48    345

mieszanina robiona rano cały dzień w opryskiwaczu a dokarmianie po 22 przy temp poniżej 20* i niema przypaleń

KARGO    81

W qq biezpieczne stężenie wynosi 6% czyli 6kg na 100l.Co z tego ze dacie 500kg mocznik jak sam azot plonu nie zrobi a gdzie reszta? Makro i mikro skladniki! Jak ten azot nie zostanie proporcjonalnego nawożenia innymi skladnikami to wyzucanie kasy

Karror830    3

Dokładnie jak pisze kargo. Racjonalne nawożenie da efekt. 300kg N w czystej postaci to wg mnie przesada, a weź teraz proporcjonalnie do tej kosmicznej dawki dobierz potas i fosfor siarke i cała resztę... U mnie co roku ze sztucznych idzie 130kg w podsiewacz fosforanu amonu, 200 moczniku i 200 soli potasowej i qq ma bardzo ciemny kolor,

marzygkop    4

Nie do końca się z tym zgodzę ze samym azotem zrobi się plon. Mam pole  gdzie zawartość składników jest na średnim poziomie klasa ziemi 4a nie dałem tam żadnego pk tylko sam azot w takiej samej dawce jak wszędzie i widać spora różnice 

nightmare    81

przy nawozeniu obornikiem nie przekraczam 200 kg mocznika na ha, z wlasnej praktyki wiem ze ta dawka jest w zupelnosci wystarczajaca, wiec po co przeplacac, oczywiscie nie sam azot.  na dzien dzisiejszy kukurydza ma w porywach 170 cm, nadszedl czas najbardziej intensywnego wzrostu, druga dawke mocznika dostala kilka dni temu, wilgoci jak narazie nie brakuje, aura puki co bardzo sprzyja, licze na 4 metrowe rosliny, w tamtym roku przy duzych niedoborach wody te odmiany wyrosly na 3.2 - 3.5 m dolanczam zdjecie

13511477_941687079287848_2110534757_n.jp

PATr    238

Ale tutaj mowa o 300 kg czystego azotu, niekoniecznie przez mocznik, azot masz także w wieloskładniku czy polidapie czy z obornika/gnojowicy, jak dodasz swój azot z obornika to nie wychodzi już 200 kg mocznika...

nightmare    81

w tym roku najlepszym terminem byl siew 20-25 kwietnia, byli tacy co sieli wczesniej ale to nie mialo sensu z powodu zimna, kto sial pozniej ma nizsza ale to nie znaczy ze bedzie slabsza. o wszystkim zadecyduja kolejne tygodnie

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji