Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

A jak sypać teraz pogłownie to co by najlepiej było saletra czy mocznik i czy juz atakować czy zaczekac ? ma teraz ok 6 liści.

agrolublin    29

Jeśli jest sucho to nawożenie nic nie da
Ale jeśli mówisz że padało to jak najbardziej daj mocznik

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1212

Pisałem, że intensywne pobieranie N zaczyna się od 6-8 liścia. Także do 6 liścia najpóźniej powinno podać się drugą dawkę azotu. Jak podasz mocznik to minie trochę czasu zanim z formy amidowej przejdze do amonowej i azotanowej chyba. Do rsm nie masz dostępu?

20CBR12    52

Widziałem ostatnio artykułów na farmerze że do nawożenia N dodawać też siarkę, czyli co najlepszym nawozem na drugą dawkę powinien być saletrosan zawsze spałem mocznik i był efekt..ktoś coś więcej w temacie się wypowie...?

damianzbr    988

Ja siarkę daję przedsiewnie, w korn kali. Można też kizeryt kupić. Albo ze 3 , 4 razy pryskać siarczanem magnezu.

piotr_79    1

Cześć

proszę o info czy jak wczoraj ładnie dopadało (naprawdę mokra ziemia) to mogę dziś wieczorem jechać na chwast czy poczekać aż ziemia będzie sucha?

nightmare    81

Na opakowaniu Adobe Zn napisane było by nie łączyć. Tylko nie jasno, bo pisali o zabiegu fertygacji a o normalnym pryskaniu kukurydzy już nie. 2 lata temu miałem dziwny problem w kukurydzy i nie wiem czy to wina Mustanga czy działanie właśnie odżywki, siarczanu i cynku w jednej mieszaninie. Po oprysku liści w wielu miejscach pozwijały się w szpady. Za jakiś czas im to przeszło, ale w sierpniu zaczęły gnić liście jak po chorobie grzybowej. Pierwszy raz się z tym spotkałem(mam zdjęcia tej kukurydzy) Tam gdzie cynk poszedł tylko z siarczanem takiego problemu nie było. Wszystkie stężenia zgodne z zaleceniami.

ja zmieszalem cynk z odzywka fosforowa, w sklepie powiedzieli ze mozna mieszac z odzywkami, puki co kukurydza nabrala ciemnego koloru i ladnie ruszyla, lepiej niz u pozostalych pomimo ze te odmiany nie maja wczesnego dobrego wigoru,  moze troche nie w temacie, ale posialem dla porownania subito i ulana, podobno ulan to polski odpowiednik subito niczym sie nie rozniacy, siane co 4 rzadki, na dzien dzisiejszy juz widac wyrazna roznice, wielkosc roslin z lekka przewaga dla subito, bardziej roznica tkwi w kolorze, subito ma wyraznie ciemniejsze liscie, nie wiem czy to zasluga lepszego przyswajania nawozow czy poprostu ta odmiana tak ma.

master20002    157

Koledzy, jak to jest z tym RSM? Czekam na deszcz, żeby w trakcie polać bo nie mam węży. Mogę lać normalnie czy jednak szukać węży? Na deszcz się nie zanosi, a jak już to ulew 5 minut i po deszczu, nawet nie zdążę nalać do opryskiwacza... Kukurydza ma 6-7 liści i susza daje jej do wiwatu.

Thomas2135    1212

Niektórzy leją dyszami do rsm jak kukurydza ma z 0,5 m, ale mocno parzy. Liście muszą być suche.Napiszę chyba już ostatni raz jak ja to zrobiłem. Żadnych profesjonalnych węży. Kupiłem dobry wąż ogrodowy 1" (pomarańczowy z zewnątrz i zielony wewnątrz) pociąłem go na 0,8 m odcinki i nałożyłem na kołpaki typu Rau. Do tego opaska ślimakowa w odpowiednim miejscu, by wąż nie spadł a kołpak się nie odkręcił. Robicie kalibrację podstawiając narzynia pod każdy wąż. Kalibracja na wodzie nie ma sensu, bo rsm ma inny ciężar i gęstość. Mi na czerwonych 0,4 i 3 bar wylewało 190-200 l/ha tylko jak zostawiłem 17 głowic a resztę wyrzuciłem. W takiej małej spokojnie można zostawić wszystkie, bo dużych poparzeń nie powinno być. Co najwyżwj lekko poprzesówać jak trafia na rządek.

Czy to mieszanie fosforu z cynkiem nie zalecają dlatego że może przytykać opryskiwacz? Nie jestem pewny chyba tak kiedyś słyszałem :)

agrolublin    29

Panowie nie padało już 3 tygodnie a mocznik trzeba sypać jest jakiś sens siać tak na suchą ziemie w taki upał

damianzbr    988

Gdzie ty mieszkasz że w lubelskim nie padało? Jak sucha ziemia to nie ma sensu bo nawet rosa go nie rozpuści, kukurydza za mała i rosy nie wiele na niej się zbiera.

bialy2005    193

Teraz opady sa tzw. miejscowe jedynie dzis było widac że padało na wiekszym terenie. Wczoraj przechodziły burze i 2 km dalej pokropiło a u mnie oberwanie chmury ze woda staneła na polach. Dzis rano siałęm po kuku mocznik to błotko miałem pod kołami :) Ale niestety zboża ozime na górkach juz praktycznie padły  siałem 3 dawke na pszenice i place juz całkiem wypalone na piachu :( 

damianzbr    988

Wiem, wiem że padało punktowo ale myślałem że w lubelskim to każdy zmókł. Pogoda nie wyrównana, no ja tez jestem w tej grupie poszkodowanych, dzisiaj jedynie trochę posiączyło do południa to ze 2 cm przemiękło w jarych. W ozimych dalej skała. Dobrze że mam pola w dużej rozpiętości na linii północ południe, a pewno gdzieś ponad 20 km będzie odstępu to niektóre działki są ekstra wilgotne a niektóre już przypalone.

Patryk1222    23

Wy tu o suszy a ja się zastanawiam jak tu na pole wjechać z herbicydem... non-stop leje a na polu bagno na rzece kładkę porwalo (takiego poziomu rzeki nie było od kilku lat) co kilkanaście godzin ulewa...

simson2812    356

no to w sąsiednich wioskach już ładnie dolało a u mnie ledwo pokropiło kukurydza jeszcze wilgoć niby pod korzeniami ma ale słabo się rusza wsiewka trawy z owsem aż się prosi o nawóz bo blade że nie wiem

MasseyXXXX    10

W jaki sposób zastosować rsm w kuku? Wezy nie posiadam i nie chce jej przypalić. Rsm 32%. I w jakiej dawce? A jezeli juz wezami to w jaki sposob? Ile musi byc oddalone od rzadka qq??

the1mati1    45
Napisano (edytowany)

Mogę te dwa zabiegi wykonać w jednym dniu: posypać mocznik a później prysnąć na chwasta w kukurydzy? Czy odwrotnie zrobić najpierw oprysk a później mocznik? Ile musi być odstępu czasu między zabiegiem na chwasty a odżywkami dolistnymi?

Edytowano przez the1mati1

knoro93    167

Dr green kukurydza dr green PK cynk z intermagu siarczan magnezu czy mogę to wszystko w takiej kolejności ze sobą zmieszać i zasilić qq ?

ChiquitaB    50

Jak się boisz ze zrobi się galareta to po troszku do butelki dzień wcześniej i zobacz co będzie. Ja mieszałem 8 różnych rzeczy na qq w zeszłym roku to tak zrobiłem i było ok to tak mieszałem do opryskiwacza wtedy.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji