Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

nightmare    81

hehe następny uprawił pole po rame a zasiał na kilka cm i susza.... a opadów brak

ja uprawialem pole na 3 raty, tan koniec lutego obornik i orka, w marcu obornik i orka, i kwiecein tydzien przed siewiem obornik i orka, gdyby to mialo jakis wplyw to kukurydza by sie odznaczala, a jest jednakowa na calym polu, wszedzie jednakowo powschodzila i jednakowo rosnie, ziemia slaba, opadow bardzo malo. 

damianzbr    976

Po pierwsze to kukurydza jeszcze rośnie z ziarna a nie obornika. Po drugie to żadna różnica orać w lutym, marcu i kwietniu. Każda z nich to orka wiosenna czyli przesuszenie gleby. Było zaorać obornik w październiku i porównywać do lutego, marca oraz kwietnia.

lukbold    399

co u mnie zauważylem to poziom zachwaszczenia. Na połówce gdzie obornik był jesienią zaorany to zachwaszczenie znikome a po wiosennym oborniku..... łąka... wschody jednakowe tu i tu a ziemia raczej lekka

Wiadomość z agroFakt.pl

Ksawery    26

Mam pytanie do stosujących cynk czy widac jakies efekty golym okiem po zastosowaniu..? I czy można wjechać z cynkiem 1 dzień po herbicydach?

Thomas2135    1190

Ja nie zauważyłem bo i nie ma czego. Koloru od tego nie nabierze, chyba że są już widoczne niedobory. Cynku podobno nie należy mieszać z nawozami fosforowymi. Nie wiem czy u mnie to wyjdzie, ale na I zabieg dałbym cynk+mocznik+siarczan magnezu siedmiowodny. Na drugi zabieg rzucił odżywkę i tyle ode mnie. Co do fazy kiedy podać azot to intensywne jego pobieranie przez kukurydzę zaczyna się od fazy 6-8 liści.

Ksawery    26

A jaki cynk dajesz bo ja zinc 750 i niby nie da sie go mieszać i daje go samego.

Thomas2135    1190

2 lata temu był Adobe Zn a rok temu Elvita Cynk. Pierwszy był sypki i tylko w ciepłej wodzie jakoś się rozpuszczała drugi w płynie. Co ciekawe proszek biały a płyn brązowy.

maciej232    1

Ja nie zauważyłem bo i nie ma czego. Koloru od tego nie nabierze, chyba że są już widoczne niedobory. Cynku podobno nie należy mieszać z nawozami fosforowymi. Nie wiem czy u mnie to wyjdzie, ale na I zabieg dałbym cynk+mocznik+siarczan magnezu siedmiowodny. Na drugi zabieg rzucił odżywkę i tyle ode mnie. Co do fazy kiedy podać azot to intensywne jego pobieranie przez kukurydzę zaczyna się od fazy 6-8 liści.

Dlaczego cynku nie można mieszać z fosforem?  Fosforu z siarczanem magnezu i nawozami wapniowymi to nie wolno!!!  ale z cynkiem?

Thomas2135    1190

Na opakowaniu Adobe Zn napisane było by nie łączyć. Tylko nie jasno, bo pisali o zabiegu fertygacji a o normalnym pryskaniu kukurydzy już nie. 2 lata temu miałem dziwny problem w kukurydzy i nie wiem czy to wina Mustanga czy działanie właśnie odżywki, siarczanu i cynku w jednej mieszaninie. Po oprysku liści w wielu miejscach pozwijały się w szpady. Za jakiś czas im to przeszło, ale w sierpniu zaczęły gnić liście jak po chorobie grzybowej. Pierwszy raz się z tym spotkałem(mam zdjęcia tej kukurydzy) Tam gdzie cynk poszedł tylko z siarczanem takiego problemu nie było. Wszystkie stężenia zgodne z zaleceniami.

mat22889    11

jeśli mam odżywkę NAP 19-19-19 to ile mogę dodać do tego mocznika żeby azotu nie było za dużo?? 3kg na 200L będę tego dawał. Jak to policzyć??

vvojtas1    25

3 kg * 19 % = 0,57 N tzn   azotu tyle co w około 1,2 kg mocznika.

myślę że lepiej jakbyś fosforową odżywkę zastosował...

mat22889    11

tylko że te odżywkę już mam w domu i muszę ją zużyć a typowo fosforową chce dać jak będzie miała większe i więcej liści :) ok dzięki tak myślałem że to są znikome ilości tych NPK

milanreal1    290

Mam pytanie do stosujących cynk czy widac jakies efekty golym okiem po zastosowaniu..? I czy można wjechać z cynkiem 1 dzień po herbicydach?

Nie zauważysz efektów, no może tylko takie że nie będzie niedoborów.

Większości odżywek zawierających cynk nie można mieszać z pestycydami zawierającymi fosfor czyli insektycydami fosforoorganicznymi, np. dursban, bi58.

Na opakowaniu Adobe Zn napisane było by nie łączyć. Tylko nie jasno, bo pisali o zabiegu fertygacji a o normalnym pryskaniu kukurydzy już nie. 2 lata temu miałem dziwny problem w kukurydzy i nie wiem czy to wina Mustanga czy działanie właśnie odżywki, siarczanu i cynku w jednej mieszaninie. Po oprysku liści w wielu miejscach pozwijały się w szpady. Za jakiś czas im to przeszło, ale w sierpniu zaczęły gnić liście jak po chorobie grzybowej. Pierwszy raz się z tym spotkałem(mam zdjęcia tej kukurydzy) Tam gdzie cynk poszedł tylko z siarczanem takiego problemu nie było. Wszystkie stężenia zgodne z zaleceniami.

2,4-D występujący w mustangu zalega w kukurydzy praktycznie do końca wegetacji. To najgorsza substancja używana w qq, choć bardzo często jedna z najskuteczniejszych.

the1mati1    45

To moge połączyć odżywkę z fosforem z siarczanem siedmiowodnym? Miałem zastosować mocznik 5% + siarczan siedmiowodny 4%+ odżywka fosforowa rosasol.

Nightdevil    1

Ja mam:     Cynk , Bor , siarczan magnezu, fosfor , tytanit , wszystko z INTERMAG   na stronie producenta jest tabela mieszania , z niej wynika ze to wszystko można łączyć , wiec też tak zrobiłem i 3,2ha kuku opryskałem już w sobotę 

martinezo    16

mialem kukurydze na zakwaszonej ziemi, start byl bardzo slaby, siedziala dlugi czas fioletowa, po za tym zimno tez robilo swoje, ale pozniej ruszyla , 3 razy dostala odzywke i calkiem niezle wyrosla.

mam pole w dzierżawie które też trochę zaniedbał poprzednik, zasiałem  w tym roku qq i też nie ciekawie wygląda, kiepsko pobiera fosfor bo fioletowa jest. Czy podanie odżywek Elvita kukurydza + Elvita start poprawi sytuację??  

Thomas2135    1190

Jak tylko końce liści są fioletowe to trochę pomoże, ale jak całe liście to szansa na zadowalający plon niewielka. Zapewne pole mocno zakwaszone i stąd niedobory fosforu.

kaziu1992    0

witam zasiałem kukurydze po burakach liście szły w glebę orka na jesień bez obornika przedsiewnie szło 400 kg korn kali +200kg superfosfatu +200kg mocznika na  ha

dawać jeszcze mocznik pogłównie  ?

A ja mam taki problem ze na polu ok 3 ha jest bardzo zroznicowana gleba z brzegu lekka i kukurydza jest piekna potem troche gliny i jest blada i mała i znów lekka piaszczysta i kukurydza tez ładna . pryskana dwa razy raz fosfor i siarczan magnezu i za tydzien borcynk i mikro odżywki z solmaga.dodam ze przedsiewnie bylo 200kg mocznika sypnac jej azotu jeszcze bo dziś ładnie popadalo?
A ja mam taki problem ze na polu ok 3 ha jest bardzo zroznicowana gleba z brzegu lekka i kukurydza jest piekna potem troche gliny i jest blada i mała i znów lekka piaszczysta i kukurydza tez ładna . pryskana dwa razy raz fosfor i siarczan magnezu i za tydzien borcynk i mikro odżywki z solmaga.dodam ze przedsiewnie bylo 200kg mocznika sypnac jej azotu jeszcze bo dziś ładnie popadalo?

PATr    238

200 kg mocznika na cały sezon to jednak trochę mało

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się