Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Z cynkiem o to chodzi, że kukurydza na jego niedobór jest bardzo wrażliwa, zużywa kilkaset gram a odżywki jak to odżywki mają go zazwyczaj po kilkanaście góra kilkadziesiąt w składzie. Jeżeli ktoś uprawia bez nawozów naturalnych to może sobie zakupić siedmiowodny siarczan cynku )koszt 25 kg ok 150zł) i opryskaćczy rozsiać na glebę przed siewem i spokój na parę lat. Podobnie jest z miedzią. Inaczej w przypadku boru, manganu i żelaża są to ruchliwe mikro i ekonomiczniej opryskiwać dolistnie.  W ququ na kwaśnych glebach ważny jest też bor a na bardziej zasadowych może być też mangan. 

Ksawery    26

Nie zapomnijcie dodać cynk do fazy 4 liścia. Efekt może widoczny po tym ekolist ale w jakim stężeniu to wyszło? Poszło proporcjonalnie tak jak na etykiecie czy mocniejsza mieszanina?

A czemu cynk tylko do czwartego na moim cynku pisze ze do 6 liścia czy o czymś nie wiem?

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1217

Różne są widocznie źródła. Ja pamiętam, że ma to być do 4 liścia. Sam jednak rok temu pryskałem dopiero po zwalczeniu chwastów czyli 6-7 liść. Moja na oborniku a pod korzeniem yara corn(w tym roku z obu stron rządka) to na start powinno wystarczyć. Jak pamiętam to już w fazie do 6 liścia warunkowany jest plon i jak czegoś teraz brakuje to potem nie odzyskasz. Cynk chyba stymuluje pobieranie azotu.

marekfarmer    4690

ile  można  dać  max kg  mocznika  w fazie  5 liści  QQ   20kg w 200l  nie  popali 

zkordalski    83

Dlatego ja stsuje nawożenie pod korzeń w podsiewacz tylko polifoska 6  a potemn oprysk i czekam aż chwasty zdechną potem 250 kg saletry na h i potem dwa razy odżywaka jak kukurydza jest juz do kolan . Odżywka w 100% pobrana tylko przez kukurydze jak i nawóz granulowany . A takie zabawy z recznym ? BRawo że ci się chciało

20CBR12    52

Może warto pomyśleć o takim sposobie nawozenia , kiedyś pamiętam też tak robilem że naeozu bezpośrednia pod i na roślinę i efekty rzeczywiście były ale to się działo pod truskawki na 1ha- kuku raczej to nie najlepszy pomysł ale gratuluję samozaparcia i wytrwałości!

darek16    3
Napisano (edytowany)

druga dawka mocznika nie powinna przekraczać 100 kg

200 kg nocznika przypali kukurydze? Bo za mało dalem pod kultywator.. Edytowano przez darek16

darek16    3

Ale kuku idzie na kiszonke.. W jakiej fazie naj lepiej zapodac mocznik

siwy93    2

Panowie dałem pod korzeń 150 kg/ha mocznika i POLIDAPu(fosforan amonu) 150 kg/ha ile dać na drugą dawkę planowałem 150 kg/ha mocznika kukurydza na ziarno 

lukbold    411

hehe a to nie wystarczy co już dałeś? pada deszcz przynajmniej? bo jak dla mnie to szkoda kasy w tych warunkach

Tygrysek    21

i mnie posiana prawie 2 tygodnie i nie wschodzi nie wiem co może być przyczyną obsada 96tyś nasion i tyle poszło siew siewnikiem gaspardo co może być ps pryskałem adengo następnego dnia po siewie w dawce 0.3 l/ha/ ok 260l wody

tespis17    21
Napisano (edytowany)

i mnie posiana prawie 2 tygodnie i nie wschodzi nie wiem co może być przyczyną obsada 96tyś nasion i tyle poszło siew siewnikiem gaspardo co może być ps pryskałem adengo następnego dnia po siewie w dawce 0.3 l/ha/ ok 260l wody

szpadelek i na pole ,kopać w rządku i patrzeć czy skie3łkowana

Po za tym dzisiaj kosiłem trawę na lakach gdzie jest zazwyczaj mokro. Określę to jednym zdaniem:

"ja pierd...e Jak sucho!!!" region PAłuki,, kuj-pom  jak tak dalej będzie żniwa będą dużo szybciej a QQ zaschnie.

Edytowano przez tespis17

Thomas2135    1217

Grzeb w ziemi i sprawdź jak głęboko siana, albo czy Ci ciś jej nie żre. Moja siana po życie w poprzednią środę już miejscami szpilkuje. Na innej działce siana 7 maja ma 3 listki i 4 wychodzi. U sąsiada siał tego samego dnia nowym chyba Kvernelandem i najnowszą Kubotą a ledwie ją widać. Zestaw za pół bańki, a popełniają kuriozalne błędy.

lukbold    411

hehe następny uprawił pole po rame a zasiał na kilka cm i susza.... a opadów brak

milanreal1    290

A czemu cynk tylko do czwartego na moim cynku pisze ze do 6 liścia czy o czymś nie wiem?

Najlepszy efekt jest do czwartego liścia i wpływa wtedy na lepszą rozbudowę korzenia poprzez pobudzanie hormonów oraz stymulacje do pobierania azotu. Do 8 liścia można ewentualnie uzupełniać niedobory ale tylko w formie łatwo przyswajalnej.

xzibit0000    3

ja na dzień dobry dałem po 200kg/a poli 8 a w piatek dam po 100kg/ha mocznika, i następne 100 gdy będzie po kolana(tak zawsze mawiał tata i tak się sprawdzalo) zobaczymy więc jak to będzie w tej suszy, bd jeszcze pryskał jakąś odzywką ale poczekam na deszcze gdy będzie wilgoś w ziemi

agrolublin    29

W piątek pewnie zaryzykuje z pierwszą odżywką choć qq jeszcze mała to może ruszy po niej

seba07101    0

Witam u mnie kuku ma 5 listków kiedy najlepiej pryskać i czym i kiedy nawóz rozsiać ??? dodam ze gdzie niegdzie ma zółte listka na samym dole.

Mikruss    71

U mnie siana pod koniec kwietnia. Nawozenie to obornik jesienią i orka zimowa, pod agregat 150 kg soli i 200 kg mocznika/1 ha, w podsiewacz 150 kg polidapu, obsada ok 85 tys ziaren bo gleby lekkie, uprawa na kiszonkę. Uprawiane było bardzo płytko, tylko tak aby kolein za ciagnikiem nie było znać (wiosną oczywiście była włóka), w tej chwili w fazie 5 liścia, następny juz sie pokazuje, nie widać nigdzie żadncyh niedoborów mimo braku deszczu itp, dość długo wschodziła bo zasiana na jakieś 8-9 cm ale przynajmniej zanim wzeszła miała już długie korzenie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji