Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nightmare    81

https://pl.wikipedia...eszanie_nawozów macie tu link do tabeli mieszania nawozow, moze ktos mi wytlumaczy dlczego patrzac w pionie jest zaznaczone ze zawsze mozna mieszac superfofat granulowany z fosforanem, a w poziomie ze fosforanu z superfosfatem juz nie mozna, to samo tyczy sie mieszania superfosfatu z wapnem weglowym.

jacek472    16

pod qq chce dać:

-sól potasową

-mocznik

-gnojowice na części kawałków

-krede granulowaną na części kawałków (nowe dzierżawy)

-fosforan w podsiewacz

aktualnie mam zabronowane pola po orce zimowej, jak to porozsiewać aby było ok, jakieś propozycje?

konteno    1073

może i było ale zapytam bo mnie to ciekawi w czym jest gorszy/lepszy superfosfat od fosforanu przy nawożeniu qq (w podsiewacz) 

no i odpowiedź na pytanie @nightmare tez mnie ciekawi

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzbr    988

Superfosfat nie jest rozpuszczalny tak dobrze w wodzie jak fosfor dwuamonowy. I w związku z tym fosfor z superfosfatu nie będzie tak szybko dostępny dla rośliny jak np. z polidapu.

W wikipedi jest zwyczajny błąd. Jest to logiczne że tabelka po przekątnej powinna być dla siebie odbiciem lustrzanym, a w kilku ramkach tak nie jest.

lesbycool    12

witam mam zamiar wysiać na 1 ha 200 kg mocznik +400 kg korn-kali+200 kg super fos dar 40 może tak być ?

z góry siory że takie pytanie ale pierwszy raz w życiu kukurydze sieje wcześniej chodowałem świnie to nie siałem a teraz mam zmiane produkcji na bydło opasowe  :)

Edytowano przez lesbycool

jacek472    16

To jak odpowie ktoś na moje wczesniejsze pytanie, bo już czas siać. 

Najrozsądniejszy plan wg mnie jest taki:

-dzisiaj posieje na wszystkich działkach sól, +- 200kg 

-potem +- 150kg mocznika, 

-poleje to na części działek gnojowicą około 20m3/ha

-zaraz aby nie śmierdziało agregat 

-no i siew z fosforanem 160kg/ha

-po siewie do 2 tygodni rozsieje krede granulowaną od 500-1500kg/ha pogłównie.

Co wy na to? myśle że to będzie najlepsze połączenie wapna z nawozami, gdyż nawozy będą przemieszane z gnojowicą, fosforan będzie około 10-15cm głęboko, a kreda będzie się rozpuszczać i stopniowo wnikać wgłąb profilu glebowego razem z deszczami. Myśle że nie będzie uwstecznienia fosforu z fosforanu, ewentualnie z gnojowicy,

A ten uwsteczniony fosfor nie będzie już nigdy dostępny dla roślin? 

Tomek90    196

to wkoncu superfosfat moze byc mieszany z fosforanem? 

Dlaczego utrudniasz sobie życie tym mieszaniem?? 

nightmare    81

dlatego ze fosforan kosztuje 2200 zl, i facet ktory sieje ma ustawione ze wychodzi go ok 200 kg ha i nie chce przestawiac bo to podobno sporo rofoty, superfosfat dodalem bo tanszy, grubszy granulat i co za tym idzie znacznie obnizylem koszt nawozu wysianego w podsiewacz, wydaje mi sie ze ok 200 kg w podsiewaczu to znacznie za duzo, inna sprawa zeby byl tanszy.

Tomek90    196

Nie wiem czy to bzdury, ale jak ten ktoś może świadczyć usługi?? 

Czy taniej wychodzi trzeba by wszystko policzyć.

DAP mogę mieć za ~1700zł, chodz nie wiem co on warty. 

konteno    1073

a jaki nawóz npk i ile dać go w podsiewacz żeby zrezygnować z nawożenia przed uprawą ? co jeszcze dokupić i wymieszać do podsiewacza bo zostało mi 250kg npk16-16-16 

a na 90a poszło 18 rozrzutników tego "masła" bo płyta gnojowa w niecce 

no i czy to prawda że niektóre nawozy mineralne (np, fosforan amonu) mogą zakwaszać glebę?

Edytowano przez konteno

vvojtas1    25

Glebę zakwasza przedewszystkim azot w formie amonowej (ewentualnie w formie amidowej -mocznik). Całkiem niedawno pisałem coś i nawet jakieś linki chyba w temacie o przenicy lub o formach azotu...

W związku z tym prawdą jest że fosforan amonu ma wpływ na obniżenie pH gleby tylko że w praktyce maksymalna dawka to 200 kg/ha w związku z tym 36 kg azotu w formie amonowej - nie przesadzał bym z tym zakwaszaniem - inną alternatywą jest NPK tylko że w nich  azot jest również w formie amonowej i trzymając się dawki fosforu wychodzi że wprowadzimy podobną ilość azotu w formie amonowej co w fosforanie amonu.

Jeśli dobrze pamiętam to dawka 100 kg azotu w formie amonowej w równoważniku wapna węglanowego to około 500 kg.

Możemy oczywiście sięgnąć po superfosfat prosty no ale tu jest gorzej z rozpuszczalnością. Superfosfat wzbogacony w tym zestawieniu wychodzi najgorzej.

Jeśli sprawdzimy czy superfosfeat prosty i fosforan amonu jest rozpuszczalny w wodzie to obydwa nawozy są rozpuszczalne w wodzie i podobna ilość tych nawozów  ma możliwość rozpuścić sie w wodzie. Tylko że fosforanu amonu, który zawiera ponad dwa razy więcej fosforu jesteśmy w stanie w tej samej ilości wody rozpuścić kilkadziesiąt razy więcej (w związku z tym w moim przekonaniu jest to wielokrotnie większy plus niż potencjalny efekt zakwaszenia w związku z zawartością azotu w formie amonowej)

Różnice znajdziecie w dobrej książce od chemi rolnej. W wiki w właściwościach substancji (trzeba rozwinąc pole po prawej stronie pod "Identyfikacja") też są realne wartości podane, a konkretnie rozpuszczalność w wodzie w g/l - trzeba sprawdzać przy tej samej temperaturze.

superfosfat prosty czyli fosforan jednowapniowy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Diwodorofosforan_wapnia

fosforan amonu czyli DAP https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorofosforan_amonu

fosforan dwuwapniowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorofosforan_wapnia nie jest natomiast rozpuszczalny w wodzie - choć w właściwościach istnieje zapis o rozpuszczalności na poziomie 0,1-0,2 g/l to w chemi przyjmuje się że jeśli coś rozpuszcza się w wodzie w ilości poniżej 1 g/l, to to dana substancja nie jest rozpuszczalna w wodzie tzn. roślina raczej nie ma możliwości pobrać danego składnika z danego nawozu.

Jeżeli w jakimś nawozie jest wapń to oczywiście będzie spadała szybkość jego rozpuszczania można porónać saletrę amonową i saletrzak. Sprawdzcie sobie dodatkowo ile wapnia jest w superfosfacie... W tym zestawieniu z dodatkiem wapnia również większość NPK wychodzi słabiej, z wymienionych wcześniej nawozów poza fosforanem amonu ciekawie wygląda 16-16-16 ponieważ dodatkowo ma fosfor w formie polifosforanów. Tutaj niestety pisemnych info brak (rozpuszczalność polifosforanów, no ale musi być jeszcze lepsza skoro podobno taki fosfor przemieszcza się w glebie) - no może poza materiałami producenta, a to chyba tylko w yara. Natomiast całkiem sporo userów na af ma ciekawe spostrzeżenia z nitrofoskami tyle że w oziminach, a nie w kukurydzy.

GucioJUMZ    283

dlatego ze fosforan kosztuje 2200 zl, i facet ktory sieje ma ustawione ze wychodzi go ok 200 kg ha i nie chce przestawiac bo to podobno sporo rofoty, superfosfat dodalem bo tanszy, grubszy granulat i co za tym idzie znacznie obnizylem koszt nawozu wysianego w podsiewacz, wydaje mi sie ze ok 200 kg w podsiewaczu to znacznie za duzo, inna sprawa zeby byl tanszy.

Nie wiem kolego ale kiedyś jak liczyłem to czy zakup Polidapu czy zwykłego Superfosfatu wychodzi składnik w jednych pieniądzach odlicz cenę N z polidapu w cenie saletry i mamy podobny koszt .

sam dałem w podsiewacz 120 kg Polifoskiej 6 i

Edytowano przez GucioJUMZ

pawelol111    713

Tylko że fosforan amonu dużo szybciej się przyswaja, forma saletrzana z saletry jest za szybko dostępna jeśli chodzi o kukurydze więc troche bez sensu kupowanie oddzielnie fosforu i dokupowanie do tego saletry.

fireseba    101

Tylko że fosforan amonu dużo szybciej się przyswaja, forma saletrzana z saletry jest za szybko dostępna jeśli chodzi o kukurydze więc troche bez sensu kupowanie oddzielnie fosforu i dokupowanie do tego saletry.

18% saletry kosztuje 620zł superfosfat 46% fosforu 1780zł co razem daje 2400zł za tonę kupując POLIDAP po 2200 zaoszczędzasz 200zł na tonie

Edytowano przez fireseba

maciek    27

ja tam z deszczu zawsze się cieszę tylko nie od połowy lipca do połowy sierpnia

Edytowano przez maciek

fireseba    101

jest to temat o kukurydzy wiec zostaniesz zminusowany:) lipiec sierpień najbardziej potrzebny deszcz lecz z kilkudniowymi przerwami TAK?

PATr    238

dokładnie, w kukurydzy lepszy deszcz w lipcu i sierpniu niż kwietniu-maju

maciek    27

może być lipiec sierpień byle konkretny i kilka godzin a nie tygodniówka i plon i opadanie leci zamiast 7-8 jakościowej , 6 paszówki

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji