Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Michalmeer    366

Pytanie tylko po co tyle dawać "gnoju" na ha ? lepiej co rok a troche z 20 ton na ha , jeśli ktoś da 60 ton jeszcze na wiosne i bedzie suchy rok to kukurydze spali

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

urwisek    4

Tak jak pisał Thomas. Żeby mowić ze poszło 30,40,50 czy 100 ton to trzeba to wazyc a nie na ,,oko", zupełnie jak mój kuzyn ma pszenzyta 9ton/ha a ja pytam skąd to wie a on ze po ilości przyczep. Na jednym rozrzutnikiu może być 8 ton a na tym samym ale inny obornik 10 lub 6 ton. Ładowałem obornik z pryzmy krokodylem 2m jd 100 konny i bez problemu pełen ze sie obsypywal dźwigał, 4 wchodziły na rozrzutnik metalach 6 tonowy i był full, ale wybierałem z boksu gdzie chodzą byki to juz takiego pełnego nie dZwigal bo nie dawało rady, mokry ciężki i taki zdeptany. Wiec koledzy zacznijcie ważyć a pózniej mówcie o ilości obornika na ha bo tak to każdy może pier..... Ile to ńie wywiózł ale zależy czy słomy czy masła.

to bys musial kazdy rozrzutnik wazyc na jeden mniej wlozysz na drugi wiecej wiadomo ze kazdy pisze przyblizona wartosc to nie nawoz ze wysiewasz co do kg tutaj 5 ton na ha w ta lub w tamta nie robi roznicy

przemek28_28    48

Zgadza sie kolego ze musiałbyś ważyć, tylko drażni mnie takie strzelanie w ciemno i prześciganie sie kto ile wywiózł, jeden 30 kolejny 50 a następny 80. Metr sześcienny obornika wazy chyba od 600 do 1000 kg wiec to jest wróżenie z fusów jak sie nie wazy. A swoją droga ciekaw jestem jak wyglada pole gdy ktoś wywozi 80 ton słomianego obornika.

Wiadomość z agroFakt.pl

Mikruss    76

Jakoś w zeszłym roku dawka ok 50 nie nie spaliła ququ wrecz wyrosla perfekcyjnie. Ja co dwa max 3 lata nawoze pola obornikiem w takiej dawce i pola zaczynaja dawac plon....a zaczynaja bo gospodarze od niedawna...

nightmare    81

gorszej bzdury nie slyszalem ze spora dawka obornika spali kukurydze. w zadnej uprawie sie jeszcze z tym nie spotkalem, a potrafilo sie dawac naprawde spore dawki.

zkordalski    83

A czy to takie nawożenie ? NO ja no mam obornika od 90 sztuk z ściułki mało gruntów wiec wale wszędzie ile mam do oporu. A czy stosuje ktoś z was np saletre przed siewem wymieszaną w glebę ?

Edytowano przez zkordalski

Sylu93    1

Panowie może przerwe trochę temat obornika i zapytam jakie nawożenie mam zastosować pod kukurydzę. Mianowicie stanowiska wszyskie są po rzepaku ktory zlikwidowałem bo wymarzł pod rzepak było dawane na hektar 50000 litrów gnojowicy i 250 kg amofoski na hektar. Teraz na wiosne znowu była dawana gnojowica w takiej samej ilości no i talerzowanie tego co tam z rzepaku zostało. I tu moje pytanie jaki nawoz warto dac w dozownik do siewnika? Ogolnie to pojdzie 150 kg mocznika i 250 kg amofoski corn tylko nie wiem wlasnie ktory nawoz dac w dozownik a ktory rozsiac po polu. prosze o pomoc.

Szu15000    152

amofoska w podsiewacz bo mocznik moze popalic korzonki bo bedzie za blisko, w za duzym skoncentrowaniu od korzsni

Sylu93    1

No właśnie mam znajomego co wgl nie stosuje wieloskladnikow tylko gnojowice i mocznik w dozownik no i nie pall mu kukurydze dlatego zaytalem co bedzie lepsze ale dzieki za odpowiedz prawde mowiac tez tak myslalem:)

przemek28_28    48

Kolego ja stosowałem mocznik w podsiewacz i powiem tak na dobrej ziemi 3-4 to kukurydza idzie jak pocisk ale na gorszej 5-6 i susza jaka przyszła w zeszłym roku to kuku nie miala wigoru, długo trwało za nim zaczęła rosnąć. W tym roku dałem fosforan w dawane 150 na hektar a mocznika 200 i 200 soli przed agregatem

Michalmeer    366

gorszej bzdury nie slyszalem ze spora dawka obornika spali kukurydze. w zadnej uprawie sie jeszcze z tym nie spotkalem, a potrafilo sie dawac naprawde spore dawki.

No to w takim razie jeszcze mało widziałeś i słyszałeś ;)

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

nightmare    81

nie wiem jak na dobrej ziemie, ale na piasku w dawce do 100 ton na ha kukrudzy nie spali. watpie zeby ktos dawal jeszcze wieksze dawki, mialem taka dawke na kawalku 35 ary. kurydza rosla jak szalona, pomimo ze nawozow stucznych nie widziala, mam na mysli obornik, nie mylic z kurzakiem.

Kiedy dać pierwszą dawkę RSM-mu a kiedy drugą  na kukurydzę Obie mają być po wschodach ale zastanawiam się w jakiej fazie wzrosty Dawka startowa 20 kg N poszła z Polidapem. 

saszeta    74

Panowie może przerwe trochę temat obornika i zapytam jakie nawożenie mam zastosować pod kukurydzę. Mianowicie stanowiska wszyskie są po rzepaku ktory zlikwidowałem bo wymarzł pod rzepak było dawane na hektar 50000 litrów gnojowicy i 250 kg amofoski na hektar. Teraz na wiosne znowu była dawana gnojowica w takiej samej ilości no i talerzowanie tego co tam z rzepaku zostało. I tu moje pytanie jaki nawoz warto dac w dozownik do siewnika? Ogolnie to pojdzie 150 kg mocznika i 250 kg amofoski corn tylko nie wiem wlasnie ktory nawoz dac w dozownik a ktory rozsiac po polu. prosze o pomoc.

żaden. W dawce 50tyś l gnojowicy masz już pełne nawożenie. A tu szła 2 razy. Azot z jesiennej dawki w większości poszedł ale PK zostało.

nightmare    81

Robie malutki test, w pojemnik wypelniony ziemia plus obornik, wlozylem 15 ziarenek kukurydzy, przy kazdym ziarenku inny nawoz lub mieszanka tych nawozow, wykozystane nawozy te ktore mialem to mocznik saletra, sol potasowa, superfosfat, fosforan, tarnogran, i wap mag. nie wiem czy azot nie zadziala jednakowo na wszystkie ziarenka, bo z powodu malej powierzchni ziarno sadzone w odstepach 10 cm, wiem ze niewszystko stosuje sie w posdiewacz, ale tu chodzi o wlasna ciekawosc. pojemnik mam w cieplym miejscu, wiec pewnie za ok tydzien zacznie sie cos dziac.

nightmare    81

rozsialem spora ilosc wap magu, w celu odkwaszenia gleby, zrobilem to ok tydzien przed siewem, pytanie dla bardziej doswiadczonych, czy nie popelnilem zbyt duzego bledu, stosujac zaraz potem superfosfat sol , i fosforan z saletra w podsiewacz? czy wapmag w sporej ilosci nie zachamuje mi znaczaco przyswajanie fosforu? a moze ktos stosowal wapno weglowe razem z innymi nawozami i moze sie wypowiedziec jaki efekt.

SimFan    0

Wie ktoś może gdzie w woj. świętokrzyskim w powiecie opatowskim można dostać Lubofos Corn?

golo1    0

ja w zeszłym roku wysiałem wszystkie nawozy naraz czyli wapno węglanowe,mocznik,siarczan amonu,sól potasową i amofoskę corn w podsiewacz i nic się kukurydzy nie działo,a wręcz przeciwnie rosła super!

pawelus    3

Witam . Mam pytanie , Jakie stosuję się odstepy między rzędami przy sianiu kukurydzy na kiszonkę ?  

Jeszcze nie mam maszyny do zbioru . Zakupie dopiero na jesień ..  Czekam na odpowiedzi , Pozdrawiam 

Thomas2135    1298

To zależy czym planujesz zbierać. Normalny rozstaw to 75 cm. Dla jednorzędówki to bez różnicy czy będzie to 65 czy 75. Z przystawką bezrzędową również nie ma problemu.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji
    • Przez Jankes1012
      Chcemy kupić siewnik punktowy do kukurydzy, buraków i rzepaku.
      Nigdy nie mieliśmy takiego siewnika i nie wiemy jeszcze co i jak. Siewnik ma być 6 rzędowy z podsiewaczem na usługi. Jaki siewnik wybrać,aby cenowo nie był drogi i dobrze spełniał swoje zadanie.
      P.S mowa o nowej maszynie