Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fireseba    101

16t to dwa lata temu się trafiało miejscami na polu, ale wtedy ciągle deszcz padał i słońce piekło, ciągle parno i duszno było. Średnia w mokrej wyszła 13-14 t z 16 ha na glebach 4kl.

Co do nawożenia 480 kg/ha korn kali już wysiany, 200 polidap w podsiewacz, 250 mocznik przedsiewnie i 200 kg RSM 32 wężami pogłównie. Obornika nie mam. pH już w tamtym roku uregulowane. Na poplon rósł łubin i peluszka. Czy oby nie przesadziłem?

proporcje dobre tylko ile chcesz z tego wyciągnąć bo przy niskiej zawartości składników w ziemi będziesz miał 9t ziarna zależnie ile tego poplonu było

Edytowano przez fireseba

damianzbr    976

43 ha, w tym 30 ha moje działki z dawna, na nich wyniki prób gleby (P,K,Mg) wszędzie minimum średnie lub wysokie. No i 13 ha jakieś dzierżawy, wyniki bardzo różne, od zawartość bardzo niska przez średnia. pH wszędzie uregulowane, no może na 3-4 ha jeszcze jest nie przekracza ph6

Liczę na jak największy plon ale średnio 12t mokrej już  mnie usatysfakcjonuje.

Poplonu nie za wiele było, bo późno siany ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

[galleryimg=613170]

[galleryimg=617421]

Nawożenie wygląda dokładnie tak, z uwzględnieniem resztek pożniwnych (ogólnikowo słoma zbóż ozimych nazwanych żyto) oraz poplonu łubin/peluszka: http://pokazywarka.pl/ur45bv/#zdjecie17718087

(ceny nawozów wpisane ogólnikowo szacunkowo)

Edytowano przez damianzbr

Lukaszwd    0

Bez sensu ładować w takie ph kukurydzę. Przecież fosfor i inne składniki nie będą pobierane właśnie przez niske ph. Najpierw niech zasieje tam mniej wymagającą roślinę i uporządkuje strukturę a wtedy dopiero można myśleć o kukurydzy

Trzy lata temu miałem podobny przypadek. Pole wziąłem w dzierżawę wiosną i posiałem jęczmień (tak wiem był to błąd ,ale wtedy nie siałem kukurydzy) i nic z tego nie było. Na drugi rok dałem wapno i już zapłaciłem na siew i posiałem kukurydzę bez obornika , dałem normalną dawkę nawozu i wyszło mi na ziarno 7 t z ha :) rok temu dałem obornik kurzy i znów zasiałem kukurydzę i już było zdecydowanie lepiej. W tym roku posieje trzeci raz kukurydzę bo pole już zdecydowanie lepiej plonuje.

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1191

Obornik bydlęcy, owczy czy pomiot ptasi mają w składzie CaO. Najwięcej ma owczy. Jak znajdę to podam ile wnosi się z każdym z nich.

nightmare    81

mialem kukurydze na zakwaszonej ziemi, start byl bardzo slaby, siedziala dlugi czas fioletowa, po za tym zimno tez robilo swoje, ale pozniej ruszyla , 3 razy dostala odzywke i calkiem niezle wyrosla.

agrolublin    29

Jest jeszcze jakiś sens dawać sól pod kukurydzę.Najwcześniej mogę w sobotę bo niestety tak wyszło że zabrakło i muszę dokupić

Thomas2135    1191

Jak jeszcze nie posiałeś kukurydzy to co za problem. Ja nieraz dzień przed siewem wszystko wysiałem i nic się nie działo. Nie jest to dobra praktyka, ale cóż.

bialy2005    193

u nas zaczynaja juz siac wczoraj wiem ze ktos juz siał :) ja dopiero zaczynam obornik wozic i planuje po niedzieli siac 

Lukaszwd    0

Obornik bydlęcy, owczy czy pomiot ptasi mają w składzie CaO. Najwięcej ma owczy. Jak znajdę to podam ile wnosi się z każdym z nich.

Gatunek Skład chemiczny % N P2O5 K2O CaO woda Gołąb (1,5-5 ) (1-2,8) (0,7-2,6) (0,8-1,6) (51-57) Kura (1,2-4,1) (1,2-2,6) (0,8-2,3) (2,4-6,8) (55-60) Gęś (0,5-0,8) (0,3-0,5) (0,7-1) (0,4-0,8) (75-85) Kaczka (0,6-1) (0,7-1,4) (0,4-0,6) (1,0-1,7) (56-70)

Edytowano przez Lukaszwd

nightmare    81

na wschodzie 22-25 kwiecien nadaja mrozy nocami, dlatego nie warto szalec i juz siac. co prawda prognoza nie musi sie sprawdzic ale chyba nie warto rezykowac,

daremw    128

Kukurydza teraz posiana prawdopodobnie nawet by tego mrozu nie poczuła zwłaszcza jeśli ktoś głębiej sieje, także żebym miał gotową ziemię nawet bym się nie zastanawiał :)

Thomas2135    1191

Wiesz, że min temp ziemi do wschodów kukurydzy na głebokości 4-6 cm to 8-10 °C? Ostatnie kilka dni temp powietrza jest w granicach 8-12 i gdzie tu siew? Jak dla mnie najwcześniejszy okres siewu to czas kwitninia czeremchy a ta w tym roku dopiero liście wypuszcza.

nightmare    81

Kukurydza teraz posiana prawdopodobnie nawet by tego mrozu nie poczuła zwłaszcza jeśli ktoś głębiej sieje, także żebym miał gotową ziemię nawet bym się nie zastanawiał :)

jaki sens ma siew kukurydzy o tej porze w tym regionie polski? nawet jak pokielkuje to rosla nie bedzie jak przyjda chlody.

bywaly przypadki ze rolnicy odsiewali kukurydze bo wymarzla, Ci co to robili przestali sie spieszyc z siewem, i tak wczesniej jak druga polowa maja kukurydza nie zacznie rosnac, wiec po co ma siedziec w ziemi i chorowac

icek1    178

Ja co roku sięje w tym terminie i jest OK lepiej jak u tych co sieja w maju lub pod koniec kwietnia

Thomas2135    1191

Icek chyba nie mieszkasz na mazurach czy podlasiu? Między północą kraju a południem jest ok 30 dni różnicy w okresie wegetacji. Tu przymrozki pojawiają się pierwsze i trzymają dłużej. Ostatnie lata, początek maja to kilka dni przymrozków.

akaku    69

Jak myślicie panowie 250kg saletrzaku pod agregat i ok 280kg Polifoski 6 w podsiewacze to dobre nawożenie? Oczywiście pole po QQ dobrze nagnojone oraz w tym roku nawapnowane 

Golden35    3

Witam, mam takie pytanko? Na Pole pod kukurydze rozsiałem wapno nawozowe i z talerzowałem, pole teraz leży przez 2 tygodnie teraz będę woził obornik i zaorze pod kukurydze  uprawie i siew kukurydzy z nawozem. Panowie czy to wapno nie zaszkodzi jak będzie jeszcze obornik? Pozdrawiam

seba07101    0

Wapno napewno nie zaszkodzi tylko wszystko za puzno robisz i obornik i wapno ja wozie obornik na początku marca i zaraz poszła kreda.

Thomas2135    1191

Najlepiej byłoby gdybyś nie stosował obornika z wapnem. Wapno przyspiesza mineralizację obornika i powoduje straty azotu.

Mikruss    55

Nie powinno sie tak robic ale masz mniej strat w plonie jak wywapnujuesz i nawet na drugi dzien z obornikiem wjedziesz niz w ogole nie wapnowac i pozostawić kwaśna glebę.

nightmare    81

widzialem dzis w sklepie specjalny nawoz w aplikator, worki 25 kg, dawka na ha 20-30 kg, zawiera 30 fosfor 20 potas i reszty nie pamietam, ale wszystko co potrzebne na dobry start, cena za taki worek 250 zl, pytanie czy stosowal ktos? jesli tak czy efekt jest wart tej ceny,   mysle zeby  mieszac to z innym nawozem w dozowniku, np z polifoska 6 lub fosforanem.

Edytowano przez nightmare

nightmare    81

zgadza sie, dlatego myslalem by to mieszac z innym nawozem jako dodatek. ale nie wiem czy warto bo koszt spory.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się