Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukbold    413

no pewno tak w któreś książce pisze z tym obornikiem, ale to teoria.... bo niby co.. zimowy obornik mam trzymać do jesieni? Wywieźćna pryzme żeby wietrzał pół roku?  Czy może pod zboże go wrzucić? Owszem wiosenne stosowanie jest gorsze ale zaoram płycej i qq musi rosnąć. Po świętach trzeba wozic

Edytowano przez lukbold

20CBR12    52

Ja przywiozłem 50ton na ha na orke zimową i teraz to przykryje razem z solą na 6-8cm talwrzowka- uważacie że to duży błąd? Wszystkie działki do 500m od rzeki więc wody tam rzadko brakuje no chyba że będzie powtórka z zeszłego roku...

ChiquitaB    50

jeżeli obornik zawiera dużo słomy to przy suchej aurze plon będzie słabszy ponieważ obornik część wody wyciągnie z gleby. Ale wiadomo że mało kto się bawi w takie przewalanie itd

Wiadomość z agroFakt.pl

greg1985    7

200 kg korn kali już wysiane i pobronowane . Jutro jeszcze mam obornik wozić na inną działkę . Mam jeszcze żyto do skoszenia i później kukurydza na to chociaż to w tamtym roku była z tym porażka bo ziemia była zaorana 17 maja i brak deszczu swoje zrobiło . Koszone było w sierpniu aby do końca nie uschło

soltys48    351

A co z resztą nawozów? Kiedy wysiejesz i co planujesz? Ja wielokrotnie wysiewałem nawozy dzień przed siewem i problemów nie miałem.

planuje jeszcze rzutowo mocznik a polidap w podsiewacz, ale tak dziś z ojcem dyskutowaliśmy i chyba po ścięciu na "ściernisko" pójdzie najpierw nawóz tj mocznik i sól, a potem obornik tego samego dnia orka następnego uprawa i siew

Wczoraj na jednym kawałku(po kukurydzy)wywiozłem obornik, orka-dość głęboka, dziś to przeleciałem agregatem i czekam do ok 20 kwietnia wtedy wysieję sól i mocznik

kali828    15

moj rzepak nie przetrwał zimy i wymyśliłem sobie ze przesieje go qq pzedplonem był łubin na ziarno po zniwach poszło po 150 kg soli i Polidapu rzepak nie był pryskany herbicydem jakie nawozenie zastosować pod qq w jakiej kolejności teraz sól i gruber płytko puzniej N i uprawowy o polidap w siewnik

PATr    238

Kiedy siejecie nawozy pod kukurydzę? Ja zawsze 1-3 dni polifoska i mocznik a polidap w podsiewacz

Thomas2135    1225

Wysiew nawozów, obornik i orka to chyba najrozsądniejsza opcja. Ja też mam żyto posiane, ale nie wiem czy skoszę na kiszonkę i pójdą nawozy, obornik i talerzówka.

planuje jeszcze rzutowo mocznik a polidap w podsiewacz, ale tak dziś z ojcem dyskutowaliśmy i chyba po ścięciu na "ściernisko" pójdzie najpierw nawóz tj mocznik i sól, a potem obornik tego samego dnia orka następnego uprawa i siew
Wczoraj na jednym kawałku(po kukurydzy)wywiozłem obornik, orka-dość głęboka, dziś to przeleciałem agregatem i czekam do ok 20 kwietnia wtedy wysieję sól i mocznik

ChiquitaB    50

sół daje zawsze z 3tyg wcześniej i leży sobie albo wymieszam z glebą czasami potem kilka dni przed siewem mocznik i uprawa

marzygkop    4

Witam Kolegów. Pytanko mam do was mianowicie czy można dać 300 kg polifoski 6 do rozsiewacza czy lepiej wcześniej 100 rozsiać rzutowo a 200 w podsiewacz?

A Mocznik Grube granulki 250 pod korzeń to nie za duzo będzie na raz-nie mam możliwości wjechac w qq zeby podzielic dawki.

Klasa od IV-VI zawartość składników średnia.

Proszę o porady. dzięki. 

Michalmeer    366

no pewno tak w któreś książce pisze z tym obornikiem, ale to teoria.... bo niby co.. zimowy obornik mam trzymać do jesieni? Wywieźćna pryzme żeby wietrzał pół roku?  Czy może pod zboże go wrzucić? Owszem wiosenne stosowanie jest gorsze ale zaoram płycej i qq musi rosnąć. Po świętach trzeba wozic

Bo obornik potrzebuje bardzo dużo wody żeby sie rozłożyć , nie pisze o tym w żadnej książce ,

przemek28_28    41

Kolego masz racje ze obornik potrzebuje wody. Ale ja w zeszłym roku siałem buraki w wiosenna orkę bo brakło mi obornika i okazało sie ze buraki mimo suszy w zeszłym roku były lepsze na wiosennej orce niż na zimowej. 3-5 klasa. lepiej ziemia sie ogrzewa i wschody są lepsze.

Patryk1222    23

Witam Kolegów. Pytanko mam do was mianowicie czy można dać 300 kg polifoski 6 do rozsiewacza czy lepiej wcześniej 100 rozsiać rzutowo a 200 w podsiewacz?

A Mocznik Grube granulki 250 pod korzeń to nie za duzo będzie na raz-nie mam możliwości wjechac w qq zeby podzielic dawki.

Klasa od IV-VI zawartość składników średnia.

Proszę o porady. dzięki.

Siej wszystko przed siewem nie baw się w podsiewacz nawozu bo to pali jak nwm... mocznik też śmiało u siebie będę sypal 200 przed i 100 później jak już będzie większa.

W podsiewacz jak już to tylko polidap i też 100kg max

zkordalski    83

Moim zdaniem obornik pod qq jesienią jest lepszy , ale sam tego nie praktykuje bo na jesieni daje pod oziminy i zboża jare bo ich siew jest znacznie szybciej niż siew qq. Jesienią danie obornika i orka powoduje mniejsze ubytki wody przez co qq ma lepsze warunki . Co do nawozów hym ja daje 250 polifoski(pod korzeń) i 250 saletry w fazie 5 liścia po opryskach na chwasty . Póżniej już tylko dolistne nawozy Folio N . Staram sie by ekonomia wychodziła przy tej uprawie wiadomo niketórzy dają znacznie wiecej ....

danielhaker    830

Siejecie już sól czy jeszcze czekacie ?

Tam gdzie na zimę było zaorane to w połowie marca pobronowałem a w czwartek rozsiałem sól. W tygodniu rozrzucę obornik i zaorzę drugą część. 

Sól lepiej rozsiać pod pług, czy po orce i przelecieć broną?

icek1    178

lepiej pod plug i wymieszać aby był obok rośliny i jej korzeni

maciek    27

popieram choć  nie mam obornika , ale nawóz przemieszać to chyba  że bardzo lekka gleba.

koniu    77

ja po zawłókowanym polu sieję polifoskę 6 około 350-400kg/ha, potem mocznik 300kg/ha i potem uprawa przedsiewna żeby przemieszać. Potem do siewnika do dozownika nawozów jeszcze daję fosforan 100kg/ha. Tak od kilku lat robimy i jest bardzo dobrze. Rocznie siejemy około 20 ha.

patrykb2736    7

Stosował ktoś nawóz EUROFERTIL 49 NPS z Timaca,mam zakupione 450kg na próbę, zostało mi sporo polifoski 6 mam zamiar dokupic polidapu i wymieszać wszystko i w podsiewacz co o tym sądzicie?

maciek    27

jak dla mnie to ten timac służy do drenowania kieszeni bogatych francuskich rolników, podobnie jak wiele produktów innych firm "paranawozowych",

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji