Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koczas    54

Dzięki Kolego za szybką odpowiedz.

- Pole wapnowałem w zeszłym roku na orkę pod łubin. Dolomit i niestety było sucho ,więc niewiele pomogło. Po żniwach na dzierżawach jadę z kredowym. Muszę ogarnąć tylko dobrą kopalnie

- Myśle mieszać kizeryt z polidapem. 

- Ile tej soli na 5 ? Czy zbytnio nie zasolę gleby ? 

- Czemu odradzasz Basfoliar ? Większe dawki, to jeszcze większe koszty, już jest 3700 pln :)

A nie lepiej zamiast mieszać kizeryt z polidapem, zasiać po prostu polidap oraz KornKali? Pomyśl nad tym i przelicz przede wszystkim czy to nie wyjdzie nawet taniej.

Basfoliar - szkoda pieniędzy w twoim wypadku na takie wynalazki.

Soli zwiększ o jakieś 100 kg/ha. Ta działka ma potencjał przy takim pH i zasobności w magnez, szkoda,, żeby jeden składnik ograniczył plon.

Warto też na przyszłość zrobić badanie gleby na mikroelementy (B,Cu,Mn,Zn,Fe koszt ok. 50 zł) wtedy będziesz wiedział ile czego stosować.

Edytowano przez PanStanislaw

rdm82    26

co do cynku to można go mieszać. ja tak robię. jeden przejazd

Wiadomość z agroFakt.pl

przemo9939    3

Kupiłem na próbę Luboplon wapniowo-magnezowy pod kuku ale tak myślę kiedy go najlepiej rozsiać? Przed wluka teraz na wiosnę czy przed siewem kukurydzy pod agregat?

yahooo777    698

My siejemy tydzień przed albo bezpośrednio przed siewem wraz z innymi nawozami. Fakt, wiosenna orka, bo od listopada obornik mamy i czekamy do ost momentu na wywóz, od razu orka, włóka, nawóz, gnojowica, agregat i siew.

sfagier69    0

Na V/VI klasie chce podobne jak @yahooo zrobić, tylko że orke zrobiłem jesienią, mam obornik 15t/ha a na resztę gnojówka 25tys/ha, wszystko dam pod agregat, nie wiem czy teraz dać obornik z gnojówką, zaraz agregat i potem przed siewiem nawozy i znów agregat czy wszystko przed siewem i tylko raz agregat?

yahooo777    698

Gnojówka, nawozy, agregat i siew, najlepsza opcja chyba, orka ja najwcześniej żeby wilgoci troche zatrzymać. gdybyśmy mieli możliwość orki i nawożenia jesienią to ten system byśmy wybrali

Bartek72511    41

Kupiłem na próbę Luboplon wapniowo-magnezowy pod kuku ale tak myślę kiedy go najlepiej rozsiać? Przed wluka teraz na wiosnę czy przed siewem kukurydzy pod agregat?

Pod włókę ogólnie nawozu nie powinno się dawać bo może spowodować jego nierównomierne rozmieszczenie. Ja na Twoim miejscu dałbym pod agregat albo ewentualnie po włóce, bo raczej wymieszania z ziemią nie wymaga.

emtec123    10

Panowie, ostatnio przeczytałem że kukurydza potrzebuje:

150-200N

80-120P

140-180K

Natomiast obornik bydlęcy zawiera:

4,7N

2,8P

6,5K (kg/t)

Zakładając nawożenie 40t/ha (10 rozrzutników po 4t) już mamy:

188N

112P

260K

Z tego by wynikało że wystarczy sam obornik, ale wiadomo że dobrej kukurydzy na tym nie będzie. Coś źle liczę?

EDIT: Zapomniałem o wykorzystaniu składników w pierwszym roku, więc wyjdzie (?)N, 45P, 208K. A więc dorzucić 100kg fosforanu i wystarczy? A co z azotem?

Edytowano przez emtec123

yahooo777    698

Oj, szczerze to dajemy od 30 do 50 ton obornika, w zależności od pola i do tego podobne ilości nawozu jakie wymieniłeś, aczkolwiek fosforu na słabszych glebach dajemy więcej no i sól do tego. A co do obornika, wg mnie to troche zawyżone jest, bynajmniej to moje zdanie.

Azot w pierwszym roku to ok. 30 procentowe wykorzystanie z czego 1/3 to saletrzany. Coroczne stosowanie to już ok. 70 % dawki. Także jak już było wspominane w tym temacie regularne stosowanie obornika pozwala na znaczne obniżenie dawki nawozów sztucznych. Fosforu (podobnie jak i magnezu) nie zawiera dużo a w niektórych przypadkach bardzo mało dlatego trzeba uważać z tymi obliczeniami ^^

Thomas2135    1225

I nie zapomnijcie o stratach azotu, który po rozrzuceniu ulatnia się w tempie 1% na godzinę chyba. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli źle napisałem.

adamson330    4

A nie lepiej zamiast mieszać kizeryt z polidapem, zasiać po prostu polidap oraz KornKali? Pomyśl nad tym i przelicz przede wszystkim czy to nie wyjdzie nawet taniej.

Jeśli przyjąć że sieję:

1. Korn Cali 0.6 t/ha *1240zł/t = 744 zł/ha. Wnoszę z tym 240 kg K20, 36 MgO, 75 SO3.

2. Sól potasowa+ kizeryt= 0.4 t/ha*1560zł + 0,15t/ha*1240zł/t= 810 zł/ha Wnoszę z tym 240 kg K20, 37 MgO, 75 SO3.

Korn-Kali wychodzi taniej o ok 66 zł/ha, przy założeniu że ceny nawozów są OK. 

Ja będę jednak siał sól i kizeryt. Zostało mi sporo soli z zeszłego roku.Trzeba mieszać :)

Ale dzięki za trafną podpowiedz :) na przyszłość na pewno skorzystam.

Basfoliar - szkoda pieniędzy w twoim wypadku na takie wynalazki.

Soli zwiększ o jakieś 100 kg/ha. Ta działka ma potencjał przy takim pH i zasobności w magnez, szkoda,, żeby jeden składnik ograniczył plon.

Warto też na przyszłość zrobić badanie gleby na mikroelementy (B,Cu,Mn,Zn,Fe koszt ok. 50 zł) wtedy będziesz wiedział ile czego stosować.

Właśnie 500kg/ha soli wychodziło mi wg wyliczeń. Co do mikroelementów to bankowo będą niskie bo obornika na tych polach nie było bardzo dawno, chociaż może ze słomy coś zostało? Kto wie, trzeba by zbadać. Na razie pH to priorytet. Dzięki za rzeczowe rady.

Koledzy jeszcze jakieś uwagi?

Nie używaj czerwonego koloru w postach. Kolor ten jest dla moderratorów

Edytowano przez danielhaker

mat22889    11

kiedy się sieje kizeryt ? tak jak sól czyli jakieś 3tyg przed siewem? czy dzień przed siewem?

kiedy się sieje kizeryt ? tak jak sól czyli jakieś 3tyg przed siewem? czy dzień przed siewem?

adamson330    4

Ja myślę siać coś około 1-3 tygodni przed siewem, kizeryt zmieszany z częścią polidapu (niska zasobność P). Ale może ktoś bardziej doświadczony w KIZERYCIE się wypowie?

d4rek    16

ja bym kizeryt (Mg S) rozsypał z 2-3 tyg przed siewem tak jak i sól żeby się rozpuściło, polidap do podsiewacza - wyłacznie, bo fosfór nie ruchliwy i jak posiejesz na takiej głębokości będzie. Ja tak pod kuku będę robić.

takie  pytanie wyorałem   łąkę no i  zastanawiam sie czy   można posiać  po tym kukurydze   na kiszonkę ?   wymaga  to jakiegos   dodatkowego nawożenia ? gleba mozajkowa od 5   do 3b

Thomas2135    1225

Śmiało możesz siać. Po pastwisku rośnie lepiej niż na polu uprawianym przez lata. W zeszłym roku orałem i w tym także trochę doorzę. Opryskaj dursbanem, albo zapraw nasiona, bo mogą być drutowce i pędraki, które zeżrą siewki. U mnie nie było raczej.

Sunf    9

jakich firm nawozy stosujecie pod qq na ziarno ? stosował ktos Lubofos Corn?

tomaszek83    0

Pod kukurydze na kiszonkę  pójdzie pełna dawka obornika + 200kg polifoski 4 

Jaki dać azot ?

Saletrę czy saletrzak ? Mam do wybory te dwa.

Można dać azot pod pług?

Edytowano przez tomaszek83

maciej232    1

Witam wszystkich.  Mam pytanie  czy wysiewanie nawozów PK z dodatkiem wapnia to dobry pomysł  bo słyszałem że wapń blokuje dostępność fosforu dla rośliny ale czy to prawda?

milanreal1    290

Tak jest, wapń uwstecznia fosfor dlatego powinno się te 2 składniki podawać w odstępie minimum 6-8 tyg.

garu    6

Ma do zaorania częsc pola pod kuku. Tu moje pytanie czy mogę zastosowac sól przed pługiem kl. 3b-4a

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji