Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Seba8080    1

witam j na wiosnę będę rozwozić na jeden pole  wapno a na drugie obornik i potem to orać teraz nie wiem kiedy rozsiać sól potasować lepiej przed nawożeniem czy dopiero po orce  

Zodiax    9

Witam Co powiecie o takiej ochronie
Pengidan 2 litry koszt 55 zł +Calisto 0,5 L koszt 85zł kukurydza w fazie 2-4 liścia
Rsm można dawkowac przed uprawą a jedo działanie przesunąć w czasie przez stabilizator azotu N lok i nie trzeba 2razy nawozic azotem kukurydzy

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1193

Ktoś coś słyszał o jakimś N-inhibitorze? Po zsstosowaniu stwierdza się wzrost plonu ziarna w kukurydzy. Widziałem wyniki porównawcze kilku odmian 4 firm nasiennych.

Zodiax    9

Ktoś coś słyszał o jakimś N-inhibitorze? Po zsstosowaniu stwierdza się wzrost plonu ziarna w kukurydzy. Widziałem wyniki porównawcze kilku odmian 4 firm nasiennych.

I co z tych wyników wynika ?

Michalmeer    366

Jeśli już ktoś chce wapnować pole to niech to zrobi po zbiorze kukurydzy na ziarno na ściernisko , bardzo dobry efekt rozkładu resztek

ChiquitaB    48

ja już 3 razy układałem dawkę na ten rok dla qq. A kto poleci coś tańszego od Maistera na zielsko a i skutecznego? w zeszłym roku średnio się nam sprawdził maister

master20002    151

Stosował ktoś Polifoskę Tytan pod kukurydzę? Dostałem ofertę na nią w takiej samej cenie co 8, a ma więcej potasu i fosforu plus jakieś mikro.

Zodiax    9

Stosował ktoś Polifoskę Tytan pod kukurydzę? Dostałem ofertę na nią w takiej samej cenie co 8, a ma więcej potasu i fosforu plus jakieś mikro.

Polifoska 8 ma lepszy skłat chodzi o fosfor przyswajalny 8 ma21 a tytan zaledwie 18 fosforu rozpuszczalnego w wodzie dodatkowo 8 ma 8 azotu i chyba wiencej siarki

piotrus907    3

ja zawsze sieje wapno wiosną przed włókowaniem tylko to z big bagu a kolega kupuje cały samochód i też na wiosne przed siewem kukurydzy sieje

Zodiax    9

W Finlandii można siać wapno zimą i to częsta praktyka, ale Polska to poje.... kraj i nie wolno.

Nie pisz tak bo Jarek Kaczyński to przeczyta i nakarze by Tobą zajęły się służby CBA i skarżą za zniesławienie naszej pięknej prawo żadnej Polski ha ha oczywiście żartuje choć kto wie .....

Ps Zawiszę możesz uciekać z poje..

. Polski do Finlandi tylko tam zimno i kukurydza była by marna

master20002    151

Może ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tą zawartością nawozu w nawozie. Dany produkt ma tyle i tyle składnika z czego podane ileś tam rozpuszczalne w wodzie. Czyli co się dzieje z resztą? Będzie niedostępna dla roślin? To jest jakiś balast? Zawsze myślałem, że roztwór glebowy to są właśnie kwasy, m.in. humusowy. Jestem w błędzie? 

Pajej    50

o ile wiem to reszta rozpuszczalna w kawsach, czyli wolniej. Jak sie myle to mnie poprawcie

Zodiax    9

Może ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tą zawartością nawozu w nawozie. Dany produkt ma tyle i tyle składnika z czego podane ileś tam rozpuszczalne w wodzie. Czyli co się dzieje z resztą? Będzie niedostępna dla roślin? To jest jakiś balast? Zawsze myślałem, że roztwór glebowy to są właśnie kwasy, m.in. humusowy. Jestem w błędzie?

Reszta może być nie dostępna ze względu na złe ph warunki pogodowe i zła równowaga glebowe zależności jest wiele i to co w kwasach się rozpuszcza nie powinno się liczyć bo jeśli będzie dostępne to może być za puzmo

master20002    151

Dzięki za wyjaśnienie, a czy to nie jest tak, że nawożenie w danym roku w niewielkim stopniu daje pojeść roślinie tylko ona korzysta w znacznym stopniu z tego co już w glebie jest? Chodzi mi o to, że nawożenie jest powiedzmy na zapas. Może głupie pytania, ale męczą mnie już jakiś czas, a nigdzie nie jest to jasno wyjaśnione.

Producent Fos Dar 40 tłumaczy, że fosfor nierozpuszczalny w wodzie jest dłużej dostępny dla roślin.

"Z uwagi na to że roślina nie może się „najeść fosforem na zapas”, idea stosowania naszych nawozów polega na stopniowym jego uwalnianiu, tak by nie uległ uwstecznieniu w glebie. W Polsce mamy bardzo często do czynienia ze spadkiem jego dostępności. Wynika to z faktu jego małej mobilności w glebie oraz dużej podatności na procesy uwsteczniania."

POLICE:

" Nawozy z Polic zawierają zawsze 100% przyswajalnego dla roślin fosforu. Tak więc podejmując decyzję o zakupie nawozu, należy zwrócić uwagę jak opisana jest na worku rozpuszczalność fosforu w nawozie, bo z fosforu rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie skorzystają rośliny."

Uważam, że lepiej stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie. Nierozpuszczalną formę fosforu w wodzie i cytrynianie amonu mogą wykorzystać rośliny o bardzo silnym systemie korzeniowym na kwaśnych glebach. 

Zodiax    9

Kukurydzy potrzebny jest fosfor łatwo dostępny we wczesnych fazach wzrostu czyli taki co jest rozpuszczalny w wodzie I dobrze aby był podany bliski nasion .
Fosfor na zapas ok może być ale tu wejdoł w grę duże ilości no 1000 kg fosforanu
Ps fosfor może być wymywany w głomp ziemi z szybkością 1cm na rok ☺

knoro93    165

Cenna uwaga. Wiesz może jak ma się wymywania w stosunku do innych pierwiastków? Tzn ile cm wgłąb na rok wymywa się np. potas?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się