Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

kobra89    66

policzyc koszta ponoszone w każdej uprawie i złym roku typu susza to sam wiesz jak sie na tym wychodzi, oby na zero, jakoś narazie nie narzekam wmiare mi się wiedzie wiec myśle że sie opłaca.
Można siac pszenzyto i dac 100kg saletry i wziąsc 1,5t, można dac 400kg i zebrac 7t na moich ziemiach

vademecum    25

ja sie zastanawiam czy nie dać mocznika przedsiewnie bo w tym roku dawałem drugi raz. Prawdopodobnie pierwsza dawka nie poszła do ziemi tylko w powietrze. 2 tygodnie po dawce kukurydza zżółkła charakterystycznie do braku azotu, sypłem drugi raz i zazieleniła,się. 2 palety poszło nadarmo przez susze.

kotwczapce    26

Szukam opinii o nawozie tarnogran K, może ktoś stosował i jakie były wyniki. Planuję 600kg na ha plus ok. 130 kg polidapu w podsiewacz.Proszę o podpowiedź.

Wiadomość z agroFakt.pl

TheBociek1996    515

Marne to nawozenie,

300 kg soli60%, 150-200 siarczanu magnezu 32-50 granula, 150kg polidapu plus 50kg polifoski 6 mieszam w podsiewacz, 300 kg przedsiewnie mocznika jednorazowo nie dizele.

I wiadomo 4-5 zabiegów dolistnych.

:o Po co aż tyle potasu? Potasu dużo za dużo a fosforu za mało.

karolr2    180

Marne to nawozenie,

300 kg soli60%, 150-200 siarczanu magnezu 32-50 granula, 150kg polidapu plus 50kg polifoski 6 mieszam w podsiewacz, 300 kg przedsiewnie mocznika jednorazowo nie dizele.

I wiadomo 4-5 zabiegów dolistnych.

Nie zdziwiłbym się że jego nawożenie jest lepsze niż twoje. Chyba kolega nie wie ile się wnosi składników z obornikiem oraz tak często zapominana próchnica z nawozów tez się nie bierze.

marne ? możliwe że tak . ale na kukurydze nie narzekam zawsze jest   ładna. nie widzę sensu    podnoszenia   kosztów    produkcji. co roku  dawany jest obornik około 45 t. no ale  jak to mówią  każdy ma swoją rację . nie mówię że ta  dawka jest jakaś super ale uważam ją  jak na moje warunki optymalną

Edytowano przez a-moczulski-90

icek1    178

to nie jest regułą że wysoki plon przekłada się na duży zysk netto często umiarkowane plony i umiarkowane nakłady sa bardziej rentowne a to każdy musi sam przekalkulować Moje uprawy wizualnie nie muszą być piękniejsze niż sąsiada ważne ile mi zastaje w kieszeni

Edytowano przez icek1

mlodyhef    143

Ja w tym roku zamierzam dać 150 kg soli, 150 kg polidapu, 200 kg mocznika i dolistnie też mocznik, siarczan magnezu plus mikro. 2 lata temu był tam obornik 30t/ha, a w zeszłym roku po żniwach wapnowane było. A i tak najwięcej zależy od pogody ;) 

knoro93    167

Zwiększ sol potasowa do 250 kg i mocznik do 250 będziesz miał lepiej zbilansowane składniki i myślę sporo wyższy plon bo potasu i azotu deko za malo

szopen    28

O czym wy piszecie? Jak można podawać dawki nawozów bez zawartości w glebie. Ja daję w zależności od pola i spodziewanego plonu (inny na VI i IV klasie) 200-300 kg soli, 100-200 kg fosforanu i 200-300 kg mocznika. Plony z wyjątkiem tego roku od 8T suchej na VI klasie do 12 T suchej na IV klasie. wydaje mi się, że to niezły wynik na takich ziemiach. FAO od 180 do 270.

20CBR12    51

Szopen a na VI siejesz niskie czy wysokie fao? Ja mysle w tym roku o 210-220żeby możliwie szybko z pola zeszła zaraz po kiszonkowych to może zwierzyna oszczedzi bo tak co roku u mnie fao 250-270 i dziki zawsze tydzień wcześniej wchodzą mlocić niz ja kombajnem...

kobra89    66

:o Po co aż tyle potasu? Potasu dużo za dużo a fosforu za mało.

Tyle potasu aby susza jej nie rypła, fosforu styka , stosunek fosforu do potasu ma byc 1/1,4  , troszke trzeba sie uczyc, bawiłem się troche czasu w doświadczenia i śmiało stwierdze że wyższe nawozenie daje zupelnie inny plon. spróbuj na polu z 12m szerokosci daj wieksze nawozenie a sam sie przekonasz co to daje.

TheBociek1996    515

u nas idzie przeważnie, w zależności od zasobności 150 kg N, 90 kg P, 90 kg K, 35kgS + mikro i makro w odżywkach. Ziemie uregulowane w odczyn i składniki. Plony suchej 9-10 ton, chociaż ten rok był słabszy.

crouch02    9

Na 1 Tonę ziarna kukurydza pobiera 30K,30N,13 P,10MG,4S. Jak widać fosforu kukurydza potrzebuje Tyle co zboże i szczególnie ważny jest w początkowej fazie a co do magnezu ma kilkukrotnie zwiększone wymagania.Potas jest budulcem całej łodygi i lisci (a jest nie mała) wspomaga zbieranie skrobi i przeciwdziała suszy bez dużej zawartości K w glebie siew kukurydzy mija się z celem. Stosunek azotu do siarki 7:1, potasu do Magnezu 3:1 azotu do potasu 1:1,fosforu do potasu 1:2.

kobra89    66

Na 1 Tonę ziarna kukurydza pobiera 30K,30N,13 P,10MG,4S. Jak widać fosforu kukurydza potrzebuje Tyle co zboże i szczególnie ważny jest w początkowej fazie a co do magnezu ma kilkukrotnie zwiększone wymagania.Potas jest budulcem całej łodygi i lisci (a jest nie mała) wspomaga zbieranie skrobi i przeciwdziała suszy bez dużej zawartości K w glebie siew kukurydzy mija się z celem. Stosunek azotu do siarki 7:1, potasu do Magnezu 3:1 azotu do potasu 1:1,fosforu do potasu 1:2.

Nareszcie normalny post,

Teraz pytanie ktoś stosował nawozy TIMACU w podsiewacz?

vademecum    25

to co w ziemi zostaje to można liczyć, że uprawiana roślina też to zostawi. Więc niema znaczenia ile jest składników w ziemi, chyba że przed plon przepadł , grad, mróz...

jasko1993    10

roślina roślinie nie równa, inne stanowisko będzie po rzepaku lub buraku cukrowym, inne po ugorach a jeszcze inne po zbożach

1cris1    13

witam

takie pytanie co myslicie o takich nawozach pod kukurydze

w ziemie lubofoc corn 450kg/ha, mocznik 100 kg/ha w dozownik 110 kg fosforanu amonu i w okolicach 6-8 liścia 90 kg mocznik

dodatkowo siarczan magnezu cynk bor , efekt kukurydza 

moze jakies sugestie do zmiany ? 

crouch02    9

zakładajac ze masz bardzo niska zawartoś składników w glebie 300kg soli potasowej  200kg lubofosu corn.Mocznik lepiej jak sie troche cieplej zrobi 12 stopni zaczyna działac a azot w polidapie na start starczy. Jak bedzie zimniej strata pieniedzy. Kukurydza lubi magnez wiec o tym trzzeba pomysleć. Jak ziemia ma wysokie ph to mangan w mikro jak niskie nie trzeba. Wszystko to wrózenie bo  trzeba znać zasobnośc 14 zł badanie a oszczedzic mozna duzo pieniedzy.

Edytowano przez crouch02

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji