Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

damianzbr    988

Właśnie o to mi chodzi, że gdy czytałem pierwszy raz przez chwilę przeszło mi przez myśl że są to dawki na 1 ha i włosy dęba stanęły, dlatego mówię abyś podał w przeliczeniu na 1 ha zamiast łącznie, wtedy będzie bardziej przejrzyście. Po za tym nie krzycz, sam czytaj ze zrozumieniem o co proszę. I nie mówię tego bo mam takie widzi mi się tylko to ty prosisz o poradę, więc proponuję abyś opisał swoją sytuację bardziej przejrzyście a będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

Zobacz jak brzmi pytanie w takim stylu ,,chcę na 57 ha kukurydzy dać 17,5 tony mocznika. Dobrze będzie?,,

Wiadomość z agroFakt.pl

icek1    178

u nas wszyscy sypią po 300 kg mocznika  na ha przedsiewnie ale jak ktoś chce dzielić 100 kg mocznika na dwie dawki to jego wola

bobienko    144

Kilka lat wstecz zwozilem qq u gospodarza który posiał ją siewnikiem nawozowym a potem tylko agregat i urośło takie ch.j wie co :)

waldek25    3

Dawka dla mnie ok. Aczkolwiek z zastrzeżeniem że posiadasz wysoką zasobność składników pokarmowych w glebie, uregulowane pH, duża zawartość materii organicznej (częsty wywóz obornika) oraz chcesz uzyskać plon na poziomie 6-8 ton suchej kukurydzy z ha.

Ja stosuje około 100 kg K w czystym składniku. tj 180 kg soli potasowe oraz do 150 kg polidapu. Wynika to z tego że stosuje obornik co roku w dawce 40 ton przez co dostarczam połowę  potasu w oborniku.

Kolego a do tego ile jeszcze dajesz N

U nas pod kukurydzę idzie zawsze obornik na jesieni ewentualnie na wiosnę ale wtedy już bez orki tylko gruberem mieszam i na wiosnę lejemy ok 20-30 tys gnojowicy w podsiewacz daję 200 kg NPK 5;10;25 w fazie 5 liści 100 kg saletrosanu (fajna sprawa bo nie przypala kukurydzy nie to co saletra 0

Tomas1987    26

mam pytanie czy ktos siał kukurydze bez wiosenej uprawy i jaki nawóz dawał w podsiewacz

U nas jest taki koleś co posiał qq w wiosenną orkę bez żadnej uprawy.W podsiewacz dał suprofos dawki nie znam.Urosło na pół metra miejscami metr.Miała być na kiszonkę ale nikt mu nie chciał tego ciąć.Zebrał na ziarno z 2 ha zabrał w zbiornik Claas'a Lexion'a ;-)

damianzbr    988

I twoim zdaniem skutkiem czego był taki stan rzeczy? Brak wiosennej uprawy czy nawóz w podsiewacz, bo zdaje się że przytoczyłeś przykład w odpowiedzi na pytania z tym związane.

saszeta    73

w zeszłym roku kukurydzę siałem kuhn-em talerzowym bezpośrednio w ściernisko po kukurydzy. (Czyli nawet bez uprawy jesiennej. W podsiewacz białoruski npk w dawce 350kg/ha bo więcej nie szło wysypać. Pogłównie 500kg saletry can. Średni plon 12 ton/ha a miejscami po 15 dawało na 5 klasie

katopo    4

15 ton w taka suszę? Ciekawe w jakiej wilgotności. Coś mi się wierzyć nie chce. Jaką odmiana?

Terry24    17

Podstawa to deszcze w odpowiednim dla rośliny czasie.Kukurydza jest tolerancyjna na pewne deficyty wody,ale jak nie pada od maja do września to ciul bierze wszystko tj.odmiana nawożenie gleba i uprawa !!!. Już drugi rok tej suszy(nawet w stawie co było 3,5m wody jest 50cm).Wtedy można walić nie wiadomo co i tak g...o urośnie.Moim zdaniem woda jest podstawą plonu na drugim nawożenie a trzecim gleba (oczywiście uśredniając bez skrajności)

bobienko    144

u mnie na kawałku kl 5 w tym roku kolby nie bylo

a co dopiero o plonie ziarna tu mówić.ale jak normalny rok to qq świetna

piotrczem    47

Czytajcie uważniej z tymi 15t,  chodziło o poprzedni sezon a nie ten z tego roku!

W 2014 kuku była ładna.

Jurek17    0

bez uprawy chodzilo  mi oto ze bez wiosenego uprawiania agregatem. Po pszenicy na sciernie rozlałem rsm potem przerobiłem agregatem rozsiałem wapno nordkalk 3ton/ha przerobiłem agregatem scierniskowym , wyorałem i zasiałem zestawem gorczyce ,facelie i rzodkiew oleista . i na wiosne planuje zasiac kukurydze siewnikiem talezowym i w podsiewacz co dac lepiej ; poidap 100 kg, a sół wczesna wiosna rozsypac 200kg , czy yara corn 250 kg w podsiewacz

Tomek90    196

Ktoś siał w takiej agrotechnice jak saszeta? Nie? To po co się udzielacie encyklopedie.

Terry24    17

nie lepiej przejechać agregatem przy okazji wymieszac nawozy (kukurydza lubi ziemie nagrzaną i dość pulchną).

Tomek90    196

nie lepiej przejechać agregatem przy okazji wymieszac nawozy (kukurydza lubi ziemie nagrzaną i dość pulchną).

Hmm słabym szpecem w uprawie kukurydzy jestem ale z tego co wiem to kółka dociskające idą chyba za redlica. Po co?

Nawozy można dostarczyć w inny sposób, a wymieszane czy nie wymieszane nie robi różnicy.

Wilgoci raczej nie dostarczysz.

icek1    178

Obserwuj dalej Jesteś orginalny w wnioski warte uwagi ?

Edytowano przez icek1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji