Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kajtek_1    13

obornika fakt dużo ale co z nim robić cała obsada 30 sztuk stoi na płytkiej ściółce do tego jałownik więc obornika troszkę jest. czy tak dużo za nawozy cały zapas na rok kosztuje mnie około 40 000 kupuję zawsze zimą są tańsze

kolega w tym roku był w augustowie na jakimś szkoleniu organizowanym przez stanrol. mówili coś o nowej linii nawozów dolistnych z póław może ktoś z waz o tym słyszał

Michalmeer    366

Kukurydza na ziarno , kiedu policzyłem wszystko to obornik plus 300 kg polifoski i mocznik to dają już odpowiednie nawożenie kukurydzy NPK,

Daniels28    14

zapomnialem dodac 40-50 t obornika na ha co 2 lata i 30 tys l gnojowicy na ha co roku i jak pogoda dopisze to kuku jak las. a ten mocznik to poglownie oczywiscie.

Wiadomość z agroFakt.pl

Pajej    52

obornika fakt dużo ale co z nim robić 

tylko pozazdrościc ja mam produkcje roslinna i obornik to dla mnie marzenie. 

Ja planuje dać 600 lg lubofosu corn i troche mocznika ile nie wiej jeszcze

Tomek90    196

2 razy obornik w roku i to każdy raz pod orke, kiedy ta gleba ma osiąść  :wacko: i na dodatek dziwią się że w suche lata najgorsza kukurydza  :wacko:

@Kajtek jeśli 40k dajesz na nawozy to ile masz tego obornika że dajesz 2 razy na cały areał?? 

Kajtek_1    13

obornika sporo temu że mam mało ornego większość to tereny zielone z tąd taka suma za nawoz. nie daje dwa razy na cały areał pod jęczmień i żyto tylko raz

Thomas2135    1218

Norma 170 kg to jedno. Jak ktoś sieje na ziarno i dowali azotu to do listopada będzie czekał, bo będzie wolno wodę oddawać. Druga sprawa to odpowiednie ph i fosfor, które warunkują pobranie azotu. Jak nawożenie nie będzie zrównoważone to tylko strata.
Zamiast lubofosu itp wieloskładnikowych można podsiewać Yara Corn. Wychodzi drożej, ale ma lepszy skład. Miałem w tym roku i nie zauważyłem, żeby był gorszy od polidapu. Pod koniec siania jak było wiadomo, że zostanie to była dawka znacznie zwiększona. Różnica była zauważalna i kukurydza była kilkanaście cm wyższa.

Bartek72511    41

W polsce dopuszcz sie 170kg n na ha ale bh miec dobra kukurydze to min 230-250 a kuku nawet 300 wykorzyeta i rosnie jeszcze wieksza lecz potasuu. Jeszcze wiecej

Nie powiedziałbym że żeby kuku ładna była to min 230-250 azotu. Ja stosuje w kukurydzy na ziarno 150 kg N i naprawdę nie narzekam, a plony mam bardzo dobre. raz dawałem po 180 to już się pojawiał problem z wilgotnością.

ChiquitaB    50

ja w ziemie tylko mocznik żądanych saletrzaków czy saletry. Na start qq ma mieć azot z polidapu i to wystarczy. Do tego sól potasowa w ziemie.
W tym roku pryskałem 2 razy odżywkami i szczerze mówiąc nie za bardzo widziałem efektów. Większy efekt był na qq jak jechałem z mocznikiem pogłównie to tam gdzie przejechałem drugi raz bo zostało i dawka była 200kg/h to qq była 20cm wyższa ii naprawdę się wyróżniała. Co do osadu to dawka była hmm... 10-15 ton mokrego na hektar ale bym musiał w dokumenty spojrzeć bo naprawdę nie pamiętam.

Podpowiedzcie jakie nawożenie qq na kiszonkę gdy qq jest po qq na ziarno takiej w miarę ładnej i do tego 30-40 ton obornika na hektar takiego porządnego nie że sama słoma ? Bo kurcze planuje nie dać nic na start ale ciągle mnie to gryzie

kazik1234    2

ja uprawiam kukurydze w monokulturze po zycie juz ktorys rok. po zebrNIu kuku pole talerzuje i sieje zyto na wiosne jedna dawka saletry nA start i zbior poczatek maja wtedy idzie obornik 60 t na ha i mocznik 200 kg na ha. zastanawiam sie czy dawac teraz jakis nawoz w podsiewacz?
na wiosne po oborniku robie orke

icek1    178

ja zamierzam dac taką dawke na hektar: 20 rozrzutników 3,5t, no i przed siew 350kg mocznika, 250kg fosforanu, 350kg soli potasowej, 150kg kizerytu (siarczan magnezu). No i dolistnie cos tam sie dorzuci, co wy na takie nawozenie??

jak opady dopiszą to będziesz miał rekordowy pion

akernolat    17

ja uprawiam kukurydze w monokulturze po zycie juz ktorys rok. po zebrNIu kuku pole talerzuje i sieje zyto na wiosne jedna dawka saletry nA start i zbior poczatek maja wtedy idzie obornik 60 t na ha i mocznik 200 kg na ha. zastanawiam sie czy dawac teraz jakis nawoz w podsiewacz?

na wiosne po oborniku robie orke

czy żyto robisz w bele czy w kiszonkę? całość kukurydzy siejesz po życie?

ChiquitaB    50

my tego żyta nie praktykujemy bo te ostatnie lata pokazują że to nie za dobre jest bynajmniej u nas. Znajomy tak obsiał 4h i qq po życie była maks metrowa bo żyto wodę wyciągnęło a później każdy wie jak było. Nie powiem bo żyto było piękne ale wole qq w to miejsce ładną. Dla tego siejemy lucernę w przyszłym roku na najmniejszych kawałkach takich po 30-40 arów i to w klinach tak razem z 2h aby uzupełnić paszę, na 3kl powinna być piękna

Pajej    52

Co do osadu to dawka była hmm... 10-15 ton mokrego na hektar ale bym musiał w dokumenty spojrzeć bo naprawdę nie pamiętam.

czyli jakby dał 10t suchego po 30zł czyli za 300zł i bez nawozu to byłoby mega tanio. teraz mam poorane ale na przyszły moze sprubuje

Pajej    52

a to nie wiedziałem myslałem ze jak "ucieknie " woda ro zostaje samo dobro

piteroo    1

@damianzbr  ja w tym roku leciałem odżywkami 3 razy a że opryskiwacz wystarczy mi na 3ha to za każdym razem w tym samym miejscu zostawiłem około 0.3ha bez od odżywki.Kukurydza bez odżywki była o wiele gorsza sporo niższa i nie była tak wyrównana jak po odżywkach.

Thomas2135    1218

Dzisiaj czytałem kilka ciekawych artykułów o kukurydzy z ostatniego TPR. Wracając do przenawożenia azotem to oprócz wymienionych wyżej negatywnych skutków są jeszcze 2 inne. Zbyt duża dawka nawozu znacznie przyspiesza jednostkowe zużycie potasu. Także w czasie suszy może pogorszyć jej kondycję. Odpowiedni stosunek azotu do potasu wynosi 1:1,2. Proporcje fosforu do potasu to 1,5-2:3. 2 skutek to taki, że przenawożenie azotem sprzyja większemu porażeniu omacnicą. Także koledzy wszystko z umiarem. Polecam poczytać, bo jest jeszcze kilka ciekawych informacji o kukurydzy i omacnicy.

Edytowano przez Thomas2135

fireseba    101

Ja miesiac temu dalem 60t siana przepalonego na ha i polalem pole 40m3 gnojowicy gestej za miesiac idzie kreda i licze na 20% wyzsze plony. Zas jesli bedzie ciepla wiosna to bedzie j2szcze wiecej

gelo400    30

a mam pytanie mogę pod kuku na wiosnę npk zastosować i do tego razem wysiac kredek?

Pajej    52

a mam pytanie mogę pod kuku na wiosnę npk zastosować i do tego razem wysiac kredek?

ja dałem na nowa dzierżawę wczoraj, bo od wapnowania do nawozów fosfotowych opwinno sie odczekac 3 tyg bo inaczej fosfor sie uwstecznia

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji