Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Thomas2135    1211

Za głęboko zapuściłeś widocznie agregat. Do przykrycia nawozu wystarczy włóka czy lekkie brony. Jak jest sucho to wierzchnia warstwa jest sucha i płytkim zabiegiem bardziej jej nie przesuszysz.

daremw    128

wapno daj teraz i tyle, sól na wiosnę możliwie jak najwcześniej a mocznik przed siewem- taki chyba jest normalny tok prac

Wiadomość z agroFakt.pl

fireseba    101

też tak samo robię... w czwartek idzie gnojowica, w poniedziałek głębosz, we wtorek obornik później orka i pod koniec listopada kreda

lamboEVO100    175

A słyszał może ktoś o zależności między opóźnionym terminem koszenia a zawartością skrobi (kosztem białka)...

Ja zazwyczaj czekam aż chociaż trochę zżółknie, jednak nie twierdzę że suchsza lepiej się zakisza. Wymaga po prostu lepszego ugniecenia. Krowy u mnie uwielbiają kukurydzę później koszoną gdzie przy zielonej różnie to bywało... No i przede wszystkim zdrowotność, gdy zbieram później jest dużo mniej problemów ze zdrowiem krów i oczywiście chodzi mi o problemy typowo żołądkowe. Ja mam głęboko w czterech literach jak i kiedy ktoś zbiera i nie mam zamiaru przekonywać robię tak jak sie u mnie najlepiej sprawdza i przez ostatnie trzy lata koszę jako jeden z ostatnich w okolicy -często właśnie po przymrozkach kiedy kukurydza była cała żółta. W tym roku koszona tylko częściowo żółta bo już wszyscy pokosili i koniec sezonu (konserwacja maszyn)

Ja jestem zwolennikiem koszenia jak kukurydza już w pełni dojrzałe ziarno wtedy ustawiamy gniotownik na 1mm i jazda.

Zapraszam do galerii, zapewne kosimy w środę choć jak nie będzie mrozu to jeszcze do piątku postoi.

Co wam daje tak późne koszenie ? Jak wam się to przechowuje i jakie pH jest takiej kiszonki ? 

Ja takiego czegoś nie widzę, jak ziarno twarde, że paznokciem nie można rozwalić a liście do połowy suche to jedziemy kosić. Później to co w liściach wymyje deszcz albo odlecą,  strata cukrów rozpuszczalnych, białka i strawności. Energia z kiszonki z kukurydzy to nie tylko skrobia.

daremw    128

przechowuje się dobrze, nie mam problemów z pleśnią, jednak zawsze dodaję zakiszacz, badań żadnych nie robię aczkolwiek po kukurydzy koszonej w ubiegłym roku gdzie była całkowicie żółta krowy bardzo ładnie mleko dawały, liście nie odlatują jakoś w trakcie koszenia, no chyba że kosi się kiepskim sprzętem. a co mi daje opóźnione koszenie? tak jak wyżej napisałem: mniej problemów zdrowotnych, moje krowy zdecydowanie chętniej pobierają taką kiszonkę niż koszoną wcześniej. z tym że u mnie kukurydza często jest bardzo długo zielona i przymrozek mnie ratuje.

szopen    28

Nawet lekki przymrozek na jesieni "zetnie" kukurydzę. Potem w zalezności czy to flint czy dent będzie wysychać bardziej lub mniej.

daremw    128

Przymrozek rzędu -2 praktycznie nigdy u mnie większego efektu nie dawał, jak wyskoczy -5 wtedy dopiero efekt widoczny, moje ziemie są zasobne w potas a azotu nie żałuję (w granicach rozsądku). Powoduje to długo utrzymującą się zieleń (niezależnie od tego czy flint czy dent) także niech inni robią po swojemu a ja po swojemu, mi i moim krowom odpowiada opóźnione koszenie.

fireseba    101

Co wam daje tak późne koszenie ? Jak wam się to przechowuje i jakie pH jest takiej kiszonki ? 

Ja takiego czegoś nie widzę, jak ziarno twarde, że paznokciem nie można rozwalić a liście do połowy suche to jedziemy kosić. Później to co w liściach wymyje deszcz albo odlecą,  strata cukrów rozpuszczalnych, białka i strawności. Energia z kiszonki z kukurydzy to nie tylko skrobia.

Dziś do końca przysypałem pryzmę za jakieś 70-80 dni otworzę wyślę próbki i zbadamy...

Edytowano przez fireseba

agrolublin    29

Masakra w następnym roku bedzie bo u mnie sól już po 1600 a ma podrożeć jeszcze, polidap po 2450 i mocznik 1650.Liczę że miedzy styczniem a lutym coś potanieje ale na razie się nie zanosi.

adrian    15

czytałem dzis artyków o nawozeniu kukurydzy gnojowica i trafiłem na cos takiego http://www.piagro.pl/artykuly-rolnicze/produkcja-roslinna/nawozy-i-srodki-ochrony-roslin/w-jakich-ilosciach-i-kiedy-stosowac-obornik-i-gnojowice.html  " - Pod kukurydzę gnojowicę stosujemy jesienią lub wiosną, dzieląc dawkę ogólną na dwa terminy wprowadzania do gleby: 50% przed siewem i 50% po wschodach, gdy rośliny osiągną około 15 cm wysokości." czy gnojowica nie przypali lisci wiosna jak dostanie gnojowicy i jakie to stadium rozwojowe te 15 cm?? 4-5 liśc??

knoro93    167

Nie chce mi sie szukac w internecie ale gnojowica zawiera napewno różne formy azotu. Na zdrowy rozum jak sie rozpuści saletre w opryskiwaczu i opryska coś to spali od razu. Myśle że podobny efekt moze być po zaaplikowaniu gnojowicy na 15 centymetrowa kukurydze. Takie jest moje zdanie.

damianzbr    987

Aż w takim stężeniu nie ma, po za tym saletra tak całkowicie nie spali roślin 10 kg - 15 / ha całkowicie nie wyniszczy roślin. No i nawozach naturalnych jest przeważnie amoniakalna.

Ja gdzieś czytałem że polewanie zbóż pogłównie gnojowicą może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

icek1    178

no to wejdź do szamba a się przekonasz chodz stonowczo ci odradzam

damianzbr    987

Wcale nie mam na myśli że nie masz racji, ale wiesz, taki argument jest mało przekonujący..

Mikruss    64

W gnojowicy masz pelno roznych bakterii.
Co do grzyba to kilkanaście lat temu albo i więcej ludzie w opryskiwaczy rozcienczali gnojowice jako nawóz i środek grzybobojczy w zbozach

fireseba    101

To czemu miąłem fuzariozę tam gdzie gnojowica była stosowana od 10lat?

CO do przypalania liści to nie ma takiej możliwości bo saletrę rozcieńczasz w 6% roztwór a w gnojowicy azotu masz dajmy na to 0.5% i wszystko spłynie do ziemi. Tylko znajdź beczkę która wejdzie w rzędy 75cm

Thomas2135    1211

Saletra dolistnie? Tego nikt nie stosuje, musiałeś pomylić z mocznikiem. Nie miałeś problemu z omacnicą, bo to ona jest jednym ze sprawców fuzariozy?

saszeta    73

Panowie czy stosował ktoś z Was kurzaka(bez słomy) bez orki pod kukurydzę?

20 ton możesz śmiało dać. Ale wymieszać i tak musisz. Talerzowanie albo agregat

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji