Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

vademecum    25

na co mi 15 ton z ha. ja się ciesze że mam 8 w tym roku.... w zeszłym 12.. ziarna mokrego i zero dolistnie.

agrolublin    29

Koło soboty powinienem kosić już na ziarno albo później.Wszystko zależy od pogody i tego kiedy skończę siać pszenicę.

Wiadomość z agroFakt.pl

fireseba    101

na co mi 15 ton z ha. ja się ciesze że mam 8 w tym roku.... w zeszłym 12.. ziarna mokrego i zero dolistnie.

Każdy orze jak może

20CBR12    51

Ja co prawda jeszcze nie zacząłem kosić kukurydzy walczę z siewami pszenicy ale w tym tygodniu chyba zacznę to 8t z ha to naprawdę na najlepszych kawałkach i to jeszcze jak waga rzeczywiście tyle pokaże to będę podskakiwac z radości, bo może nawet tyle nie uleci..

agrolublin    29

Mi tylko 6 ha zostało do koszenia bo wykosilem i zakisilem z tydzień temu.Została tylko najładniejsza teraz na myśli pszenica więc pewnie za tydzień albo później reszta do koszenia.

agrolublin    29

A właśnie czy daję ktoś sól potasową w podsiewacz i czy możnaby dać też lubofoske w podsiewacz albo polifoske bo w tym roku przewaliłem nawożenie i sie pytam.

Karror830    3

Ja w tym roku dałem ok 220 kg soli potasowej + ok 200 kg moczniku + 120 kg siarczanu amonu przedsiewnie + 130 kg fosforanu amonu w podsiewacz + jesniea ok 40 t obornika bydlecego + 3 zabiegi odzywkami (bor, cynk, + mocznik + siarczan magnezu 7wodny) i jak na tą susze była naprawdę ładna, przedewszystkim bardzo dobry wigor poczatkowy, pola były włokowane, było sporo wilgoci, do tego fosforan blisko rosliny. Mysle ze warto oprocz nawozenia przedsiewnego skupic się na nawozeniou dolistnym, tylko tym czego nie dajemy roslinie w podstawowych nawozach mikro makro elementami. mocznik czysiarczan dolozyc przy okazji. 

Jak myslicie warto wysiac sól potasową jesienia i przyora razem z obornikiem na zimę? Ziemia cieżka glina, czy wysiew jesienny zapewni wiecej wilgosci na miesiace maj czerwiec kiedy to kuku boryka się z susza? 

Thomas2135    1211

Nigdy nie przewidzisz jaki będzie następny rok. Nie ma sensu wysiewania soli jesienią. Na wiosnę 2 tyg. przed siewem wysiej nawozy zabronuj czy uwłókój i tyle. Bronowaniem nie przesuszasz gleby a przerywasz kapilary które odprowadzały wodę.

rolniku360    69

W tym roku dałem na jednym polu 100 kg polifoski w podsiewacz zaś na drugim polu ona poleciała przed siewnie z resztą nawozów A w podsiewacz poszło 100 kg fosforu i tam ta na polifosce była fioletowa A ta pięknie Szła Ale też dużo zależy od ph

ChiquitaB    50

w tym roku u nas też sie qq fioletowa zaczynała robić ale to nie wynik złego nawożenia a zimnych nocy gdzie qq fosforu nie przyjmowała przez za niskie temp.

speeeder    32

w tym momencie termin koszenia wyznacza wilgotnosc ziarna.

jesli ci nie zalezy na wilgotnosci bo np. bedzie sprzedawal mokra to mozna kosic jesli bedziesz suszyl to z kazdym dniem wilgotnosc spada i mniejsze koszty suszenia.

ja pewnie jeszcze 2 tyg poczekam.

Thomas2135    1211

Po dobrym przymrozku kukurydza marnieje w oczach. Nieraz widziałem jak z zielonej po przymrozku robiła się brunatnozielona z pomarszczonymi liśćmi. Na podlasiu panuje jakieś przekonanie, że jak kukurydzę przemrozi to lepiej się kisi. Nie wiem czemu skoro z każdym dniem wzrasta zawartość SM i niestrawnego włókna.

Edytowano przez Thomas2135

fireseba    101

Po dobrym przymrozku kukurydza marnieje w oczach. Nieraz widziałem jak z zielonej po przymrozku robiła się brunatnozielona z pomarszczonymi liśćmi. Na podlasiu panuje jakieś przekonanie, że jak kukurydzę przemrozi to lepiej się kisi. Nie wiem czemu skoro z każdym dniem wzrasta zawartośź SM i niestrawnego włókn

To chyba u Was, u nas jest tak że im kukurydza bardziej zielona a w ziarnie więcej wody wtedy się kosi bo nie ma co krowom dać. Zamiast posiać więcej kukurydzy by starczyło na cały rok to kosi się pod koniec sierpnia nawet. Obecnie można kosić odmiany fao 240.

Thomas2135    1211

Ja nie jestem z podlasia. Teorię o przymrozku słyszałem od kumpli w szkole kilka lat temu. Wiadomo, że kosi się jak ziarno jest w dojrzałości woskowej a sieczka będzie miała w granicach 32-35 % SM. Pogoda i zwierzyna zmienia to wszystko.

daremw    128

A słyszał może ktoś o zależności między opóźnionym terminem koszenia a zawartością skrobi (kosztem białka)...
Ja zazwyczaj czekam aż chociaż trochę zżółknie, jednak nie twierdzę że suchsza lepiej się zakisza. Wymaga po prostu lepszego ugniecenia. Krowy u mnie uwielbiają kukurydzę później koszoną gdzie przy zielonej różnie to bywało... No i przede wszystkim zdrowotność, gdy zbieram później jest dużo mniej problemów ze zdrowiem krów i oczywiście chodzi mi o problemy typowo żołądkowe. Ja mam głęboko w czterech literach jak i kiedy ktoś zbiera i nie mam zamiaru przekonywać robię tak jak sie u mnie najlepiej sprawdza i przez ostatnie trzy lata koszę jako jeden z ostatnich w okolicy -często właśnie po przymrozkach kiedy kukurydza była cała żółta. W tym roku koszona tylko częściowo żółta bo już wszyscy pokosili i koniec sezonu (konserwacja maszyn)

fireseba    101

Ja jestem zwolennikiem koszenia jak kukurydza już w pełni dojrzałe ziarno wtedy ustawiamy gniotownik na 1mm i jazda.

Zapraszam do galerii, zapewne kosimy w środę choć jak nie będzie mrozu to jeszcze do piątku postoi.

Edytowano przez fireseba

agrolublin    29

Panowie chce ograniczyć wiosenną uprawę do minimum a tym samym zmniejszyć przejazdy z rozsiewaczem przesiewnie.Chciałbym dać sól i wapno razem na wiosnę tak z 3 tygodnie przed siewem(na pewno dam i uprawa.Ale chciałbym rzucić mocznik tylko czy te 3 tygodnie przed siewem nie bedzie za szybko bo nie chce jechać agregatem a za 2 dni siać bo w tym roku to po takim zabiegu strasznie sucho było.Jak doradzacie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji