Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damianzbr    976

Panowie mam pytanie bo niedługo kosze pszenicę i na sciernisko chce dac sól potasową czy moze lepiej na wiosnę.Kiedy qq ją lepiej wykorzysta.

Jaka gleba lekka czy ciężka? Potas jest szybko wypłukiwany więc tuż po żniwach na ściernisko to raczej nie. Jak już to późną jesienią. Jeśli lekka gleba wczesną wiosną.

Witam czy lepiej dac sól potasową z obornikiem przed jesienną orką czy lepiej na wiosnę bezpośrednio w podsiewacz

A ty co, sklerozę masz?

fireseba    101

Co to za brązowe plamki na łodygach kukurydzy o średnicy ok. 2cm?

Edytowano przez fireseba

Wiadomość z agroFakt.pl

fireseba    101

zaraz jadę obok trawę belować to zrobię. Ciekawe czy to znacznie wpłynie na plon, a szkoda bo najładniejsza kukurydza we wsi.

Jest fotka proszę o pomoc. Co to może być? I jak to wpłynie na plon?

post-53011-0-78347500-1439390357_thumb.jpg

Edytowano przez fireseba

po mojemu to jest chproba grzybowa ewentulanie może slady po gradzie, ale nie jestem specjalistą. Straty to ci więlsze susza wyżadzi, no chyba ze u was wody nie brakuje...

fireseba    101

Na jednej kuku była głownia guzowata to oberwałem kolbę reszta wydaje się ok. Łąki żółte jak łubin kukurydza już podsycha gdzie mniej  potasu, ale dzięki wczesnym zabiegom wiosennym, dobrej orce oraz ograniczoną ilość zabiegów przedsiewnych ziemia jeszcze ma coś wilgoci.

Grad padał, licie pociło jeszcze są ślady, ale czy takie znaki pozostawia po sobie? Występują one miejscami czy to grad?

larysto    2

Podobnie w tym tygodniu zaczynamy. Pytanie tylko czy taka kukurydza zakiśnie. Gdzie wyżej sucha na popiół i z kolba 10 cm albo bez. Na dołku zielona, ziarko jeszcze w fazie mlecznej. Czekać niedobrze bo jeszcze bardziej wyschnie, kosić też przy wcześnie. Kiedyś jak było mokro i nie dało się wjechać został kawałek kukurydzy, później wykoszona była jak już wyschło i sucha była cała łodyga to praktycznie pół pryzmy ostatecznie spleśniało. 

Thomas2135    1190

Dzisiaj zaczęli kosić? Pewnie chcą zdążyć przed deszczem, albo narosło tyle masy, że nie wyrobią się do października.

bialy2005    193

U nas juz kosza. Kuku uschła na pniu. Najczesciej do 2m i bez kolby albo kolba jest pusta. Liscie krusdza sie w rekach :( Ja od jutra zaczynam kosic pełna para na usługach. Zaczałem w czwrtek ale miałem awarie :( Nie wiem kiedy i jak szykowac pole pod rzepak bo susza i brak czasu :(  Kukurydza z dnia na dzien usycha w oczach. U nas kukurydzy na kisoznke to w niedzile nie kosza. to nie zboże  czy rzepak :)

Edytowano przez bialy2005

Piotrek1975    318

Ja też chyba w tym tygodniu zetnę, bo jak zeschnie do reszty to będzie ciężko z ubiciem, będzie kiszonka bez większej wartości jak słoma, no ale co zrobić?

Thomas2135    1190

Myślałem, że post jest z soboty. Słoma owsiana ma do 1% białka a reszta ok 0,4% więc do kukurydzy jej daleko. Na lubelszczyźnie narzekaliście na nadmiar wody i tak uschła? U powypalało raz w czerwcu i lipcu a teraz znów, ale kukurydza jakoś się trzyma. Co prawda schnie od dołu, ale góra zielona. Jak tak dalej będzie to słabsza do końca sierpnia poleci w sieczkę. Z kolbami to tak samo. Tam gdzie miała wody to coś tam jest i tylko powinno się ziarno wypełnić, ale w większości to puste.

nightmare    81

u mnie odmiany fao 220 już można sciac, ziarno stwardniało, te późniejsze jeszcze mleko, ale kwestia kilku dni jak doleci przy takiej pogodzie, gorki sucha, dolki zielona, na pryzmie się przemiasza i wilgoci powinno starczyc do zakisniecia. w tamtym roku była skoszona zbyt zielona i można było kwas z niej wyciskac.

Edytowano przez nightmare

royal261    6

U mnie kukurydza jest zasiana na dwóch kawałkach. Na lepszym ma 3,5 - 4 m kolba normalnej wielkości ziarniaki wykształcone do samego czubka. Na słabszym kawałku na niższych miejscach tak jak wyżej, na górkach wysokość 2 - 2,5m kolby małe z połową ziarniaków. Ogólnie jak na taki rok jestem zadowolony.Nie przewiduje koszenia wcześniej jak ok 15 września.

fireseba    101

W północno wschodniej części kraju kukurydza nie ma ziarna. Kończą się zapasy sianokiszonki, trawy na pastwisku już ne ma. Jeśli mleko natychmiast nie podrożeje 20gr nie będzie za co śruty kupić

Edytowano przez fireseba

20CBR12    48

Czy dobrym pomysłem jest rozlanie 60tys l/ha gnojowicy w październik/listopad pod kukurydzę na przyszły rok- pytam bo nigdy nie wylewałem gnojowicy a dziś udało się korzystną umowę podpisać z wielką fermą bo oni nie mają gdzie rozlewać, więc zezwolilem im na moje pola...;-) czy może mniej a może tylko pod kuku wiosną ?

20CBR12    48

Czyli napewnp kuku skorzysta z takiego nawożenia jesienią, pytanie jak liczyć tą gnojowice do nawożenia,jakie przyjąć wartosci?

bartekm66    25

witam wczoraj i dziś ciąłem QQ ... tragedia ... qq sucha ... dziki zrobiły swoje ... do tego silny wiatr który porywał co zwiędnięte liście ... sieczkarnia słabo pocięła bo albo zwiędnięte albo zdrewniałe ... ani masy ani treści ... ogólnie 1/2 tego co w zeszłym roku  ... eh i czym ja mućki w zimę nakarmię ...

agrolublin    29

5 hektarów pod talerzowke jakoś pociąłem.W zasadzie to nie było na tym polu nic.Qq na 1.5 metra sucha nawet na kiszonke sie nie opłaca.Będę ciął tylko zieloną.Naszczęście jakoś sie jeszcze trzyma.

vademecum    25

u mnie w zeszłym roku kuku miała 2,8 metra, a wtym roku 1,5 m. po pół kolby zaziarnione. Jakaś apokalipsa w rolnictwie....

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się