Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

damianzbr    987

No tyko jeszcze powiedz co to za odmiana. Bo niektórzy już wiedzą że na 80 % plantacji swojej kukurydzy mam totalną suszę i miejscami kukurydza sięga do kolan, ale też mam 5 ha w zupełnie innym miejscu gdzie deszcze padały i tam obok przez miedzę ma sąsiad kukurydzę. I jego jest z 50-80 cm wyższa niż moja. Ale na tej działce ja nie patrzę na wysokość tylko czekam aż kolba się pokaże, wtedy porozmawiam z sąsiadem. A wiem że on ma właśnie tą polską odmianę co potrafi zielonego na 4 m urosnąć... Tylko sie ja pytam, na uj mi to zielone 4 m?

nightmare    81

przy braku paszy liczy się nawet te zielone, po za tym nie powiedziaen ze te 4 m da mniejsza kolbe niż ta do kolan, puki co widze po dwie kolby wiec powinno cos być, czas pokaze, odminay drim z Syngenty i dwie polskie ulan na gleby lekkie i vitras na ciężkie, u mnie na lekkiej zadnej roznicy pomiędzy tymi odmianami nie widze.

damianzbr    987

Ja tam się nie znam na kiszonce z kukurydzy ale cała okolica krowy chowa to każdy woli kolbę na kupce niż łodygi. Nawet raz sprzedałem im 1ha niskiej z pioniera to mówili że na kupce aż żółto się zrobiło jak wysypali. Po polach czyiś nie chodzę i nie sprawdzam, ale sąsiedzi mi mówią że kolby mam największe w okolicy a wysokość kukurydzy nie koniecznie. Ten rok istna anomalia i nie odnoszę się do niego bo nie dość że mam niskie kukurydze to i pewnie kolby nie będzie przez tą suszę, pisałem o poprzednich 2 sezonach bo tyle uprawiam kukurydzę.

Wiadomość z agroFakt.pl

agrolublin    29

Panowie mam pytanie bo niedługo kosze pszenicę i na sciernisko chce dac sól potasową czy moze lepiej na wiosnę.Kiedy qq ją lepiej wykorzysta.

damianzbr    987

Jaka gleba lekka czy ciężka? Potas jest szybko wypłukiwany więc tuż po żniwach na ściernisko to raczej nie. Jak już to późną jesienią. Jeśli lekka gleba wczesną wiosną.

mat22889    11

i potas nie jest aż tak łatwo wypłukiwany ale fakt że pół roku przed to trochę szybko :)

speeeder    32

Sam sobie zadajesz pytania i sam sobie odpowiadasz :DDD

Edytowano przez speeeder

damianzetor9540    1265

Można dać jedno i drugie ale koniecznie w osobnych terminach, np, teraz na ściernisko wywieziesz wapno, talerzówka, a na jesień obornik i wtedy orka. 

nightmare    81

ja dalem wapno na koniec lutego, obornik na początku kwietnia,  ale najlepiej to dac w listopadzie i wymieszać z gleba ,

nightmare    81

u mnie w najwyższych miejscach 315 cm i dalej rosnie, 2-3 kolby to norma w tym roku, a zdaza się nawet ze po 4 na jednej łodydze, 

damianzbr    987

u mnie w najwyższych miejscach 315 cm i dalej rosnie, 2-3 kolby to norma w tym roku, a zdaza się nawet ze po 4 na jednej łodydze, 

Pewnie jeszcze takie do łokcia... Śmieszne to jest jak nieraz z kimś rozmawiam i mówi mi, ale miałem kolby kukurydzy i pokazuje, do łokcia później dodaje a miejscami to i po 3 były. Jak do łokcia to bym dwie kolby i łodygę w jakiego jaguara puścił a pozostałe 2 kolby na ziarno. Takim sposobem z ha byś miał 15 wózków sieczki + z 12t ziarna 30%.

Moje doświadczenie w uprawie kukurydzy jest powiedzmy nikłe. Ale zawsze gdy rozmawiam z poważnymi ludźmi co uprawiają nawet setki ha kukurydzy nie ględzą bajek o kolbach do łokci i gdy mają więcej niż jedną na roślinie zastanawiają się gdzie popełnili błąd lub czego nie dopilnowali.

crouch02    9

Nie każde wapno jest dobrze mieszać z glebą szybko.Tlenkowe owszem najlepiej jak najszybciej ,ale węglanowe lepiej niech poleży 2 miesiace bo może zniszczyć  strukturę.Przy łączeniu  wapna i obornika wydziela się amoniak, który niszczy bądź osłabia siewki jeżeli  będa siane oziminy (szczególnie to widać) i z tego powodu straci się azot z obornika od razu .Wapń przyśpiesza też rozkład substancji organicznej co powoduje szybsze uwstecznianie sie lub wymywanie  innych pierwiastków.Wapnowanie nie niesie ze sobą samych korzyści trzeba tez pamiętać ze świeżo wapnowana gleba  straci zdolność do uwalniania manganu (pierwiastek stymulator wzrostu) stosowanie dolistne koniecznie z molibdenem który odpowiada za jego transport i koniecznie we  wczesnych fazach wzrostu rośliny , równiez bor jest kiepsko dostepny na świezo wapnowanej glebie dlatego lepiej jest wapnować jak najwcześniej na ściern. Zbyt duza dawka na raz wapna moze doprowadzic do wysuszenia gleby w pierwszym roku (szczególnie to widać w suche lata),mniejsza dostepnosc magnezu .potasu a także wzrost udziału fosforanów jezelii stosuje si w duzych dawkach nawozy fosforowe) co powoduje mniejsza dostepnosc  fosforu i cynku . Dlatego warto stosowac rozsadne dawki wapna szczegolnie tego bardzo reaktywnego tlenkowego .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji