Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Jeżeli można wjechać to jak najbardziej. Na wielu polach kukurydza jest już za wysoka. Radzę uważać na temperatury, zabieg tylko późnym wieczorem. Szczególnie przydatny roślin jest teraz potas, rośliny lepiej znoszą stres związany z wysokimi temperaturami.

Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

fireseba    101

zastanawiam się czemu ludzie sieja tak pozno kukurydze, jeśli za tydzień jeszcze da się wjechać, u mnie w najwyższych miejscach ma ok 2 m wysokości.  saletrę sobie odpuść, zwłaszcza w tej dawce to zabójstwo dla kukurydzy,  bezpieczniejszy będzie mocznik, ale musi się ochlodzic i padac.

To się ciesz że nie mieszkasz na polskiej syberii. Lepsze kukurydze mają to do siebie że najpierw idą więcej w korzeń potem dopiero w resztę. Sąsiad sieje co rok kukurydzę glejt to zawsze miał wyższą ode mnie a pryzma była dwa razy mniejsza. W tym roku zwalił nawożenie o chwasty mu przygłuszyły więc może w tym roku będzie pryzma większa:P

Pole mam pierwszy rok w dzierżawie, nawozy nie były tam siane kilka lat więc nie ryzykowałem z nawożeniem bo mogło nic nie urosnąć. Z 4ha 0.5ha nie wykiełkowało nawet.

Przedsiewnie dałem 120kg mocznika i 20m3 gnojowicy więc znacznie słabiej rośnie tam gdzie dałem więcej azotu

Co do RMS to gdzie go dostanę i czy jest sens płacenia za pojemnik jeśli rozmawiamy o 30-40kg azotu na ha do tego nie wiem jak przerobić opryskiwacz, bo nawet nad tym nie mam czasu się zastanowić.

Edytowano przez fireseba

Większość firm pobiera kaucję za pojemniki z tego co się orientuje. Musiałbyś zajrzeć w temat o rsm bo na szybko ciężko wytłumaczyć a tam wszystko ladnie opisane. Kolega wyżej ma rację z tym rsm. Sam mam pierwszy rok i granuli nie chce już znać

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    171

Nie zauważyliście ze kukurydzę bardziej jest podatna na przypalanie jak jest większa ? dwa lata z rzędu drugim zabiegiem dożywiania przypalam kukurydzę

fireseba    101

a gdybym taki rsm sam przygotował rozpuszczając trochę saletry i mocznika w wodzie?

Edytowano przez fireseba

nightmare    81

Może ma późniejsze FAO a siał wcześniej od Ciebie  i jest niższa ? może coś poszło nie tak i nie wyrosła np. brak fosforu ? u mnie siana w jeden dzien i ma w jednym miejscu dwa metry a w jednym dwadzieścia cm i co ty na to ?nie wiesz kiedy siał a takie głupoty piszesz... Do tego co drugi post twój przechwalanie że twoja taka wysoka. .

mam kukurydze o roznym fao, obok siebie 220 i 270 zadnej roznicy nie widze, po za ta ze (ulan 270) jakby bardziej się zwijal z powodu suszy.  wielkoscia i ogolnie wyglądem nikt by nie powiedział ze to sa dwie rozne odmiany.  Jeśli na moim polu bylby takie roznice, pewnie znałbym odpowiedz.  obstawiam ze te 20 cm jest powodem zaniedbania lub niedostatecznej wiedzy.  Ewentualnie aura mogla zawinić, wymokniecie lub susza.

fireseba    101

U nas niestety nie rośnie tak jak u Ciebie, średnio wiosną i jesienią mamy 8 stopni mniej, a to na kukurydzę jest bardzo dużo. Kukurydza z FAO wyższym nie będzie szybciej rosła wręcz przeciwnie, a dłużej dojrzała przez co będą wyższe plony ale o tym wiecie bo nie jesteście baranami:P

Macie ładne kukurydzę a to dzięki temu że jesteście otwarci na nowe technologie i wymieniacie się wspólnie doświadczeniami. Czy ktoś ze "starej daty" ma taką kukurydzę jak Wy?

nightmare    81

wydaje mi się ze w tym roku rodzaj gleby miał duzy wpływ, na wschodzie kukurydza najlepiej wyrosla na glebach lekkich, takie sa cieplejsze, teraz broni się przed susza, ale może nie będzie zle, od srody ma się pogoda zmienić. Przez chlodna wiosne kukurydza w porównaniu z poprzednim rokiem jest opozniona.  pomimo ze siana w ta sama pore, czyli 24 kwiecień.

Thomas2135    1302

Ja za mausera nie płaciłem. W okolicy jest firma co handluje od nawozów, przez pasze, po maszyny. Kupili kilka i rozlewali ludziom . Niektórzy przyjeżdżają ze swoimi bańkami i im odlewają. Mnie znają to powiedziałem, że odwiozę jak wypryskam. J. Wylałem 180 l/ ha więc to sporo azotu. Nie wiem jak dobrze zrobić rsm. Trzeba by dobrze wyliczyć stężenia, ale to nie warto. Saletra kosztuje ponad 1400 a rsm 1190. Mimo, że 2 % mniej azotu to straty niemal zerowe.
Na wschodzie wyrosła, bo tam padało. Obejrzyjcie sobie rozkład opadów w tym roku.

agrolublin    29

Znalazłem taki przepis to sadzicie
RSM 28%
Saletra 153,60 kg
Mocznik 115,20 kg
Woda 115,20 kg

porcja na 300 l

fireseba    101

U mnie saletra z puław 600kg 1299 brutto i mocznik z puław po 1449zł za tone więc jak wymieszać pół na pól to 1kg azotu kosztuje (mocznik 31.5zł i saletra 38zł za kg azotu) a rsm 30% kosztuje 1100zł

Więc biorąc pół na pół mocznik-saletra otrzymujemy 40% roztwór w cenie 1374zł. Teraz rozcieńczamy go do 30% dolewając 133l wody. 30% roztwór saletrzano-mocznikowy mamy w cenie 1030zł za 1000l czyli taniej lecz cena zależy w jakiej formie damy więcej azotu ale i tak kg azoty wychodzi tak samo

Edytowano przez fireseba

Michalk13    8

Moim zdaniem wczesniejsze dobre lata na kukurydze spowodowały ze niektorzy zaniedbali ta uprawe. Drugi rok pod rzad jest pryskana herbicydem na suchą glebę, zwlaszcza adengo znowu narobilo szkod ale tam gdzie kukurydza jest za plytko zasiana. Jesli bedzie 6 - 7 cm to ok a jesli plycej to przypali. Zwlaszcza w suche lata lepiej zwiekszyc glebokosc siewu. No i te nieszczesne ph. Jesli nie bedziemy wapnowali i badali zasobnosci to tak naprawde nawozimy w ciemno.

fireseba    101

Moim zdaniem wczesniejsze dobre lata na kukurydze spowodowały ze niektorzy zaniedbali ta uprawe. Drugi rok pod rzad jest pryskana herbicydem na suchą glebę, zwlaszcza adengo znowu narobilo szkod ale tam gdzie kukurydza jest za plytko zasiana. Jesli bedzie 6 - 7 cm to ok a jesli plycej to przypali. Zwlaszcza w suche lata lepiej zwiekszyc glebokosc siewu. No i te nieszczesne ph. Jesli nie bedziemy wapnowali i badali zasobnosci to tak naprawde nawozimy w ciemno.

Wiele osób nie musi robić analizy gleby bo i tak wyjdzie wszystko "bardzo niskie" a widać to po tęczowych kolorach liści:P

Huberto89    34

Głupoty gadasz, fungicydów nie dajesz bo masz zaprawę od tego. Drugiej dawki saletry nie dajesz bo idzie mocznik gdyż kukurydza nie należy do zbóż ozimych.

Co do NPK to gratuluje że to ogarniasz, ale dla bardziej doświadczonych polecam nawozy jednoskładnikowe gdyż możemy lepiej dobrać to czego trzeba a kukurydza to lepiej wykorzysta. Nawet nie wiesz ile tracisz stosując w kukurydzy NPK a nie mocznik i potas doglebowo a w podsiewacz polidap i mikro jeśli jest taka możliwość. Kukurydza daje większy plon więc to tak jak porównać owies do pszenicy. Faktem jest to że urośnie nawet na VI klasie ale nie zmienia to faktu że jest to roślina chyba najbardziej czuła na zabiegi i nawożenie, bo można mieć 20ton z ha i ponad 100t zielonej masy

Człowieku naucz się czytać ze zrozumieniem, a później się wypowiadaj. Właśnie dlatego że nie ma zabiegów furgicydowych to już jest jeden problem z głowy. Nigdzie nie napisałem też że stosuje NPK w wieloskładnikowych więc nie wiem gdzie to wyczytałeś. Chodziło mi że całe nawożenie tymi składnikami daje przedsiewnie żeby nie robić kosztów ponownego wjazdu z rozsiewaczem druga sprawa to częsty brak opadów późniejszym okresie który nawet uniemożliwia rozsianie moczniku w drugiej dawce. No wiadomo jak jest podsiewacz to fosforan idzie w podsiewacz. W swojej ostatni zabieg wykonałem jakieś 3 tygodnie temu i do września mam spokój bo już w nią wjeżdżał nie będę, aby tylko opady były to o plon martwić się nie muszę i znacznie mniej poświęciłem na jej uprawę czasu w porównaniu z oziminami.

fireseba    101

Nadal sądzę że głupoty gadasz,. Jak przez 20 lat uprawy nabierzesz doświadczenia to pogadamy. My siejemy kukurydzę od kiedy pamiętam, a ludzie w tych stronach co mieszkam od 12 lat dziwią się czemu pryskam zielsko w kukurydzy 3 razy jak tam nic nie ma i do dziś nie wiedzą o co chodzi. Jeden nawet pytał się czy maistrem pryskać trzy razy jak zielska nie ma:P

Edytowano przez fireseba

nightmare    81

wszystko super, tylko koszty, rzecz bardzo wazna w każdej uprawie, nie sztuka pięknie cos wyhodowac, sztuka na tym cos zarobić.   Można opryskac raz, tanio i skutecznie.

icek1    178

no i siałem mocznikiem na mokra kukurydzę w deszcz dawka 150 kg na ha i nie ma żadnych oznak przypalenia a kukurydza nabrała intensywnego ciemnego koloru tak więć wypowiedzi że siew mocznika na mokrą kukurydzę  ją przypali jest wypowiedziami laików tak jak większość wypowiedzi na tym forum

lamboEVO100    175

Jestem ciekawy jak chcecie rozpuścić tyle mocznika i saletry w takiej ilości wody. Życzę powodzenia.
Rzeczywiście możesz się dzielić swoim wielkim doświadczeniem skoro aż trzy razy pryskasz kukurydzę od zielska. Może powiesz jakim środkami ? Chyba żaden herbicyd nie działa bez wpływu na kukurydzę tym bardziej w nie odpowiedniej fazie, nie wiem jaki ma to sens. Po co męczyć kuku 3 razy skoro 1 trafiony zabieg wystarczy. Nie zauważyłeś w tym swoim stażu w uprawie, że odbija się to na plonie ?

saszeta    74

no i siałem mocznikiem na mokra kukurydzę w deszcz dawka 150 kg na ha i nie ma żadnych oznak przypalenia a kukurydza nabrała intensywnego ciemnego koloru tak więć wypowiedzi że siew mocznika na mokrą kukurydzę  ją przypali jest wypowiedziami laików tak jak większość wypowiedzi na tym forum

na mokrą a w deszcz to spora różnica.

damianzbr    994

O to chodzi bo w deszcz to ja saletrę w poprzednim sezonie sypałem i nic się szczególnego nie wydarzyło.

saszeta    74

no właśnie. Cały mocznik spłynął i dlatego nie przypaliło. A gdyby rośliny były mokre to byś przypalił. Możesz sprawdzić. Zrób roztwór ze 20% i jedź w qq. Efekt zobaczysz na drugi dzień

rolnik1986    15

Jestem ciekawy jak chcecie rozpuścić tyle mocznika i saletry w takiej ilości wody. Życzę powodzenia.

Rzeczywiście możesz się dzielić swoim wielkim doświadczeniem skoro aż trzy razy pryskasz kukurydzę od zielska. Może powiesz jakim środkami ? Chyba żaden herbicyd nie działa bez wpływu na kukurydzę tym bardziej w nie odpowiedniej fazie, nie wiem jaki ma to sens. Po co męczyć kuku 3 razy skoro 1 trafiony zabieg wystarczy. Nie zauważyłeś w tym swoim stażu w uprawie, że odbija się to na plonie ?

chodziło mu o to że ludzie dziwią się po co on aż 3 razy jeździ opryskiwaczem po polu myślą i chyba tak im powiedział że pryska od zielska. on nie chce im powiedzieć że to nawożenie dolistne. tak przynajmniej ja to zrozumiałem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji
    • Przez Jankes1012
      Chcemy kupić siewnik punktowy do kukurydzy, buraków i rzepaku.
      Nigdy nie mieliśmy takiego siewnika i nie wiemy jeszcze co i jak. Siewnik ma być 6 rzędowy z podsiewaczem na usługi. Jaki siewnik wybrać,aby cenowo nie był drogi i dobrze spełniał swoje zadanie.
      P.S mowa o nowej maszynie
    • Przez matiz955
      Cześć.
      Chciałbym zapytać się o poradę, jaki siewnik byście polecali do kukurydzy, który chcę zakupić na wiosnę przyszłego roku na Młodego Rolnika.
      Siewnik pneumatyczny, punktowy, 4-rzędowy, najlepiej redlice talerzowe, do 45 tyś zł.
      Siewnik będzie współpracował z Kubotą M7040- 74hp.
      Co polecacie w tych cenach, może ktoś jakiś posiada.
      Ostatnio patrzę, są jakieś nowe marki, jak  MINOS czy OZDOKEN, lub też MATERMACC.
      Liczę na pomoc, pozdrawiam