Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
toomi30    1

ja nikogo nie chce obrazic ale jak czytam i ogladam te zdjecia to ja bym sie wstydził pytac o takie bzdury jak tu padaja a w internecie jest duzo informacji o brakach i niedoborach jakiegos składnika w QQ tylko poszukac

damianzbr    988

podczas suszy nie jest groźny rsm poniewaz jest w płynie i roślina go pobiera 

Tak wyglądają u mnie przypalenia po RSM w najgorszym miejscu. Zazwyczaj jest to albo jedna smuga na liściu albo plama, występuje to gdy wąż wskoczył na rządek kukurydzy. Tak jak w tym wypadku, kilka roślin polał, dalej spadł z nich na ziemię aby za chwilę znów kilka roślin dalej polać. Na działkach gdzie kukurydza mniejsza przypalenia nie występują.

kukurydza_32212_359_3384.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl

valeTudo    25

Tak wyglądają u mnie przypalenia po RSM w najgorszym miejscu. Zazwyczaj jest to albo jedna smuga na liściu albo plama, występuje to gdy wąż wskoczył na rządek kukurydzy. Tak jak w tym wypadku, kilka roślin polał, dalej spadł z nich na ziemię aby za chwilę znów kilka roślin dalej polać. Na działkach gdzie kukurydza mniejsza przypalenia nie występują.

kukurydza_32212_359_3384.jpg

Widac ze odwiedza was deszcz :D

to kolego u mnie dużo bardziej przypalone i to całe pole jednak te węże to super sprawa niestety ja mam taki opryskiwacz że nie da sie podczepić węży chyba że na polu ponieważ opryskiwacz sam sie składa że lance sie składaja końcówkami do siebie i nie było by miejsca na węże 

tydzień temu polałem pochorowała kilka dni ale już nabiera mocy  :D  jeszcze tydzień jej daje na rozruch i będzie szła jak szalona 

Darekpol    12

ja nikogo nie chce obrazic ale jak czytam i ogladam te zdjecia to ja bym sie wstydził pytac o takie bzdury jak tu padaja a w internecie jest duzo informacji o brakach i niedoborach jakiegos składnika w QQ tylko poszukac

Nie zgadzam się z Tobą. Po to jest forum, aby każdy indywidualnie mógł rozwiązać swój problem. Po części masz racje, że w internecie porad nie brakuje, tylko co w tym złego, aby Agrofoto było baza dodatkowych informacji?

krowka62    21

Co to za objaw?

Niedobór dotyczy magnezu. Przy czym niedobór może nie wynikać z braku go w glebie a raczej problemów z pobraniem magnezu z gleby spowodowanym niską temperaturą i lub niską wilgotnością gleby.

miziun    1

witam. pryskałem dzisiaj kukurydze nastepny raz i dałem 2,5 kg na 400l wody kristonol pomarańczowy + 8 kg mocznika nie popali mi kukurydzy chociaż.

lagunal6    1

Mam pytanie czy ktos miał taki przypadek,ze wypuszczały po dwie a nawet trzy łodygi w jednym miejcu z jednego ziarana?Napewno z jednego ziarna bo wyrwałem i widziałem i to tylko na jednej odmianie jest tego bardzo dużo.i czy moge to gdzies reklamować.

Niedobór dotyczy magnezu. Przy czym niedobór może nie wynikać z braku go w glebie a raczej problemów z pobraniem magnezu z gleby spowodowanym niską temperaturą i lub niską wilgotnością gleby.

kolego wszystko masz racje i jeżeli jest za wysokie ph też magnez staje sie dla roślin nie przyswajalny miałem kiedyś tak ze zbożami  i pryskałem pola jak głupi siarczanem magnezu i powiedziałem sobie nigdy więcej prze wapnowania pół siarczan słabo sie rozpuszczał w wodzie stawał na końcówkach opryskiwacza po prostu prze.... ale zboża uratowałem  :D

szopen    28

Niektóre odmiany tak reagują na za mała obsadę. Nie pamiętam jaka ale jedna w zeszłym roku też miała odrosty tj. mniejsze łodygi przy głównej.

Thomas2135    1220

Odrosty czy krzewienie spowodowane jest żerowaniem ploniarki zbożówki. Nadgryza główny pęd a kukurydza wypuszcza inny. Przymrozki też to powodują, ale w tym roku ich nie było.

przemo93pl    14

Witam dzisiaj pryskaliśmy qq pierwszy raz odżywkami tak poźno bo sucho... i mam pytanie kristanol zielony poszedł po 5kg ha na 400l i czy to dobry krok bo pierwszy raz mamy kristanol a w qq pewnie już nie zdążymy wjechać drugi raz ? a i do tego miałem resztki saletry wapniowej i poszło po 1 l ha i mocznika 5kg nie przypali taka mikstura?

Zastosowałem RSM pierwszy raz w tym roku . Efekt niesamowity .Pierwszy raz przy 2-3 liściu 180kg RSM 28% na 4 liściu bor i cynk.7dni potem kolejny raz bor cynk potas . na 7 liściu 300 kg RSM . QQ jakiej okolica nie widziała 

damianzbr    988

@Jacek daj zdjęcia i opisz ile czasu minęło od dania RSM.

@valeTudo ależ gdzie tam. Sucho jak skurczybyk. Tu akurat bardzo dobra struktura gleby i rośliny się jako tako trzymają. Zdjęcie może złudnie wskazywać że była deszczowa aura gdyż robione około godz. 20 a niebo pokryły chmur, niestety nie deszczowe. Dla zainteresowanych nadmienię że wszystkie fotki moich upraw przedstawiają bezorkowe plantacje.

@krzysztof obyś miał rację bo takich żółtych plam jak w dalszej części pola mam pełno na całym areale 40 ha kukurydzy. I niezmiernie mnie to irytuje, mam nadzieję że kukurydza ruszy jak szalona po RSM. Ja nie mam zbytnio doświadczenia z tą rośliną bo dopiero 3 sezon ją uprawiam, więc każde spostrzeżenia chętnie słucham.

nightmare    81

Odrosty czy krzewienie spowodowane jest żerowaniem ploniarki zbożówki. Nadgryza główny pęd a kukurydza wypuszcza inny. Przymrozki też to powodują, ale w tym roku ich nie było.

nie koniecznie, powodem krzewienia najczęściej jest gleba bogata w fosfor, np. zasilenie duza iloscia obornika. u mnie krzewienie wystapilo we wszystkich trzech odmianach,  po 2-4 odrosty, glownie na tych rzadkach na których kukurydza dostala odzywke w fazie 2 liscia.

nightmare    81

nie ma tu co zwalac na odmiany, bo te z gornej polki tak samo maja odrosty jak i te polskie najtańsze, przynajmniej u mnie, po za tym nie widze nic zlego w odrostach jeśli kukurydza jest na kiszonke.

Thomas2135    1220

Teorii o fosforze jeszcze nie słyszałem. W Danubio też były odrosty a to dobra odmiana. Nie było zaprawione mesurolem tylko opti+.

lagunal6    1

kukurydza to aquamax z pioneera,kosztowała 620zl wiec pułka raczej wysoka,kukurydza jest na ziarno,pewnie na tych lodygach kolby nie bedzie,dziekuje za wszyskie sugestie.słoma z pszenzyta była scieta potem okolo 50 ton obornika swinskiego i 200 polidapu w podsiewacz wiec stawiam ze za duzo fosforu.

lamboEVO100    175

Pierwsze słyszę aby od fosforu się krzewiła kukurydza, gdyby tak bylo to nikt by go w podsiewacz nie sypał, bo kuku ma do niego łatwy i szybki dostęp pod warunkiem,że jest ciepło.
Po drugie fosfor i obornik ? Przecież w oborniku fosforu brakuje w stosunku do potasu czy azotu. Coś błędne te teorię.

crouch02    9

Co to za objaw?

jest to niedobór siarki a nie magnezu, ale  tak czy siak siarczan magnezu najlepsze rozwiązanie.

agrolublin    29

@fireseba
W tym roku kupilem materiał siewny qq z centrali miała być to super odmiana a wyszło g....o.Schodziła ponad miesiąc a siana normalnie i tym mówisz o złych odmianach :-)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji