Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

nightmare    81

dlaczego nie najlepszy? możesz uzasadnić?w ostatnich latach daje mocznik w podsiewacz, kukurydza bardzo ladnie rosnie i osiąga nawet 3 m (rozne odmiany) wiec nie rozumiem o co biega.

nightmare    81

bardzo istotny elemet, pasza objetosciowa to podstawa zywienia w wielu gospodarstwach, niedobory skladnikow da się uzupelnic, gorszy problem jak tej objetosciowki będzie mało. stosuje od lat mocznik pod kukurydze i do tej pory nie zanotowałem zadnych problemów z krowami i ogolnie bydlem, azot z mocznika wychodzi mnie taniej jak z saletrzaku ,

Wiadomość z agroFakt.pl

Soltys85    16

co z tego jak Ci sie krowa napcha łodyga?? Wole juz zeby miała 2 m i dwie kolby niz 3 m i jedna licha... Chyba ze naprawde masz siana deficyt....

nightmare    81

zywienie glownie siano i sianokiszonka, pod kukurydze mam tylko 2 ha pola, na pozostałych kawałkach za mocno grasują dziki, wiec szkoda kosztów,   dlatego na tych kawałkach zboza którymi uzupełniam energie i bialko do tej słabszej jakości kiszonki z kukurydzy.  po za tym nie uważam ze stosowanie mocznika ma jakiś negatywny wpływ na jakość kolby, nikt nie powiedział ze kukurydza wysoka nie może mieć dobrej kolby a nawet dwie,

dlaczego nie najlepszy? możesz uzasadnić?w ostatnich latach daje mocznik w podsiewacz, kukurydza bardzo ladnie rosnie i osiąga nawet 3 m (rozne odmiany) wiec nie rozumiem o co biega.

Amoniak hamuje wzrost siewek kukurydzy.

nightmare    81

jakos tego nie zaobserwowałem, i kukurydza słabiej nie rosla jak ta podsiewana saletrzakiem czy nawet ta bez azotu w dozowniku.  Być może hamuje, ale chyba raczej nieznacznie, przynajmniej nie na tyle żeby zrezygnowowac z moczniku.

lamboEVO100    175

Mam zamiar dać pod kukurydzę 200kg na  mocznika po kukurydzę. I tu moje pytanie dać to pod korzeń czy lepiej pogłównie na dwie dawki ? Nawożenie poza azotem to 100kg polidapu w podsiewacz, 100 kg soli pod korzeń no i obornik ok.40 t + ok. 20 m3 gnojowicy albo sama gnojowica ok. 50 m3, w przeliczeniu  na 1 ha.

nightmare    81

soli pod korzen nie zalecają, dowiedziałem się ze mocznika tez nie,  pytanie czy jest cos co zalecają?  ja sypie w dozownik npk z dodatkiem mocznika i nie nazekam ze mi slabo rosnie, wydaje mi się ze sam polidap w dozownik powinien wystarczyc, zawiera wszystko co potrzebne

Huberto89    34

Nie tyle pod korzeń co w podsiewacz, a to zasadnicza różnica czytaj posty ze zrozumieniem a nie wprowadzasz w błąd. W podsiewacz polidap jak najbardziej a sól i mocznik przed uprawą przedsiewną daj i będzie ok. 

Sól zawiera chlor dlatego zaleca się wysiewać ją wcześniej żeby się wypłukał ale z tego co wyczytałem to w uprawie zbóż czy kukurydzy nie jest on aż tak szkodliwy nie mniej jednak do podsiewacza też bym jej nie polecał.

Co do mocznika to ja daję 200kg/ha przedsiewnie w całości bo później to różnie bywa z czasem i możliwością wjazdu w pole.

globus512    17

Panowie mam pytanie. Jutro sieję QQ i zostało w siewniku sporo fosforanu, stad moje pytanie czy dawka 200/250kg będzie bezpieczna bo planuje siać Polifoske w takiej ilości.

crouch02    9

kazda roślina potrzebuje fosforu jak najbliżej korzenia ponieważ fosfor jest pierwiastkiem, który absorbuje roślina w bliskim kontakcie najbliższym z wszystkich pierwiastków. Azot zawarty w fosforanie amonu działą najszybciej poniewaz jest przyjmowany tez w niskim temperaturach co nie dotyczy innym nawozów fosoforowych, Wszystko zalezy do tego jaka jest wiosna jezli jest ciepła róznicy nie specjalnie bedzie widac . Jezeli zimna  na polu róznica bedzie widoczna i fioletowe liscie. Fosfor to pierwiastek który jest potrzebny najbardziej w fazie krzewienia korzeni oraz w mniejszym stopniu kwitnienia i dojrzewania. Azot ma chyba 10 krotnie wieksza odległosc przyswajania niz fosfor jak dobrze pamietam. co do ilosci 200kg Polidapu sam stosuje taka ale mam w glebie zasobnosc niska po badaniu. Wiecj nawet stosujac nawozy fosforowe inne niz Polidap z powodu braku zalecam zeby stosowac je w dozowniku najlepiej forme rozpuszczanej w wodzie zeby było jak najwiecej. Azot w 18 % nie podrazni kielka co do stosowania mocznika szczególnie w duzych ilosciach zasatonowiłbym bym sie dwa razy po w gruncie rzzeczy to nie ma sensu skoro roslna moze wyłapywac go na duze odległosci. co do fosforanu amonu zawiera on tez forme amonowa przyswajlna w 8 stopniach . sory z abłedy spiesz sie na pole

• Like 1

krzeniek    5

Stosuje ogólnie 500 kg nawozu  przedsiewnie pod kukurydzę na hektar  ( 200 kg pod agregat sól i mocznik ) i 300 kilo w podsiewacz na trzy części  (  polidap,  polifoska 6 i mocznik)   .Wychodzi jakieś 116 kg mocznika, 66 fosforu i 90 potasu w czystym składniku ,

do tego obornik i gnojówka  ,Robie tak od lat i jakoś nigdy nic nie przypaliło a kukurydza jak bór :D

henek1k    0
Napisano (edytowany)

Ja daje obornik ok 60t/ha 250kg polifoski 6 lub 8 przedsiewnie i ok 300-350kg mocznika pogłownie .Niejestem pewien co do mocznika czy nie powinien być dzielony na 2 razy . U nas są takie teorie że kukurydza nie potrzebuje zbyt dużo azotu na start i dlatego sieją mocznik dopiero po oprysku na chwasty czyli od 6-8 liscia  .Nie wiem czy to dobra praktyka?

Edytowano przez henek1k

Mateusz1q    24

Kukurydza nie potrzebuje azotu od razu to prawda. Najwiecej potrzebuje go w czerwcu-lipcu, a nawet sierpniu. Jednak mocznik tez potrzebuje czasu aby przejsc do formy przyswajalnej przez roslin. Ja zawsze wysiewam przedsiewnie

icek1    178

a jakie będą straty azotu jak cała dawkę da się przed siewem skoro najwięcej azotu kukurydza potrzebuje w lipcu i sierpniy

Napisano (edytowany)

Dawał ktoś gnojowice po siewie ? Nie zaszkodzi ? nie wiem ponieważ 1 raz sieje qq

Edytowano przez dominikuuu123

dy27    1

Lepiej dac gnojowice i ją zmieszac z glebą, potem siew. Po pierwsze to azot bedzie sie ulatnial i wiele ci ona nie pomoze. A po drugie to jak grubo polejesz to bedzie ciezko kielkowac kukurydza. Po trzecie, kola beczkowozu bardzo mocno ucisną glebe co nie jest dobre dla kukurydzy

Szarlej    68

Panowie, w jakim stadium kukurydzy najlepiej nawozić azotem pogłownie? Nie dałem za dużo przedsiewnie i teraz chcę przetestować sianie po wschodach.

knoro93    167

Panowie, w jakim stadium kukurydzy najlepiej nawozić azotem pogłownie? Nie dałem za dużo przedsiewnie i teraz chcę przetestować sianie po wschodach.

Tak aby do 4 liścia miała już dostepny azot w formie azotanowej. Czy możesz posiać wtedy saletre. Ale lepiej posiać mocznik z tydzien wczesniej przed tym 4-5 właściwym liściem.

jasko1993    10

czy stosował ktoś z was nawóz dolistny Caldena Agrawita Complete lub coś innego z Agrawity? + Siarczan magnezu  ?

tomek0808    2

Mam zasianą kukurydze na 6 klasie,bardzo słaba ziemia i kwaśna.Dostała wapna ok 800 kg Polcalc na jesieni,ale w zeszłym roku nie wiem czym to bylo spowodowane(może suszą,albo mocznikiem,po którym ziemia zrobiła sie dosłownie brązowa)  zmieniła barwe na jasną i 70% uschło,zwiotczało.

Nawożenie było jak na tą ziemie dobre w tym roku:150 fosforan w podsiewacz+ 250 korn kali+300 kg saletrzak drobny.

Czy stosował ktoś z was oprysk Saletrą wapniową?Czy nie poprzypalam tym qq?Czy można go łączyć np z siarczanem mg i mocznikiem?

tomek0808    2

Robiłem wczesniej,no fakt mało wapnia oczywiście wykazało,ale na piachach jest to inaczej przeliczane,ale wapna tak czy siak przydało by sie więcej.

Co Saletry wapniowej,mozna to zastosować?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji