Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jozek53    1

u mnie  ricardinio w ubiegłym roku najlepiej plonował - choć miałem bardzo kiepski rok na QQ co do Yary - moim zdaniem najlepsza odżywka na QQ

Dzięki za info zasiałem Ricardinio kws ale zbyt gęsto bo ponad 100 tyś na ha na ziarno ale myśle ze przy dobrym roku bedzie ok na II klasie gleby a co sądzisz o nawozeniu qqrydzy rsm nawoziłeś morze?? Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl

nightmare    81

CO powiecie aby daćw podsiewacz  npk 5-20-30 zamiast polifoski6 ?

w tamtym roku dawałem polifoske6 w dawce 170 kg a i mocznik 170kg ha, i byłem zadowolony, w tym oku daje npk bo nie było polifoskiej, te nawozy nie wiele się od siebie roznia skladem, wiec efekt powinien być podobny.

dy27    1

Panowie, a jesli zastosuje przy siewie w dozowniku polifoske 6 i polidap (po worku zeby sie wymieszalo) to by bylo dobrze? Poszlo by wtedy 300kg (200 polidapu, 100 polifoski)

matyziak    6

Mam jeszcze nie zaorane pod qq, co sądzicie o tym by npk 5-10-30 dać przed orka, mocznik przed siedwm, a polidap w podsiewacz? Czy lepiej dać npk po orce?

mf25    7

Lepiej jednak po orce bo na poczatku qq nie wciagnie fosforu bo bedzie miec za male korzenie i nie siegnie

nightmare    81

przy głębokiej orce roslina w początkowej fazie wzrostu może nie mieć dostępu to tego wysianego npk, jeśli chcesz możesz wysiać przed orka, ja bym tego nie robil, wolalbym dac ten nawoz w dozownik. do npk warto by było dorzucić moczniku. dy27 po co tak kombinować? masz nawozy o super składzie, najpierw wysiej fosforan, na reszte pola polifoska z mocznikiem. wydaje mi się ze efekt będzie podobny.

dy27    1

Wole zmieszac te dwa nawozy bo polidap nie ma potasu, za to ma duza dawke fosforu, a polifoska ma potas ale mnie fosforu

1012    42

Zamierzam uprawiać QQ na ziarno po raz pierwszy. Mam trochę nawozów, które zostały m w zapasie i od zbóż. Planuję  250 kg korn kali oraz 200 kg mocznika na hektar przed siewem i 100 kg saletry w podsiewacz. Nie mam doświadczenia w takich uprawkach stąd pytanie czy może coś takiego być ? i jakie odżywki w późniejszym etapie polecacie   

nightmare    81

Wole zmieszac te dwa nawozy bo polidap nie ma potasu, za to ma duza dawke fosforu, a polifoska ma potas ale mnie fosforu

wszystko zależy od tego jakie dawki obornika stosujesz, jak duże to polifoska z mocznikiem spokojnie by wystarczyla, jeśli male to sol pod agregat, i w dozownik polifoska z mocznikiem,  roslina potrzebuje potasu przez caly okres wegetacji, w podsiewacz daje się zazwyczaj dawke na start.

STIG0013    406

W tym roku będziemy siać pierwszy raz qq na kiszonkę, odmiana Subito, na jesieni obornik, poszło 300/ha Polifoska 4 + 250/ha sól potasowa(trochę dużo wyszło potasu) i po niedzieli przed siewem 300/ha mocznik chyba powinno wystarczyć. Czym dokarmiacie dolistnie ?

EppS    2

Prawie 250 kg K, a tylko 36 P, azotu sporo ale jeszcze ok. zasada dla początkujących stosunek N:P:K powinien wynosić 2:1:2. Zmniejsz trochę mocznika ale dodaj chodziarz 100 kg polidapu w podsiewacz.

P.S Znając tą odmianę  i twoje nawożenie spodziewaj się co najmniej czerto-metrowych roślin.

Edytowano przez EppS

daro956    0

witam planuje pod kukurydze dac 125kg soli ok 100kg mocznika 100 kg polipadu i to wszystko w podsiewacz jak myslicie dobre rozwiazanie?

knoro93    167

Złe. Tylko polidap w podsiewacz. Potas i azot rozsiej przed siewem potem uprawa i siew.

jacek472    16

Tak może uszkodzić, ale nie zabić, rok temu sąsiad się uparł nad mocznikiem w podsiewacz i w początkowych fazach qq zrobiła się kolorowożółta, obok rosła na tej samej daziałce siana siewnikiem bez podsiewacza i była zielona, więc nie polecam.

nightmare    81

w tamtym roku u mnie szlo ok 80 kg mocznika w dozownik na ha, i tyle samo polifoskiej 6, z tym ze pod koniec sypalem już więcej moczniku bo polifoska się konczyla, podejrzewam ze moglo być na tych rzadkach ok 100kg ha i nic się nie dzialo,  kukurydza na piasku. jeśli dajesz fosfoan to dorzuc do tego max 50 kg moczniku, nie powinno zaszkodzić, oczywiście fosforan w rozsądnej dawce.

icek1    178

chcę dać przed siewem pod uprawe przedsiewną jednorazowo 320 kg mocznika na ha plus NPK czy dobrze zrobię bo są rożne szkoły a jak to wygląda w praktyce a nawozy w podsiewacz już czy pod uprawę praktykowałem i nie widziałem różnicy więc wszystko daję przedsiewnie

Edytowano przez icek1

saszeta    73

mocznik w takiej dawce moze uszkodzić siewki?nawoz bd szedl

z boku

jak dawałem 200kg/ha i nic roślinom nie było. Ale 7 cm z boku.

U kolegi w ub. roku dwie redliczki od nawozu skrzywili i szło 250 kg/ha ze 4 cm od nasion to na 24 ha przesiewali te dwa rządki

STIG0013    406

Jak jest z nawożeniem azotem ? Dać całość 300 kg mocznika przedsiewnie i wymieszać z ziemią czy część po wierzchu ?

waldeko016    1

Jestem z mazowieckiego i ciekawi mnie kiedy bezpiecznie mogę zasiać kuku na ziarno.

Będę to robił pierwszy raz.

daro956    0

jak dawałem 200kg/ha i nic roślinom nie było. Ale 7 cm z boku.

U kolegi w ub. roku dwie redliczki od nawozu skrzywili i szło 250 kg/ha ze 4 cm od nasion to na 24 ha przesiewali te dwa rządki

Mam pytanie jakie były efekty po tym moczniku??kurcze nie wiem czy dac teraz po te 100 kg mocznika w dozownik czy lepiej je wysiac przed uprawą???doradzcie panowie

dy27    1

Leliej rozsiej przed uprawą. Mi sie mocznik w dozowniku nie sprawdzil. kukurydza potrzebuje ciepla, czyli najlepiej dac jakis fosfor lub potas do korzenia.

nightmare    81

daj w dozownik dawke na start, ok 70-80 kg mocznika na ha max, więcej nie ma sensu, reszte rozsiej pod agregat, oczywiście warto dac tez w dozownik potas i fosfor, npk lub polifoska6 w dawce do 100 kg na ha reszta po calosci pola

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji