Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

bobienko    144

Kuzyn wczoraj mówił ze tydzień temu pytał o polidap to był po 1980zł,wczoraj pojechał zamówić to był po 2200,zabrał resztki a facet powiedział ze nie wie kiedy będzie polidap bo go po prostu nie ma

jasko1993    10

ja stosuje 200kg moczniku pod agregat i 240kg polifoski 6 w podsiewacz, co kilka lat obornik,  plony ziarna na przeciętnych glebach Ale w Dobrej Kulturze około 10-12ton, 

czytam tu już od dawna Wasze posty ile to wydajecie nawozów tylko mnie zastanawia czy to ma sens? 

dobre wapno to jest podstawa

ja też niektóre dawki czytam z osłupieniem. fakt u mnie obornika idzie dużo i często ale przeważnie dawałem ok 200kg polifoski 6 rok temu dałem ok 300kg i to było max .do tego dawałem wcześniej saletre a teraz  daje rsm i plon w tym roku miałem oszacowany na poziomie 60ton swieżej masy i to na takim lichszym kawałku  a lepsze odmiany i pole  nie były szacowane ale myślę ze tak jak ułan to lekko było ok 70ton

Wiadomość z agroFakt.pl

bobienko    144

A polifoska 8 nadaje sie do podsiewacza czy lepiej przed siewnie zastosować?

daremw    128

Kuzyn wczoraj mówił ze tydzień temu pytał o polidap to był po 1980zł,wczoraj pojechał zamówić to był po 2200,zabrał resztki a facet powiedział ze nie wie kiedy będzie polidap bo go po prostu nie ma

zgadza się polidapu nie ma i to już od jakiegoś czasu, znowu pewnie eksport za granicę ruszył  jak ze 2-3 lata  temu było  z saletrą, no i dla nas po prostu brakuje i jest okazja nabić ceny

los    0

Stosował ktoś nawożenie RSM w uprawie kukurydzy? w jakich dawkach? i w jakich terninach?

Ja stosuje w jednej dawce  zaraz po siewie 300l/ha 32%  i  to wszystko .

ja podobną dawkę dawałem ale jak QQ była już dość duża pewnie ok 50cm no oczywiście wężami. ale rok tremu dałem pod agregat ok 100l a resztę jak miała znów ok 50cm i efekt był lepszy. według mnie też to 300l to górna granica. daję tyle ale wszystkiego chyba nie wykorzystuje ta QQ.

do tego RSM jaki trza mieć sprzet żeby to rozwozić?

opryskiwacz i końcówki do rsm, ewentualnie węże do rozlewania jeśli chcesz w większą QQ czy rzepak albo duże zboże nawozić.

los    0

JA niestety węzy nie posiadam  do rsm-u . Jak nie  zdoła wykorzystać azotu  QQ to resztki pożniwne sobie z nim  poradzą .

Arek    113

na zakładane 11t ziarna qq będzie maiła zapotrzebowanie (sugeruje się na danych od doradcy z nawozy.eu):

N 363 P 154 K 396 Mg 77 Ca 77 S55

Z około 30t obornika wyszło by mi

N 150 P 90 K 200

Weź jeszcze pod uwagę wykorzystanie z obornika składników w pierwszym roku: N 30%, P 40%, K 70%

Bonifacy    3

Witam!

Mam do was pytanie a mianowicie:

Ja przygodę z qq zaczynam w tym roku pierwszy raz i nie wiem jak nawozić i chciałbym zaczerpnąć waszej rady odnośnie nawożenia pod qq na kiszonkę

Sytuacja wygląda tak:

1. Pole 1,3ha  III kl ziemi (nie wiem co w ziemi nie było badań)

2. na chwilę obecną zaorane w ubiegłym roku była tam mieszanka słoma zebrana z pola potem na ściernisko był randap i orka

Myślę zrobić tak:

1. zabronować

2. wywieźć obornik krowi

3. zaorać

4. rozsiać (na całość) +/- 500kg kredy + 300kg polifoska 6 + sól potasowa 250kg + 170kg mocznika 

5. zabronować 

6. siać qq i do siewu w przestawce 150kg polidapu (na całość)

Co wy na to trochę kosztowne by to było ale wydaje mi sie że efektowne.

Jak by mógł mi ktoś dobrze poradzić z tymi nawozami 

20CBR12    52

czy to prawda że  QQ wytrzymie 90tys litrów na ha gnojowicy danej przedsiewnie w jednej  dawce?

Edytowano przez 20CBR12

Mateusz1q    24

Witam!

Mam do was pytanie a mianowicie:

Ja przygodę z qq zaczynam w tym roku pierwszy raz i nie wiem jak nawozić i chciałbym zaczerpnąć waszej rady odnośnie nawożenia pod qq na kiszonkę

Sytuacja wygląda tak:

1. Pole 1,3ha  III kl ziemi (nie wiem co w ziemi nie było badań)

2. na chwilę obecną zaorane w ubiegłym roku była tam mieszanka słoma zebrana z pola potem na ściernisko był randap i orka

Myślę zrobić tak:

1. zabronować

2. wywieźć obornik krowi

3. zaorać

4. rozsiać (na całość) +/- 500kg kredy + 300kg polifoska 6 + sól potasowa 250kg + 170kg mocznika 

5. zabronować 

6. siać qq i do siewu w przestawce 150kg polidapu (na całość)

Co wy na to trochę kosztowne by to było ale wydaje mi sie że efektowne.

Jak by mógł mi ktoś dobrze poradzić z tymi nawozami 

Orka wiosenna to błąd.

Piechu    43

Wszystko zależy od przebiegu pogody bo jeżeli będzie dostatecznie dużo wody to orka wiosenna jest lepsza od jesiennej ziemia będzie lepiej nagrzana ale jeżeli wody będzie mało to będzie lipa. Może lepszym wyjściem będzie stalerzować pole

• Like 1

Bonifacy    3

ja muszę zaorać- no jakoś ten obornik muszę wmieszać z glebą

ale zależy mi na waszej opinii co do dobrania nawozów sztucznych po przyoraniu obornika (którego mam pod dostatkiem)

tj.

rozsiać (na całość) +/- 500kg kredy + 300kg polifoska 6 + sól potasowa 250kg + 170kg mocznika 

zabronować 

siać qq i do siewu w przestawce 150kg polidapu (na całość)

takie zestawienie jest ok? czy wg was inaczej dobrać nawozy?

według mojej oceny to aż tak dużego nawożenia nie trzeba. ja bym dał to 300kg 6  plus ten  mocznik  lub np. ta sól plus polidap do siewnika i moczniki a 6 wcale.

mf25    7
@ Bonifacy ja to bym zrobil tak jak u nas wiekszosc :

1 wysiej sol potasowa 200kg/ha jak najwczesniej

2. wysiej mocznik przed siewem czesc lub calosc zalezy jakie ziemie (od 170-270 kg maks)

3 do podsiewacza wsyp 150-180kg polidapu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji