Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

royal261    6

Rozrzutnik ma 5,5 m3. Liczę, że m3 obornika waży ponad 800kg. Daje na hektar 8 rozrzutników, co daje ok 36t/ha

falco    0

Ja już drugi rok z rządu będę zaprawiał i nawoził bakteryjnie kukurydzę, w zeszłym roku dałem się namówić na targach na testy. W zeszłym roku dawało testowo zwyżkę plonu w testach. no ale przyznać trzeba że rok był wyjątkowo plonotwórczy u nas na kukurydzy, kosztowo jest to do przełknięcia. Ogólnie doradca firmy proponuje w tym roku do tych bakterii stymulator jakiś szwajcarski i obcięcie npk o około 20%.

Z czego polecilibyście cynk? Mój obecny jest dość kosztowny chyba, a szału cenowego pewnie nie będzie. 

mat22889    11

- sól potasowa w dawce 150-200 kg/ha, 100kg kizeryt 150kg mocznik

- następnie fosforan amonu w podsiewacz w dawce 150-200 hg/ha
- od razu po siewie oprysk na chwasty przedwschodowo :D
- na 7-8 liść dawka 150kg/ha mocznika
- na 5 liść odżywka Bor, miedz, cynk i do tego jeszcze siarczan magnezu.
- na 8-10 liścia znowu odżywka Bor, Miedz, Magnez, i oczywiście siarczan magnezu

Takie coś się sprawdzi?? oczywiście sól,kizeryt i mocznik wymieszany agregatem :)

Wiadomość z agroFakt.pl

Soltys85    16

Zależy jakie stanowisko, czy był dawany obornik, moze jeszcze wapno??? Jak dajesz mocznik w fazie 7-8 liscia??

mat22889    11

obornik był dany. wapnowane nie było ale nie wiem czy teraz jak już jest orka zimowa czy mogę wysypać WAP-MAG i wymieszać agregatem czy tu już za późno jest?? i racja 7-8 liści to za dużo raczej myślałem o 4-5 :D

Soltys85    16

Podobna wapna daje sie tyle co moczniku bo mocznik zakwasza glebe o czym przekonalem sie osobiscie ( fioletowe przebarwienia ). Dlatego w tym roku bende dawal przed siewem, po zniwach nie mialem czasu ( ślub, podróż poslubna ).  

Nie chodzilo mi o ilośc lisci tylko o sama technike, normalnie rozsiewasz siewnikiem do nawozow??? Bo ja zawsze bałem sie tak robić, chociaz ojciec mowil że kiedyś tak robił i był super efekt i nic nie przypaliło.

mat22889    11

tutaj w temacie już o tym pisali że tak tylko najlepiej mocznik bo nie przypali liści :) saletra i saletrzak mogą przypalić a i tak w sumie azot jest potrzebny o ile sie nie mylę w lipcu/sierpniu więc mocznik lepiej bo później działa :)

Tomek90    196

Podobna wapna daje sie tyle co moczniku bo mocznik zakwasza glebe o czym przekonalem sie osobiscie ( fioletowe przebarwienia ). Dlatego w tym roku bende dawal przed siewem, po zniwach nie mialem czasu ( ślub, podróż poslubna ).  

Nie chodzilo mi o ilośc lisci tylko o sama technike, normalnie rozsiewasz siewnikiem do nawozow??? Bo ja zawsze bałem sie tak robić, chociaz ojciec mowil że kiedyś tak robił i był super efekt i nic nie przypaliło.

Fioletowe przebarwienia braki fosforu badz problemy z jego pobieraniem.

Piotrek1975    318

Ja już parę lat daje cały nawóz w korzeń i nie narzekam na plon.

Fioletowe liście to nic innego jak braki fosforu, Tomek ma rację, u mnie koniec fioletowych liścibył z początkiem siania Polidapu w dawce 150 kg w podsiewacz + 100 kg pod agregat.

koczas    54

A podpowiesz nowicjuszowi co siejesz pod korzeń, głównie chodzi mi o azot?? Dodam, że w moich okolicach ziemie praktycznie u każdego co posieje cokolwiek z PK mają wysoki poziom fosforu, a mało potasu. Tak myślę, żeby może dać 150 kg polifoski 6 w podsiewacz i co do tego pod agregat, żeby dało 11 ton mokrej na hektar.

Piotrek1975    318

Z azotowych stosuję mocznik w dawce 250 na ha.

To jak mało potasu to daj w korzeń soli potasowej ze 350 kg na ha, chodź ja nie sieje QQ na ziarno to może ktoś inny ci poradzi.

Edytowano przez Piotrek1975

Soltys85    16

Wiem że filetowe liscie to brak fosforu, tylko mysle ze jest problem z jego pobieraniem a nie jego brakiem, stad trzeba zadbac o ph gleby. Dawałem 5 razy odzywke ale i to juz zaduzo nie pomogło, 3 razy fosforowe, siarczan magnezu itp poprostu problem lezał gdzieindziej...  

knoro93    167

5 razy odżywka to strata kasy i czasu. Nie uzupełnisz tak dużych braków dożywianiem dolistnym. Dożywianie to jest uzupełnienie braku składników a raczej mikroelementów bo makroelementów nie uzupełnimy dożywianiem dolistnym.

the1mati1    45

Jakie proponujecie nawożenie na V klasie, Zawartość wszystkich składników bardzo niska, ph 4,3-4,5, na jesień poszło 30t obornika. Jakie zastosować nawożenie? Po 200kg superfosfatu, soli potasowej plus 300kg mocznika plus ewentualnie kizieryt przed siewem starczy?

royal261    6

Przy takim ph ja bym dał z 800 - 1000 kg/ha kredy nawozowej, zamiast superfosfatu 200 -250kg polidapu, sól minimum 250, zamiast mocznika 500 saletrzaku. Koszty będą duże ale efekty również.

seba07101    0

witam ja planuje w tym roku zasiać hektar kukurydzy na kiszonke  i tutaj teraz moje pytanie co mam dać pod korzeń bo sieje pierwszy raz gnojone nie było za zime planowałem na wiosne bo nie miałem obornika ale był owies posiany na poplon miał wysokość ok 1,5 metra ładny i zostało to stalerzowane i tak jest do tej pory i teraz własnie planowałem na to obornik i zaorać i nawóz . nawozy mam takie npk 7-20-30 saletrosan 26 saletra amonowa 34 lubofos ale mam zamiar jeszcze dokupić polifoski i wap mag ??? co o tym myślicie

the1mati1    45

Czemu zamiast mocznika saletrzaku? Przeciesz mocznik dluzej działa i lepszy po nim powinien być efekt. Może dać wap magu?

royal261    6

wap mag to pieniądze w błoto wyrzucone, wapno kredowe podziała ci bardzo szybko 53 CaO a koszt taki sam albo niższy. Mocznik zakwasza ziemie, saletrzak zawiera domieszkę ca które ułatwi transport azotu i też wolno działa. Efekt bedzie napewno lepszy po saletrzaku ale i koszty wyższe. U mnie na wszystkich działkach saletrzak sprawdził się lepiej niż mocznik, a ph mam od 5,5 do 6,9

Edytowano przez royal261

Pajej    52

wap mag to pieniądze w błoto wyrzucone, wapno kredowe podziała ci bardzo szybko 53 CaO a koszt taki sam albo niższy. Mocznik zakwasza ziemie, saletrzak zawiera domieszkę ca które ułatwi transport azotu i też wolno działa. Efekt bedzie napewno lepszy po saletrzaku ale i koszty wyższe. U mnie na wszystkich działkach saletrzak sprawdził się lepiej niż mocznik, a ph mam od 5,5 do 6,9

Nie rozumie dlaczego wszyscy pisza ze saletrzak wolno działa przeciez skład ma jak saletra połowe N azotanowegi i połowe saletrzanego tylko troche ca dodali zeby nie był łatwopalny

shrek    1

pytanko, słyszałem że na 10 kg N potrzebny jest  1 kg S  zeby azot był w pełni wykorzystany, czy to prawda ??? ktos cos słyszał na temat wpływu siarki na przyswajalność azotu ?? ( ponoc chodzi o transport składników w systemie korzeniowym ) ?? 

Tomek90    196

Saletrzak działa tak samo szybko jak saletra, mocznik zakwasza a, saletrzak nie? Od kiedy to tak?? 

200kg Polidap

200kg Sól Potasowa

250-300kg mocznik w zależności od gleby. 

Wapno to na jesnią na resztki, a teraz to kizeryty sypać i dolistnie pryskać. 

royal261    6

Na chemii rolnej wykładowca zawsze powtarzał, że na lekkie i zakwaszone ziemie saletrzak będzie lepszy niż mocznik. Przetestowałem i okazało się, że miał 100% racji. 

Przy bardzo niskiej zasobności po 200 soli i fosforanu bedzie za mało. Co do kizerytu nie wiem nigdy nie stosowałem. Wapno kredowe granulowane raz poszło nawet pogłównie na kukurydzę i efekt był widoczny gołym okiem po krótkim czasie.

Edytowano przez royal261

the1mati1    45

Znalazłem wyniki badań ze stacji chemicznej z jesieni i na tych dwóch działkach bedę miał QQ na kiszonkę.

1. ph 4,2- bardzo kwaśna; fosfor 9,9- niska; potas 9,3- niska; magnez- 4,1 niska, kl gleby IVa, IVb

2. ph 4,4- Bardzo kwaśny; fosfor 7,8- niska; potas 4,5- niska; magnez- 1,1 bardzo niska, kl gleby V

Jakie zastosować nawożenie? Myślałem nad 200kg soli,180 kg poldapu plus 300kg mocznika.Fosofor z polidapu szybciej mi zadziała od tego z superfosfatu? Zastosować jakieś wapno kredowe czy sobie odpuścić, a może rzucić z  z 200 kg kizerytu plus do tego jakieś odżywki tak jak kolega wyżej pisał? Myślałem nad nad kredą z Polcalu? Jak podnieść zawartość magnezu bo na tej jednej działce jest tragicznie (1,1)! A i dodam jeszcze że na tej drugiej dzałce poszedł obornik na jesień ok 30t, a natej pierwszej pojdzie na wiosnę. Jakie nawożenie zastosować żeby były jakieś efekty?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji