Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
katopo    4

P8521 570netto + 23% = 701zł

bez zaprawienia Mesurolem bo sam będę zaprawiał.

Wiadomość z agroFakt.pl

katopo    4

to dobrze.

Ale nie odbiegajmy od tematu. Co sądzisz o moim planie nawożenia kilka postów wcześniej? Ewentualnie co byś zredukował aby ciąć koszty?

Bartek72511    41

Moim zdaniem powinieneś uwzględnić ile do gleby wniesie ci obornik i to odliczyć, a tak to bym zwiększył ciut fosfor ograniczając delikatnie potas, kwestia co było przedplonem.  co do cięcia kosztów to według moich wyliczeń wyszło mi że najlepiej stosować mocznik ,sól potasową, i polidap.  poprzeliczaj sobie, bo nie wiem jakie u ciebie ceny nawozów .

krzysiu    5

ale jak dasz 570netto jest 600brutto porcja 80tys nasion a przecież na normalne stanowiska Pioneer zaleca przy zbiorze 80tys czyli norma wysiewu z 87tys a na lepsze stanowiska masz 90tys nasion to daje 675zł brutto koszt nasion/ha

katopo    4

na zakładane 11t ziarna qq będzie maiła zapotrzebowanie (sugeruje się na danych od doradcy z nawozy.eu):

N 363 P 154 K 396 Mg 77 Ca 77 S55

Z około 30t obornika wyszło by mi

N 150 P 90 K 200

Z moich obliczeń i zastosowaniu polifoski 8 - 250kg mocznika - 300kg Luboplon Kalium - 300kg

N 158kg P 60kg K 180kg Mg 12kg Ca 13,5kg S 61,5kg

koszt około: 1200zł

Przy kombinacjach mocznik 250kg sól potasowa 250kg polidap 200kg

N 151 P 80 K 150 Mg 0 Ca 0 S 10

koszt około: 1120zł

Ale zamieniając sól na Luboplon Kalium

czyli mocznik 250kg Luboplon Kalium 350kg polidap 200kg

N 151 P 92 K 140 Mg 14 Ca 15,75 S 55,5

koszt około: 1160zł

Wydaje mi się że warto dać ten Luboplon Kalium bo oprócz potasu ma wapń, magnez i siarkę.

@Bartek72511 ceny nawozu będą podobne u mnie bo mieszkam w sąsiednim powiecie ;)

damianzbr    988

kto stosował mikro granulat który ma w składzie między innymi algi? Czy faktycznie one coś dają, a może jedynie kolejny koszt?

knoro93    167

Ja słyszałem że jakieś efekty w początkowych stadiach rozwojowych są bynajmniej wizualne w stosowaniu mokrogranulatu bo na plon to sie chyba słabo przekłada a swoje też kosztuje bo chyba z 200 zł także prawie pół tony kukurydzy.

robzombie    10

Dajcie sobie spokój z mikrogranulatami szkoda kasy , robiliśmy doświadczenia i nie ma to wpływu na plon. Do tego w jednoczesne stosowanie cynku z fosforem to antagonizm. Dokładnie było tak że na poletkach z mikronawozami plon był niższy niż na poletkach bez , bez względu na ilość powtórzeń . Za te pieniądze lepiej zabrać rodzinę zimą na wczasy , co zresztą zasugerowała mi żona widząc fakturę na 13 tys.

Bartek72511    41

ale jak dasz 570netto jest 600brutto porcja 80tys nasion a przecież na normalne stanowiska Pioneer zaleca przy zbiorze 80tys czyli norma wysiewu z 87tys a na lepsze stanowiska masz 90tys nasion to daje 675zł brutto koszt nasion/ha

ja w tym roku wysiewałem 78 tys i przy tym zostaje. Jedynie na glinie zmienie na trochę więcej bo przez zasklepienie się wierzchniej warstwy sporo roślin miało problem się przebić.

mat22889    11

ale jeśli POLIDAP ma 18N czy to nie wystarczy? i przed siewem dać tylko 100KG mocznika i później jak będzie parę listków dać 150kg mocznika??

Planuje dać 150kg soli potasowej i 100kg mocznika a w siewnik 150-200kg POLIDAP i z tego co wyszytałem ma też siarke :P

Ale czy kizeryt też sypnąć? jak tak to ile go? bo gdzieś tutaj pisało że 100kg?

Thomas2135    1222

Robzombie możesz napisac coś więcej o zależności cynku i fosforu. W minionym roku opryskałem dolistnie kukurydzę cynkiem w proszku, siarczanem magnezu i nawozem wioloskładnikowym dolistnym. Jakiś czas po oprysku liście zwinęły się w szpady. Pod koniec lipca liście zaczęły gnić, usychać, były dziurawe. Nigdy czegoś takiego nie maiłem, ale i pierwszy raz robiłem taką mieszankę. Tam gdzie cynk i siarczan były opryskane oddzielnie jednego dnia a nawozem innego takiego czegoś nie było. Liście pozostały nietknięte do końca. Mam zdjecie jakbyś chciał wiedziec jak to wyglądało. Jest jeszcze coś czego nie można mieszać ze sobą. W tum roku jeśli coś zastosuję to tylko płynny nawóz wieloskładnikowy i ewentualnie cynk, ale w oddzielnych terminach.

Tomek90    196

Mieszane na 4 liść Cynk, Fosfor, Mikrokomplex, NPK, Tytatnit i nic nie popaliło. 

robzombie    10

To nie chodzi o to że cynk z fosforem coś wam popalą . Stosowane łącznie działają przeciw sobie , czyli należy stosować je osobno. To że na rynku są takie produkty nie znaczy że my mamy je stosować. 

Thomas2135

Nie wiem czy to mogło u Ciebie spowodować poparzenia , ale widziałem już plantację poparzoną cynkiem w zbyt dużej dawce. Ja w nawożeniu dolistnym stosuję cynk , bor , mangan . Żadnych biostymulatorów . Najlepszym biostymulatorem i najtańszym jest wapno. Pola wapnujemy co dwa lata wapnem węglanowym 50% w niskich dawkach 2-3 t/ha .

mf25    7

Polecam Odrzywke Yara Kukurydza+siarczan mg+tytanit fajny efekt po tej miesnzance , kukurydza z dnia na dzien kolor zmienila na zielony , zrobilem z 5 metrow nie pryskanego to qq tam gdzie nie opryskane miala z 5 dni opoznienia

kicajj    0

Zadada jest jedna tyle ile idzie czystego składnika azotu czy sie chce czy nie tyle samo trzeba wprowadzić czystego składnika wapna! to tak czysto informacyjnie

knoro93    167

Mi w tym roku ostro filtry pozaklejało w opryskiwaczu i chyba to był cynk w proszku mieszanka wygladała tak: mocznik, mikrokomplex, cynk w proszku, jakieś mikro w płynie,  tytanit, bor nie pamietam może cos jeszcze. W każdym razie robiła sie na filtrach jakas papa i myśle że to był cynk dlatego w tym roku cynku w płynie bede szukał. Ogólnie lekko końcówki poparzone ale mysle ze to za sprawą mocznika który przyśpiesza transport składników. w tym roku dam symboliczna dawke mocznika ale ogólnie kukurydza ładnie wyglądała po tym dożywianiu.

knoro93    167

Oj nie wiem czy przypomne teraz. Bor to z intermagu chyba, mikroelementy to foliq, cynk nie pamietam był w takiej białej paczce z zielonymi napisami, no a reszta to chyba wiadomo. A cynk jaki stosowałeś? w płynie ? Nie miales zadnych problemów z filtrami ?

royal261    6

U mnie na połowie idzie obornik 36 t/ha, na drugiej gnojowica w ilości ponad 30 m3.

W tym roku na próbę (w tamtym po 200 kg sól i polidap):

250 kg polifoska 7 (7-18-28 11)

150 polifoska 8 w podsiewacz

300 mocznik pod agregat

Co daje w sumie, po odpowiednim uwzględnieniu wykorzystania przez kukurydzę składników z nawozów organicznych :

N 242

P 106

K 246

Dodatkowo jeden lub dwa zabiegi dokarmiania dolistnego makro mikra + mocznik.

jacek472    16

Oj nie wiem czy przypomne teraz. Bor to z intermagu chyba, mikroelementy to foliq, cynk nie pamietam był w takiej białej paczce z zielonymi napisami, no a reszta to chyba wiadomo. A cynk jaki stosowałeś? w płynie ? Nie miales zadnych problemów z filtrami ?

Ja dawałem prawie tak samo i jak szedł cynk z intermagu w proszku było OK, a na 5ha kupiłem cynk z agrosimexu w płynie i porażka, wszystko się zatykało, zostało mi jeszcze chyba 2L tego cynku, ale wypryskam go jak będe miał czas na zabawe w czyszczenie opryskiwacza.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji