Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

soltys48    314

miało padać więc rozsiałem +- 230kg/ha mocznika jednak deszcz nie przyszedł jak sądzicie przypali????

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie przypali o ile nie dostał się do kielichów liści, ja rozsiałem 300 kg mocznika jak co roku i negatywnych skutków nie było.

• Like 1

Wiadomość z agroFakt.pl

soltys48    314

dostał się napewno-przynajmniej trochę kukurydza ma 10-12 liści więc kielich spore.............

• Like 1

karolr2    180

Saletra przypala rozsiałem na kawałeczku dla własnego doświadczenia,poparzyło liście ale już odbija będzie dobrze. Rozsiane w słoneczny dzień po rozsianiu nie padało do dzisiaj.

Moja przez ten tydzień dużo się poprawiła bo było ciepło. Jutro jadę coś dolistnie zobaczymy co kupię rano.

saszeta    72

miało padać więc rozsiałem +- 230kg/ha mocznika jednak deszcz nie przyszedł jak sądzicie przypali????

mocznik pogłównie, bez deszczu i jeszcze w pełnym słońcu to z 50 % azotu poleciało już w powietrze

krowka62    21

No niestety w czerwcu nie chce padać a kukurydza rośnie jak szalona. Najgorsze jest to, że gdy roślina ma 30 cm, gdzie można by wysiąć mocznik to deszczu nie ma - dalsze opóznienie wysiewu mocznika wiąże się z problemem wjazdu w łan kukurydzy (przygniatanie) oraz tym, że mocznik w podany za późno wydłuży wegetację rośliń.

Straty mocznika zastosowanego pogłównie wg nauki mogą dochodzić do 50%.

Ja osobiście jakbym miał czekać na deszcz to bym w ogóle mocznika nie wysiał

knoro93    165

Panowie opryskałem takim miksem kukurydze: mocznik 12,5 kg, siarczan siedmiowodny 12kg, foliq fosforowy 3 l,plonowit R 1l, bormax z intermagu 0,7 l, cynk 1 kg( nie pamietam firmy) oraz tytanit 150 ml dawki na ha. W ten sam dzień ( sobota) poszedł mocznik 170 kg/ ha. Gleba dość wilgotna była deszcze jednak przyszedł dopiero w poniedziałek. Po 5 dniach zajchałem na pole i widze ze obwódki liści są żółte lekko przyschnięte. Nie wszędzie jednak dość łatwo mozna było znaleźć. Dodatkowo jak wczoraj robilismy powtórek dożywiania zatkało mi połowe dysz iraz zalepiło filtry jakas mazią. Obstawiam z ojcem cynk ponieważ pierwszy raz go stosowalismy a podobne mieszanki juz robilismy i zawsze wszystko było ok. Jak myślicie co moglo zalepić filtry i przypalić? A może mocznik przypalił (stężęnie 5%)?

radas17    4

witam. Cztery dni temu pryskałem kukurydze dolistnie mocznikiem 8kg/ha + siarczan magnezu 7kg/ha + Plonvit Zboza 2l/ha. Zauważyłem miejscami żółte pojedyńcze przebarwienia w kielichach kukurydzy. Myślicie że ten oprysk jej zaszkodził?

Bartek72511    41

Panowie u was też kukurydze trochę pobledły? Na moich polach tylko gdzie niegdzie a niektórzy mają prawie całe rośliny żółte. Nie wiem czym to spowodowane, po ostatnich ulewach wody nie brakowało, gorących dni teraz było i dopiero dziś ochłodzenie znaczne. Macie jakieś pomysły co to może powodować? Wypłukanie składników czy jednak woda szybko wyparowała i to efekty suchej gleby ?

Brounter    18

Możesz dać saletrę na kukurydzę z tym że musisz być bardzo ostrożny bo zastosowana w złym momencie może spowodować poparzenia liści. Najlepiej siać przed spodziewanym deszczem czy nawet w deszcz jeśli posiadasz rozsiewacz z plandeką czy jakimś innym własnym tworem. Drugą sprawą jest to, że saletra działa szybko, to fakt, jednak i szybciej kukurydzy zabraknie pokarmu czego nie mozna powiedzieć o formie amidowej (mocznik)

• Like 1

marcin2057    20

a jaką odżywkę najlepiej zastosować, mam do wyboru folicare 18-18-18 czy basfalior 36 Extra i co do tego dodać może mocznik lub siarczan i ile czego dać

• Like 1

Brounter    18

Do dokarmiania można stworzyć roztwór z mocznika o stężeniu do 6% (na 100 l wody 6 kg mocznika) wraz z 5 % roztworem siarczanu amonu

karolr2    180

A ja mam takie pytanko:czy można dać saletrę na kukurydzę na kawałku który jest trochę słabszy?

Kilka postów wyżej masz odp. Czytajcie trochę temat a nie odrazu z pytaniami wyskakujecie. Przynajmniej na 50% jak nie więcej pytań odp już są podane

tomek0808    2

Panowie opryskałem takim miksem kukurydze: mocznik 12,5 kg, siarczan siedmiowodny 12kg, foliq fosforowy 3 l,plonowit R 1l, bormax z intermagu 0,7 l, cynk 1 kg( nie pamietam firmy) oraz tytanit 150 ml dawki na ha. W ten sam dzień ( sobota) poszedł mocznik 170 kg/ ha. Gleba dość wilgotna była deszcze jednak przyszedł dopiero w poniedziałek. Po 5 dniach zajchałem na pole i widze ze obwódki liści są żółte lekko przyschnięte. Nie wszędzie jednak dość łatwo mozna było znaleźć. Dodatkowo jak wczoraj robilismy powtórek dożywiania zatkało mi połowe dysz iraz zalepiło filtry jakas mazią. Obstawiam z ojcem cynk ponieważ pierwszy raz go stosowalismy a podobne mieszanki juz robilismy i zawsze wszystko było ok. Jak myślicie co moglo zalepić filtry i przypalić? A może mocznik przypalił (stężęnie 5%)?

W upały to wszystko mogło zaszkodzić.Jeżeli dawki były na 250litrów to może byc wina tej mikstury.Ja dawałem podobnie tylko dodatkowo mangan i miedź i nic nie przypaliło.Jedno co wiem to winowajcą pozapychania końcówek jest odżywka fosforowa.Też kiedyś zmieszałem fosfor z mocznikiem i siarczanem to wszystko sie pozapychało.na przyszłość fosforowe najlepiej osobno,tylko z mikro.

Thomas2135    1186

Zeschnięte krawędzie liści to wina mocznika. Sam kiedyś też zastosowałem 6% roztwór i przypaliło krawędzie.

damianzbr    972

Thomas2135 W środę pryskałem kukurydzę mącznikiem w dawce 20kg/ha + 12,5kg/ha siarczan magnezu siedmiowodny + woda = 250 l cieczy użytkowej. Dzisiaj siałem nawóz i nie zauważyłem żadnych przypaleń. Gdy miesiąc temu przypaliłem jarą pszenicę o godz 18 to następnego dnia rano już było widać. Więc nie sądzę że mącznik od tak sobie przypala. Muszę jeszcze dodać że ostatnio to cały dzień zajmuję się czym innym a z opryskiwaczem wyjeżdżam dopiero o 20 godz. Więc nie stwarzam jakiś stresujących sytuacji, pryskam na rosę i bez słońca. I na pewno nic nie spływa z roślin bo to nie jest jakaś obfita rosa.

Saletra w deszcz? Bój się Boga takie rady dawać.

Dzisiaj w godz. 17-20 wysiałem saletrę w dawce 150kg/ha. Przed siewem (godz 15) pokropiło rośliny były mokre. Dużo się nie przykleiło ale powiedzmy że na co drugiej roślinie była granulka saletry przylepiona do liścia lub wpadła do kielicha. Od godz 21 do teraz pada. Chwilami tak po 15 min bardzo mocno, gdy jechałem autem wycieraczki musiały chodzić bez przerywacza.

W tamtym roku zrobiłem tak samo i kukurydzy nic nie było. Wiem że to takie igranie z ogniem bo gdyby deszcz nie przyszedł, narobił bym sobie biedy, ale w obfity deszcz nic nie powinno się stać. Wszystko z roślin zmyje i nie będzie żadnych przypaleń.

Edytowano przez damianzbr
  • Like 1

johnsoon    5

Mi sie w tym roku chu*owo siarczan rozpuszczal, a dales go dosyc sporo.Daj nastepnym razem cynk plynny i sie okaże jak problem sie powtorzy. Ja daje plynny cynk i nie mialem problemu z zatykaniem.

Z tym przysychaniem obwodek to dosyc normalne przy stosowaniu poglownie mocznika.. no i dales tego samego dnia dolistnie 12,5kg. Nie wiem czy to dobry pomysl dawac tego samego dnia, bo mi taka dawka potrafila delikatnie poprzypalac listki(12.5kg/ha)

witam. Cztery dni temu pryskałem kukurydze dolistnie mocznikiem 8kg/ha + siarczan magnezu 7kg/ha + Plonvit Zboza 2l/ha. Zauważyłem miejscami żółte pojedyńcze przebarwienia w kielichach kukurydzy. Myślicie że ten oprysk jej zaszkodził?

Nie mial prawa jej zaszkodzic. Wrecz przeciwnie, no chyba ze pryskales w upal??

Panowie u was też kukurydze trochę pobledły? Na moich polach tylko gdzie niegdzie a niektórzy mają prawie całe rośliny żółte. Nie wiem czym to spowodowane, po ostatnich ulewach wody nie brakowało, gorących dni teraz było i dopiero dziś ochłodzenie znaczne. Macie jakieś pomysły co to może powodować? Wypłukanie składników czy jednak woda szybko wyparowała i to efekty suchej gleby ?

Ile azotu dales?

A ja mam takie pytanko:czy można dać saletrę na kukurydzę na kawałku który jest trochę słabszy?

Nie. Nie dawaj saletry

• Like 1

Bartek72511    41

Licząc z obornikiem wychodziły mi dawki koło 150 kg N. U mnie tego problemu nie ma w dużej mierze, na jednym polu tylko delikatnie a reszta ładnie zielona, ale znam osobę która dawała więcej azotu ode mnie i Ambrosini też jej trochę zbledł. Wydaje mi się że to chyba będzie wina wypłukania, na tym polu co u mnie tak się dzieje, podczas tamtych ulew wypłukało miejscami po 2 cm ziemi ;/

Thomas2135    1186

Wtedy, gdy obwódki były zeschnięte pryskałem tylko mocznikiem, więc innej przyczyny nie było. W zeszłym roku niejeden pisał, że po moczniku występuje takie zjawisko. Być może dużo zależy od odmiany a co do pory to zawsze staram się pryskać po zachodzie słońca.

• Like 1

daremw    128

w sumie taka pora 18-22 jest jedną z lepszych na pryskanie mocznikiem i odżywkami, sam też tak robię i wszystko jest zawsze w porządku, żadnych przypaleń, przebarwień itp.

• Like 1

MacPaw    1

A ja w tym roku próbuję sobie dokarmiania kuku RSMem na "zamknięcie rzędow" i na jednym polu było widać efekty już po 3 dniach. Niestety pierwsze podejscie zrobilismy z wezami skrajnymi prostymi a w srodku belki juz wlasnej produkcji wezyki rozlewowe.

Po skraju opryskiwacza kuku dostala od gory i ja przypalilo ale w srodku zasiegu opryskiwaka ladnie ja zasililo :) prawde mowiac nie sadzilem ze takie struzki rozlanego nawozu moga az tak aktywowac kuku. Teraz czekam na dalsze efekty.

przepraszam za brak polskich znakow ale pisze na telefonie i tak jest wygodniej :)

Edytowano przez MacPaw

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się