Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

warchest    44

panowie dzis kukurydza po raz 3 odzywka jechana dzis poszlo mocznik siarczan i folix bor cynk jak myslicie ten bor cynk ruszy ta kukurydze ?

Thomas2135    1190

Bor i cynk warunkują wypełnienie kolby. Ja dzisiaj zamówiłem siarczan magnezu, aminokwasy i cynk w podwojnej dawce. Uwidoczniły się spore niedobory i nie mam pojęcia czemu. Sumienie choć trochę uspokoję i niech się dzieje. :D

zkordalski    81

Moja po ostatnim zabiegu rośnie jak głupia dziś ma już w najlepszym miejscu 170 cm a tydzień temu kręciło się koło metra w niedzielę już miała 150

Wiadomość z agroFakt.pl

Murphys    4

Deszczyk, duza wilgotnosc i cieplo. U mnie najgorsza ktora wygladala tak ze miala liscie oklapniete, przebarwienia fioletowe koncowki upalone(nawozenia jej nie brakowalo, ani opryskiem nie przypalona) to po trzech zabiegach dolistnych dogania juz najlepsze a myslalem ze trzeba bedzie zaorac ja. W przyszlym roku na kazdej postaram sie 3 zabiegi zrobic. Ten rok jak na razie idealny dla kukurydzy i mi uciekla ze sie nie dalo wjechac.

własnie zaczyna  padać no kukurydza ma warunki idealne zwłaszcza na lekkich glebach na cięzkich jest co najmniej o połowe mniejsza nawożenie takie samo . ktoś wyjaśni dlaczego ? 

warchest    44

Deszczyk, duza wilgotnosc i cieplo. U mnie najgorsza ktora wygladala tak ze miala liscie oklapniete, przebarwienia fioletowe koncowki upalone(nawozenia jej nie brakowalo, ani opryskiem nie przypalona) to po trzech zabiegach dolistnych dogania juz najlepsze a myslalem ze trzeba bedzie zaorac ja. W przyszlym roku na kazdej postaram sie 3 zabiegi zrobic. Ten rok jak na razie idealny dla kukurydzy i mi uciekla ze sie nie dalo wjechac.

to co stosowales ze ci tak gwaltownie idzie u mnie mam 2 ha to kiepsko patrzy byla przesiewana bo zawczesnie zasiana i nie wzeszla teraz 3 odzywka poszla i narazie slabo to widze

Thomas2135    1190

Kukurydza to roślina ciepłolubna a piasek nagrzewa się szybko. Temperatura wzmacnia proces fotosyntezy. Noce są zimne jak na czerwiec, więc na glinie efekt jest słabszy. Tak mi się wydaje.

Murphys    4

to co stosowales ze ci tak gwaltownie idzie u mnie mam 2 ha to kiepsko patrzy byla przesiewana bo zawczesnie zasiana i nie wzeszla teraz 3 odzywka poszla i narazie slabo to widze

1. Mocznik 10kg/ha + siarczan 7kg/ha + cynk 1l/ha + bormax 1l/ha + fostar 1.5l/ha

2. Mocznik 10kg/ha + cynk 1.2l/ha + bormax 1l/ha  + fostar 4l/ha + tytanit 0.3l/ha

3. Mocznik 10kg/ha + mikrokomplex 5kg/ha + fostar 1.5l/ha + bormax 0.5l/ha + tytanit 0.3l/ha + naturalcropsl 1l/ha (aminokwasy).

Z dnia na dzien coraz lepsza ;) A byla fioletowo czerwona jak wyszla z ziemi (najpozniej siana, zimne noce, najgorsze stanowisko po buraku) ale jest okej juz przebarwien nie ma idealnie zielona.

Eliot    16

Dokładnie ,kukurydza zawsze lepiej startuje na ciepłych glebach,ciężkie gleby to zimne gleby ,pobieranie składników przy niskich temperaturach jest na nich ograniczone ,dlatego zdziwiony jest każdy,że to samo nawożenie a na piachu jest lepsza.Ten rok nie jest idealny dla kukurydzy ,chyba że macie inny klimat......

zkordalski    81

Na glinie daj jeszcze mocznik to całkiem nic nie ma.... a niech popada po siewie to taka skala ze kijem dziury nie zrobisz

zkordalski    81

Daje saletra i kukurydzą aż czarna ma kolbę i wszystko co trzeba obok prubuja z mocznikiem przed siewem miesiąc aż do gleby też lipa rsm dają to pali tylko salettzak obok kuzyn daje to też blada ratuje się gnojowica ona dużo daje i w tym roku nawet na piach dałem i naprawdę jestem zadowolony

mk9422    96
Napisano (edytowany)

Ja dałem 250 kg abs corn w podsiewacz, 30 - 35 tyś gnojowicy na ha i to wszystko, na jednym kawałku poszedł gnój ale mniej gnojowicy i kukurydza w najlepszym miejscu ma jakieś 170 -180 cm a w najsłabszym koło 50 - 60 cm. Może była by większa ale na początku męczył ją perz bo siałem po łące a później ploniarka, stąd ta różnorodność. Tam gdzie była najsłabsza dałem odżywki. Jak popada to za kilka dni powinna nadgonić tą największą. Myślałem że nic nie będzie z tej kuku w tym roku bo wyglądała tragicznie ale idzie ładnie do przodu aż czarna jest.

Edytowano przez mk9422

dachu127    77

zkodarski a jaka jest różnica w działaniu saletrzaka i saletry? ja w tym roku dałem ponad 400g cynku w formie chelatu i nigdzie nie ma widocznych niedoborów

dachu127    77

ale teraz to pojechałeś.... to sobie sprawdź skład saletry i saletrzaka. podpowiem ci, to jest to samo tylko w saletrzaku jest trochę mniej azotu, ale formy te same.

mk9422    96

Jeśli dałem w poniedziałek odżywki i przeszły dobre deszcze to w sobotę mogę znowu prysnąć czy odczekać jeszcze?

zkordalski    81

Jakoś wierzyć mi sie nie chce . Sprawdzę dziś wieczorem jak będę miał chwilę i dokładnie zobaczę skład i rozpuszczalnosc

mk9422    96
Napisano (edytowany)

Jak wy dajecie rade wjechac w QQ jeszcze? :D

Nie każdy ma idealne warunki że kukurydza ma już po 2 m. W najlepszym miejscu ma jakieś 170 - 180 cm a w najsłabszym koło 50 cm więc tej mniejszej trzeba dać trochę odżywek żeby nadgoniła resztę. W największą nie będę wjeżdżał bo nawet nie ma jak.

Podpowie ktoś po jakim czasie można zastosować drugie dokarmianie? Pierwszy raz sieję kuku więc nie chce jej zaszkodzić, dodam że  wczoraj spadło 14 mm a dziś koło 25 - 30 mm.

Edytowano przez mk9422

Kondzio55    24
Napisano (edytowany)

My pryskamy po tygodniu zazwyczaj.

Kukurydze na lekkich piaskach już zblizają się do 2m, na glinach 60cm.

PS: Macie może jakieś sposoby na uprawe gleby gliniastej przed siewem?? Ziemia po siewie zaraz się zamyka , twardo jak na asfalcie a jak przyjdzie ciepło to szpadla nie można wbić.

Edytowano przez Kondzio55

Thomas2135    1190

Mk9422 co Ty dałeś tej kukurydzy, że tak wyrosła oprócz tego abs corn?
Ja bym pryskał, ale drugi dzień z deszczem.

Znacie jakiś nawóz który zawiera sporo cynku? Ten z obornika i yary corn nie wystarcza.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się