Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Patryk1222    23

Wszystko w dozownik?

Zobacz sobie przy siewniku jak dużo jest tego nawozu w tym rzadku przy dawce 300kg ha

maciek    27

na dobrej ziemi 300 kilo jest optymalnie, Szymańczak ze skrzelewa robił doświadczenia z yara cornem,na piasku wysokie nawożenie startowe jest wręcz szkodliwe w suchym roku.U mnie w okolicy wielu rolników od lat daje w podsiewacz 3q/ha polifoski 6 lub podobnych z bardzo dobrym skutkiem, ktoś na forum nawet dał 6q polifoski 6 i nic kukurydzy się nie stało , ja będę dawał 6q ale 5-10-20-7-9 npkmgs.

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1190

Jak wypadły te doświadczenia? Sprawdzał efekt działania po Yara Corn czy i porównywał z jakąś polifoską czy fosforanem amonu?

na dobrej ziemi 300 kilo jest optymalnie, Szymańczak ze skrzelewa robił doświadczenia z yara cornem,na piasku wysokie nawożenie startowe jest wręcz szkodliwe w suchym roku.U mnie w okolicy wielu rolników od lat daje w podsiewacz 3q/ha polifoski 6 lub podobnych z bardzo dobrym skutkiem, ktoś na forum nawet dał 6q polifoski 6 i nic kukurydzy się nie stało , ja będę dawał 6q ale 5-10-20-7-9 npkmgs.

Czyli 300 kg polifoski 6 w podsiewacz może spalić QQ?

Jak nawóz trafi zbyt blisko nasion to może

Edytowano przez PanStanislaw

greg1985    7

Moje dawki to obornik 50 ton  na 1h cześć na jesieni cześć na wiosnę ale popieram co niektórych że na jesieni lepiej ale nie każdy do tego warunki  ,  200 kg korn kali już rozsiane i przejechane bronami ,  200kg moczniku przed siewem pod agregat i 250 kg polidapu w podsiewacz i 100 kg moczniku na  kukurydze w fazie 7-8 liścia .

I na pewno polidap nie popali kukurydzy tak jak mocznik w podsiewaczu. No jeszcze może jakieś odżywki ale to się już zobaczy jaki będzie rok.

Do tego Lumax na chwasty  i musi być kukurydza nie ma wyjścia .

W mojej okolicy musimy zaprawiać mesurolem bo nic nie da nawożenie jak nam żurawie ziarno wybiorą :) 

patrykb2736    7

Spalić nie spali ale na zdrowie nikomu to nie wyjdzie.

Najlepiej rozsiac wszystko przed agregat

Polidap też mam przed agregat?.Co ty gadasz rzucając przed agregat musiałbym wysiać 3 razy tyle niż rzędowo żeby mieć podobny efekt, rozłożę te 450kg tego timaca na 2 ha w podsiewacz, i polidap też osobno na resztę pól.

Patryk1222    23

Podobny efekt?
Myślisz że jak posiejesz rozsiewaczem to to wyparuje i qq tego nie pobierze bo część nawozu wpadnie między rzadkami?

KARGO    78

Moje dawki to obornik 50 ton na 1h cześć na jesieni cześć na wiosnę ale popieram co niektórych że na jesieni lepiej ale nie każdy do tego warunki , 200 kg korn kali już rozsiane i przejechane bronami , 200kg moczniku przed siewem pod agregat i 250 kg polidapu w podsiewacz i 100 kg moczniku na kukurydze w fazie 7-8 liścia .

I na pewno polidap nie popali kukurydzy tak jak mocznik w podsiewaczu. No jeszcze może jakieś odżywki ale to się już zobaczy jaki będzie rok.

Do tego Lumax na chwasty i musi być kukurydza nie ma wyjścia .

W mojej okolicy musimy zaprawiać mesurolem bo nic nie da nawożenie jak nam żurawie ziarno wybiorą :)

za duzo fosforu za malo potasu qq nie potrzebuje az duzo fosforu 100-150kg max skoro dajesz obornik i to pewnie co kilka lat w takich dawkach to pewnie i tak jest go duzo w glebie. Ja daje obornik co rok w dawce 50t 100kg fosforanu w podsiewacz 15kg mikronawozu 250-300korn kali zaleznie od dzialki na lrzejszej glebie wiecej 220-250 kg mocznika przed siewem i buja. Przelicz skladnik bo qq nawet tyle azotu nie wykorzysta bo 300 kg mocznika plus 18x2.5 z fosforanu to za duzo

lesbycool    12

co dać w podsiewacz  mam zamiar wysiać pod kukurydze korn- kali 400kg na ha,superfosfat 200kg na ha ,200kg mocznik na ha ?

Thomas2135    1190

Kukurydza na start potrzebuje trochę azotu i łatwo dostępnego fosforu a polidap spelnia tę rolę. Fosfor słabo się przemieszcza i dlatego musi być umieszczony dość blisko rośliny, gdy ta nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Fosfor z superfosfatów szczególnie 40% jest rozpuszczalny w wodzie i kwasach a na to potrzeba czasu.

Lesiu19911    16

Ja 14.03 wysialem sol potasowa 250kg pod QQ potem wymieszalem to z gleba kultywatorem z wloka.Orka ladnie wyrowna, przerwane parowanie wody.Teraz czeka na mocznik 200kg i uprawe siewna.Siew nasion planuje na koniec kwietnia do 5 maja.

Thomas2135    1190

Nuprid 200 SC zdaje się. Nie ma rejestracji w kukurydzy, wiec nie pisz nic w rejestr. Może Dursbanem opryskaj przed deszczem i wymieszaj glebę agregatem.

patrykb2736    7

Podobny efekt?

Myślisz że jak posiejesz rozsiewaczem to to wyparuje i qq tego nie pobierze bo część nawozu wpadnie między rzadkami?

Kolega Thomas2135 powiedział wszystko w poźniejszym poście o fosforze.

powiedział wszystko w poźniejszym poście

Edytowano przez patrykb2736

knoro93    165

lepiej pod plug i wymieszać aby był obok rośliny i jej korzeni

Lepiej na wierzch gleby posiać wczesną wiosną i przebronowac w ten sposób przerwiesz parowanie a sól stopniowo będzie się przemieszczała w głębsze warstwy gleby po tych 3 czy 4 miesiącach dostanię się na odpowiednią warstwę gleby

co dać w podsiewacz  mam zamiar wysiać pod kukurydze korn- kali 400kg na ha,superfosfat 200kg na ha ,200kg mocznik na ha ?

superfosfat w podsiewacz a ten azot to rozumiem pierwsza dawka?

Ja 14.03 wysialem sol potasowa 250kg pod QQ potem wymieszalem to z gleba kultywatorem z wloka.Orka ladnie wyrowna, przerwane parowanie wody.Teraz czeka na mocznik 200kg i uprawe siewna.Siew nasion planuje na koniec kwietnia do 5 maja.

Ja bym na Twoim miejscu urzył samej włóki. Kultywator to nie potrzebny zabieg który przesusza glebe ponieważ uprawia zbyt głęboko glebe. Tu chodzi żeby zrównać i zruszyć glebe do max 5 cm wtedy parowanie zostanie przerwane poniżej to już tylko przesuszasz tą glebe. Kultywator ewentualnie przed siewem.

seba07101    0

Witam ja dopiero dzisiaj wywiozlem obornik dlatego że nie miałem go aż tyle teraz orka i nawozy planowaLem dać teraz krede,sól,i polifoske a przed śpiewem mocznik co wy na to ?może coś zmienić?

piotr_79    1

Chcę jutro kupić sól potasową ale gościu z hurtowni zbił mnie z tropu tzn. powiedział że warto pomyśleć nad LUBOPLON KALIUM

tańsze i podobno skuteczne. Stosował Was to czy lepiej kupić sól potasową 60% (badania gleby wykazało średni poziom potasu- chciałem zastosować 340kg/ha tej 60%)

http://www.nawozyzlubonia.pl/pl/product/luboplon-kalium/

przemo9939    3

Jakos watpie czy sie oplaca bo luboplon zawiera tylko 40 potasu a kosztuje tylko ze 300 zl mniej, fakt zawiera jeszcze dodatki ale w sumie zeby zastosowac np 100 kg czystego potasu wydasz duzo wiecej kasy.

Edytowano przez przemo9939

Lukaszwd    0

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie nawożenia kukurydzy otóż jako ,że w tym roku nie zamawiałem mocznika a tylko saletrę pod inne uprawy posiadam tylko taką formę azotu.

Stanowisko pod kukurydzę jest po pszenicy ozimej na jednym kawałku oraz po kukurydzy na ziarno na drugim kawałku.

Na stanowisku po pszenicy był posiany poplon w postaci seradeli oraz facelii natomiast na stanowisku po kukurydzy ,dwa lata temu rozrzuciłem gnój kurzy.

Orka zimowa , tydzień temu rozsiana sól potasowa w dawce 100 kg/h , ziemia płytko uprawiona , fosfor w dawce 150 kg/ha do siewnika i tu pojawia się moje pytanie a mianowicie : mam przeznaczone na hektar 400 kg saletry z kędzierzyna i jak proponowalibyście dawkować ? wysiać część przed siewem ?

dodam jeszcze iż prawdopodobnie dorzucić będę w stanie po 100 kg mocznika na hektar.

Edytowano przez Lukaszwd

KRISS75    39

Tak w skrócie.Saletra pod qq jest nie wskazana.Za szybko zadziała a qq w początkowej fazie nie potrzebuje aż tyle azotu.W późniejszym terminie po wschodach istnieje ryzyko poparzenia liści.

Edytowano przez KRISS75

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się