Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michalmeer    366

Głównie siewki zamierają od nadmiaru azotu , u mnie w okolicy w podsiewacz dają polifoske 6 350 kg i kukurydza jak sie patrzy . z tym ze jeden nawóz poprawi znacząco plonowanie , mało realne , każdy powie to co ma na placu i chce sprzedać ,

JozB    20

Sławek

Jak się boisz, że nawóz będzie szkodził na wczesnym etapie rozwoju kukurydzy, to rozsiej sól czy korn kali 

jakiś miesiąc przed siewem qq. Potas nie wyparuje ci z gleby, a w dodatku wypłuczą się szkodliwe chlorki. 

Wiadomo, że jak sypniesz 900 kg wszystkiego przed siewem, to może coś poszkodzić, szczególnie na piaszczystych glebach. U mnie jest o tyle dobrze że mam ciężkie ziemie i wschody zawsze były dobre mimo dużych dawek nawozów. 

Zawsze dawałem sól potasową, ale w tym roku zaryzykowałem zakup korn kali. Zawsze był bardzo drogi, a w tym roku dostałem go po 1210 zł brutto, więc w stosunku do soli wychodzi drożej 40-50 zł/ha przy założeniu 120 P/ha. Moim zdaniem to niewiele a ma do tego dużo mg i siarki, której nie muszę już stosować z drogiego stosunkowo saletrosanu, a mam mocznik, który z azotowych jest najtańszy. Dodatkowo korn kali nie zawiera chlorków z tego co słyszałem, a  więc i przedsiewnie nie zaszkodzi. Pomny tegorocznych doświadczeń

miesiąc przed siewem rozsiewam na oranine 350-400 korn kali zmieszane z 100 kg superfosfatu, do dozownika 80-100 kg polidapu,a azot w formie mocznika 300-320 kg w dwóch dawkach .Na niektórych polach w 1 dawce rsm i pogłównie saletre(odmiana n86) a gdzie qq w typie stay green to 100 kg mocznika. I wracam do starej szkoły rozsiewając mocznik 10-14 dni przed siewem. Z tego co pamiętam to wtedy miałem najlepsze wschody i plony zarazem

lisek    3

Korn kali to taki sam chlorek potasu jak w soli tylko jest w nim 40 % a nie 60% jak w soli.

Wiadomość z agroFakt.pl

tomi1349    5

Czy można rozrzucić wiosną pomiot kurzy na zaorane pole jesienią, a następnie wymieszać agregatem i zasiać kukurydzę? Dawka 18t/ha

TheBociek1996    515

Praktykuje ktoś z was nawożenie RSM przedsiewnie pod kukurydzę? Tak sobie myślę czy nie lepiej rozlać RSM przedsiewnie niż bawić się później z wężami i dzieląc dawki. Na glebach zwięzłych powinno być OK chyba?

Michalmeer    366

Panie i panowie ma pytanie , w zeszłym roku widziałem kukurydze nie pamietam nazwy odmiany , jakaś francuzka , wysokość to około 180 cm , chude badyle i bardzo duże kolby , może ktoś z was miał taką odmiane która tak wygląda ? jeśli tak prosił bym o nazwe tej odmiany ;)

20CBR12    47

Panowie ile rozwiać obornika krowiego na V kl stanowisko po lubinie żółtym kukurydza na ziarno...myślałem o 30t a może dać te 60t/ha no i co wtedy z N przedsiewnie to już chyba nic a co z dawką pogłównie ze względu że kukurydza u mnie siana jest tylko na największych piachach dzielę ją na dwie dawki 50/50....?

karolr2    180

Ja dałem 18x3,5 tony na 1,60 ha i pierwszy raz zaorałem na zimę pod kukurydzę. Na ten kawałek pójdzie jeszcze 500kg soli 300kg polidapu w podsiewacz i 500kg mocznika przedsiewnie w jednej dawce. Zobaczymy czy orka zimowa tak zachwalana na forum jest lepsza  od wiosennej 3 razy siałem kuku i zawsze wiosną dawałem obornik i orałem i było ok. Na drugi 2ha takie samo planuje nawożenie pole też nagnojone i zaorane. Dawek azotu nie dzielę bo raz podzieliłem to kuku w październiku jeszcze nie za bardzo się nadawała do koszenia.

Piotrek1975    318

To ładujesz tego nawozu kolego :unsure:  Według mnie niczym nie odbiega QQ na orce wiosennej od orki zimowej, ja praktykowałem obydwie. No ale sam się przekonasz, pewnie znaczenie ma też klasa ziemi i od roku czy mokra wiosna czy nie.

karolr2    180

W mojej okolicy w 80% wykonuje się wiosenną. Klasa od IV do VI, A ty ile byś rozsiał i czego.

Huberto89    34

Z tą orką wiosenna to nie ma reguły kiedyś zaorałem wiosną pod owies i był ładniejszy niż ten siany po orce zimowej, kukurydzę siałem raz na zimowej orce i różnicy nie widziałem. Wszystko zależy od roku i rodzaju gleby.

Piotrek1975    318

W mojej okolicy w 80% wykonuje się wiosenną. Klasa od IV do VI, A ty ile byś rozsiał i czego.

Ja mam podobną klasę ziemi lV i miejscami V., To twoja sprawa ile siejesz ale żeby nie za dużo utopić hajsu a ładnie zebrać, dla tego ja nie przesadzam z nawożeniem a QQ zawsze ładna. Dał bym na 1 ha 250 kg soli  150 kg polidapu i moczniku 150 kg jak jest nawożenie obornikiem bo u mnie jest co roku to nie widzę potrzeby ładowania kasy, dawki które wymieniłem to max, zdarzały się mniejsze, i też było ok.

Karol jakie odmiany marz zamiar siać krajowe czy inne?

karolr2    180

To dał byś prawie tyle co ja bo ja piszę o działce 1,60ha. Na tym polu miałem przez 3 lata Silvestre z kws u mnie się sprawdza i jedną jednostkę Amamonte różnicy nie było a sporo droższa. A na drugiej miałem Danubio i kws eco,ale to inna działka i nie ma co porwónywać. Najbardziej podoba mi się Silwestre dużo masy niezła kolba i jedna z tańszych zachodnich. Mam chęć w tym roku na subito albo ułana ale jeszcze nie zdecydowałem.  

Piotrek1975    318

O w mordę sorki źle odczytałem, myślałem że na ha tyle ładujesz :lol:  i trochę się zdziwiłem. Jak zależy ci na ilości to to weź ułana jest tani a rośnie z ułańską fantazją tak jak piszą w reklamie, lecz subito droższe ale i kolba jest lepsza jak w ułanie, siałem ułana na dwóch hektarach wyrósł na prawie 4 metry każdy pytał czyj to las, z 4 ha przywiozłem chyba 97 przyczep, było towaru.

Edytowano przez Piotrek1975

Thomas2135    1186

Nie polecają, bo rzekomo Fao wysokie i nie dojrzeje. Na piaskach dojrzewa równie szybko co odmiany na lepszym stanowisku z fao 240-250. Jak suchy rok to nie ma obawy, że będzie długo dojrzewał. Miałem i mam porównanie, ale posieję coś innego.

crouch02    9

Jaka najlepsza odmiana dla bydła opasowego koniecznie z ziarnem flint lub sf żeby miał rozwój początkowy bardzo dobry .Co myslicie o ronaldinho z kws? klasa IV

kobra89    66

Jakie macie opinie panowie o odmianach SUBITO, UŁAN  z własnego doswiadczenia?

Jedno i to samo badyl jak zapałka 3-3,5m liści praktycznie brak bo suche, kolba to zależy, ogólnie biogaz nie pasza.

4 klasa botaniczna nie jest zła do uprawy wartosciowej kiszonki a nie syfu na 6klase

nawożę  przeważnie 170 kg soli potasowej przedsiewnie  , 180 kg  polidapu   w  siewnik , 200 kg mocznika  dawka dzielona , kukurydza  na oborniku

kobra89    66

Marne to nawozenie,
300 kg soli60%, 150-200 siarczanu magnezu 32-50 granula, 150kg polidapu plus 50kg polifoski 6 mieszam w podsiewacz, 300 kg przedsiewnie mocznika jednorazowo nie dizele.
I wiadomo 4-5 zabiegów dolistnych.

katopo    4

to kolego pochwal się teraz ile takie nawożenie kosztuje i czy taka uprawa jest opłacalna

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się