Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Karror830    3

Kiedy polecacie siac sól potasowa? Na czym polega roznica w rozsianiu teraz a bezposrednio przed siewem. Zawsze wysiewam przed uprawa agregatem, lecz slyszalem ze lepiej wysiac predzej. 

mf25    7

No chodzi o to zeby chlorki wyplukalo , sol pod qq to mozesz nawet i teraz wysiac , nie ma optymalnego terminu poprostu kiedy chcesz ale najlepiej jak najszybciej , ja bede rozsiewal za jakis czas zalezy od pogody

Karror830    3

ale powinno sie zmieszac z ziemia tą sól czy wysiac na zaorane i moze czekac az do siewu ? Stosujecie zabieg włókowania? 

Wiadomość z agroFakt.pl

Piechu    43

Tylko nie siej soli przed włókowaniem Ja orkę najpierw jadę włóką z bronami nawozy i brony 20 i później siew

dstefansky    6

Jeśli chodzi o zabieg włókowania to w mojej opinii jest on bardzo przydatny . Przerywamy parowanie gleby oraz zaoszczędzamy na paliwie i czasie . Ja w moim gospodarstwie zabieg włókowania będę wykonywał za około tydzień - dwa . W zależności od przebiegu pogody . Po czym wysieje sól potasową w dawce  200 kg/ha . I w takim stanie pozostawię pole aż do planowanego terminu siewu kukurydzy czyli w moim przypadku najprawdopodobniej druga połowa kwietnia . Przed siewem wzbogacę glebę o azot w postaci mocznika w ilości od 200 do 300 kg na ha . Ilość wysiewanego azotu zależna będzie od tego czy dane pole było nawożone wcześniej obornikiem czy nie . Po nawożeniu azotem przejadę pole po jednym razie agregatem uprawowym i zacznę siew . Do aplikatora w siewniku dodam polidap w ilości około 150 kg na ha . Ważne jest tutaj ustawienie siewnika . Fosfor najlepiej aplikować jest około 5 cm w bok od nasiona kukurydzy i około 5 cm głębiej . Takie ustawienie gwarantuje nam idealne wykorzystanie nawozu przez rośliny . Mówiąc wcześniej o oszczędności na paliwie miałem na myśli ilość przejazdów agregatem . Jeśli ktoś jesienią orał pole na ostrą skibę nie rzadko jeden przejazd agregatem wiosną może nie wystarczyć aby idealnie wyrównać pole. Zabieg włókowania daje nam jeszcze jeden duży plus . Nawozimy równe pole . granulki nawozu padają w idealnych odstępach od Siebie . Możemy wtedy mówić o równomiernym nawożeniu . Przy rozsiewaniu soli potasowej uważajcie z dawką , w tamtym roku kilka razy zapomniałem wyłączyć rozsiewacz przy nawracaniu i na polu powstały dziury gdzie kukurydza nie chciała rosnąć . W moim przypadku nawożenie wcześniejsze potasem jest lepsze ze względu na czas gdyż robię to w jeszcze martwym dla mnie okresie . Lecz patrząc na plon z ubiegłych lat kiedy nawoziłem pole bezpośrednio przed siewem nie widzę zbyt dużych zmian .

• Like 1

royal261    6

Witam!

Mam do was pytanie a mianowicie:

Ja przygodę z qq zaczynam w tym roku pierwszy raz i nie wiem jak nawozić i chciałbym zaczerpnąć waszej rady odnośnie nawożenia pod qq na kiszonkę

Sytuacja wygląda tak:

1. Pole 1,3ha  III kl ziemi (nie wiem co w ziemi nie było badań)

2. na chwilę obecną zaorane w ubiegłym roku była tam mieszanka słoma zebrana z pola potem na ściernisko był randap i orka

Myślę zrobić tak:

1. zabronować

2. wywieźć obornik krowi

3. zaorać

4. rozsiać (na całość) +/- 500kg kredy + 300kg polifoska 6 + sól potasowa 250kg + 170kg mocznika 

5. zabronować 

6. siać qq i do siewu w przestawce 150kg polidapu (na całość)

Co wy na to trochę kosztowne by to było ale wydaje mi sie że efektowne.

Jak by mógł mi ktoś dobrze poradzić z tymi nawozami 

Kolego z tego co napisałeś wychodzi mniej więcej 380 kg K2O, 160 kg P2O5 i 193 kg N wliczając obornik oczywiście (zakładam, że pójdzie ok 35 t). Nawożenie ma być efektywne a nie efektowne. Kukurydza potrzebuje do dobrego plonowania 220 N, 240 K2O i 120 P2O5

Daj te 500 kredy, 250 kg polifoski 6 pod agregati 150 kg polifoski 8 w podsiewacz lub 200 soli pod agregat i 200 pilidapu w podsiewacz. Do tego 250 - 300 kg mocznika pod agregat. Jedna uwaga, wysiej krede zabronuj, odczekaj i siej nawozy i znów bronowanie. 

KRISS75    39

Jeśli chodzi o zabieg włókowania to w mojej opinii jest on bardzo przydatny . Przerywamy parowanie gleby oraz zaoszczędzamy na paliwie i czasie . Ja w moim gospodarstwie zabieg włókowania będę wykonywał za około tydzień - dwa . W zależności od przebiegu pogody .

Za tydzień albo dwa to już może być za późno.Chyba że u ciebie cały czas leje. ;) Ja już mam powłókowane od tygodnia żeby jak najwięcej wilgoci zatrzymać.

mariusz80    11

może głupie pytanie,co to jest to włókowanie ??? jaka maszyna można to wykonać???, dzięki za odpowiedź

Thomas2135    1188

Włóką wykonujesz włókowanie. Wpisz w google to będziesz wiedział. To maszyna używana zamiast brony na ciężkiej ziemii lub do wyrównywania kretowin na łące, czy przerywania darni.

Thomas2135    1188

Dlaczego miałoby nie dać rady. Kątowniki równają kretowiska a pracę wykonują żeliwne odlewy. Tę kokczatkę możesz odwracać i zęby dać do góry. Przydaje się na nowych łąkach siewnych, bo zęby zniszszą nową darń. Sam za miesiąc muszę kupić i będzie to chyba metal- technik. Jarmet podobno lipny jest. Ciekawe jak expom robi. To proste narzędzie, więc nie ma co się psuć.

dstefansky    6

Konstrukcja włóki którą podałeś kolego jest bardzo dobra . Prosta Polska konstrukcja , dużo pewnie zależy od materiałów z jakich została zrobiona tzn jakości . Dla przykładu podam swój sprzęt no name który kupiłem 5 lat temu . Dałem za nówkę sztukę 6 m 3300 brutto . Do dziś zero awarii i jakichkolwiek pogięć , a jej przebieg to około 200 ha . Pod swoje uprawy kukurydzy mam zamiary ruszyć w włókowaniem wraz z ociepleniem bo w mojej okolicy od kilku dni deszczowa pogoda i nic nie wskazuje jej zmiany .Tak na marginesie ile według was powinienem skasować za usługę włókowania pola ? Wiem że nie w temacie ale mam klienta i muszę mu podać jakąś sumę .

Thomas2135    1188

Czytałem trochę o tym nawozie w tym temacie. Podobno ciekawy nawóz i daje niezłe efekty w podsiewaczu. Ja w tym roku z braku polidapu dam w podsiewacz. Podobno potas jest w formie tlenkowej. Musiałbym sprawdzić na worku, no dzisiaj przywieźli.

dobi77    1

Co myślicie o nawozie Lubofos Corn pod kukurydzę na ziarno? Czy będzie lepszym rozwiązaniem od Polifoski 8?

soltys48    314

Witam mam pytanie czy jest sens siać kukurydzę (na kiszonkę) na dzierżawie, którą wziąłem praktycznie teraz-nie znam ph, zasobności składników itd... jedyne co mógłbym teraz zrobić to rozsiać wapno tlenkowe posodowe plus nawozy mineralne nie mam możliwości na zbyt wiele zabiegów

Camry    8

na Twoim miejscu na pewno bym wziął,oby tylko nie na jeden sezon,w zeszłym roku wziąłem 1 ha ugoru i przyjąłem w ciemno że ph jest średnie a zasobność w składniki bardzo uboga ,wyszło super a teraz idą buraki cukrowe

soltys48    314

ma być na sześć =siedem sezonów wegetacyjnych z obserwacji wychodzi, że gleba strasznie zakwaszona-pełno skrzypu, ogólnie pole dość wyciągnięte ze składników w zeszłym roku rosło tam pszenżyto ozime i  jak dało 3 t/ha to szczyt.. IVA/IVB

Camry    8

co do skrzypu to u mnie ph jest super a ten skubany i tak rośnie ,może nie ma tak duzo wigoru bo trochę jest blady ale jednak jest,sam musisz ocenić na oko czy warto ,w końcu jest z ciebie stary weteran w tych sprawach i nie od dziś w tym siedzisz

jasko1993    10

jeśli dasz te wapno i trochę nawozu tak jak piszesz, to jeśli QQ nie urośnie to już nic nie urośnie :P

MarcinPykuS    62

Witam. Mam kilka pytań, ponieważ pierwszy raz będę siał kukurydzę na ziarno. Nawożenie jakie chce zastosować to:

- wapno pyliste 1,5t/ha

- sól potasowa 250kg/ha

- polidap 170kg/ha

-mocznik 350kg/ha

Siane będą odmiany DKC3623 i DKC3203

Jak tylko pogoda pozwoli chce już raz uprawić pole i rozsiać wapno i sól potasową. Trzeba to od razu wymieszać, czy dopiero przed samym siewem jak rozsieje mocznik?

Dawkę mocznika dzielić na 2 - tzn. połowę przedsiewnie, a drugą jak najpóźniej?

W podsiewacz pójdzie polidap. Po siewie oprysk środkiem Adengo. Później raz oprysk odżywkami.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się