marian2011

Cena zboża (pszenica, żyto, jęczmień...) 2014-2015

Polecane posty

gen    50

Cisza w temacie cen ,wszyscy czekają  na to co się jutro wydarzy na giełdach i pojawia się pytanie -co nam dadzą skupy w żniwa ? .Czy dalej będą rżnąć głupa ? Polacy nic się nie stało  --pszenica    60 brutto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj proszę przykłady tych umów

 

 

Przykłady to umowy handlowe i kontraktacyjne na przykład z formułą opartą o notowania. Do tego kwestia dołożenia terminu dostawy w dogodnym terminie i można czuć się o wiele bezpieczniej.

Bardzo duże znaczenie ma też nazwa samej umowy, bo w zależności od tego możemy mieć szanse czasami nawet uniknięcia kary.

Prawie u wszystkich firm można dogodne warunki wynegocjować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Nigdy nie kontraktowałem zboża ale za bardzo nie chce mi się wierzyć w to co piszesz. Może i można ponegocjować ale jak jest duży popyt i mała podaż. W odwrotnej sytuacji raczej negocjować nie da rady. Po co podmiot skupujący ma iść na jakieś ustepstwa czy kompromisy kiedy każdy rolnik chce towar sprzedać. Jak ja nie sprzedam to kupią od kogoś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

Zgadzam się z postem kolegi wyżej. Każdy skup patrzy tylko żeby nie stracić i nie bawi się w negocjacje z rolnikami. Jedynie znajomości pomagają wynegocjować lepsze warunki lub większa partia towaru 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3457

Nic bardziej mylnego niż twierdzenie że : " Jak ja nie sprzedam to kupią od kogoś innego." . Jeśli Ty nie sprzedaż to dlaczego do tego skupu miał by sprzedać ktoś inny ? Tłumaczenie takie że skup nie musi wcale skupować też nie na miejscu bo zazwyczaj jest powiązany szeregiem działań . Jeśli nie ma gotówki na obrót zbożem  ( a tak jest w 90 %) to musi zaciągnąć kredyt pod taki obrót . By zaciągnąć kredyt musi mieć podpisane kontrakty . By ten system działał kontrakty muszą być realizowane bo jak nie to grozi skupom  bankructwo przez kary z niewywiązania się z umowy . Nie raz skup musi kupić i sprzedać po kosztach byle wywiązać się z umowy a znam przypadek że dokładał do kontraktu bo kary były by większe .  Handlu na ryzyko także narażone są obydwie strony bo czasy GS się skończyły i dziś gdy nie sprzeda się u jednego to się jedzie do drugiego , niestety prawo rynku . Niestety tu jest wina rolników którzy nie posiadają magazynów i wożą prosto z pola i zamiast zająć się żniwami to stają się graczami jak na giełdzie akcji i nerwowo stojąc na wadze muszą podejmować decyzję czy sprzedać czy nie i oczywiście nie myślą racjonalnie sprzedają bo gdzie będą jeździć . Handlarz wtedy się zastanawia " A może ja jednak za dużo płacę za towar skoro rolnicy pozbywają się towaru za połowę ceny ? Trzeba cenę jeszcze obniżyć " Jak w dowcipie :

Rozmawia dwóch biznesmenów jak tam firmy stoją :

-Ty Gienek jak tam twoja firma bo moja bankrutuje , nie płacę ludziom pensji od 3 miesięcy , co robić ?

-Ja tam nie płacę pensji od pół roku a ludzie nadal przychodzą do pracy i też nie wiem co mam robić ? 

Zadumali się chwilę po czym jeden się wyrywa ;

-Ty mam pomysł a może brać od ludzi pieniądze za przyjście do pracy ! Ostatni auto zapis: 06:34:47

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobek112    23

Za jaką cenę mogę sprzedać mieszankę owies, pszenzyto, jęczmień? Nie wiem za ile sprzedać a mam kupca, hodowce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

cały czas jest presja wzrostowa w szczególności  na zbożach myślę ze jak nie dzis to jutro pęknie magiczna granicza 200 euro za tonę co ciekawe w moim pobliskim skupie cena pszenicy 0 15 zł w dół za tonę

pewne jest jedno  w żniwa nie sprzedam ani kilograma oczekamy na listopad i wzrosty u nas

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Rola Człuchów dziś kontrakty mocno do góry: Rzepak 1540zł, pszenica kons. 720zł,  żyto 510zł .  Ceny netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3457

Obecnie na CBOT po przeliczeniu pszenica jest po 786 zł tona , na MATIF 825 zł za tonę  a co w Polsce ? Dziś pewnie 200 € nie będzie ale jutro kto wie :) Jak jeszcze uwzględnić kursy walut to ho ho .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

nasi przedsiębiorcy i tak liczą, że w żniwa ustawią się gigantyczne kolejki i rolnicy będą oddawać za półdarmo więc nie spodziewałbym się jakiś większych wzrostów do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ha ha 200 euro będzie jeszcze dzisiaj coś  mi się zdaje


w żniwa marne szanse przynajmniej na zbożu  ale rzepak będzie drogi oczywiście  na 2 tysie trzeba będzie sporo poczekać ale w żniwa około 1700 powinno być


ostatnio podniesione prognozy były tylko  dla wielkiej brytani dla całej europy cięcia

http://cereals.ahdb.org.uk/markets/market-news/2015/june/26/grain-market-daily-world-wheat-supply-buoyed-by-carry-over-in-the-face-of-output-cuts.aspx


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A lokalizacja? Bo takie info to mało wartościowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Do żniw jest jeszcze miesiąc , w tym czasie można prowizorycznie powiększyć magazyny jeżeli ktoś tego nie zrobił wcześniej w sposób profesjonalny i  nie dać się okradać  ZŁODZIEJOM ,nawet miesiąc przetrzymać i koszty się wrócą z dużym zarobkiem ,brak kolejek w żniwa  leży w naszym wspólnym interesie  !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ha ha 200 euro będzie jeszcze dzisiaj coś  mi się zdaje

w żniwa marne szanse przynajmniej na zbożu  ale rzepak będzie drogi oczywiście  na 2 tysie trzeba będzie sporo poczekać ale w żniwa około 1700 powinno być

ostatnio podniesione prognozy były tylko  dla wielkiej brytani dla całej europy cięcia

http://cereals.ahdb.org.uk/markets/market-news/2015/june/26/grain-market-daily-world-wheat-supply-buoyed-by-carry-over-in-the-face-of-output-cuts.aspx

 

To, że ceny na giełdach są wysokie to wiadomo sęk w tym, że aktualnie u nas mało kto się kwapi z podwyżkami, być może mają już kontrakty połapane i czekają co się wydarzy w żniwa, za to jesienią może być ciekawie. Sam mam jeszcze jaką przyczepe pszenicy i liczyłem, że ze wzrostem cen giełdowych wzrośnie i u nas no ale wygląda na to, że będę musiał czekać do jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Cefetra Nidzica, propozycje cen netto, zbiór 2015, ilość min. 25t: rzepak - 1540, żyto p/k - 519/527, pszenżyto- 548, jęczmień- 567, pszenica białko 12,5% - 715, pszenica paszowa 585zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

bo nikt nie chce się wychylić z wyższą ceną , ale jak towaru będzie mniej ,, ruszy eksport to cena zacznie rosnąć , cena pszenicy rośnie i punkty skupowe muszą zareagować podwyżką cennika , a na razie jest wyczekiwanie , możliwe że dopiero w sierpniu po żniwach cena wzrośnie, w 2012 z 200 EUR szybko zrobiło sie 260, ciekawe jak będzie w tym roku. większość ma w pamięci zeszły rekordowy rok kiedy plonu były w moim regionie 30 % wyższe od średniej wieloletniej , a w tym roku zapowiada sie 40 % mniej od sredniej co daje plony o około 70% niższe niż w tamtym roku.

i jeszcze jedno jest ważne jakie będą żniwa bo jak teraz suszy to kiedyś deszcz musi spaść

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jedno jest pewne kto nie musi nie sprzeda i sporo zarobi


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez thor1984
      Ile krzyknąć za belę 120 x 120 trawy i trawy z koniczyną. Po mojej stronie koszenie i przesuszenie i na wałki. Po stronie kupującego folia, prasowanie i owijanie.  
    • Przez livebird
      Witam mam mieszanke jarą (pszenica i jęczmień) do tej pory zdrowa ale zakupiłem środek grzybobójczy Helicur i chcę go zastosować w dwóch dawkach 0,5l/ha teraz wraz ze skracaniem etefonem (aktualnie liść flagowy i podflagowy) i drugi raz kolejne 0.5l/jak się wykłosi. Moze być takie zastosowanie tego środka ?
      Dodam że to skracanie z tym Helicurem chciałbym wykonać już jutro jeśli tylko pogoda pozwoli .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj