Zaloguj się, aby obserwować  
lipen17

Ceny zbóż (pszenica , jęczmień , żyto, itp.) 2013

Polecane posty

MCIKNF    3

Cześć,

Jestem z woj. Śląskiego - średni plon pszenżyta na glebie klasy IVB i V to niecałe 3 tony/ha.

Na tej samej glebie miałem także plon 2,5t rzepaku/ha (pierwszy raz siany w tym miejscu, więc licho).

 

Jest z rolników skomentował tegoroczne plony w ten sposób, że już po żniwach, a on jest bez zboża.

 

Ja generalnie jestem w tej dobrej sytuacji, że mogę bezproblemowo finansować bieżącą działalność rolniczą na tych moich 12 ha z przepływów pieniężnych za rzepak oraz dopłat, a gdyby brakło to z wypłaty. Nie muszę więc sprzedawać zboża teraz, ale po zapoznaniu się z prognozami powiem Wam, że odbicie w cenach nastąpi -ale na więcej jak 700zł/t za pszenżyto nie ma co liczyć, nawet po pół roku, pszenica max 850zł. Dla mnie ten poziom przy takiej glebie i takich plonach jest niezadowalający.

 

Jeżeli koszt uprawy 1ha pszenżyta kosztuje mnie ok 2000zł, to przy plonie 3t mam całą stówę zysku i to pod warunkiem, że ceny odbiją do poziomu który zakładam, w przeciwnym wypadku wtopa. Dla takiej sumy mi się po prostu szkoda fatygować na to pole. Tymbardziej, że do głównego kawałka muszę dojeżdzać drogą publiczną, co wiąże się z utrzymywaniem ciągnika i przyczep w odpowiednim stanie technicznym, a to też rodzi koszty.

 

Za ugory albo łąki też dają dopłaty.

 

Prowadziłem swego czasu także hodowlę tuczników, ale nie mam na to czasu już, poza tym jak zrezygnowałem z tego to komfort mojego życia znacznie wzrósł, ale gdyby niskie ceny zbóż utrzymywały się przez więcej niż jeden sezon, nieuchronnie doprowadzą do kolejnej świńskiej górki w przeciągu 2-3 lat i koło się zamyka.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
To że Ty nie potrafisz nie znaczy że inny nie może....jest to możliwe jak najbardziej...

 

Czy pisałem że jest to nie możliwe? Siejąc pszenice na takich klasach gleb trzeba się liczyć że może to nie wypalić jak pogoda nie dopisze i sukcesem jest 5 ton a reszta to marzenie... No ale jak ktoś zakłada plony na takim gruncie w granicach 7-8 ton to chyba za bardzo buja w obłokach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

a teraz powiem wam coś śmieszno-tragicznego. Dla jednego niedużego rolnika(15-20 ha całego areału), u nas w lokalnym skupie koleś zaproponował cenę 210 zł/tona, parametrów opadania nie znam, ale było suche i bez większych zanieczyszczeń. Oczywiscie koleś się nie zgodził (mimo że poszło na kosz) i zapakował spowrotem zboże do domu, bo do ku.. nędzy chyba taniej nie będzie !? Tak oto Polski przedsiembiorca buduje kapitał... brak słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Brak słów

Moze trzeba tak

 

http://www.agrofoto.pl/fakty/polska/zadnych-szans-na-spelnienie-postulatow-protestujacych-rolnikow,45492.html

 

http://www.radio.koszalin.pl/pl/artykul/protest-rolnikow-w-stoislawiu.3678.html

 

http://www.plus.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7979:protest-rolnikow-przed-urzdem-wojewodzkim&catid=68:region&Itemid=665

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

@ Krzysiek

 

A ja, choć mocno popieram postulaty, jestem przeciwny takiej formie protestu jak w Grudziadzu (tz blokowanie dróg etc). Przez takie działania postronni ludzie/ mieszkańcy zamiast się z nami utożsamiać, pomyśłeć nad poczynaniami rządu, to tylko w znacznej większości psioczą co to za cymbały blokują im przejazd i opóźniają dojazd do domu na obiad, do pracy etc. W ten sposób nie osiągniemy żadnego poparcia ze strony społeczeństwa.

 

Zacznie lepszym pomysłem byłoby pojechanie pod jakiś urząd, wylanie tam gnojówki czy coś podobnego.

Coś, co nie dotykałoby niczemu nie winnych ludzi, tylko byłoby wymierzone w administrację państwową.

 

M.in. z tego powodu, choć miałem blisko, nie dołączyłem do protestu.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Tylko że jest to protest przeciwko komu? Państwo nie ma nic do gadania bo wszystkiego sie pozbyło właśnie po to aby nie mieć problemów ze społeczeństwem . Zamiast tracić czas i pieniadze na protesty które nic nie dadzą lepiej sie zorganizowac i wykupic całe te magazyny w Stoisławiu i inne jak i zakłady tłuszczowe np Kruszwice . Można ich pobic ich wlasna bronia ale rolnik chyba jeszcze do tego nie dorósł. Policzcie ile jest gospodarstw rolnych w kraju. Nawet odliczając tych małorolnych to ile to by było kasy jeśli każdy odłożył by 100zł .

Świat idzie do przodu a że w złym kierunku to inna sprawa. Ale rolnik w którymś momencie zaspał i nadal myśli że jego domena jest tylko dużo i coraz więcej produkować jak wmawiają nam producenci środków do produkcji rolnej. Dlaczego ktoś dla nas ma produkować i ktos od nas odbierac produkt i jak w jednym tak drugim przypadku dyktując nam warunki.

Jak byłem młody i głupi to stałem na blokadach za czasów Leppera ale teraz nikt mnie na ulicy nie zobaczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBONQ    34

witam, kupię duże ilości (samochodowe) jęczmienia lub mieszanki jęczmienia z pszenicą - paszowe dla świń. Kasa na rękę lub w przypadku ryczałtowców przelew po rozładunku. więcej info na priv.

Edytowano przez LukaszBONQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a wystarczyło żeby państwowy elewarr miał ceny zbliżone do zachodnich sąsiadów to takiej spekulacji by nie było.

Ja pszenżyto oddałem po 630 netto więc narzekać na cenę nie mogę ale łan wyglądający na ponad 4 tony dał 2,5 z hektara. Czyli robota za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Maciek żyto 420 zł, jęczmień zależy ozimy już poszedł, jary czeka na cenę ale spodziewam się 560-580 zł , pszenżyto 525 zł ceny bez vat, sprzed 2 dni odbiór z podwórka.

Zależy jeszcze komu sprzedajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie spekuluję, po prostu robię trochę zapasu na potrzeby hodowli

nie chodziło mi o ciebie tylko o skupy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati44422    0

Kuzyn pracuje w zakladach tłuszczowych mówił ze z ukrainy wożą rzepak po 1450 a w skupie w polsce naszej ukochanej po1200 ale jak rząd chce miec dobre stosunki z politykami na wschodzie majac chociazby na wzgledzie zakladane przez cala zakichana unię uwolnienie Juli Tymoszenko to embarga zaden debil nie odwazy sie wprowadzic. Najpierw zalatwili rolnika swinkami ubojem rytualnym teraz rzepakiem i zbozami a za dwa lata zniosa kwoty mleczne i a przeciez po co polska dobra zywnosc jak mozna sztucznie wychodowac kukurydze czy kawal miecha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

A kto na pEŁo i pEEsEl głosował chopy co, jak to mówią dlaczego głupi bo biedny, a czemu biedny bo głupi.

 

Posłuchajcie sobie wczorajszą audycję o cenach i ogólnej sytuacji w rolnictwie komentuje Krzysztof Ardanowski – były doradca prezydenta ds. wsi i rolnictwa:

 

 

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/audycja-dla-rolnikow-188/


Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem hobbystą-rolnikiem, nie mam gdzie magazynować zboża od razu sprzedaję. Jęczmień poszedł po 540 z vatem do pośrednika. Dziś podliczyłem koszty produkcji.

Materiał siewny, nawozy, jeden zabieg herbicydowy, kombajn - wyszło 62% tego co uzyskałem ze sprzedaży.

Co prawda nie liczyłem paliwa, i podatku ale też nie liczyłem dopłaty.

Plon hmm, nie wiem czy duży (pierwszy raz siałem jęczmień jary) wyszedł 3,3 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maciek żyto 420 zł, jęczmień zależy ozimy już poszedł, jary czeka na cenę ale spodziewam się 560-580 zł , pszenżyto 525 zł ceny bez vat, sprzed 2 dni odbiór z podwórka.

Zależy jeszcze komu sprzedajesz.

 

 

Mnie ciekawi jak tam cena w skupie,głównie żyta bo jęczmień mam browarny totez mam nadzieje ze sie go uda za niech wyzsza cene puscic...

 

I mam do CB pytanie jezeli chodzi o ten odbiór z podwórka, jak ładujesz na transport?

 

dzieki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ytulp    0

Jak ktoś z woj. mazowieckiego lub okolic ma jęczmień na handel to proszę o kontakt na priv, może uda się pohandlować bez pośredników, jestem hodowcą trzody i będe potrzebował ok 20 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warjarr23    0

żyto 40zł +vat owies 30zł +vat maskara z cenami trzymam nic nie sprzedam okolice Sokółki woj. Podlaskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

lubelskie okolice biłgoraja

- pszenica paszowa 550 zł

- pszenzyto 500 zł

- kukurydza 770 zł

- zyto 380 zł

 

wszystkie zboza to paszowe z vatem oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adas567    1

Jeżeli jest ktoś z okolic Suwałk, i ma na sprzedanie pszenicę paszową, lub pszenżyto, to proszę o kontakt na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

J.w. z okolic Białegostoku. Kontakt na prv


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Maciek, odbiór tak tak, kosze na przyczepy, dzwonie i mam na następny dzień góra dwa tira na podwórku, żmijka 6 metrową 2 osoby nagarniają łopatami, 4 godziny i po sprawie :)

zawsze to lepiej bo nie tracę czasu i kasy na transport ziarna do magazynów itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj