Zaloguj się, aby obserwować  
globus512

Ceny słomy 2013

Polecane posty

pawelol111    1342

Słomy nie można ciąć co rok - to po pierwsze. Jak się ma zmarnować bądź wręcz zaszkodzić to lepiej ją sprzedać. Szkoda tylko że za marne pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

paweł dlaczego tak twierdzisz? tnę słome od lat 90 co rok i nie zaobserwowałem negatywnych skutkow - kilka stron wcześniej pisaliśmy o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

pierwsze slysze ze slomy nie mozna ciac co roku......niby dlaczego????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Sucha ze stodoły 250 pln tona.Ze stert jeszcze nie biorą,w innej firmie cena mokrej na teraz to 140 pln tona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Co do corocznego cięcia słomy - tak podają książki - nie ciąć co rok. Słoma może zakłócić podsiąkanie wody.

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

stosujesz uprawki pożniwne i tego tupu rzeczy mieć nie będziesz. tzn. talerzówka i heja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Ja nigdy slomy nie sprzedalem co roku tne i jakos niema problemu z gleba .NIe opowiadaj bajek ze nie mozna Ciac co roku bo Można:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie masz presji chorób podsuszkowych?

 

Nie masz presji chorób podsuszkowych?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nawet jeśli ma to nie wie co to jest. Nie ma tak że zetnę słomę co rok bo nic się złego nie dzieje. Właśnie dzieje się. Robiono badania, opisywano w mądrych książkach skutki takich działań. Wystarczy poczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jeśli masz dobry płodozmian to spokojnie można ciąć co roku bez obaw o podsuszki. Chyba że pszenicę przeplatasz tylko samymi zbożami bez rzepaku , buraków itp. Wystarczy policzyć czy bardziej opłaca się sprzedać słomę za 1/3 tego co sa warte składniki w niej zawarte , czy zostawić słomę a dać dobry fungicyd.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

paweł ponawiam pytanie -ale jakie to skutki? jestem ciekaw tych mądrych książek? może nie jestem na czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Żeby mnie nikt nie posądzał o to że się wymądrzam. Przytoczę jedynie to co ktoś napisał.

 

Roślinami najlepiej reagującymi na nawożenie słomą są okopowe i motylkowe, a spośród okopowych ziemniaki. W płodozmianach zbożowych należy brać pod uwagę niebezpieczeństwo porażenia roślin przez choroby podsuszkowe. Dlatego nie zaleca się przyorywać słomy, jeśli zboża są siane po sobie częściej niż raz na 2 lata.

Nawożenia słomą nie zaleca się na glebach o małej aktywności biologicznej, silnie zakwaszonych oraz nadmiernie przesuszających się. Brak wilgoci lub jej nadmiar w glebie może wpływać niekorzystnie na przebieg rozkładu substancji organicznej słomy. Od tempa rozkładu przyoranej słomy zależy prawidłowy wzrost roślin. Ogólna zawartość substancji organicznej słomy ulega rozkładowi dopiero po upływie 180 dni od jej wprowadzenie do gleby. Na glebach lekkich słoma powinna być przyorana na głębokość 10-12 cm, a na ciężkich 6-8 cm.

http://www.podrb.pl/...jako-nawoz.html

Jednakże zbyt częste przyorywanie słomy nie jest wskazane, z kilku względów:

  • podczas fermentacyjnego rozkładu słomy wydzielają się substancje, które zwiększają podatność zbóż na choroby fuzaryjne oraz działają toksycznie na siewki;
  • na słomie zbożowej pasożytują grzyby powodujące choroby zbóż (zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość źdźbła, choroby fuzaryjne, brunatna plamistość liści, plamistość siatkowa, mączniak prawdziwy), a na słomie rzepakowej - przede wszystkim sprawcy suchej zgnilizny kapustnych i zgnilizny twardzikowej;
  • niezmineralizowana słoma może rozluźniać glebę, powodując jej nadmierne napowietrzenie lub zakłócenia w podsiąkaniu wody kapilarnej.

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/288-resztki-poniwne-jako-nawoz

 

Co do książek - postaram się w najbliższym czasie coś znaleźć na ten

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Paweł olej te publikacje są z 2009 przedrukem tych z lat 70

po rozdrobnionej słomie lecisz telerzówką lub agregatem podorywkowym i jest ok - grunt to słoma pocięta na drobne kawałki i dobrze wymieszana z glebą - podorywka jest do d*py (przesusz glebę i zakłuca podsiąk)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekozar    7

Ja od 8 lat tne tylko słome z rzepaku ,reszte zbieram troche na własne potrzeby reszte plus to co kupie od rolników z okolicy sprzedaje nikt nienażeka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jak tam jeszcze o orce piszą po żniwnej to sory, nie ta epoka. Wystarczy gnojowicą podlać lub azotem najlepiej rsm. No i dobrze by było gdyba była dobrze pocięta i równomiernie rozrzucona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

ja obecnie sprzedaję po 30zł za belę 120x150.... szału nie ma ale jak ma zgnić to lepiej się tego pozbyć bo słomy jest mnóstwo i chętnych brakuje <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

i kolego prawie wszystko ściąłem ale padł rozdrabniacz na koniec żniw i troche musiałem sprasować, poza tym siana pociąć się nie dało a tego też nie chcą bo brykieciarnie stoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

dokladnie szkoda nerwów na ta śmiesznie Tania słome:) w tym roku wiekszosc uruchomi sieczkarnie:) Ja nigdy jej nie odkladam wszystko zawsze tne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekozar    7

Unas pieczarkarnie 140 zł/t namiejscu w zakładzie pod brykiet nikt nie bierze . Sam kupiłem po 150 t male belki bo mam kilku chętnych na brykiet w detal .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez AgroSikora
      Jakie ceny nasion kukurydzy za j.s na waszym terenie?
       
       
      - KWS
      - Pionner
      - LG
      - Syngenta
      - Euralis
       
    • Przez avanttura
      Zna ktoś przyczynę owijania się słomy  szczególnie krótkiej pod pierwszy  walec w 654 , jak z tym sobie poradzić ?
      https://www.fotosik.pl/zdjecie/bd7fcee9495c4906
    • Przez wojtek93
      Witam,w tym roku po raz pierwszy będę sprzedawał wysłodki buraczane i kompletnie nie wiem o co z tym dokładnie chodzi (proszę się nie śmiać jestem nowy w tych tematach i szukam porady) Jak kształtują się ceny wysłodków? Wiem że cena w cukrowni to około 30zł ale jak to jest na wolnym rynku? I czy ktoś może wyjaśnić mi o co chodzi z tymi wysłodkami przeliczeniowymi? Jak to się przelicza? Może dla Was to podstawy ale jeszcze raz powiem że nigdy nie miałem z tym do czynienia a nie mam się kogo poradzić:/
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez danielhaker
      Kontynuacja: 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj