Skocz do zawartości
coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

Agrest    347

Jeśli chodzi o podatek to nie obowiązuję jeśli ziemia bedzie użytkowana dalej rolniczo.

Sprawę do sądu i przepisuj, nie ma problemu.

Źle wcześniej się wyraziłem.

Chodzi mi o to, że  spadkobierca nie płaci podatku od darowizny w zamian deklarując się użytkować ziemię rolniczo przez 5 lat. Jeżeli przed upływem 5 lat ziemię sprzeda to musi zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%. Sprzedający może uniknąć tego podatku pod warunkiem udowodnienia, że pieniądze z transakcji przechodzą na zakup domu lub mieszkania.

Nie jestem pewien czy dobrze to opisałem, ale właśnie dwa lata temu miałem do kupna taką spadkową ziemię i po rozeznaniu w temacie  sprzedająca wycofała się właśnie ze względu na te 19%.

tomek73    186

Miałem podobną sytuację, ale wtedy gospodarz zmarł i był termin do 6 miesięcy od jego śmierci bez podatku mogli sprzedać. To było 6 lat temu.  Nie wiem jak z spadkiem czy też do 6 miesięcy można.

Bynamniej na pewno jest tak że  jeśli ziemia będzie dalej użytkowana rolniczo to podatek nie obowiązuję. To na 100% obowiązuję.

Teraz zamieniałem pole i to obowiązuje, ja miałem pole 3 lata, ale przy zamianie to nie obowiązuje, zapłaciłem podatek. Ale przepis wyszedł tak samo  co jak bym kupił,  tamten sprzedał.

Tylko nie wiem  jak to jest jeśli spatkobierca jeśli nie jest rolnikiem a chce sprzedać rolnikowi.

Sam  idź do notariusza i popytaj się.

Agrest    347

Ten przepis o zwolnieniu z podatku jeśli kupuje rolnik i użytkuje rolniczo nie obowiązuje w wypadku ziemi otrzymanej w spadku. Obowiązuje np jeśli ziemia była zakupiona. Czyli np ja dziś rano kupuję ziemię i tego samego dnia czy też po 4 latach sprzedaję Tobie. Nie płacę podatku bo Ty prowadzisz na niej produkcję rolną.

Gdybym dostał od rodziców i tego samego dnia sprzedał to muszę zapłacić podatek od sprzedaży (nie od spadku), chyba że pieniądze przeznaczam na cele mieszkaniowe.

Tu trochę o tym:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedajesz-otrzymana-w-spadku-nieruchomosc-Zobacz-kiedy-zaplacisz-podatek-3400097.html

Wiadomość z agroFakt.pl

Laver    4

Dzięki za pomoc, zapytam notariusza jak jest dokładnie.

wyrebski1    35

mi się zdaje, że jak kupujesz ziemię prywatną powyżej 1 ha i masz więcej niż 11 ha to nie płacisz podatku.

Mocnyfend    22

Też jestem w tym temacie sprzedaży ,darowizny i po ostatnich zmianach w tym temacie przez PIS ,pracownicy Gminy nie potrafią wyjaśnić ,notariusz też wszystkiego nie wiedział ,jedynie dokładną odpowiedz z paragrafami jak i co dostałem od radcy prawnego

Agrest    347

To powiedz co się dowiedziałeś, a nie od kogo :D

malutkimi    0

ale PCC nie płacimy jak mamy już 11ha, potem mozna dokupować az do 300ha

Agrest    347

Zgadza się powyżej 11 ha nie płacisz, ale od stycznia ubiegłego roku jest to pomoc de minimis i US wystawia Ci takowe zaświadczenie z kwotą przyznanej pomocy.

Do 11ha płacimy dodatkowo do US 2% wartości transakcji, a także wszystkie akty notarialne poniżej 1ha bez względu na stan posiadania podlegają haraczowi 2%(tylko to ostatnie to nie mam pewności czy nie pokręciłem czegoś)

poldekp    0

witam

nie dawno kupiłem ziemie ,ale nie bardzo wiem czym się różni R IVa  a  Ł IVa

czy będzie to miało duży wpływ na plon z danego kawałka ziemi

planuje posadzić maliny na całości tzn 1,2 hektara

Agrest    347

R -grunty orne

Ł - łąka

S -sady

Br zabudowania 

matek1810    13

R -grunty orne

Ł - łąka

S -sady

Br zabudowania 

Ps- pastwiska ;)

poldekp    0

to tez juz wiem,chodzi mi o rużnice w plonie pomiędzy R a Ł  w plonie 

bo moja działkajest w 75 % rolna a w 25% łąki

i czy na tym kawałku łaki będzie niższy plon

mickas092    320

A kto to wie ? Skoro jesteś rolnikiem sam powinieneś wiedzieć, tu wróżbitów nie ma żeby znać zasobność Twojej gleby. 

rocknrollnik    33

Nie wiem jak jest teraz, ale podejrzewam, że sprzedający boi się zapłaty podatku od darowizny. Takowy chyba obowiązuje do momentu upływu 5 lat. I to chyba 19% wartości transakcji. Po 5 latach sprzedającego podatek już nie obowiązuje.

jeśli nabyłeś ziemię rolną to musisz czekać 10 lat z jej sprzedażą.W przypadku sprzedaży ziemi nabytej wcześniej trzeba czekać 5 lat od kupna ostatniego kawałka (data ostatniego zakupu gruntu).Dowiadywałem się , bo też chcę sprzedać 0,7 ha i mogę to zrobić za parę mies.

malutkimi    0

u mnie jest działka granicząca z jedną z moich (innych na sprzedaż nie ma w najbliższej okolicy)  - za 3,3 ha chcą 70 000 zł (ok. 21 000 zł/ha). widziałem akt notarialny, że kupili od jednych pijaków w 2000 roku za 1500 zł, czyli za dobrą wypłatę... leży ten grunt cały czas (w necie też) i nikt się nim nie interesuje. ciężko mi zaakceptować ponad 46-krotną przebitkę i nie wiem, czy podejmę temat...

Bierz w ciemno nie zastanawiaj sie. Ostatnio za graniczącą wyszło mi za ha ponad 70tys. Nie patrz ile ktoś zarobił , popatrz ile Ty z tego będziesz miał.

Co zrobić aby nikt mi nie podkupił ziemi?

Dzierżawie ziemie od 2 wydzierżawiających matki i córki razem 6,5ha w 2 działkach, dowiedziałem się teraz przypadkiem że na księgach wieczystych jest spory zastaw i wszczęte są po 2 postępowania komornicze 2 u matki i 2 u córki, od 2 wierzycieli. Co mogę uczynić aby nie stracić tej ziemi, szkoda bo już 16 lat ją dzierżawie.

Jeśli Ci na tym zależy kupić( znaczy przejąć jeśli długi przewyższają wartość gruntu) Nie wiem jak cena ale jesli grunt jest wart 300 a postępowań na 200 to kup za 100 i zobowiąż sie do spłaty 200 i będzie z głowy. przekonasz właasciceli obecnych ze warto i bedzie bez problemu bo inaczej ich zlicytują. Uważam że sprawa do ogarnięcia.

warchest    44

jeśli nabyłeś ziemię rolną to musisz czekać 10 lat z jej sprzedażą.W przypadku sprzedaży ziemi nabytej wcześniej trzeba czekać 5 lat od kupna ostatniego kawałka (data ostatniego zakupu gruntu).Dowiadywałem się , bo też chcę sprzedać 0,7 ha i mogę to zrobić za parę mies.

wczesniej to trzeba czekac 5 lat a te wczesniej nabyta ziemia to o kiedy chodzi przed ustawa z maja 2016 czy jak ?

rocknrollnik    33

no raczej przed skoro weszła parę mies. temu.ale ja podaję ,co się dowiedziałem  w moim przypadku.zakup był w 2005 a następny w 2012.mam zamiar sprzedać część tego , co kupowałem w 2005.w czerwcu mija 5 lat od ostatniego zakupu ziemi i dopiero będę mógł sprzedać po tym czasie.

AS2    52

Zgadza się powyżej 11 ha nie płacisz, ale od stycznia ubiegłego roku jest to pomoc de minimis i US wystawia Ci takowe zaświadczenie z kwotą przyznanej pomocy.

Do 11ha płacimy dodatkowo do US 2% wartości transakcji, a także wszystkie akty notarialne poniżej 1ha bez względu na stan posiadania podlegają haraczowi 2%(tylko to ostatnie to nie mam pewności czy nie pokręciłem czegoś)

W ostatnim nic nie pokręciłeś. Jest jedynie taki wytrych, że może to być 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy. Kupowałem 0,93 ha fizycznego (ale 1,05 przeliczeniowego) i nic nie zapłaciłem.

jacek472    15

Bierz w ciemno nie zastanawiaj sie. Ostatnio za graniczącą wyszło mi za ha ponad 70tys. Nie patrz ile ktoś zarobił , popatrz ile Ty z tego będziesz miał.

Jeśli Ci na tym zależy kupić( znaczy przejąć jeśli długi przewyższają wartość gruntu) Nie wiem jak cena ale jesli grunt jest wart 300 a postępowań na 200 to kup za 100 i zobowiąż sie do spłaty 200 i będzie z głowy. przekonasz właasciceli obecnych ze warto i bedzie bez problemu bo inaczej ich zlicytują. Uważam że sprawa do ogarnięcia.

Temat nie do ogarnięcia gdyż na 6,5ha jest ponad 500 tys zastawu, a u nas 20 tys x 6.5=130 tys więc brakuje tylko 370 tys :)

Poza tym była licytacja połowy tej nieruchomosci i okazało się że nabyłbym to za cene wywoławczą, gdyż dogadałem się z zainteresowanymi przed licytacją, ale właścicielka nieruchomości zaskarżyła czynnosci komornicze i dalej niewiadoma!!!  ;[

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się