Skocz do zawartości
coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

Kula07    137
Napisano (edytowany)

Równie dobrze może być i 200tyś warta.

A jak nie da się przewidzieć zmain społeczno-gospodarczych to po co gdybać?

Edytowano przez Kula07

Shaun    12

Naprawdę dla was (niektórych), to że ktoś płaci za grunt rolny 80 tysięcy i więcej znaczy, że ta ziemia jest REALNIE tyle warta ?? Bo jeśli ktoś tyle daje to znaczy, że faktycznie "gołe pole" ma za***isty potencjał i taka inwestycja zwróci się do max 15 lat. Po tym okresie zacznie przynosić zyski, będzie zarabiać.

Michalmeer    366

Prawde mówiąc ceny ziemi już nie bedą rosły jak by nie patrzeć wszyscy napaleńcy którzy kupili zienie po 70-80 tys za ha i wiecej są ugotowani na długooo , mam nadzieje że cena ziemi wróci do poziomów gwarantujących opłacalność , przykładowo IVa za około 20 tys , , chce sie rozwijać i kupić ziemie ale za tak kosmiczne pieniądze poprostu mi sie nie opłaca , przyjdą kiepskie lata i mo zna starcić wszystko

Wiadomość z agroFakt.pl

zetorki12    1933

Naprawdę dla was (niektórych), to że ktoś płaci za grunt rolny 80 tysięcy i więcej znaczy, że ta ziemia jest REALNIE tyle warta ?? Bo jeśli ktoś tyle daje to znaczy, że faktycznie "gołe pole" ma za***isty potencjał i taka inwestycja zwróci się do max 15 lat. Po tym okresie zacznie przynosić zyski, będzie zarabiać.

Jasne że zwróci się po 15 ... pokoleniach :P:D . Bogacze ziemię ostatni traktowali jako lokatę kapitału , przy okazji windując sztucznie ceny , a rolnicy zauważyli że drożeje to też się rzucili na ziemię , ale żeby to któryś jeszcze odsprzedał z zyskiem , to jeszcze bym zrozumiał . A najczęściej to tylko banki zarabiają na zachłanności chłopa , który sobie tłumaczy że on dla wnuków inwestuje  :P  B) .

Agrest    351

Albo,takie mówienie,że kupuje ziemie dla dzieci.Skąd wiecie,że za 20 lat one nie będą sprzedawać ziemi po 8 tyś/ha,a ty głupi kupowałeś po 80 tysi

I tak ma być,ziemia powinna się wrócić w ciągu 10 lat,a teraz cena jest napompowana przez dopłaty,prowy i gadki w telewizji,ze trzeba się rozwijać.Jakoś u mnie nie było chętnych na rozwój w 2000 roku

Dostałem gospodarstwo od rodziców, które oni dostali od swoich. Ja przekażę swoim dzieciom. Oczywiście każde pokolenie w ramach swoich możliwości powiększało gospodarstwo (nadal jest ono małe z dwóch powodów - to co jest wystarcza na życie, a struktura gospodarstw w okolicy jest taka, że każdemu opłaca się mieć po kilka ha i za nic ich nie sprzedawać więc i kupić nie można). Każdy mógł również sprzedać ziemię, ale tego nie zrobił. Co zrobią moje dzieci -tego nie wiem, będzie to ich decyzja.

A skąd wiesz ile warte będzie wówczas te 8 tys zł? Może to będzie np 10 m2 mieszkania w Warszawie?  A może wówczas sprzedaż 3 ha wystarczy na rozkręcenie jakiegoś dobrego biznesu? Gdybać można w zależności od nastawienia  pesymistycznie lub optymistycznie.

Wiem, że cena ziemi jest napompowana, ale zdarzają się lata, że życie potrafi miło zaskoczyć. W tym roku porzeczka czerwona płaciła 40 - 60 tys z ha, w 2011 czarna przeciętnie 50-60 tys z ha, truskawka też potrafiła zapłacić 50, malina podobnie, agrest w najlepszym roku 80. Tylko że na razie te czasy się skończyły, ale wystarczy porządna anomalia pogodowa na świecie i ceny mogą poszybować. I może się okazać że ziemia zakupiona za 50 tys ha spłaca się z 0,7ha  zakupionej wcześniej.

Jeśli ktoś posiłkuje się kredytem to sytuacja może być diametralnie różna choć nie musi. 

miwigos    80

Rozumiem że wiekszość Polski to kiepskie ziemie i jeszcze zaperzene ,to nie dziw że 17 tyś warte i do tego gospodarstwe slabe finansowo,w moim rejonie ,jest kilka gospodarstw po 100 ha w góre,stojących dobrze finansowo,ziemie głównie kl III,w kulturze z gotówką w banku i tylko czekają jak ktoś zechce sprzedać,więc cena 70-80 tyś to normalka ,wola kupić dodatkowe ha ,niż budować budynki  i zpierdalać przy zwierzętach

Kula07    137
Napisano (edytowany)

Ale Wy pierdzielicie (niektórzy) i to w większości tacy którzy nawet o kupnie ziemi nie myślą. Prawda jest, że te ceny normalne nie są, ale ile ziemia by nie kosztowała to zawsze dla sporej grupy jest "za dogo" i tak przez lata Ci właśnie ludzie nie kupują a później mają pretensje do tych co kupili wcześniej "tą za drogą" ziemie, mają po 100-200ha i teraz też kupują tą "drogą ziemie" za te 50-80tys/ha bo ich po prstu na to stać.

Dzięki temu, że i mój staruszek miał łeb na karku i nie słuchał marud, dziś mogę spokojne gospodarzyć na ponad 100ha i z wpelni nowoczesnym zapleczem.
A sam też kupiłem ziemie za ponad 50tys/ha i nie narzekam, a chętnie bym jeszcze dokupił tylko za bardzo nie mam gdzie.

Edytowano przez Kula07

zetorki12    1933
Napisano (edytowany)

Ceny normalne nie są , ale chętnie bym jeszcze kupił - no świetne podejście :P . Tylko po co ? :rolleyes:   Oczywiście zakup w normalnych cenach dla każdego rolnika jest jak najbardziej uzasadniony , ale kupno za chora cenę jest po prostu chore i tyle.

Edytowano przez zetorki12

Kula07    137

Dzięki Bogu i mojemu ojcu dziś po prostu stać mnie na to. Niestety ziemia w okolicy skoczyła nawet do 80tys/ha a ja załapałem się na PROW więc na razie odpuszczam zakup ziemi chyba że znajdzi się tańsza oferta.

Ale Ty i tak nie zrozumiesz.

zetorki12    1933

No wybacz , ale trudno znaleźć logikę w takim desperackim podejściu do zakupu ziemi . Kilka ha zdarzyło Mi się kupić , a następne Mi się szykują , ale cena to nie całe 20tys. za ha , a i to uważam że przepłacę . B)

Pajej    50

Wszyscy nie możemy kupić mieszkań na wynajem, bo kto tam zamieszka. Czy to taki biznes? Zależy jak się trafi, bo możesz z lokatorem mieć poważne problemy a koszta remontu zabiorą roczny lub dwuletni czynsz dzierżawny. I złap klienta na 10 lat lub zachowaj ciągłość wynajmu - chyba nie tak łatwo.

z zakupem mieszkania to tylko taki przykład dla nie umiejacych odnalesc sie w binesie. pokazuje tylko ze kase można wydać inaczej i tez zarabiać. płacenie ponad 30 tyś to przepłacanie bo kase można lepiej zainwestować

zetorki12    1933
Napisano (edytowany)

No z tym że taki zakup jest ekonomicznie uzasadniony , a co najwyżej za 5 lat sprzedam desperatowi dla którego 80 tys\ ha to nie drogo . :D:P No i po za tym działka przylega bezpośrednio do Mojej .

Edytowano przez zetorki12

jacek1296    63

Ziemia po 17tys/ha to dla mnie czasy tak odległe, że ich nie pamiętam .Na przełomie wieków u nas funkcjonowała ok. 30tys, a potem już tylko drożej. Obecnie znaleźć coś do kupna to wielki fart, znaleźć do kupna i kupić to tak jak 6 w totka, a znaleźć i kupić poniżej 100tys. to już megakumulacja.

Mocnyfend    22

Tylko że cena ziemi może tanieć albo już to widać to efekt ustawy PIS że ziemie może kupić teraz tylko rolnik ,jeszcze dwa lata temu kupowali miastowi dla krus

Shaun    12
Napisano (edytowany)

Ale Wy pierdzielicie (niektórzy) i to w większości tacy którzy nawet o kupnie ziemi nie myślą. Prawda jest, że te ceny normalne nie są, ale ile ziemia by nie kosztowała to zawsze dla sporej grupy jest "za dogo" i tak przez lata Ci właśnie ludzie nie kupują a później mają pretensje do tych co kupili wcześniej "tą za drogą" ziemie, mają po 100-200ha i teraz też kupują tą "drogą ziemie" za te 50-80tys/ha bo ich po prstu na to stać.

Dzięki temu, że i mój staruszek miał łeb na karku i nie słuchał marud, dziś mogę spokojne gospodarzyć na ponad 100ha i z wpelni nowoczesnym zapleczem.

A sam też kupiłem ziemie za ponad 50tys/ha i nie narzekam, a chętnie bym jeszcze dokupił tylko za bardzo nie mam gdzie.

Myślę o kupnie i niedawno kupiłem hektar IV-V klasy na piachu za gotówkę (30000 zł) i spodziewam się, że max za 8 lat to odbije nawet przy gorszej koniunkturze. Z PROW w nie korzystałem, dopiero sięgnę po Premie MR. O modernizacji (MGR) nawet nie myślę. Gospodarstwo ok 15 ha.

Ciekaw jaki Ty byś był hojrak bez tatusia i programów. Możesz się tu sadzic bo masz większy potencjał i doświadczenie ode mnie ale Ty też pierdzielisz.

Edytowano przez Shaun

Kula07    137
Napisano (edytowany)

Ale czy to moja wina, że mój ojciec był bardziej obrotny od Twojego, albo że życie potoczyło się tak a nie inaczej?

Edytowano przez Kula07

zetorki12    1933

Nie ,ale za to że ty bardziej zarozumiały od innych to już twoja wina . B)

Kula07    137
Napisano (edytowany)

W czym kolego jestem zrozumiałym?

Nie ja ustalam ceny i nie ode mnie zależy to kogo stać a kogo nie na zakup ziemi. Napisałem wyraźnie, że dzięki Bogu i ojcu mnie stać, może nie na kupno 10ha/80tyś ale na kilka ha po tańszej cenie tak.

Edit.

W sumie Panowie zakończymy tą dyskusje. Zawsze będzie tak, że kogoś stać na zakup a innego nie. Zeby to ode mnie zależało to chciałbym, żeby każdy miał możliwość kupna kilku ha co kilka lat, ale jest jak jest i wpływu na to nie mam.

Edytowano przez Kula07

Shaun    12

Nie, oczywiście, że nie.
Pierdzielisz znów bo Twój tata miał możliwości kupować to kupował, mój nie miał. Gdyby takiej możliwości nie miał to i "głowa na karku" niewiele by pomogła. A czy Twój jest/był obrotny to nie mi oceniać. Nie znasz mojego ojca więc się nie wypowiadaj.

Jest jak jest tak u mnie jak i u Ciebie. Zastanawiam się jak będzie dalej i to mnie bardziej zajmuje niż jakieś forumowe przepychanki.

Kula07    137
Napisano (edytowany)

Masz rację, nie powinienem wypowiadać się o Twojej rodzinie, nigdy tego nie robię i za to przepraszam.

Z nikim nie chce się przepychać.

Co do reszty to swoje zdanie podtrzymuje, w mojej okolicy wielu od zawsze mówi, że ziemia jest za droga i od tych kilkunastu lat tylko na tym poprzestają.

Edytowano przez Kula07

tomek73    186
Napisano (edytowany)

Muj tato nie kupował  a ja kupuję. Z 13 lat temu jak kupowałem po 8 tyś z  agencji  to  sąsiad mówił że tylko głupki kupują pole, bo przecież pola jest w brud, on dalej ma 8 ha własności z z 10-15 dzierżaw i bierze ugory, zagony i to co ja zostawie, a sprzętu nakupił i patrzy sie na niego bo nie ma na czym wykorzystać.

Teraz walka o każdy kawałek jest u nas, na całej okolicy.

Edytowano przez tomek73

Szu15000    148

ja sie zgodze z kolega @Kula z tym, ze ktos kto zaryzykowal (np Jego Tata) w tamtych latach i przede wszystkim mial mozliwosc finansowa albo "jaja", to teraz jest wygrany, bo ziemia kupowana kiedys za smieszne pieniadze juz dawno sie zwrocila i teraz zarabia na splaty nowych :) takze nie wiem czemu sie go uczepiliscie, skoro On nie ma na cene ziemi wplywu :)

Agrest    351

Każdy ma swoje racje. Ale też każdy żyje w innych warunkach, ma inną strukturę gospodarstwa, inne warunki klimatyczno - glebowe, inna jest struktura gospodarstw obok, lokalizacja zakładów przetwórczych czy też podmiotów skupujących np. zboże. Dlatego też zawsze będzie zróżnicowanie i to co dla jednego drogie dla innego będzie okazją. 

I podstawa to nie każdy musi mieć 50, 100 czy 1000ha. Można żyć i z mniejszej ilości.  

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się