coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

No ba ,- może jakieś wyliczenia ?

Ale, że co mam Ci wyliczyć? Zamiast narzekać i zbierać 5 lat na kupno ciągnika to biorę go na kredyt i przez te 5 lat on na siebie zarabia. To samo z siewnikiem, mam nowy, precyzyjny siewnik, który gwarantuje mi precyzyjne umieszczenie nasion w glebie i równomierne wschody co pozwala mi zmniejszyć normę wysiewu ze 170-200kg/ha na 130-150kg w przypadku pszenicy i na ok 2kg w rzepaku. Dodatkowo zwiększyła się wydajność siewu przez co zmniejszyło zużycie ON na hektar. O ziemi nie będę się rozpisywał, bo i tak znowu ktoś się znajdzie i powie, że to i że tamto i że tylko głupcy tak robią, co już nie raz można było przeczytać w tym temacie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

temat o ziemi ale też napisze o ciągniku

w 2008 kupiliśmy proxime za 98tyś brutto , tak się złożyło że po jej kupnie trafiłą się okazja i dokupiliśmy 40 ha pola , łącznie mieliśmy 85 ha. i tyle ona obrabiała przez 4 lata jako główny ciągnik

w tamtym roku proxima sprzedana za 70 tyś z przebiegiem 3,9 tyś , w tym czasie tylko przeglądy , raz pompa paliwowa w naprawie za 1500 zł i to wszystko , teraz niech się martwi ten co ją kupił.

ceny maszyn w stosunku do cen ziemi są bardzo korzystne . w 1999 roku kupowaliśmy pole po 2,5 tyś za ha . Za 10 ha można było kupić używanego bizona w średnim stanie teraz za 10 ha można kupić nowy kombajn dobrej klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bob124a    3

U mnie w okolicy wtym roku ziemia stania i brak chętnych, ludzie bardziej przedstawili się na nowe ciągniki i nowe maszyny i z tego co słyszę tez sporo na kredyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

w moich terenach pobrali dzierżawy i nakupili sprzętu nowego na kredyt, dzierżawcy nie przedłużyli umowy i jest sprzęt niema ziemi. W 3 wsi znajomy wzioł 2 x mf, class i tucano. zostało mu 4 ha.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25501

To super pokerzysta ten znajomy, mając 4 ha pola porywać się na takie zakupy. Karta mu nie poszła.



ceny maszyn w stosunku do cen ziemi są bardzo korzystne . w 1999 roku kupowaliśmy pole po 2,5 tyś za ha . Za 10 ha można było kupić używanego bizona w średnim stanie teraz za 10 ha można kupić nowy kombajn dobrej klasy

 

Tylko pytanie - za dochód z ilu ha da się obecnie kupić 1ha ziemi lub nowy traktor czy kombajn? Bo np jak moi rodzice kupowali ziemię początkiem lat 90-tych to sprzedaż ziemniaków, które urosły na zakupionym kawałku pokrywała cenę jego zakupu. A plony mocno odbiegały od  teraźniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

Dzierżawił 160, a swojego miał 4....
Cena ziemi jest mocno wygórowana dziś, dlatego jest trudno porównywać do tamtych czasów...
Ciągnik wtedy sie kupowało nowy ja za gotówke wziołem 4514 i za 4,lata sprzedałem go za niewiele mniej, nowe sporo podrożały.
Ziemia też była między 1000 a 4000 zł. Nie było sprzętu i nikt nie myślał o gospodarstwach wielko obszarowych.
Z kredytami niema co przesadzać bo sytuacja sie zmieni np. Kilka lat,z,rzędu nie urodzaj, albo niskie ceny jak z tucznikami i co wtedy ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Czy dobra inwestycja...? To zależy w jakim rejonie kraju i czy wydajesz na to zbędne pieniądze, czy bierzesz kredyt i z tego co zostaje z uprawy, chcesz spłacać zadłużenie.

Jeśli miałbym trzymać kasę na koncie, to faktycznie lepiej kupić ziemię i za parę lat można zarobić lepiej niż na oprocentowanej lokacie.

Natomiast wydać np 40 tyś za hektar, biorąc na to kredyt, to ile będzie trzeba to spłacać? Przypuszczam, że czas spłacania takiego kredytu, nie może być dłuższy niż 15 max 20 lat. W tym czasie oddamy pewnie z 50 tyś (bo kredyt przecież kosztuje). Czyli średnia rata roczna, na 15 lat wyniesie około 3300zł :( 

Teraz odpowiedzmy sobie sami, czy biorąc kredyt na ziemię kiedy ona nam przyniesie zysk (dla nas nie dla następców)

Na czymś trzeba pracować. Może Tobie się nie opłaca ale mi tak. Jestem młodym rolnikiem, zacząłem 5 lat temu od tego że ojciec dał mi w dzierżawę 8ha ziemi. Teraz mam po 5 latach 42ha z czego 26 własnego, reszta to dzierżawy ale "dobre". Kupiłem też nowy ciągnik. Jeszcze troche do spłaty mam, mam też twardy grunt pod nogami. Mam swoje więc biorę dopłaty w tym rolnośrodowiskowe, mam zwolnienie z podatku, zwrot akcyzy, sieję wapno i nawozy bez obaw że komuš się odwidzi i zabierze bo by sobie zasiał. Durnego szuka ale nie u mnie. Tak jak mówiłem swój hektar to dwa w słabej dzierżawie czyli bez dopłat. Jak mam 26 własnego to nikomu nie zazdroszcze że wziął 50.

Komuś się nie opłaca kupić i co ma na starość albo gdy zdrowia mu zabraknie? A nawet jak nie będzie następcy to oddam swoje i zawsze będę godnie żył bo przecież nie z emerytury.

a dzieciom też trzeba coś dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ale podejżewam że po 40 tyś i więcej nie płaciłeś? Nie mówię żeby nie brać kredytów! Ale nie na ziemię po 40 tyś, bo ona zacznie zarabiać gdzieś po ponad 20 latach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

albo nie za twojego życia, już zapóźno na tworzenie gospodarstwa od zera i bez miliona czy dwóch w kieszeni, 10 lat temu jeszcze można było szaleć, 15 lat temu u nas jeździli z anr i prosili by ktoś wzioł ziemie w uprawe albo kupił boich ściga góra, że nic nie robią, a dziś bitka po 40 czy 50 tysi, a większość tego co mają dzielą na działeczki paronasto arowe i cenią 50 czy 100 tysi, także po ptokach...a najbardziej wkurzające, że komuniści zabrali ludziom pod owczarnie ponad 600 ha w 5 wsiach, a kapitaliści sprzedali amerykanom pod pola golfowe a ci wybudowali 160 apartamentów. To jest grabierz !!!!!!!

Edytowano przez vademecum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ale podejżewam że po 40 tyś i więcej nie płaciłeś? Nie mówię żeby nie brać kredytów! Ale nie na ziemię po 40 tyś, bo ona zacznie zarabiać gdzieś po ponad 20 latach!

Ja zapłaciłem po 50 i co? Kredyt wziąłem na 15 lat więc zacznie zarabiać szybciej niż według Twoich przepowiedni.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

I to zdrowo ponad 3 tyś rocznie. Cały koszt wyniesie koło 10 tyś, to jest już prawie 4 tyś rocznie. Co uprawiasz i na jakiej ziemi że tyle wyciągasz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ale u was tanio  :ph34r: w moich okolicach pękła bariera 100tys za ha niezależnie od klasy i nie widać żeby coś miało być taniej  :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

jak nabędziesz grunt możesz wystąpić do gminy o zwolnienie z podstku , nie będe sie rozpisywał jak to wygląda bo to złożone i trwa 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Z jednym każdy się ze mną zgodzi: ziemia to kapitał, który pozostanie. Przeżyła już wiele pokoleń ludzkich a dla następnych pokoleń jej cena była za wysoko. Budynki się starzeją, sprzęt się psuje, ludzie umierają a ziemia pozostaje.

 

Tak właśnie jest maszyna/budynek/technologia 20 lat temu była nowością dziś już jest można że powiedzieć historią (ale duża część jeszcze taką historią pracuje) a ziemia nawet 50 lat temu była ziemią i dziś jest ziemią  i nie zestarzała się.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25501

Jest to zwolnienie z podatku rolnego z tytułu nabycia gruntów rolnych.

Przez 5 lat otrzymujesz 100% ulgi, szósty rok 75 % i 7 rok 50%.

Wnioski znajdziesz w każdej gminie. Ale jeśli nie wiedziałeś o takim prawie to nie licz, że ktoś z gminy Ci o tym powie - chyba, że wspomni dobry notariusz przy odpisie.

Należy pamiętać, że od chyba zeszłego roku ulga ta została potraktowana jako pomoc de minimis.

A opis i podstawę prawną znajdziesz choćby np. tu :

http://www.bip.skrwilno.lo.pl/?cid=157

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

Po zakupie jedziesz z aktem notarialnym do gminy, składasz podanie o umorzenie i przez 5 lat nie płacisz podatku za kupione grunty.

Podobnie jest z budową budynków inwentarskich - wtedy jest zwolnienie z podatku całego gospodarstwa w gminie w której się buduje na 5, lub jeżeli się nie mylę nawet do 10 lat.

Edit

Tak, to jest z de minimis, dostałem już rozliczenie z gminy za 2015r.

Edytowano przez HANK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Za 100 tyś to tylko chyba konopie ....... hodować. Nie bardzo wierzę, że ktoś tyle dał z przeznaczeniem typowo pod produkcję roślinną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Moze sadownicy rzucają sie na 100 tysi, tam jak przyjdzie dobry rok to szybko potrafi sie zwracac , ale  na zbozu lub rzepaku to jest samobójstwo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

Po zakupie jedziesz z aktem notarialnym do gminy, składasz podanie o umorzenie i przez 5 lat nie płacisz podatku za kupione grunty.

Podobnie jest z budową budynków inwentarskich - wtedy jest zwolnienie z podatku całego gospodarstwa w gminie w której się buduje na 5, lub jeżeli się nie mylę nawet do 10 lat.

Edit

Tak, to jest z de minimis, dostałem już rozliczenie z gminy za 2015r.

 

a to nie jest tak, żeby być zwolnionym z podatku po zakupie ziemi to trzeba kupić za gotówkę ? jak kredyt to wtedy nie ma umorzenia ?

Czy się mylę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Największą plagą są obszarnicy którzy kupują wszystko i od każdego gdzie się da. Do mojego sąsiada podchodzą co jakiś czas i proponują coraz to więcej żeby tylko im sprzedał. Już ze 2 lata temu proponowali mu po 80 tys. a jak będzie trzeba to jeszcze mu dopłacą jakby ktoś inny chciał kupić. Ziemia 3-4 klasa. Przez moją granicę. Ale za te pieniądze to mnie nie stać i ekonomicznie to raczej nieuzasadnione... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mylisz się.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj