coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

Grandzik    89
2 godziny temu, jaroWM napisał:

teściowie niedawno sprzedali 2 ha średniej ziemi za 120 000 zł (60kPLN/ha). kupił krowiarz powiat Grajewo/Podlaskie

w tych okolicach to i tak za pół daarmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

ostatnio średnio transakcyjnie słyszałem 50k PLN/ha w tamtych stronach, a jak kogoś przypiliło to i za 35k oddawał, ale jakiś czas temu. powiat jest spory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

A ja prawie kupiłem na wsi gdzie średnio ostatnio największy gospodarz kupował po niby 58tys, j kupuje prawie 3,5ha za 100tys, fakt że i górka, i pochyłość i 4kl, i przy lesie i z pół ha łąki w to włączone i trzeba kopać rów na wiosnę, ale za taką cenę myślę że warto było o rzepak ładnie rośnie. Wydzierzawiam teraz od takiego dziadka 8ha po 2100 chciał, pasuje mi to pole bo graniczy prawie z moim jakbym kupił wraz z nieużytkami które możnaby z czasem zagospodarować, dziadek chciał z 50tys za ha, to i 4klasa, ale nikt w tej chwili mu tyle nie da..mam nadzieję że w najbliższych latach kupię to za ok 40-45max.. dodam lubelskie, powiat tomaszowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

To pomyśl jaki biznes zrobisz. Chce 50 Ty max dasz 45.

Przez 5 lat będziesz dzierżawił myśląc że za te 45 kupisz. Na czynsz wydasz 10,5 tys czyli hipotetycznie zapłacisz 55,5tys. 

A znając życie pole uprawisz i ktoś cię wyrucha albo położysz te 50 lub nawet 60 tyś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
23 godziny temu, Grandzik napisał:

Chlopie czy Ty troche  myslisz czy piszesz aby posty bic? Zastanow sie jak z 1 ha jest np 1 tys zysku to w jaki spoosob 10 hektarowca stac na wykup ziemi i jeszcze podbijanie? 

 

Chłopie czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem?

Nie zauważyłeś że pisałem o 10 hektarowcach którzy dorabiają na etacie i całą pensje ładują w gospodarkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

ale nie chodzi tylko o ten wpis po za tym mówisz ogółem o małych gospoarstwach a nie wszystkie tego typu są na etacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 30.09.2019 o 21:37, Kaszlak79 napisał:

A jest coś takiego jak tania siła robocza w naszym kraju??

całą ścianę wschodnią pracodawcy tak traktują , między najniższą krajową a 2-2,5k na rękę to wszyscy są tanią siłą roboczą

i teraz policzcie sobie ile trzeba pracowac żeby zarobić i odłożyć tyle ile dają na MR czy RMG jak ktos sie nie kwalifikuje a chce coś z pożytkiem dla siebie zrobić w swoim gospodarstwie więc nie ma co sie dziwić takim ludziom i wytykać ładowania gotówki w ojcowizny

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
Dnia 2.10.2019 o 07:40, luka11 napisał:

Drodzy Forumowicze

W ostatnim czasie byłem bliski nabycia gruntów , czytałem często jak u was kształtują się ceny szczerze jestem trochę zdziwiony, że u u niektórych jest tanio a mówią o cenach z kosmosu. Niestety nie udało nabyć mi się tego gruntu ale wracając do sedna sprawy w mojej okolicy przeważają gleby klasy 4  , klasa 3  też się znajdzie ale w mniejszości i 5 czy 6 też jest trochę.

Działka 20 hektarowa nie opodal mie poszła po 70 tys za ha , działka 27 po 80 tys za ha , jedna ziemia została sprzedana po 55 tys tylko , że nikt o tym nie wiedział . Piszę tego posta ponieważ trochę mnie dziwi jeśli piszecie , że 35 to ceny horendalne i podkreślacie , że wszystko kupują osoby prowadzące gospodarstwa mleczne  z wyżej wymienionych działek tylko ta najtańsza kupiła osoba prowadząca gospodarstwo mlecze. Fakt jak dla mnie to też jest za dużo takie ceny ale 50 tys np za dobrą 4 klasę ziemi ( bez przepalenisk) uważam za jak najbardziej realną  z ekonomicznego punktu widzenia. Ziemia kupiona w tej cenie spłaca się około 17 lat jeśli ja uprawiamy , w przypadku wydzierżawienia 25 to jest normalny okres spłaty nieruchomości w każdym cywilizowanym kraju gdzie rolnictwo jest na jakimś poziomie piszecie o mieszkaniach kupując mieszkanie np w Poznaniu i je komuś wynajmując też będzie się spłacać około 20 lat .Co do dzierżaw u nas chodzą średnio od 1000 zł do hektara w przypadku dopłaty po stronie właściciela a jeśli chce się mieć dopłatę trzeba dać około 2000 

Średni zysk z produkcji zbóż czy kukurydzy wyniósł w moim gospodarstwie około 2000 zł z hektara + dopłatą ( posiadam cały sprzęt łącznie z kombajnem ). Nie jestem obszarnikiem posiadam 30 ha własności i 4 dzierżawie . Jeśli miałbym w okolicy ziemię po 30 tys to bym był bardzo zadowolony tak więc nie rozumiem biadolenia co niektórych bez urazy;)  jestem z wielkopolski okolice Pleszewa pozdrawiam forumowiczow

Jeszcze zapomniałem dać wam jedno porównanie byle jaki ciągnik stary z napędem kosztuje min 30 tys

Ząb u dentysty 4 tys implant

A krowa na ocieleniu 5 tys 

Teraz sobie odpowiedzicie co jest drogie i co ma być drogie :

ziemia ?

zab ?

Stary zajechany traktor?

Krowa?

 

 

Prawie dobrze wyliczone. Prawie... Bo np. moja znajoma kupiła w Opolu mieszkanie 80m2 za 300 tys., 100 tys. zł na remont - razem interes wyniósł 400 tys. Za miesiąc wynajmu dostanie w tym mieście 2000 zł "na rękę". Wychodzi że mieszkanie się spłaci za jakieś 17 lat, podobnie jak ziemia. Z tym że na ziemi trzeba będzie pracować żeby się w tym czasie zwróciła. To raz. Dwa, w moich stronach 50 tys. / ha to idą strupy a nie działki. Jak jest coś fajnego w jednym kawałku, a do tego w miedzy to za 65 tys. ciężko wyrwać. Tak że z ekonomicznego punktu widzenia może i się to zgadza (przy twoich założeniach), ale są tacy co wolą raz na miesiąc sprawdzić czy przyszła kasa na konto zamiast tłuc się traktorem po polu, martwić się czy nie wymrozi, czy dziki nie wpierd...lą a sarny natłuką, czy grad nie przyjdzie, czy będzie padało wiosną a latem czy nie będzie, ile wyda w danym roku i ile kupujący zedrą w tym sezonie. Interes na ziemi rolnej to był kupić w 2010 za 15-20 tys. a teraz sprzedać "wariatowi" za 70 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Ziemia droga bo juz WSZĘDZIE w kraju bo:

-ANR/KOWR wysprzedał co lepsze,

-pól od starych kawalerów i panieniek co wyprowadziły sie do miasta nie ma bo juz posprzedawali...

- ostatni trzymajacy ziemie sprzedali bo ceny przez ostatnie lata wzrosły conajmniej o 40-50 tys na ha.

Więc skąd  sie ma brać ziemia? Jest mało to płać jak chcesz mieć więcej. Dotyczy zarówno dzierżaw jak i zakupów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Racja, ziemi nie produkują ale prawo podaży/popytu działa i w tym przypadku. Dodałbym jeszcze fakt, że przez szalejące ceny Ci, którym jeszcze jakieś kawałki pozostały, to się zrobili "z dziada Pan" i myślą że 1 ha zabagnionego nieużytku w klinie (do tego porośniętego w 70% 20 letnimi olchami) majątek warty i chcą nie raz jak za normalne grunty wg. GUS. Powiesz takiemu że nie warte tyle to Ci odpowie "więc niech stoi"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

W niczym, w demokracji własność prywatna to świętość. Ja się staram kierować w życiu logiką, ale podobno zdanie i logika jest jak doopa - każdy ma swoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443
1 godzinę temu, Kaszlak79 napisał:

.... myślą że 1 ha zabagnionego nieużytku w klinie (do tego porośniętego w 70% 20 letnimi olchami) majątek warty i chcą nie raz jak za normalne grunty wg. GUS. Powiesz takiemu że nie warte tyle to Ci odpowie "więc niech stoi"...

Tu własnie wspomniałes ważną rzecz. Ziemia jako lokata kapitału. Co tu wiele pisać: wszędzie na świecie grunty rolne są drogie. Przyszło i do nas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

I przez tę lokatę ostatnią rzeczą jaką bym obecnie zrobił to sprzedaż. Ale mówię tu o użytkowanych gruntach rolnych w dobrej kulturze. W mojej wiosce RSP wystawiła tej wiosny na sprzedaż parę działek, gdzie każda to 60-70% ornego a reszta jakiegoś dziadostwa (z reguły wieloletni las). Z ceną wyskoczyli 50 tys./ha "jak leci", do tego żadna działka nie ma więcej jak 2 ha. Efekt taki że do dziś poszła jedna działeczka 30 a. Chcieli przez agenta sprzedać to im powiedział że musi być min. 10 ha gruntów ornych żeby rozpocząć gadkę. Tak że nie każde grunty warte "majątku"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89
23 godziny temu, rogaliq napisał:

całą ścianę wschodnią pracodawcy tak traktują , między najniższą krajową a 2-2,5k na rękę to wszyscy są tanią siłą roboczą

i teraz policzcie sobie ile trzeba pracowac żeby zarobić i odłożyć tyle ile dają na MR czy RMG jak ktos sie nie kwalifikuje a chce coś z pożytkiem dla siebie zrobić w swoim gospodarstwie więc nie ma co sie dziwić takim ludziom i wytykać ładowania gotówki w ojcowizny

i tak jest prawda, żadnego szarego pracownika nie stać na takie auta, domy itd co mają rolnicy więc nawet patrząc u siebie to i którzy wypupuja ziemie zyja dobrze i dostatnio a Ci co mówią ze sie nie opłaca drogo itp wegetuja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

To zależy w jakich rejonach kto wykupuje. U mnie na zakup gruntów 20 lat temu mógł sobie pozwolić rolnik 10 ha, 10 lat temu 100 ha a dziś kupują tylko tacy powyżej 300 ha. Jeszcze 5 lat temu była szansa kupić jakiś podmokły nieużytek od "patoli" co nie mieli już na denaturat w sensownych pieniądzach, ale dziś i to sobie cenią jak by tam ropa albo diamenty były 😂😂😂.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470
luka11 napisał:

Drodzy Forumowicze

W ostatnim czasie byłem bliski nabycia gruntów , czytałem często jak u was kształtują się ceny szczerze jestem trochę zdziwiony, że u u niektórych jest tanio a mówią o cenach z kosmosu. Niestety nie udało nabyć mi się tego gruntu ale wracając do sedna sprawy w mojej okolicy przeważają gleby klasy 4  , klasa 3  też się znajdzie ale w mniejszości i 5 czy 6 też jest trochę.

Działka 20 hektarowa nie opodal mie poszła po 70 tys za ha , działka 27 po 80 tys za ha , jedna ziemia została sprzedana po 55 tys tylko , że nikt o tym nie wiedział . Piszę tego posta ponieważ trochę mnie dziwi jeśli piszecie , że 35 to ceny horendalne i podkreślacie , że wszystko kupują osoby prowadzące gospodarstwa mleczne  z wyżej wymienionych działek tylko ta najtańsza kupiła osoba prowadząca gospodarstwo mlecze. Fakt jak dla mnie to też jest za dużo takie ceny ale 50 tys np za dobrą 4 klasę ziemi ( bez przepalenisk) uważam za jak najbardziej realną  z ekonomicznego punktu widzenia. Ziemia kupiona w tej cenie spłaca się około 17 lat jeśli ja uprawiamy , w przypadku wydzierżawienia 25 to jest normalny okres spłaty nieruchomości w każdym cywilizowanym kraju gdzie rolnictwo jest na jakimś poziomie piszecie o mieszkaniach kupując mieszkanie np w Poznaniu i je komuś wynajmując też będzie się spłacać około 20 lat .Co do dzierżaw u nas chodzą średnio od 1000 zł do hektara w przypadku dopłaty po stronie właściciela a jeśli chce się mieć dopłatę trzeba dać około 2000 

Średni zysk z produkcji zbóż czy kukurydzy wyniósł w moim gospodarstwie około 2000 zł z hektara + dopłatą ( posiadam cały sprzęt łącznie z kombajnem ). Nie jestem obszarnikiem posiadam 30 ha własności i 4 dzierżawie . Jeśli miałbym w okolicy ziemię po 30 tys to bym był bardzo zadowolony tak więc nie rozumiem biadolenia co niektórych bez urazy;)  jestem z wielkopolski okolice Pleszewa pozdrawiam forumowiczow

Jeszcze zapomniałem dać wam jedno porównanie byle jaki ciągnik stary z napędem kosztuje min 30 tys

Ząb u dentysty 4 tys implant

A krowa na ocieleniu 5 tys 

Teraz sobie odpowiedzicie co jest drogie i co ma być drogie :

ziemia ?

zab ?

Stary zajechany traktor?

Krowa?

 

 

moze u Ciebie suszy niema bo u nas na mazowszu takich dobrych plonow niema dobra kukurydza wtym roku daje 8-9t mokrej ciezko wyciagnac na czysto 2 tys zl. pszenica ok5 t.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Nic dodać, nic ująć. To się fajnie liczy jak jest dobry rok i cena uczciwa. Ale tego w rolnictwie nie ma. Nawet ww. wynajem nieruchomości to stabilniejszy pieniądz. Owszem bywają wahania, ale nie takie że w jeden rok za coś dostajesz 100 jednostek żeby za 2-3 lata dostać raptem 60... gdzie koszty tylko rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Takie jest już rolnictwo i nic tego nie zmieni. Cały czas się ono przekształca i kto nie nadąży nad zmianami odpada. Kto jest zaradzczy i idzie z postępem, umie kombinować, dostosowuje się do sytuacji to się rozwija. Wiem że ceny są mocno zawyżone ale na 100 procent większą połowa tutaj piszących jakby miała jakąś większą gotówkę, nie wiem np. Wygrali by w totka, to 50000 lekka ręką by płacili za hektar na powiększenie gosp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Tak się to rolnictwo przekształca, że produkuje coraz więcej żywności, której w Europie jest nadwyżka. W związku z tym że jest nadwyżka, produkty rolne stają się coraz tańsze. Tanie płody rolne motywują rolnika do ciągłego kombinowania żeby choć utrzymać swój dochód na danym poziomie. Jednym z efektów tego kombinowania jest ciągła presja na powiększanie gospodarstwa w postaci zakupy ziemii, która przez zawyżony popyt staje się coraz droższa. Drugim efektem jest zwiększanie wydajności. Te dwie rzeczy powodują że europejski rolnik produkuje coraz więcej żywności która... jest coraz tańsza. Koło się zamyka, wracamy do początku mojego wywodu. Jak bym wygrał w totka to bym nie jedno kupił, ale jak już przychodzi te pieniądze ciężko zarobić to się człowiek 5 razy zastanowi zanim na cokolwiek wyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurna. Ciekawe czy u mnie dał by kto więcej jak 20tys za ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale po 20 tys. byś nie sprzedał. Zostawisz dla wnuka.

 

Zastanawiam się teraz nad takim klinem przy lesie IV kl. parę działeczek 5 właścicieli, razem ze 3,5 ha będzie 1,5 km od domu. Chciałem im dać po 10 tys. teraz podniosłem się na 14 tys. A oni zażyczyli sobie po 18 tys. I nie wiem czy se odpuścić czy kupować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
1 godzinę temu, zetorki12 napisał:

Kurna. Ciekawe czy u mnie dał by kto więcej jak 20tys za ha?

Za drogo, wolę lokatę 0,8% :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj