coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

sajgon    12

A co ma sprawa wyorania miedzy z rozgraniczeniem? art. 152 KC "właścicele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz utrzymywaniu stałych znaków granicznych" koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie. Betonowy słupek geodety jest -"stałym znakiem granicznym". Robisz dwa słupki i za jednego słupka płaci sąsiad. Jak raz człowieka tak się przeciągnie to nie będzie  wyorywał miedzy więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Wezwanie geodety nie jest rozgraniczeniem wiec nie mieszaj tu roznych spraw

Zeby bylo rozgraniczenie to nalezy udac sie do wojta lub burmistrza z podaniem o wszczecie procedury administracyjnej i potem ewentualnie mozna do sadu jak dalej konflikt

 

Wezwanie geodety jest tylko zwyklym pomiarem na prywatne zyczenie i w praktyce nie niesie zadnych skutkow prawnych bo sasiad moze nie podpisac i olac taki pomiar

 

W polskim prawie jest jeszcze instytucja zasiedzenia i tu wlasciciel moze zostac wydymany nawet w sadzie ....takie prawo ktore nie broni wlasnosci

 

Wiec pomiar geodety jest tylko wstepem ...informacja o stanie faktycznym i zadnych kosztow na tym etapie nie odzyskasz bo artykul ktory przytoczyles odnosi sie precyzyjnie do rozgraniczenia ....wiec nalezy to rozroznic i nie wprowadzac w blad

 

 

To prawda. Rozmawiałem z trzema prawnikami i też musiałem mierzyć za swoje bo z sasiadem nie można było się dogadać niestety nie ma nic po polowie. Gdyby sąsiad nie dostował się do pomarów to wtedy sąd i dalsza procedura. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Dobra. Niech każdy robi po swojemu. To jest temat o cenach ziemi, a nie granicach. Proponuję zakończyć ten wątek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Kończąc temat: znajomy kupił działkę w którą sąsiad się worał. Znajomy wezwał geodetę prywatnie (1tyś.), sąsiad wyszedł i obserwował pomiary, a następnie nie zgodził się z nimi (nie chciał podpisać protokołu) bo twierdził, że on jeszcze powinien odorać dla siebie z 5m!

 

Znajomy zapłacił sam za geodetę, który powiedział, że nic nie można sąsiadowi zrobić, ale doradził mu jak załatwić dziada: złożył podanie do gminy (nie wiem czy o rozgraniczenie czy wznowienie). Po 2 msc. przyjechał inny geodeta, wyznaczył granicę - zresztą identyczną jak poprzedni, ale tym razem nikogo nie pytał o zgodę (sąsiad też był przy pomiarach) zabili słupki graniczne, a po miesiącu pocztą przyszły dwie fv po 1,5tys. dla obu właścicieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To źle mu doradził. To, że sąsiad nie podpisał protokołu to żadna strata, ale jeżeli nie uszanował granic i dalej orał po swojemu to zakłada się sprawę do sądu i przegrany ponosi wszystkie koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Mam możliwość kupna działki rolnej około 3 ha praktycznie w jednym kawałku, klasy nie znam ale w granicach 3b-4b cena 30tys/ha. Na tej działce znajduje się stodoła sąsiada i część domu, obecny właściciel nie za bardzo dogaduje się z tym sąsiadem. Jeśli kupię tą działkę to czy mogę np. wydzielić część tej działki na której znajdują się budynki i odprzedać sąsiadowi, czy przez 10 lat nie mogę z tym nic zrobić? Warto się w to pchać czy lepiej odpuścić temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

Postaw warunek niech właściciel uporządkuje stan prawny działki. Skontaktuj się z notariuszem przedstaw jak sprawa wygląda, może doradzi jak zrobić żeby był wilk syty i owca cała. Może da się to od razu rozpisać na etapie aktu notarialnego.

Po odpisie możesz naciągnąć się na duże koszta. Sam podział 1 działki geodezyjnej to minimum 1 -3 miesiące czekania i 2-3 tys zł.  A ewentualna odsprzedaż części działki budowlanej to i Urząd Skarbowy może zapukać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442

@Laver Te budynki to raczej samowola budowlana. Nawet w dawniejszych czasach byli juz geodeci i "tyczyli" pod budowę. Działkę jak najbardziej kupuj, tylko wcześniej pogadaj z radcą prawnym, bo może tu chodzić o zasiedzenie nieruchomości i gruntu, trudno jednoznacznie określić, lepiej daj 200 zł i głowa spokojna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442
4 minuty temu, Marl napisał:

 

Edytowano przez Marl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Postaw warunek niech właściciel uporządkuje stan prawny działki. Skontaktuj się z notariuszem przedstaw jak sprawa wygląda, może doradzi jak zrobić żeby był wilk syty i owca cała. Może da się to od razu rozpisać na etapie aktu notarialnego.

Po odpisie możesz naciągnąć się na duże koszta. Sam podział 1 działki geodezyjnej to minimum 1 -3 miesiące czekania i 2-3 tys zł.  A ewentualna odsprzedaż części działki budowlanej to i Urząd Skarbowy może zapukać.

 

Z rozpisaniem może być problem pewnie wcześniej trzeba by wyodrębnić nową działkę. Działka przy drodze ma około 10 m szerokości 5 m zajmuje stodoła reszta została by na dojazd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Nowa działka nie ma problemu czas i pieniądze,  z odpisaniem też nie ma problemu ewentualnie przez sąd ale to tylko formalność. Pytanie skąd ta stodoła i dom wzieły się na działce, czy to nie jest wspólność bo wtedy mogą być problemy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Co masz w księdze wieczystej, od tego się zaczyna co kolwiek. Moze jest dwóch właścicieli na jednej działce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-smyk-    9

Witam niebawem planuje kupic kilka hektarów ziemi rolnej. Województwo mazowieckie, powiat siedlecki. Ziemie musiałem doprowadzić do porządku. Ponad 5 ha było nieużytkowane kilka lat, a reszte użytkowałem także poprawiając co rok jej strukture. Teraz do sedna, jaka cena byłaby adektwana ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188

Wszystko zależy od regionu kraju, bo ceny różniste za hektar sobie żądają. U mnie (kotlina kłodzka) ceny wachają się od 34-37,000 za ha. Oczywiście są to  ceny podpytane od tych co biorą kredyt  na kupno ziemi w bankach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-smyk-    9
Wiem o tym, że jest rozbieżność cen w zależności od powiatu, województwa. Kupiłem ziemie klasy 2-5 ( taka różnorodność na jednym kawałku) i za 3 ha wyjdzie mnie ok 74 tyś. Zważając ze działka w klinie myślę ze cena jest dobra. Lecz tą co planuje kupić nie ma co porównywać ( przynajmniej jedną działkę) do tej co niedawno zakupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

Sprzedający na pewno Ci ją wyceni:D. No i najważniejsze -Ty planujesz kupić, ale pytanie czy właściciel planuje sprzedać? Bo z postu wcale to nie wynika;)

Ja na jutro mam odpis kilku ha po 35 za ha - przeciwny koniec mazowieckiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-smyk-    9
Tak sprzedający mnie poinformował, ale to że powie mi cene nie znaczy ze musze sie na nią zgodzić :D Chce poprostu mniej wiecej o jaka cene mam sie targować licząc to, że ziemie doprowadziłem do porządku. 35 za ha, jaka klasa ziemi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103
Ja jestem z Twojego powiatu to w mojej okolicy, ceny za 5-6 klase 15-20tys 3-4 25-45 tys.

Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

Przewaga 3a i 3b tylko w  strasznie nieregularnym kształcie.

Doradzić może Ci tylko ktoś z najbliższej okolicy, bo nawet 10 km dalej cena ziemi może iść 50% w górę lub dół.

Jak nie ma Cię kto podkupić to możesz się targować - w innym przypadku czasem możesz dużo stracić. Wszystko też zależy od sprzedającego- czy człowiek  z zasadami  czy tylko dusigrosz.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj