coolman111

Cena ziemi 2014-2017

Polecane posty

wlkpmder    6

Tylko pozazdrościć w wielkopolsce dzierżawy 2-2,5tyś ha i dopłaty właściciel ziemi ale zdarzają sie i takie 1-1,5tyśha i dopłaty właściciel ziemi

 

można by powiedzieć opłacalne dla właściciela ziemi a jednak chętnych na dzierżawy nie brakuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Czyli gdzie jest zysk z takiej dzierzawy w wielkopolsce?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotwczapce    30

Ile ten rolnik zarabia na hektarze, że takie dzierżawy płaci. Dziwne że nie płacimy podatku dochodowego, skoro tyle można wyciągnąć z hektara, toż to bogata grupa ludzi.IMHO


.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Jak bieżesz na 8 miesięcy, to podatek płacisz za 8 miesięcy, nie za 12.

Dlaczego miałby płacić za 12, jak będzie użytkował 8?.

 

Może Ja źle zrozumiałem ale w ANR pytali się o to przed przetargiem.

To dopłaty też powinieneś dostać za 8 m-cy???

 

Kolego u mnie to są rolnicy którzy pracują w spółkach co biorą (licytują) takie dzierżawy 2-2,5 tyś.

Zaznaczam na dzierżawe gruntów z ANR może każdy przystąpić-przetarg nieograniczony, nie ważne gdzie mieszka byle miał dowód (był obywatelem Państwa Polskiego) i oczywiście miał kasę na wadium.

Rolnik indywidualny "z krwi i kości" mający do 50ha nigdy się na to nie zgodzi. Przynajmniej Ja takiego nie znam.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

19tys za hektar przy moim.

Jak miałem kasę to nic nie było a jak kupiłem kombajn i ciut mi jej brakuje to jest ziemia. Wrrrr.

 

Jak myślicie - ile lat bym spłacał przy takiej cenie zakupu? Same uprawy polowe.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Kolego Ja bym to spłacił od razu gotówką, chyba że to jest duży areał.

Kolego jedz na przetarg a przekonasz się jak jest. Ja nie wierzyłem w to co mówią inni.

Pierwsza postąpienie (oferta) to jest dwa razy tyle. Czyli jak 19 to Ja bym Cię przebił na 40.

Oferta kończy się w granicach 3 krotności co wystawił rzeczoznawca. Czyli w Twoim przypadku skończy się w granicach 50-60.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

wielkopolska to jest w ogóle inny świat tu nie liczy sie ile sie da za hektar tylko mam wiecej niz inni taka prawda


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2647

Wiem troche o wielkopolsce choć to dopiero jej obrzeża moja coitka tam mieszka ziemie u nich bardzo dobre trafiają sie 1 to ustawowo ha 45 tys to przy licytacji zaraz podbiją do 60 a ludzie chcą się zabić o ziemie.Ja mieszkam jakieś 20 km dalej u mnie jest jest już dużo ugorów choć ziemie słabe od 6 do 3 klasy.Jeden gość sprzedał 6 ha w kawałku od klasy 3-5 po 10 tys/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LESZEK1    0

Koledzy ,

Ceny na przetargu ANR majątek Pilichowo w gminie Bulkowo około 120 tysięcy złotych za 1 hektar ,przetarg odbył się w połowie 2013 roku ,takie ceny płacili rolnicy indywidualni za przylegające do ich pól działki ,ale nie wiele mniej zapłacił "bonzo" ,który kupił główną część w/w gospodarstwa . Są to okolice gdzie gospodarują zamożni rolnicy , ziemia dobra , równa szybko obsychająca wiosną i główna przyczyna - Wielki głód ziemi ,praktycznie ZERO sprzedających . Zgodnie z prawem podaży i popytu cena szła w górę jak pershing .

Jak dla mnie zupełny bezsens 120 tys. za hektar zwróci się po 40 latach gdy dochód wyniesie 3 tysiące z hektara , oraz po 60 latach przy dochodzie 2tysiące z hektara - massakra .

Pozdrawiam Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Tylko pozazdrościć w wielkopolsce dzierżawy 2-2,5tyś ha i dopłaty właściciel ziemi ale zdarzają sie i takie 1-1,5tyśha i dopłaty właściciel ziemi

 

można by powiedzieć opłacalne dla właściciela ziemi a jednak chętnych na dzierżawy nie brakuję

 

dla właściciela ziemi opłacalne już jest jak dostanie dopłaty plus ewentualnie zapłaci się za niego podatek...

za nic nie robienie właściciel ma czysty zysk...

rolnik musi się nielada napracować żeby 1000zł dochodu (nie mylić z przychodem) z ha osiągnąć...

zastanawiam się jak długo jeszcze to będzie trwać? gdzie jest granica i kiedy to wszystko pier..olnie..?

jeszcze niech tylko u nas (WLKP) trochę mróz przykręci śrubę to niektórzy w żniwa nie będą mieli co kosić.

cały czas powtarzam i bedę powtarzać-dopłaty do ziemi to jest jedno wielkie zło! zaburza prawidłowe funkcjonowanie rolnictwa.

a tak na marginesie powiem szczerze, nie mogę się doczekać aż nasz rząd wprowadzi u rolników podatek dochodowy i wreszcie stworzy jeden system ubezpieczeniowy, bez podziału na zasrany KRUS i ZUS które to nota bene jeden i drugi można o kant du.. rozbić.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Kolego Ja bym to spłacił od razu gotówką, chyba że to jest duży areał.

Kolego jedz na przetarg a przekonasz się jak jest. Ja nie wierzyłem w to co mówią inni.

Pierwsza postąpienie (oferta) to jest dwa razy tyle. Czyli jak 19 to Ja bym Cię przebił na 40.

Oferta kończy się w granicach 3 krotności co wystawił rzeczoznawca. Czyli w Twoim przypadku skończy się w granicach 50-60.

Hmm - przetarg w 2012roku chyba, ogłoszenia w prasie i urzędach. Kupiłem po ~17tys pln za hektar - niestety płatne gotówką, teraz to samo, zero szans na rozłożenie na raty bądź kredyt (wtedy też szans na kredyt nie było).

Ja myślę że po tyle to pójdzie tylko nawet licząc po samych dopłatach to się szybko nie zwróci a brać to w kredycie komercyjnym to ciut drogo wychodzi. Dlatego zastanawiam się skąd tyle ludzi na zachodzie Polski ma tyle kasy na zakupy ziemi - skarbówka tam nikogo nie kontroluje?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LESZEK1    0

Kolego panczo1922 ,

Nie zgodzę się z Tobą ,że za "za nic nie robienie właściciel ma czysty zysk" -właściciel jak sama nazwa wskazuje ma kapitał w postaci ziemi jej wartość jest taka ,jaką dyktuje RYNEK ,bo cena każdego towaru,każdej rzeczy (w tym ziemi rolniczej) jest jedynie taka i aż taka,jaką kreuje rynek , i tak np. pod Warszawą 1ha piachu 5,czy 6 klasy będzie kosztował gruuuubo więcej niż czarna ziemia na Kujawach .

Pieniądz zawarty w posiadanej ziemi musi dawać określony dochód - podobnie jak pieniądz zawarty w wynajmowanym budynku,danym w leasing samochodzie ,kredycie udzielonym przez bank itp,itd .

Dopłaty w swoim zamyśle wprowadzono po to,by rolnikowi zrekompensować niskie ceny płodów rolnych ,niskie dlatego,by konsumenci mogli kupować żywność w umiarkowanych cenach .

Prawdopodobnie bez dopłat bezpośrednich wielu rolników wyszłoby na ZERO ,albo na MINUS w swej produkcji rolnej .Np. niskie , wręcz złodziejskie ceny na rzepak -szczególnie lubelszczyzna ,gdzie jak słyszałem płacili nawet poniżej 1000 złotych za tonę rzepaku-spróbuj policzyć ,czy wyjdzie dochód ,czy strata przy tej cenie .

Podatek dochodowy w rolnictwie to nic szczególnego ,mądrzy rolnicy będą płacić non stop ZERO złotych podatku dochodowego , bo gdy do środków trwałych zaliczymy wszystkie budynki +utwardzenie podwórza +ogrodzenie + meliorację+wszystkie maszyny + wszystkie koszty prowadzenia bieżącej działalności ,to nie ma bata dochód musi być ZERO . A jak Rewiński mówił w jednym swoim filmie "jak dochód jest ZERO,to podatek tyż jest ZERO" .

Nawet gdyby nie był, to zawsze można cóś kupić,np nowy SUW-niezbędny do dojazdów do pól i koszty pójdą pod niebiosa i co- wiadomo PODATEK =ZERO .

Jest stare powiedzenie "Nie strasz wilka lasem a baby kuta.em , a chłopa podatkiem dochodowym "

 

Pozdro Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Moze połowa wielkopolski a druga wmiare są ziemie .. Nawet z 1 klasy nie da się spłacić takich kwot no chyba ze szklarnia na nich będzie ..

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LESZEK1    0

Niestety ,

Muszę mych młodszych kolegów zmartwić , nie ma co marzyć ,że ceny ziemi pójdą w dół , wszak po 2016 roku handel ziemią zostanie uwolniony tj. bez żadnych utrudnień i biurokratycznych barier bogaci mieszkańcy Unii będą mogli kupować ziemię w Polsce "skolko ugodno". Poza tym biznesmeni też wiedzą , że inwestowanie w ziemię- to dobry interes ,szczególnie w dłuższym okresie .

http://www.gazetatrend.pl/artykuly/528-ziemia-rolna-kraina-wiecznej-hossy

możemy sobie tylko po cichutku wyrecytować smutny wierszyk " sr** Polaku sr** , bo to jest Twój kraj , tyle tylko Ci zostało,że się możesz wysrać śmiało."

Nie tak dawno w mojej okolicy gm. Radzanowo k.Płocka za hektar ziemi płacono 3,5-4,5 tys. złotych , obecnie po owym słynnym przetargu na Pilichowo (patrz mój przedostatni post) poniżej 50 tys. za 1ha nie ma co marzyć - niestety . ;[ :(

 

Pozdro Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

niestety ale z tego c oslyszalem to mozna jakies prawo wprowadzic by obcokrajowcy nie mogli kupowac u nas tak jest we francji podobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Ja kupowałem ziemię na przetargu od ANR już 4 razy i za każdym razem byłem jedynym chętnym na dany kawałek ziemi, cena jaka płaciłem to 10-15 tys za 1 ha a ziemie dobre bo 3-4 klasa bez gliny wiec do uprawy dobre, ja jestem z Wielkopolski a te przetargi były już w Dolnośląskim gdzie mam 20 km ale warto jeżdżić. Dużo ludzi od nas tam kupuje i dojeżdża bo lepiej wydać 15 tys niż 40-50 za 1 ha. Taka różnica w cenie a odległość nie aż tak duża . Wielkopolska ma głód ziemi Dolny Śląsk już nie ...a przynajniej nie na tym terenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Kolego panczo1922 ,

Nie zgodzę się z Tobą ,że za "za nic nie robienie właściciel ma czysty zysk" -właściciel jak sama nazwa wskazuje ma kapitał w postaci ziemi jej wartość jest taka ,jaką dyktuje RYNEK ,bo cena każdego towaru,każdej rzeczy (w tym ziemi rolniczej) jest jedynie taka i aż taka,jaką kreuje rynek , i tak np. pod Warszawą 1ha piachu 5,czy 6 klasy będzie kosztował gruuuubo więcej niż czarna ziemia na Kujawach .

Pieniądz zawarty w posiadanej ziemi musi dawać określony dochód - podobnie jak pieniądz zawarty w wynajmowanym budynku,danym w leasing samochodzie ,kredycie udzielonym przez bank itp,itd .

Dopłaty w swoim zamyśle wprowadzono po to,by rolnikowi zrekompensować niskie ceny płodów rolnych ,niskie dlatego,by konsumenci mogli kupować żywność w umiarkowanych cenach .

Prawdopodobnie bez dopłat bezpośrednich wielu rolników wyszłoby na ZERO ,albo na MINUS w swej produkcji rolnej .Np. niskie , wręcz złodziejskie ceny na rzepak -szczególnie lubelszczyzna ,gdzie jak słyszałem płacili nawet poniżej 1000 złotych za tonę rzepaku-spróbuj policzyć ,czy wyjdzie dochód ,czy strata przy tej cenie .

Podatek dochodowy w rolnictwie to nic szczególnego ,mądrzy rolnicy będą płacić non stop ZERO złotych podatku dochodowego , bo gdy do środków trwałych zaliczymy wszystkie budynki +utwardzenie podwórza +ogrodzenie + meliorację+wszystkie maszyny + wszystkie koszty prowadzenia bieżącej działalności ,to nie ma bata dochód musi być ZERO . A jak Rewiński mówił w jednym swoim filmie "jak dochód jest ZERO,to podatek tyż jest ZERO" .

Nawet gdyby nie był, to zawsze można cóś kupić,np nowy SUW-niezbędny do dojazdów do pól i koszty pójdą pod niebiosa i co- wiadomo PODATEK =ZERO .

Jest stare powiedzenie "Nie strasz wilka lasem a baby kuta.em , a chłopa podatkiem dochodowym "

 

Pozdro Leszek

Nie wiem kolego gdzie jest ta tania żywność dla konsumenta chyba nie pamiętasz ile kiedyś kosztowało dziś mało kogo stać by kupić dobre wędliny a bezdomnych więcej jak przed unią tyle złego co unia w polskim rolnictwie zrobiła to ta jałmużna nie zrekompensuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

i co z tego że zostanie uwolniony jeśli mase ziemi jest juz w zachodnich rekach .. to bzdety bedzie tak jak do tej pory .. pozatym jesli chce kupic ktoś z zachodu to i tak kupuje zadna różnica

 

.


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Hmm - przetarg w 2012roku chyba, ogłoszenia w prasie i urzędach. Kupiłem po ~17tys pln za hektar - niestety płatne gotówką, teraz to samo, zero szans na rozłożenie na raty bądź kredyt (wtedy też szans na kredyt nie było).

Ja myślę że po tyle to pójdzie tylko nawet licząc po samych dopłatach to się szybko nie zwróci a brać to w kredycie komercyjnym to ciut drogo wychodzi. Dlatego zastanawiam się skąd tyle ludzi na zachodzie Polski ma tyle kasy na zakupy ziemi - skarbówka tam nikogo nie kontroluje?

 

To 17 tyś to prawo pierwokupu miałeś?

Na Zachodzie Polski nie mają kasy tylko że do przetargów startują najlepsze gospodarstwa z okolicy w promieniu 20km włączają się jeszcze słupy ze spółek.

Najlepsze gospodarstwa mają z 150 patyków na koncie. Jak jest działka 10 hektarowa za 500 tyś. Czyli mogą pociągnąć cena do 1,5mln czyli 150tyś za hektar. Jak ja to mówię "jedno gospodarstwo spłaci drugie".

 

Zaznaczam że już drugi raz próbują sprzedać ziemia i drugi raz blokują spadkobiercy.

Najbardziej mnie śmieszy propozycja rekompesaty 15% dla spadkobiercy. Może zrobić odwrotnie 80% a 20% państwo. Ziemie którą państwo zabrała w latach 50 za darmo tzw. "kułaką" teraz próbuje sprzedać za grubą kasę żeby łatać dług publiczny lub pchnąć trochę gospodarkę do przodu. Przynajmniej w moim regionie.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Pozatym wszystko to co miało iść w obce ręce poszło w latach 90 .. U mnie bylo około 400 ha po PGR gdzie rolnicy by wszystko wzieli a wzięło to dwoje ludzi którzy wtedy byli wysoko w hierarchii były burmistrz załatwił mu to jego szwagier .. To był największy przekręt w histori .. Ojciec kupił ziemie pi 7 tyś za ha a oni po niecałe 3 tyś .. Gdyby ktoś się nim zainteresował ci którzy maja po 1000 ha teraz nie mieli by nic bo wszystko bybom zabrali .. Takie państwo rozkradli avtersz d*p... Wciskają bo pieniędzy nie ma


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Tobtez jest chore spadkobiercy powinni zostać spłacę i 20 lat temu ale nasze państwo wiadomo gdzie to ma. O ziemi kościelnej nie wspomnę

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@LESZEK1

Widzę ze jesteś nowy. Już dyskutowaliśmy na ten temat niejednokrotnie i o wykup po 2016 nie ma sie co martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LESZEK1    0

Ja sie o ten wykup ziemi wcale nie martwię , wręcz przeciwnie , za dwa lata kończy mi się umowa z ARiMR na dofinansowanie zakupu maszyn i jeśli syn nie będzie chciał dalej "ciągnąć" chadziajstwa ,to sprzedam całe 50ha z budynkami i maszynami w .izdu , kupię mały biały domek ,kampera i hajda zwiedzać Świat , dla mnie im cena wyższa-tym lepiej (ale dla każdego rolnika ,który aktualnie nie kupuje ziemi również -bo jego ogólny majątek podwyższa).

Michalmeer , niestety to o czym piszesz to nie wyjątek , to REGUŁA .

ZNAKOMITA WIĘKSZOŚĆ TZW. MAJĄTKU NARODOWEGO została sprzedana za kilkanaście procent jego faktycznej wartości , reszta była dana z rączki do rączki (pod stołem).

Jako pierwsi uwłaszczyli się na majątku narodowym : PGRach,fabrykach ,hurtowniach itp,itd wysoko postawieni bonzowie matoczki parii PZPR ,ale nie szeregowi członkowie a tzw. wierchuszka - to dzisiejsi milionerzy - biznesmeni-kapitaliści .

Kolejne ekipy rządzicieli rwały ,darły i kradły majątek matki ojczyzny,sprzedawały za judaszowe srebrniki ,efektem jest masa ludzi bezdomnych,bezrobotnych,wiele głodnych dzieci , dwa i pół miliona młodzieży polskiej,która za chlebem musiała opuścić ojczyznę i już tu nie wróci , bo po co?

Dodam tylko,że początkowo ziemię z PGRów kupowano po 1,2 tysiąca za hektar -nieźle co?

Nie tak dawno za 100kg pszenicy kupowało się 200kg saletry amonowej - tyż nieźle prawda .

I znowu zacytuję smutny wierszyk "sr** Polaku sr**,bo to jest twój kraj , tyle tylko Ci zostało,że się możesz wysrać śmiało."

I tym optymistycznym akcentem zakończę mój zbyt długi zapewne elaborat .

 

Pozdrawiam Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez nowa11
      Otrzymałam od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ursusowski289
      Otrzymałem od rodziców 2.70ha ziemi rolnej 5i6 klasa ziemi . Czy ma ktoś pomysł jak ją wykorzystać aby mogła przynosić dochód. Działka położona jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro przy działce droga i ścieżki rowerowe Ja osobiście myślę coś w kierunku turystyki, może ktoś wie jak wygląda sprawa z wynajmem pod kempingi czy kampery, umowy  długoletnie itp. Może ktoś ma inny, lepszy pomysł jak zarobić
    • Przez ChiquitaB
      Witam. w 2016 roku żona otrzymała darowizną gosp rolne o pow. 15ha, jako że sytuacja zmusza nas do zaniechania prowadzenia gosp dalej i jego sprzedaży. Moje pytanie, czy możemy sprzedać ziemie na powiększenie innego gosp. bez żadnych konsekwencji i płacenia podatków? Żona nabyła gosp przed zmianą przepisów w 2016
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj