vdan

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!!

Polecane posty

vdan    5

Witam wszystkich.

Mam pewien problem z rozwiązaniem sprawy przejęcia gospodarstwa rolnego wraz z dzierżawą gruntów ornych od ANR.

Rodzice przekazują mi gospodarstwo rolne wraz z maszynami oraz gruntami ornymi w skład których wchodzą 2 działki dzierżawione od ANR.

Złożyłem już wniosek o przyznanie pomocy MR, ale problemem będzie przejęcie dzierżawionych gruntów ponieważ dzierżawy kończą się w 2016 roku, dzierżawy nie podałem do wniosku MR - to oczywiste , ojciec ma te działki dzierżawione w programie rolno środowiskowym, program do 2018 roku. Gdy przejmę gospodarstwo wraz z dzierżawami i ANR wyda zgodę na przejęcie tej dzierżawy to przedłużą mi umowę do momentu zakończenia się programu rolno środowiskowego?, czy może nie wydać na to zgody?. Dodam że planuje wystąpić o kupno dzierżawionej ziemi, ale wiem że muszę być dzierżawcą gruntu min. 3 lata żeby mieć prawo pierwokupu. Jeżeli nie wydadzą zgody na przedłużenie do 2018 roku to w 2016 roku będę dzierżawcą max. 2 lata - prawo pierwokupu nie będzie się mnie tyczyło. Powinienem skonsultować to w ANR, ale czy ktoś miał podobny problem?.

Co robić?

Ps. zapewne nie tylko ja( młody rolnik) będę miał ten problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olo21    0

A musisz od razu przejmowac z dzierzawa od ANR? Gdyby tata przekazal Ci czesc ziemi, a maszyny i budynek gospodarczy by Ci wydzierzawil na czas tych lat do konca okresu rozliczeniowego w MR czyli do 2020r. ( czyli gospodarstwo bylo by na niego) a dodatkowo w tym samym czasie on by dalej mial dzierzawe z ANR i mial bys zapas czasu na dzialanie....- albo dalej dzierzawa albo zakup tej ziemi... zalezy od dogadania, prawda ? No i potem jak bys juz wiedzial co i jak z polem z ANR czyli jak bys wiedzial ze kupicie to zawsze mozesz do MR napisac aneks i zadeklarowac inne grunty do uprawy. A to duzo on Ci ma przekazac swojego bez dzierzaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

46ha swoje 34 dzierżawa, kurna ale jesteśmy w rolnośrodowiskowym do 2018 roku, a dzierżawa to jedna działka tylko, jak zostawi tą dzierżawę to nie wiem czy będzie mógł być w tym programie z 1 działką, druga sprawa np. jak przejmę dzierżawę to czy będe miał prawo pierwokupu jak mi nie przedłużą dzierżawy w 2016 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć. Prawo pierwokupu nie dotyczy umów do 3 lat, nawet jak jest przejmowana dzierżawa. A program rolno-środowiskowy owszem można dziedziczyć, ale o tym to z pracownikiem agencji trzeba rozmawiać.

Tak przynajmniej wg mnie jest, najlepiej pogadaj z doradcą ODR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć.

A co ma piernik do wiatraka, dzierżaw od kogoś ziemię nawet na 10 lat a jak będzie chciał sprzedać to i tak dasz tyle ile on będzie chciał, albo tyle ile da sąsiad, z tym tylko że to Ty będziesz miał niby to prawo pierwokupu, a jak tego nie dasz, bo za drogo, to do widzenia. I tyle z tego pożytku.

Edytowano przez KORSARZ1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

KORSARZ czytaj dokładnie temat, dzierżawa jest z ANR, a jak u nich masz dzierżawę ponad 3 lata to masz prawo pierwokupu po średniej cenie z województwa czy tam powiatu i żaden sąsiad Ci ceny nie podbije.

Edytowano przez st220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A jesteś pewny że po zakończeniu okresu dzierżawy Ci ją sprzedadzą? albo dalej akurat z Tobą przedłużą umowę w nieskończoność? zrobią to tak że tanio tej ziemi nie sprzedadzą, a Ty dalej sobie wmawiaj że masz prawo pierwokupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Nie wiemy ilu letnią ma umowę dzierżawy z agencją.

Ale też jest jak korsarz mówi, nawet jak się ma prawo pierwokupu to nie oznacza że kupi się ziemię tanio. Tu działa też strach, bo licytacja znacznie podbija cenę, a rolnik który od lat miał dzierżawę pójdzie na żywioł i mając prawo pierwokupu będzie sam siebie licytował aż agencja zgodzi się na cenę proponowana przez rolnika. W mojej wiosce jest taki jeden "gospodarz" który tak zrobił i zapłacił 40 tys. zł za ha, a miał ziemię koło siebie ale klasa ziemi 4-5 a całość miała 35ha. Miałby dzierżawę nadal z agencją tylko że przestał płacić, dlatego chcieli zakończyć dzierżawę i sprzedać ziemię na licytacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vdan    5

W chwili obecnej podpisałem z rodzicami akt notarialny w którym to rodzice przekazali mi całe gosp. wpisana jest służebność na 1 działce - dom mieszkalny. w akcie notarialnym zapisane jest że przejmuje wszystko łącznie z dzierżawami od ANR - zapis - jeżeli się na to zgodzą ( cesja). Wcześniej rozmawiałem z pracownikami ANR OT Szczecin i powiedzieli mi że wystarczy powołać się na art84. ustawy o rentach i emeryturach rolniczych ( przekazanie gosp. rolnego przez właściciela który przechodzi na emeryturę), naotariusz po konsultacjach z radcami prawnymi m.in. z radcą prawnym z ANR powiedziała że ten przepis nas się nie tyczy i trzeba zrobić to cesją. 2 dni później jadę do ANR z aktem notarialnym żeby przenieśli dzierżawy na mnie a tu kicha !!! nie mogą , bo w akcie not. zapis o cesji !!!!! MASAKRA. Telefon do notariusza - nie ma innej możliwości jak tylko zapis o cesji ( podobno radca prawny z ANR tak jej powiedział ) - kogo się słuchać? Co robić? zlożyliśmy pomimo tego wniosek o przejęcie dzierżaw powołując się na akt notarialny i ustawę emerytalną rolników. Nie śpię po nocach !!! Nie wiem co z tego wyniknie, nikt nie wie jak ugryźć temat. Jedynym wyjściem jest to żeby mój ojciec dalej był w KRUS - nie dostanie emerytury , będziemy mieli 2 gospodarstwa - ale przecież na tym tracimy !!! Chore to nasze Państwo !!!A program rolno-środowiskowy, mogę przejąć tylko z działkami własnymi?, przecież na dzierżawie też jest program !!!!!

wypisuje się z tego Państwa !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karpiol
      co trzeba pokazać w ciągniku na egzaminie?? Egzamin mam na Zetorze 3320...
      - rozrusznik
      - alternator
      - wlew oleju
      - wlew płynu hamulcowego
      - wyłącznik prądu
      - filtr powietrza
      - wlew płynu chłodzącego
      - miarka do sprawdzania poziomu oleju
      - wlew płynu do spryskiwaczy
      coś jeszcze??
       
      prezentacja ciągnika jest przed połączeniem z przyczepą czy po??
       
      Proszę o odpowieź
    • Przez damianos95
      Witam  takie pytanie szukałem czytałem o młodym rolniku i modernizacji gospodarstw rolnych i nie wiem czy dobrze zrozumiałem te przepisy i po krotkiej rozmowie z niemiłą panią z odr a mianowicie czy można premie młodego rolnika traktować jako wkład własny do modernizacji gospodarstw
      Podam moj przykład
      Chciałbym ciagnik jego cena to około 145000 zł brutto
      pług 4 skiby około 10tys
      agregat uprawowo siewny 8tys
      gruber 10tys
      przyczepa 25tys
      co daje łącznie około 198tys złoty
      Zakładając ze złoże wnioski i dostane pozytywne rozpatrzenie z obu programów
      to dostajac premie młodego rolnika i programu modernizacje to znaczy ze wydajać 100tys z młodego rolnika a druga cześć te 98tys dostane z modernizacji gospodarstw czy to sie wyklucza albo wyglada inaczej ??
      No i jeszcze jedno jeśli przejde na wat i czy moge przejść korzystajać z trych programów ??
      To jak bede na vacie to moge odliczyc vat od tych maszyn czy nie moge bo sa one z kasy unijnej ??
      Jeśli możecie to powiedzcie mi jak to wyglada dokładnie
      pozdrawiam Damian
    • Przez trivian
      Witam, otóż sprawa wyglada tak: obecnie mam ok 12 ha ziemi oddaną w dzierżawę z czego 3 ha jest w umowie pisemnej a reszta na słowo. Właścicielem jest mój ojciec ale za kilka lat będę ziemię przejmował. Dzierżawca chciał umowę pisemna na cześć ziemi w celu otrzymania premii dla młodego rolnika. Jest ona na 10 lat z adnotacją o wczesniejszym wypowiedzeniu na okres 7 lat. Tu pytanie czy jeżeli zerwe umowę po tych 7 latach to dzierżawca bedzie musiał premię zwrócić? Czytajac wymagania MR umowa dzierżawy ma być na conajmniej 10 lat...
    • Przez DanioTraktorzysta
      Witam
       
      1. Właśnie przygotowuję ciągnik do przeglądu i mam pytanie: Jakie wymogi powinien spełniać ciągnik i jakie jest jego obowiązkowe wyposażenie?
       
      Chodzi o ciągnik Ursus c-330.
       
      2. Co powinienem zabrać na dłuższą podróż ciągnikiem?
       
      Pozdrawiam
    • Przez daroo9876
      Witam wszystkich forumowiczów, może ktoś spotkał się z podobnym problemem jak ja.
      A więc jestem w posiadaniu pastwiska na którym kiedyś wypasaliśmy bydło, chciałbym pastwisko przerobić na łąkę. Pastwisko jest jednak mocno zaniedbane rośnie na nim dużo krzewów i drzew niektóre z nich mają średnicę > 50 cm (topola, osina bardzo szybko rośnie) i tu moje pytanie czy muszę występować o pozwolenie na wycięciu tych drzew ( jest ich ok. 50 sztuk) w Urzędzie Gminy lub Nadleśnictwie? Słyszałem że takie pozwolenie jest wymagane. Druga sprawa to czy mogę ten teren wyrównać są tam mniejsze i większe dołki i górki. Na środku jest dól w którym zbiera się woda czy mogę to zasypać, czy nie zaburzy to stosunków wodnych na działce lub jakichś innych głupot do których mogą się przyczepić urzędnicy? Dodam jeszcze że działkę otacza z dwóch stron las z jednej rzeka i z ostatniej inna łąka może ma to jakiś wpływ na sprawę. Z góry dzięki za odpowiedź. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj