Skocz do zawartości
vdan

młody rolnik+przekazanie dzierżawy, prawo pierwokupu !!!

Polecane posty

vdan    5

Witam wszystkich.

Mam pewien problem z rozwiązaniem sprawy przejęcia gospodarstwa rolnego wraz z dzierżawą gruntów ornych od ANR.

Rodzice przekazują mi gospodarstwo rolne wraz z maszynami oraz gruntami ornymi w skład których wchodzą 2 działki dzierżawione od ANR.

Złożyłem już wniosek o przyznanie pomocy MR, ale problemem będzie przejęcie dzierżawionych gruntów ponieważ dzierżawy kończą się w 2016 roku, dzierżawy nie podałem do wniosku MR - to oczywiste , ojciec ma te działki dzierżawione w programie rolno środowiskowym, program do 2018 roku. Gdy przejmę gospodarstwo wraz z dzierżawami i ANR wyda zgodę na przejęcie tej dzierżawy to przedłużą mi umowę do momentu zakończenia się programu rolno środowiskowego?, czy może nie wydać na to zgody?. Dodam że planuje wystąpić o kupno dzierżawionej ziemi, ale wiem że muszę być dzierżawcą gruntu min. 3 lata żeby mieć prawo pierwokupu. Jeżeli nie wydadzą zgody na przedłużenie do 2018 roku to w 2016 roku będę dzierżawcą max. 2 lata - prawo pierwokupu nie będzie się mnie tyczyło. Powinienem skonsultować to w ANR, ale czy ktoś miał podobny problem?.

Co robić?

Ps. zapewne nie tylko ja( młody rolnik) będę miał ten problem.

Olo21    0

A musisz od razu przejmowac z dzierzawa od ANR? Gdyby tata przekazal Ci czesc ziemi, a maszyny i budynek gospodarczy by Ci wydzierzawil na czas tych lat do konca okresu rozliczeniowego w MR czyli do 2020r. ( czyli gospodarstwo bylo by na niego) a dodatkowo w tym samym czasie on by dalej mial dzierzawe z ANR i mial bys zapas czasu na dzialanie....- albo dalej dzierzawa albo zakup tej ziemi... zalezy od dogadania, prawda ? No i potem jak bys juz wiedzial co i jak z polem z ANR czyli jak bys wiedzial ze kupicie to zawsze mozesz do MR napisac aneks i zadeklarowac inne grunty do uprawy. A to duzo on Ci ma przekazac swojego bez dzierzaw?

vdan    5

46ha swoje 34 dzierżawa, kurna ale jesteśmy w rolnośrodowiskowym do 2018 roku, a dzierżawa to jedna działka tylko, jak zostawi tą dzierżawę to nie wiem czy będzie mógł być w tym programie z 1 działką, druga sprawa np. jak przejmę dzierżawę to czy będe miał prawo pierwokupu jak mi nie przedłużą dzierżawy w 2016 roku.

Wiadomość z agroFakt.pl

Apista    6

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć. Prawo pierwokupu nie dotyczy umów do 3 lat, nawet jak jest przejmowana dzierżawa. A program rolno-środowiskowy owszem można dziedziczyć, ale o tym to z pracownikiem agencji trzeba rozmawiać.

Tak przynajmniej wg mnie jest, najlepiej pogadaj z doradcą ODR.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mało która instytucja udziela dzierżaw na okres dłuższy niż 3 lata bo woli zrobić potem przetarg by jak największą kasę zgarnąć.

A co ma piernik do wiatraka, dzierżaw od kogoś ziemię nawet na 10 lat a jak będzie chciał sprzedać to i tak dasz tyle ile on będzie chciał, albo tyle ile da sąsiad, z tym tylko że to Ty będziesz miał niby to prawo pierwokupu, a jak tego nie dasz, bo za drogo, to do widzenia. I tyle z tego pożytku.

Edytowano przez KORSARZ1

st220    12

KORSARZ czytaj dokładnie temat, dzierżawa jest z ANR, a jak u nich masz dzierżawę ponad 3 lata to masz prawo pierwokupu po średniej cenie z województwa czy tam powiatu i żaden sąsiad Ci ceny nie podbije.

Edytowano przez st220

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A jesteś pewny że po zakończeniu okresu dzierżawy Ci ją sprzedadzą? albo dalej akurat z Tobą przedłużą umowę w nieskończoność? zrobią to tak że tanio tej ziemi nie sprzedadzą, a Ty dalej sobie wmawiaj że masz prawo pierwokupu.

Apista    6

Nie wiemy ilu letnią ma umowę dzierżawy z agencją.

Ale też jest jak korsarz mówi, nawet jak się ma prawo pierwokupu to nie oznacza że kupi się ziemię tanio. Tu działa też strach, bo licytacja znacznie podbija cenę, a rolnik który od lat miał dzierżawę pójdzie na żywioł i mając prawo pierwokupu będzie sam siebie licytował aż agencja zgodzi się na cenę proponowana przez rolnika. W mojej wiosce jest taki jeden "gospodarz" który tak zrobił i zapłacił 40 tys. zł za ha, a miał ziemię koło siebie ale klasa ziemi 4-5 a całość miała 35ha. Miałby dzierżawę nadal z agencją tylko że przestał płacić, dlatego chcieli zakończyć dzierżawę i sprzedać ziemię na licytacji.

vdan    5

W chwili obecnej podpisałem z rodzicami akt notarialny w którym to rodzice przekazali mi całe gosp. wpisana jest służebność na 1 działce - dom mieszkalny. w akcie notarialnym zapisane jest że przejmuje wszystko łącznie z dzierżawami od ANR - zapis - jeżeli się na to zgodzą ( cesja). Wcześniej rozmawiałem z pracownikami ANR OT Szczecin i powiedzieli mi że wystarczy powołać się na art84. ustawy o rentach i emeryturach rolniczych ( przekazanie gosp. rolnego przez właściciela który przechodzi na emeryturę), naotariusz po konsultacjach z radcami prawnymi m.in. z radcą prawnym z ANR powiedziała że ten przepis nas się nie tyczy i trzeba zrobić to cesją. 2 dni później jadę do ANR z aktem notarialnym żeby przenieśli dzierżawy na mnie a tu kicha !!! nie mogą , bo w akcie not. zapis o cesji !!!!! MASAKRA. Telefon do notariusza - nie ma innej możliwości jak tylko zapis o cesji ( podobno radca prawny z ANR tak jej powiedział ) - kogo się słuchać? Co robić? zlożyliśmy pomimo tego wniosek o przejęcie dzierżaw powołując się na akt notarialny i ustawę emerytalną rolników. Nie śpię po nocach !!! Nie wiem co z tego wyniknie, nikt nie wie jak ugryźć temat. Jedynym wyjściem jest to żeby mój ojciec dalej był w KRUS - nie dostanie emerytury , będziemy mieli 2 gospodarstwa - ale przecież na tym tracimy !!! Chore to nasze Państwo !!!A program rolno-środowiskowy, mogę przejąć tylko z działkami własnymi?, przecież na dzierżawie też jest program !!!!!

wypisuje się z tego Państwa !!!!

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karpiol
      co trzeba pokazać w ciągniku na egzaminie?? Egzamin mam na Zetorze 3320...
      - rozrusznik
      - alternator
      - wlew oleju
      - wlew płynu hamulcowego
      - wyłącznik prądu
      - filtr powietrza
      - wlew płynu chłodzącego
      - miarka do sprawdzania poziomu oleju
      - wlew płynu do spryskiwaczy
      coś jeszcze??

prezentacja ciągnika jest przed połączeniem z przyczepą czy po??

Proszę o odpowieź
    • Przez kazlab1
      Czy rolnik który wziął maszyny na modernizacje i wykazał swoją ziemie może przepisać ziemie na dziecko by mógł wziąść premie na młodego rolnika?
    • Przez hektor2040
      Koledzy pisze bo chce sie poradzić was na forum, posiadam jedna sztuka bydła i od dawna dawna mam zakopany beton ok 1m3 w ziemi gdzie gnojowica spływa a pozniej jest wypompowywane. Teraz mam taki problem bo wójt zawiadomił inspektora nadzoru budowlanego, że taki oto zbiornik jest tam wkopany. Panowie przyjechali pozagladali mówili, ze to nie ich sprawa tylko musza to sprawdzić bo pismo do nich wpłyneło. Byli i zrobili notatke do swojej dokumentacji. Dzisiaj mi przyszło zawiadomienie o wszczeciu postepowania w sprawie samowolnej budowy zbiornika na gnojówkę. W ciagu 7 dni mam sie wstawić i co mogą mi zrobić i co ja mam robić????
    • Przez 12newholland12
      Wie ktoś od ilu lat można zrobić uprawnienia na kombajn i sieczkarnie ile kosztuje i ile trwa
    • Przez jadamek
      Witajcie!
      Mam mały problem... Otóż przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy kategorii T. Jestem już po kursie (w zasadzie to kurs skończyłem w połowie grudnia, ale sprawy się tak potoczyły że dopiero teraz zabieram się za zdawanie ciągnika). Dzisiaj jeszcze byłem u faceta wyjeździć resztę godzin zostawionych na takie przypomnienie bezpośrednio przed egzaminem. W sumie jest okej. Jedyną bolączką może być parkowanie prostopadłe z wjazdem tyłem. No ale nie o tym tutaj...
      Na kursie jeździłem sześćdziesiątką (Ursus C360) i przyczepą 4t. Na egzaminie będę miał Zetora 6045 i przyczepę również 4t. Z tym że ja nigdy z bliska Zetora na oczy nie widziałem... W pobliżu mam dwie autoszkoły z czego jedna to właśnie ta, do której ja uczęszczałem i mają tam Sześcdziesiątkę, a w drugiej mają Ciapka (Ursusa C330 - z resztą takiego to mam na podwórku...).
      Szukałem w internecie instrukcji obsługi tego ciągnika, ale są tylko serwisówki... A w WORDzie nie ma możliwości oglądnięcia ciągnika przed egzaminem.
      No i o co mi chodzi? Potrzebuję podstawowych informacji na temat tego ciągnika. No chyba że ktoś posiada i byłby w stanie podrzucić instrukcję obsługi. Jeżeli nie to miałbym serdeczną prośbę o takie rzeczy jak: opis kokpitu (co gdzie jest, co jak się włącza, jak się w ogóle uruchamia i gasi ciągnik), schemat biegów, opisanie gdzie znajduje się zbiorniczek płynu hamulcowego. Czy w tym ciągniku jest zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego czy sprawdza sie w chłodnicy? O i przy okazji jak otworzyć maskę? Bagnet oleju to chyba sie znajdzie jakoś... Ale możecie napisać gdzie on się znajduje. Gdzie znajduje się hamulec awaryjny, jak rozmieszczone są z tyłu przyłącza do przyczepy (powietrze i światła)?
      Wiem - głupie, ale uwierzcie że nigdy w Zetorze nie siedziałem. Czy może w innych modelach sprawa ma się podobnie jak w tym i instrukcja byłaby podobna?
      Za wszelką pomoc pięknie dziękuję.