Zaloguj się, aby obserwować  
boo45

dzierzawa na czas okreslony

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
boo45    29

Mam taki mały problem. Otoz mam mozliwosc wziecia w dzierzawe kilka ha na co najmniej 10 lat. Problem polega na tym, iż dotychczasowemu dzierzawcy umowa wygasa w listopadzie. Jezeli zdecydowalbym sie na dzierzawe, to wlasciciel chce z gory naleznosc. Tylko co bedzie jak obecny dzierzawca do listopada zasieje? Kto sieje ten zbiera? +wzialby doplaty,a ja zostałbym na minusie. Czy moglbym to w marcu zaorac. Najwyzej zaplacilbym koszta rozpraw? Bo co innego w tej sytuacji mi pozostaje zrobic. Obecny dzierzawca z wlascicielem sa na stopie wojennej[dzierzawca nie zaplacil podatku rolnego], a w umowie miedzy nimi nic nie jest wspomniane o mozliwosci zerwania umowy. Z ustnych ustalen miedzy nimi wynikalo, ze ma sprzatnac tylko obecne zbiory. Jednakze w umowie jest czas na 6 lat , ktory wygasa w listopadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan-BP    0

w tym przypadku to chyba tylko radca prawny, jest to troche skomplikowane no i ten spor. Poszukaj w najblizszej okolicy radcy oni maja dyzury i udziela porady nieodplatnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

notariusz, sprawdzenie kiedy kończy się obecna dzierżawa bo chyba papier na dzierżawę jest a nie na gębę i albo rozwiązanie umowy albo czekanie do zakończenia a potem zawarcie nowej umowy dzierżawy w formie aktu notarialnego, płatność z góry może być ale warunkiem jest wydanie gruntu Tobie do dnia np 25 września czy tam 30 listopada. Jak właściciel nie wyda gruntu to mu nie zapłacisz.

Sprawa wbrew pozorom prosta o ile właściciel chce Tobie to wydzierżawić.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

wojenka to mało powiedziane....a poszło o pieniądze[dzierżawca nie płacił podatku rolnego]+ nie zapłacił za dzierżawy za ten rok[płatność miał też z góry do 30 sierpnia]. Przy zerwaniu można się powołać na art 703.....ale wtedy trzeba dodatkowo dzierzawcy dac 3 miesiace na uregulowanie. Właściciel chce ze mną podpisać umowę dzierżawy[mam nawet spisaną wstępną umowę]. Zgodnie z ustaleniami zgłosiłem te działki na młodego rolnika. Wszystko byłoby super....ale przy weryfikacji mojego wniosku wyszło że obecny dzierzawca do maja 2015 ma wzieta modernizację na te grunty. Mój wniosek na mr przeszedł, w agencji doradzili mi aby właściciel zerwał umowę z obecnym dzierżawcą, lub podpisywać umowę po wygaśnięciu tamtej tj w listopadzie[180 dni mam na podpisanie umowy od decyzji]. Problem będzie wtedy gdy obecny dzierżawca zasieje w październiku, zgłosi się po dopłaty, a mój mr[biznesplan] będzie leżałi kwiczał a ja nic na to nie poradzę, chyba że w listopadzie dokonam zniszczenia jego zasiewów i będę chodził po sądach w wyniku tego. Ewentualnie wejdę jako pirat 1 września i zasieję jako pierwszy. Smaczku dodaje fakt, że agencja musi obecnego dzierżawcę poinformować, że ja zgłosiłem te działki na mr, więc lekko się nie zapowiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

1. idziesz do notariusza z właścicielem i pytacie jak to zrobić. Między właścicielem a łobuziakiem jest jakaś umowa pisemna?

2. wg mnie właściciel zrywa umowę ale czy czekać do listopada? Ja bym dał termin zerwania umowy: "do zebrania roślin w 2014 roku ale nie dłużej niż 15 września 2014". Właściciel pewnie chce robić zgodnie z podanym art bo liczy że dostanie kasę lub że wygra w sądzie. Niech o tym zapomni. Pożegna się z kasą ot co.

3. jak nie patrzył, po zerwaniu umowy podpisujecie nową z datą wydania gruntu Tobie taką jaka wyjdzie po rozwiązaniu z tamtym gościem a Ty z chwilą jak łobuziak zbierze to obsiewasz to przy minimalnych kosztach (zero nawożenia, zero orki itp). Rok przecierpisz a obsiejesz to jako "pirat" przez pierwsze miesiące.

4. umowę zawieracie chyba na min 10 lat, wypowiedzenie roczne do zebrania roślin/plonu z danego roku ale nie dłużej niż do np 15 września. Notariusz wyjaśni.

5. jak masz mu płacić z góry to niech będzie w akcie jak mu płacisz i do kiedy (najlepiej wpisać nr konta oraz datę do aktu notarialnego a ty do tego dnia robisz mu przelew). Chodzi o to że zostaje ślad że mu zapłaciłeś w systemie banku.

 

 

PS: właściciel wydzierżawia całość za rentę czy jak?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

między nimi jest umowa spisana na piśmie tj przedmiot dzierżawy, wysokość czynszu oraz że do 30 sierpnia ma płacić rok z góry. Płatność ustaliłem z nim do 10 września[rok z góry]. Płatność gotówką[każde przekazanie gotówki będzie spisywane i podpisywane]. Właściciel da mi w dzierżawę całość ziemii[poza 0,6ha domu sadu], nie jest jeszcze na emeryturze, pracuje w zakładzie i czeka na wiek emerytalny aby mieć 2 emerytury[krus i zus].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

dostanie 2 emerytury? A to ciekawe.

Czyli nakaz płatniczy będzie przychodził i tak na niego?

To rozwiązanie z płaceniem to ok - pisemne potwierdzenie otrzymania gotówki będącej zapłatą czynszu dzierżawnego za dany rok.

Resztę to tak naprawdę z notariuszem pogadajcie dobrze a najlepiej to weź kopię ich umowy i sam pogadaj z notariuszem - więcej Ci powie ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

Wielkie dzięki :)

dokładnie nakaz płatniczy będzie nadal na niego[mimo ze zgłoszę dzierżawę w starostwie], gdyby miał wiek emerytalny wtedy nakaz byłby na mnie. Co do 2 emerytur nie wnikam w to dokładniej, ale jest taka możliwość [odpowiedni staż w zusie i lata składkowe krus]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez robigal
      Witam,
      przeszukałem forum i nie znalazłem konkretnych odpowiedzi.
      Posiadam MF 3090 i w nim jest świeca płomieniowa.
      Jak długo należy podgrzewać, na desce nie ma żadnej kontrolki która by wskazywała że świeca jest już wystarczająco podgrzana.
       
      Jak ewentualnie sprawdzić świece?
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale chciałbym dać ziemie w dzierżawę co mógłbym z tego uzyskać jeśli mam 12h 3-4 klasa tylko zboża były siane ziemia nie wyjałowiona itd. czy otrzymałbym więcej jeśli np. miałbym studnie głębinową i dogadał bym się z jakimś ogrodnikiem lub tym od drzewek woj.wielkopolskie
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
    • Przez srubek99334
      Witam jestem w 3 klasie technikum, od września będę miał zawód rolniczy i chciałbym się dowiedzieć co muszę zrobić żeby wydzierżawić ziemię od agencji nieruchomości rolnych. Z góry dziękuję za odpowiedzi 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj